PROTEST PRZECIW USTAWIE NOWE PRAWO GEOLOGICZNE I GÓRNICZE

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji PROTEST PRZECIW USTAWIE NOWE PRAWO GEOLOGICZNE I GÓRNICZE

Ten wpis został usunięty przez autora petycji (Pokaż szczegóły)

2012-11-19 01:44



Gość

#1927 Re: Re: Re: Re: NIE ODDAWAJMY SWEGO ŻYCIA W RĘCE TRUCICIELI !

2012-11-19 13:02

#1923: Młody - Re: Re: Re: NIE ODDAWAJMY SWEGO ŻYCIA W RĘCE TRUCICIELI !

Witam!


Przesyłam Państwu mój list-analizę do przemyślenia i wykorzystania.


Pozdrawiam, Jerzy Truchlewski


Komu służy red. Sakiewicz i Gazeta Polska?

Przyszedł czas, że mogę bez żadnych wątpliwości o tym napisać, gdyż to już nie są moje przypuszczenia, ale pewność potwierdzona artykułami samego red. Sakiewicza. Kiedy napisałem tzw. Manifest 1.05.11r. zrobił się straszny popłoch /ajwaj/ wśród wodzów Gazety Polskiej, ale również wśród prominentnych działaczy PIS. Do tego stopnia zasiałem panikę, że rozdzwoniły się telefony w Rzymie na beatyfikacji Jana Pawła II. Dla mnie było normalnym, że dłużej nie można czekać z działalnością oddolną,

niezależną od jakiejkolwiek partii. Było sprawą jasną, że jest to jeden i ten sam układ działający na szkodę Polski. Miałem cichą nadzieję, że może Gazeta Polska jest pro Polska, ale myliłem się i to bardzo. Po niesamowitej nagonce trwającej od 1.05.11r., której kulminacja nastąpiła na Zjeździe KGP w Piotrkowie Trybunalskim postanowiłem przyglądać się bieżącym poczynaniom Gazety Polskiej jak również kojarzyć konkretne fakty z okresu mojej działalności w klubie. Mogę z całą odpowiedzialnością

stwierdzić, że kluby GP są sterowane odgórnie przy ścisłej współpracy z PIS-em. Jeśli nawet są między nimi jakieś nieporozumienia to nie zmienia faktu, że jest to przybudówka. Nie byłoby w tym nic niepokojącego gdyby GP wraz z PIS-em miała za główny cel dobro Narodu Polskiego i naszej Ojczyzny. Tak jednak nie jest. Już sama próba podzielenia Marszu Niepodległości w dniu 11.11.12 jest przykładem złych intencji redaktorka. Można jednak dodać do tego ciągłe dzielenie Polaków na lemingi, trzecią

siłę, narodowców itd., itp. Jeśli miałby być jakikolwiek podział to MY i ONI, gdzie tymi onymi jest obecna klasa polityczna niszcząca Polskę wraz z mediami siejącymi zamęt i nieprawdę. Tak, cała klasa polityczna będąca u władzy od 1989r. to ludzie, których należy rozliczyć za niszczenie Polski. Wszyscy oni służą obcym interesom, tak, więc red. Sakiewicz służy również obcym interesom, które bez trudu można określić czytając artykuły red. Sakiewicza. Jest totalnym wrogiem Rosji wraz z

przyjacielem masonerii p. Macierewiczem. Oni wiedzą, że to na pewno Rosjanie przygotowali i przeprowadzili zamach smoleński. Nawet przez chwilę nie rozważali innej opcji, że jest to np. działanie pod fałszywą flagą tej samej grupy, która dokonała zamachu na WTC. Nie mogą takiej tezy objawić, bo to przecież ich sprzymierzeńcy i być może sponsorzy. Władze rosyjskie zachowują się po tragedii smoleńskiej jak barbarzyńcy, ale na takie zachowanie otrzymali przyzwolenie od Donalda Tuska od pierwszych

chwil po tragedii. Być może Rosjanie od razu wiedzieli czyja to robota i śmiało mogą szantażować władze polskie. Przygotowania ataku na Iran też jest dla red. Sakiewicza jak najbardziej słuszne. Niektórzy nawet się denerwują, że tak długo zwlekają z atakiem. Gdyby Iran nawet miał gotową bombkę, to ma prawo takową mieć dla równowagi, tak samo jak Izrael, na który nikt z tego powodu nie napada. Jakoś nigdzie w oficjalnych wypowiedziach czy pismach nie istnieje pojęcie zbrodni na Narodzie Polskim

