Wesprzyj branżę turystyczno-usługową w Poznaniu

Nie ulega wątpliwości, że pandemia koronawirusa będzie miała konsekwencje dla wielu branż i gałęzi gospodarki, w tym przede wszystkim dla turystyki, ale także gastronomii i branży usługowej. W tej sytuacji uważamy za niezbędne wprowadzenie następujących środków:
1. wzmożona promocja miasta Poznania na rynku polskim i zagranicznym,

2. przełożenie lub podział prac remontowych na Starym Rynku w Poznaniu,

3. kontynuacja podjętych już inwestycji oraz zaplanowanie nowych w celu wzmocnienia oferty turystycznej w Poznaniu.  

Ad. 1. Naszym zdaniem, w nadchodzących miesiącach wysoce prawdopodobna jest niechęć turystów do podróżowania, wynikająca z różnych pobudek (przykładowo, niewielka ilość lub brak urlopu, który został wykorzystany w czasie pandemii, zmniejszenie dostępnych środków finansowych na podróże, ale przede wszystkim obawa przed zarażeniem się wirusem bądź „utknięciem” w miejscu docelowym w przypadku powrotu pandemii). Z tego względu uważamy, że konieczne jest wdrożenie wzmożonych działań promocyjno-informacyjnych, które będą przedstawiały Poznań jako miasto atrakcyjne, zarówno jeśli chodzi o walory turystyczne, ale także jako bezpieczne (i podkreślały, że podróżowanie jest bezpieczne). Z uzyskanych informacji z innych regionów Polski wynika, że tamtejsze samorządy (np. dolnośląski czy małopolski), podejmują już kroki, aby poprawić sytuację w turystyce w przyszłości. Zapewne możliwe jest współpraca z innymi regionami czy miastami i podjęcie wzajemnych działań promocyjnych np. promocja Poznania w Krakowie i odwrotnie, a także kuratoriów oświaty (wycieczki szkolne), czy wzmożoną promocję w mediach tradycyjnych i elektronicznych (nawiązanie współpracy z wydawnictwami Lonely Planet, Rough Guide czy Culture Trip) oraz wśród przedsiębiorców (pokazując Poznań jako miasto, gdzie warto zorganizować konferencję, szkolenie bądź imprezę integracyjną), a także pobudzenie turystyki przez organizację festiwali i dużych wydarzeń kulturalnych. Oprócz tego, uważamy, że warto zainwestować we współpracę z tanimi liniami lotniczymi oraz aktywizację lotniska w Poznaniu. Takie działania przyniosłyby nie tylko korzyść partykularną, ale też stanowiłyby duży zastrzyk dla budżetu miasta.

Ad. 2. W związku z prognozowanym spadkiem turystów, zwracamy się również z prośbą o przełożenie lub etapowanie planowanych prac remontowych na Starym Rynku w Poznaniu. Nie będzie zachęcać osób, które odważą się podróżować, zamknięcie całej płyty Starego Rynku na co najmniej 1,5 roku, nawet gdyby pozostawić przejścia dla turystów. Z pewnością istnieje możliwość odroczenia w czasie remontu, bądź też podzielenia prac na etapy, gdzie moglibyśmy w miesiącach ciepłych bez przeszkód i tak jak dotychczas oprowadzać turystów po części wschodniej (z Ratuszem i domkami budniczymi), natomiast w miesiącach chłodnych, kiedy do Poznania przyjeżdża mniej grup – po części zachodniej (sugerujemy taki właśnie podział prac – na dwie części, gdy w miesiącach zimnych będzie remontowana część z Ratuszem, a w miesiącach ciepłych – zachodnia pierzeja Rynku aby pokazać większej ilości osób to co w Poznaniu najpiękniejsze). Takie rozwiązanie z pewnością byłoby korzystne również dla restauratorów i punktów usługowych prowadzących działalność na płycie Rynku. Poznań powinien również skorzystać z doświadczeń innych miast, które analogiczne inwestycje mają za sobą (Wrocław, Kraków), gdzie również zdecydowano się na przeprowadzenie prac etapami.

Ad. 3. Postulujemy także kontynuację podjętych już inwestycji, aby wzmocnić ofertę turystyczną i tym samym pozycję Poznania jako atrakcyjnego miasta na turystycznej mapie Polski. Jako przykład można tu podać Centrum Szyfrów Enigma, którego powstanie może zachęcić wiele osób do przyjazdu do Wielkopolski. Inną istotną inwestycją może być w przyszłości może być budowa nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego czy dalsza rozbudowa obiektów poznańskim Nowym Zoo. 91777455_1088875098144551_5946182698606264320_n.jpg 


Justyna Ciupa, Zuzanna Michalska, Marcin Fabiszak    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Justyna Ciupa, Zuzanna Michalska, Marcin Fabiszak do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...