Zmiany SSI

Druhny i Druhowie,
członkowie Rady Naczelnej ZHP!

Ponad dwa tygodnie temu otrzymaliśmy zmieniony „System stopni instruktorskich”. Uchwała wprowadzająca nowy dokument określa czas wejścia jej w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Po zapoznaniu się ze zmianami pragniemy wyrazić obawę o przyszłość kształcenia instruktorów w ZHP oraz zaapelować do Rady Naczelnej o rozwagę i ponowne podjęcie prac nad kompleksowym uregulowaniem kwestii stopni instruktorskich.

Nasze największe obawy dotyczą postulowanego w czasie konsultacji w naszej Chorągwi uregulowania kwestii „instruktorów wspierających”. Aktualnie w preambule Systemu stopni instruktorskich (dalej: SSI) widnieje, iż stopnie instruktorskie przeznaczone są tylko dla instruktorów podejmujących się działalności wychowawczej. Rozumiemy i popieramy dążenie do podniesienia poziomu pracy programowo-wychowawczej i lepszego przygotowania do niej instruktorów, jednak przyjęte rozwiązanie zupełnie ignoruje kadrę wspierającą, co powoduje nasze zaniepokojenie w poniższych kwestiach:
A) W przyszłości kadra niewychowawcza, według omawianego SSI z definicji niemająca statusu instruktorów, nie będzie miała biernego prawa wyborczego do władz ZHP. Co za tym idzie, do władz hufców i chorągwi wybierani będą mogli być tylko wychowawcy, którzy w myśl nowych wymagań dla poszczególnych stopni niekoniecznie będą przygotowani do pełnienia wielu ważnych dla organizacji funkcji. Odbieramy więc możliwość podjęcia się funkcji osobom kompetentnym, ale widzącym dla siebie rolę w Związku inną niż bezpośrednio wychowawcza, a jednocześnie zgadzamy się na obsadzanie w przyszłości części ważnych funkcji osobami niekoniecznie kompetentnymi, z doświadczeniem na zupełnie innych polach służby.
B) Dla skarbników, informatyków, kwatermistrzów czy rzeczników prasowych i innych członków kadry wspierającej ZHP przygotowanie pedagogiczne nie jest bardzo istotne, są to za to funkcje wymagające rzetelnej wiedzy i umiejętności z zupełnie innego zakresu. W myśl omawianego SSI nie mamy żadnych złożonych i zaplanowanych w czasie narzędzi, aby stymulować rozwój kadry w kierunku tej wiedzy i umiejętności. Wszelkie działania niebędące pracą programową lub kształceniową z założenia nie mogą obecnie być elementami próby.
C) Większość narzędzi do motywacji kadry ZHP (np. nagród czy odznaczeń) przeznaczona jest dla instruktorów. Wprowadzenie omawianego SSI przy obecnym systemie narzędzi do pracy z kadrą pozbawi nas więc kolejnych instrumentów motywowania kadry wspomagającej i stymulowania jej rozwoju.
D) Biorąc pod uwagę wcześniejsze punkty, obawiamy się, iż wprowadzona zmiana SSI spowoduje odpływ części dorosłej kadry, która nie chcąc pracować bezpośrednio jako wychowawcy ma dziś kompetencje i możliwości do wspierania działań wychowawczych w wielu ważnych obszarach, bez których ZHP nie jest w stanie funkcjonować. Ponadto będziemy obserwować masowy odpływ osób przekraczających wiek wędrowniczy, które nie chcąc pracować wychowawczo, ale będąc chętne do wspierania Związku na innych polach, nie znajdą dla siebie miejsca, wykluczone z dalszego rozwoju instruktorskiego, możliwości pełnienia funkcji statutowych i współdecydowania o Związku, stracą poczucie więzi z organizacją i odejdą. Tę stratę specjalistów w skali kilku lat odczują dotkliwie komendy na wszelkich poziomach organizacji.

Z całą dostępną mocą nalegamy na ponowne rozważenie regulacji SSI, jednak tym razem z uwzględnieniem możliwości rozwoju instruktorskiego osób, które są gotowe wspierać Związek na polach innych niż bezpośrednie wychowanie młodzieży, a które w obecnej sytuacji utraciłyby prawo do partycypowania w decyzjach zapadających na różnych szczeblach struktury. Apelujemy o wstrzymanie realizacji uchwały nr 43/XXXVIII Rady Naczelnej z dnia 2 października 2016 r. w sprawie systemu stopni instruktorskich, opracowanie brakujących obecnie rozwiązań i wprowadzenie całości zmian w sposób kompleksowy i z korzyścią dla ZHP. Wejście w życie SSI w obecnym kształcie spowoduje naszym zdaniem demotywację i stopniową utratę kadry wspierającej, nierealizującej bezpośrednio najważniejszego celu działania Związku, ale stanowiącej niezwykle cenny zasób, kluczowy dla sprawnego funkcjonowania ZHP.

na podstawie postulatów sformułowanych
przez zbiórkę komend hufców Chorągwi Gdańskiej
HM. JACEK GRZEBIELUCHA
PHM. WERONIKA NADZIKIEWICZ


Jacek Grzebielucha    Skontaktuj się z autorem petycji