przez żydostwo w Katyniu, gdzie pod aktem ludobójstwa byli podpisani nie kto inny jak Żydzi /ale mówi się , że to Rosjanie/. Po wojnie w niszczycielskich bandach, mordercach polskich patriotów również dominowali Żydzi. Jakoś dziwna cisza w GP jest na temat żydowskiej własności TVN i GW. Chcą, aby GP nazywać niezależną. Pytam się, od kogo jesteście niezależni? Z pewnością od prawdy i społeczeństwa polskiego. Żerowanie na tragedii smoleńskiej, aby wybić się w sprzedaży tygodnika a później

dziennika jest ohydne. Skupienie wokół swojej gazety tysięcy polskich patriotów, manipulując nimi, jest równie ohydne. Wciskając nachalnie społeczeństwu jedyną wersję zamachu nie mając najmniejszych podstaw jest zbrodnią i próbą skłócenia z Narodem Rosyjskim, który jako Naród nie ma z tym nic wspólnego. Apelowanie do społeczeństwa, aby 10.04.2013r. przeprowadzić rewolucję jest nakłanianie do masowego mordu Narodu Polskiego. W tym świetle nie dziwi zachwyt red. Sakiewicza na przygotowania

zniszczenia narodu irańskiego przez ludzi żądnych władzy, żądnych opanować świat. Nie znalazłem sprzeciwu red. Sakiewicza na projekt NWO, na temat światowej lichwy, na temat zbrodniczych oprysków, wreszcie na temat uchwalenia przymusowych szczepień. Może się mylę, bo nie śledzę dokładnie wszystkich wydań, ale ja czegoś takiego nie znalazłem w tekstach red. Sakiewicza. Nie znalazłem również sprzeciwu zawładnięcia przez żydostwo polskiego Parlamentu, który jest antynarodowy i antypaństwowy, tak

jak rząd RP. Red. Sakiewiczowi nie może być po drodze z narodowcami, bo nasze cele są całkowicie odmienne. Narodowcy chcą Polski suwerennej a red. Sakiewicz optuje z pewnością za judeopolonią.

Apeluję do wszystkich klubów GP o wspólny marsz z Polakami. Polacy nienależący do KGP nie są Waszymi wrogami. Waszymi i naszymi wrogami są wszyscy manipulatorzy naszych uczuć, naszych sumień, naszej wiary, naszego patriotyzmu. Należy takim manipulatorom powiedzieć zdecydowane NIE. Jednym z nich jest mąciciel red. Sakiewicz, który robi to na wzór GW, TVN czy innych wrogich Polsce mediów. O tych mediach napisałem 10.10.12r. w Liście Otwartym do władz RP, o którym to liście red. Sakiewicz

nawet nie raczył wspomnieć, nie mówiąc już o jego publikacji.

Patrioci działający w KGP są ogromną siłą, ale ta siła nie może być spożytkowana na walkę przeciwko Polsce, przeciwko Narodowi Polskiemu. Następni chcą wykorzystać patriotyzm Polaków do realizacji swych ukrytych celów, jak wykorzystano siłę Solidarności przez grupę zdrajców w 1989 roku, którzy rządzą do dzisiaj. Nie dajcie się wykorzystać do niecnych celów red. Sakiewicza i jemu podobnych. Budujmy wspólnie Nową Polskę, oddolnie, bez podpowiadaczy partyjnych i medialnych. Ich cele nigdy nie

będą naszymi celami. Należy dążyć do demokracji bezpośredniej, do zmiany systemu z grabiącego efekty pracy ludzkiej, zniewalającego społeczeństwa, na system, o Społecznej Gospodarce Wolnorynkowej, na system wolny od żydomasońskich wpływów, na system wolny od lichwy i ludzi nim zarządzający i wspierający. Społeczeństwo polskie może zwyciężyć tylko wtedy, gdy pójdzie razem pod jednym sztandarem. A tym sztandarem jest DOBRO POLSKI a nie dobro Sakiewicza, dobro jakiejś partii, czy dobro światowych

banksterów. NIE DAJCIE SOBĄ MANIPULOWAĆ, zarówno przez TVN, GW jak i przez GP.


Jerzy Truchlewski

Założyciel klubu GP im. Anny Walentynowicz w Gdańsku.


 


Gość

#1928 Re: Re: Re: Re: Re: NIE ODDAWAJMY SWEGO ŻYCIA W RĘCE TRUCICIELI !

2012-11-19 23:39

#1927: - Re: Re: Re: Re: NIE ODDAWAJMY SWEGO ŻYCIA W RĘCE TRUCICIELI !

