Zasiłek dla wrażliwych

My, wszyscy niżej podpisani zwracamy się z uprzejmą prośbą o wprwadzenie zasiłku dla wrażliwych. Umożliwienie jego powstania przyczyni się do wsparcia między innymi artystów oraz ludzi o głęboko zakorzenionych predyspozycjach twórczych. Jak wskazują ostatnie obserwacje wielu artystów ma problem z uzewnętrzenieniem własnej kreatywności, ze znalezieniem odpowiedniego źródła inspiracji, oraz z odszukaniem odpowiedniej pracy bądź zlecenia na rzecz instytucji kulturalnej.

Zasiłek przyznany będzie artystom, absolwentom uczelni artystycznych, którzy przez okres określony w ustawie nie otrzymali zlecenia, nie doznali natchnienia lub/i oceniają swój stan jako bezsilny, pozbawiony kratywności. Cechą ich osobowości będzie głęboko zakorzeniona wrażliwość rozumiana tu jako słabość, słaba odporność, podatność (nie dotyczy czułości, delikatności), prowadząca do negatywnych stanów emocjonalnych.

Większość artystów albo współpracuje z publicznymi instytucjami kultury, których niedofinansowanie odbija się na głodowych zarobkach artystów, albo, prowadząc własną praktykę artystyczną, zarabia na tyle mało, że nie jest w stanie opłacić indywidualnie składek zdrowotnych czy emerytalnych. Należy w związku z tym zacząć od szeroko zakrojonych badań nad statusem artystów w Polsce.

Należy podkreślić, że na rozwiązanie bytowych problemów środowisk kultury w Europie nacisk kładą instytucje unijne. Parlament Europejski w dwóch rezolucjach (z roku 1999 oraz 2007) zobowiązuje kraje członkowskie do uregulowania kwestii socjalnych i emerytalnych artystów.

Dzięki wprowadzeniu powyższego zasiłku możliwe stanie się poprawienie warunków bytowych wszystkich osób, którym zostanie przeznaczona pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia, weny artystycznej oraz innych szeroko pojętych doznań.

Mamy nadzieję, że pozytywnie rozpatrzy Pan/Pani naszą prośbę.