PETYCJA do Wojewody Wielkopolskiego przeciwko przyjętemu rozwiązaniu w projekcie rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 432 skutkującym masową wycinką blisko 600 drzew w tym ok. 300 tworzącym aleje

Szanowny Panie Wojewodo,

zwracamy się w bardzo pilnej dla nas wszystkich sprawie. My, mieszkańcy powiatu średzkiego i wrzesińskiego oraz osoby zainteresowane tym tematem z całej Polski nie zgadzamy się na rozwiązanie projektowe przyjęte w planowanej rozbudowie drogi nr 432 na odcinku Ruszkowo-Grzymysławice, wobec którego w dniu 14 lutego 2020 r. wszczęte zostało postępowanie o wydanie decyzji dla realizacji tego przedsięwzięcia. Domagamy się narzucenia projektantom drogi wprowadzenia zmian w projekcie na odcinkach gdzie istnieje aleja o łącznej długości ok. 3,5 km. Celem powinno być jej zachowanie a nie całkowite zniszczenie.

Mapka_podglądowa_alei_2.jpg

Mapka_podglądowa_alei.jpg

Przedłożony Panu projekt zakłada wycinkę blisko 600 drzew w tym przede wszystkim około 300 tworzących około 80-letnią aleję składającą się z trzech odcinków (ok. 80% drzewostanu do wycinki). Jest to dla nas całkowite zaskoczenie. Rozumiemy potrzebę modernizacji drogi. Niejeden z nas z niej korzysta i już od dawna oczekuje jej przebudowy. Uważamy jednak, że nie musi się to odbywać kosztem drzew. W wyniku realizacji tej inwestycji otrzymamy nowy asfalt, który będzie miał w zasadzie identyczną szerokość jak obecny (ok. 7 m). Nie planuje się na tym odcinku żadnej ścieżki pieszej czy rowerowej. Korzyść z planowanej przebudowy jest niewspółmierna do strat spowodowanych wycinką tak olbrzymiej ilości drzew tworzących zwartą, czytelną i zachowaną do dzisiaj w bardzo dobrym stanie aleję. Drzewa są odsunięte od drogi co pozwala na zaprojektowanie pobocza, wymaga jedynie innego niż w projekcie rozwiązania odwodnienia.WYCINKA_6.jpg

Krajobraz. Istniejąca aleja jest jedną z niewielu w krajobrazie ziemi średzkiej, który jest w zasadzie wylesiony i płaski. Dzięki niej droga ma wysokie wartości estetyczne. Nie jest także nadmiernie nasłoneczniona dzięki czemu  jazda samochodem jest przyjemniejsza. Na trasie Września–Środa jest to jedyny tak zwarty i czytelny „zielony tunel” o łącznej długości 3,5 km. Zniszczenie tak dobrze zachowanego układu zieleni wydaje się być zatem absurdem. Wycinka alei będzie miała kolosalny wpływ na krajobraz obniżając jego wartość.

Przyroda. Drzewa tworzące aleję nie są młodymi nasadzeniami, lecz posiadają średnice ok. 50 cm. Mogą one zatem mieć 80 lat co wskazuje, że mogły zostać posadzone jeszcze przed II wojną światową. Aleja złożona jest z rodzimych gatunków drzew: jesionów, klonów i lip. Aleja zmniejsza hałas, zatrzymuje zanieczyszczenia i jest cennym siedliskiem ptaków i owadów. Co ważne, znajduje się ona w ciągu krajowego korytarza ekologicznego. Nowe nasadzenia  przewidziane w projekcie nie mogą w żadnym wypadku zrekompensować tej starty, należy również wziąć pod uwagę problemy z przyjmowaniem się młodych drzew związane z występującymi w ostatnich latach suszami.

Klimat. Aleja znajduje się na obszarze gmin Środa Wielkopolska i Dominowo, które należą do czołówki gmin o najmniejszej lesistości oraz liczbie opadów w całym województwie wielkopolskim. To obszar silnie podlegający tak zwanemu stepowieniu Wielkopolski. Brak niemal jakiejkolwiek zieleni wysokiej na ziemi średzkiej wzmaga działanie coraz silniejszych wiatrów, przyczynia się do powstawania burz piaskowych wywołujących erozję wietrzną, powoduje zmniejszanie się wilgotności gruntów i susze.  Zniszczenie rzeczonej alei tylko pogorszy i tak już bardzo złe uwarunkowania.  

Fotki_21.jpg

Przedstawiona Panu realizacja inwestycji w zaproponowanym kształcie jest kompletnym zaprzeczeniem jakimkolwiek racjom krajobrazowym, przyrodniczym i klimatycznym – tak często obecnie poruszanym w debacie publicznej w całej Polsce. Dlatego stanowczo sprzeciwiamy się planom wycinki naszych drzew. Remont drogi nie musi oznaczać zniszczenia tak cennego zadrzewienia a jego utrzymanie powinno być jednym z głównych priorytetów już przy rozpoczęciu tej inwestycji. Tak się jednak nie stało. Dlatego, jak napisano na wstępie, domagamy się wprowadzenia zmian w projekcie drogi tak aby zachować istniejącą aleję drzew. Uważamy, że uratowanie tej około 80-letniej alei leży w naszym interesie oraz interesie kolejnych pokoleń, którym ją przekażemy zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.  

Jednocześnie wskazujemy, że podmiotem wnoszącym petycję jest Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu Oddział Wielkopolski.

 

Mieszkańcy powiatu średzkiego i wrzesińskiego
oraz osoby zainteresowane tym tematem z całej Polski


Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu Oddział Wielkopolski    Skontaktuj się z autorem petycji