swietlice srodowiskowe

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny
ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa

Koalicja Świetlic Środowiskowych

Z ogromnym niepokojem obserwujemy konsekwencje art. 18 p.2 ustawy z dnia
9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887), dotyczącego wymogów lokalowych, jakie od 1 stycznia 2015 roku muszą spełniać wszystkie placówki wsparcia dziennego, czyli m.in. świetlice środowiskowe i socjoterapeutyczne, ogniska wychowawcze.
Zapis ten miał być gwarantem bezpieczeństwa dzieci w tych placówkach, jednakże paradoksalnie, prowadzi do zamykania wielu świetlic i ognisk wychowawczych w Polsce, pozbawiając w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy dzieci opieki i zmuszając je do powrotu na ulice. Świetlice zapewniają pomoc dzieciom z najtrudniejszych środowisk – dzieciom, które z nie swojej winy obciążone są wieloma deficytami i najbardziej potrzebują pomocy na starcie w dorosłe życie.
Od stycznia 2013 roku Wójt wydaje zezwolenia na prowadzenie placówek wsparcia dziennego. Aby placówka mogła takie otrzymać, musi dostarczyć między innymi pozytywną opinię właściwego miejscowego komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej i właściwego państwowego inspektora sanitarnego. Warunki, które muszą spełnić placówki, aby otrzymać pozytywne opinie, dla bardzo wielu z nich są niemożliwe do zrealizowania. Dotyczą one między innymi wysokości pomieszczeń, liczby toalet, szerokości klatki schodowej itp. Jeżeli placówka nie spełni tych warunków, musi zostać zlikwidowana. Obecnie większość świetlic i klubów środowiskowych, szczególnie prowadzonych przez organizacje pozarządowe, mieści się w starych kamienicach, piwnicach czy suterenach. Czasem udaje się znaleźć inny lokal, spełniający standardy, co jednak wiąże się z kilkukrotnie większymi kosztami utrzymania przy braku możliwości uzyskania dotacji na ten cel. Koszt badań i opinii potrzebnych do zarejestrowania spełniającej standardy placówki to kilka tysięcy złotych, a w przypadku kosztowych przebudów nawet kilkaset tysięcy. W zdecydowanej większości, Placówki Wsparcia Dziennego mieszczą się na osiedlach, gdzie nie istnieją lokale, spełniające wymagane standardy. W takiej sytuacji, placówki będą zamykane, a dzieciaki, które na co dzień otrzymywały w nich wsparcie, powrócą na ulice i skazane będą na degradację i powielanie destrukcyjnych wzorców wyniesionych z najbliższego środowiska.
Dotychczasowe starania środowisk zaangażowanych w utrzymanie placówek wsparcia dziennego poskutkowały wydłużeniem czasu na dostosowanie warunków lokalowych oraz przekazaniem na ten cel środków z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jednakże działania te okazały się niewystarczające, aby rozwiązać problem likwidacji wielu placówek. Zamykanie świetlic, odbiera szansę dzieciom na zmianę swojego losu. Pozbawia je, często jedynej alternatywy, a w dłuższej perspektywie czasu doprowadzi do wyrywania ich z rodzinnych domów i umieszczania w całodobowych placówkach opiekuńczych, wychowawczych czy resocjalizacyjnych.
Mając na uwadze taki stan rzeczy, my niżej podpisani, zwracamy się z prośbą o pomoc w znalezieniu rozwiązania tej trudnej sytuacji.


Koalicja Świetlic Środowiskowych    Skontaktuj się z autorem petycji