 

Dla przypomnienia artykuł z 14 września 2011r.

http://bejda.blogspot.de/2011/09/stop-dla-gazowego-szalenstwa.html

 

W nawiązaniu do zbliżającej się konferencji w sprawie technologii szczelinowania hydraulicznego we Wrocławiu apeluję o podjęcie działań w kierunku wprowadzenia zakazu stosowania tej technologii we wszystkich krajach Unii Europejskiej w ramach dyrektywy unijnej.


Uważam, że błędem jest wydawanie pieniędzy na referaty o tej technologii, skoro wiemy, że ta technologia jest śmiertelnym zagrożeniem dla milionów ludzi świadomych czy też nieświadomych tego zagrożenia. 
Ważniejsza jest popularyzacja wiedzy o tym zagrożeniu wśród społeczeństwa polskiego poprzez różnego rodzaju wydawnictwa, ulotki i plakaty czy informacje prasowe itp. 

Nic i nikt, nas mieszkańców terenów zagrożonych, nie uchroni przed skutkami tej niebezpiecznej technologii. 

Nawet najwyższe standardy, najlepsze przepisy o ochronie środowiska czy jakiekolwiek inne zabezpieczenia nie zapewnią nam spokojnego życia, wolnego od strachu o naszą przyszłość i przyszłość następnych pokoleń. 

Mamy prawo oczekiwać, aby wszyscy mieszkańcy EU byli na równi traktowani,jak też z taką samą troską jak ptaki w programie unijnym Natura 2000. 

Maria Bejda 
Inicjatywa Obywatelska Dorzecza 
Bzury i Słudwi 


12 września 2011r.wspólnie z siostrą, Teresą Wojda odwiedziłam teren odwiertu w okolicy Kutna w Gołębiewie Nowym. 
Bardzo przykre i porażające wrażenie.


Na widok tej inwestycji natychmiast rodzi się pytanie:jak można było w tak gęsto zaludnionym terenie przyległym do prawie 50-cio tysięcznego miasta Kutna, wybrać miejsce na tak niebezpieczny i uciążliwy odwiert?
Dlaczego miejscowe władze nie sprzeciwiły się tej inwestycji, która skazuje te wysoko gospodarczo rozwinięte tereny na zagładę?


W bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań, na powierzchni 2 ha wybudowano kilkudziesięciometrową wieżę wiertniczą z niewielkimi obwałowaniami okalającymi plac wokół odwiertu.Tylko wąska droga oddziela jedną z posesji od działki zajętej przez PNiG Nafta-Piła Sp.z.o.o.-wykonawcę odwiertu. Z tej drogi widać stojący z przeciwnej strony, nowo-wybudowany przez właścicieli wydzierżawionej działki dom w stanie surowym. Z dwóch wolnych przestrzeni między wałami widziałam ogromne ilości worków przypominających worki z cementem, poukładanych na betonowych płytach. Teren jest pilnie strzeżony przez wartowników. W całej wsi przez 24 godziny na dobę słychać nieprzyjemny dla ucha hałas.


Mieszkańcy są przerażeni i mówią z wielkim żalem, że nikt z miejscowych władz ich o takiej inwestycji nie uprzedził, nie poinformował. Czują się oszukani, tym bardziej, że niektórzy z nich dowiedzieli się ode mnie z rozmów telefonicznych, które przeprowadziłam jeszcze przed powstaniem tej inwestycji, że będzie tu wydobywany niebezpieczną technologią gaz niekonwencjonalny tzw.łupkowy. 

Z niedowierzaniem przyjmowali moje informacje telefoniczne. Przez wiele dni w maju wydzwaniałam do mieszkańców Gołębiewa i okolic, do radnych gminy Kutno i do władz gminnych i powiatowych, łącznie z geologiem w starostwie z prośbą o zainteresowanie i sprzeciwienie się powstaniu takiej inwestycji. Dodatkowo wysłałam wiele informacji drogą e-mailową do różnych instytucji i miejscowych mediów. Niestety, moje wołanie o przeciwstawienie się tej inwestycji było wołaniem na puszczy. 

Spotkałam się nawet, podczas rozmowy telefonicznej z komentarzem typu :"niech Pani nas nie dręczy, bo wezwiemy policję". Daleką drogę miałaby policja do mnie,bo aż 1000 km.:)

Czy moje ostrzeżenie przed udręką można porównać z faktyczną udręką takiego niebezpiecznego sąsiedztwa?

Za moją troskę o dobro i przyszłość tego terenu spotkała mnie taka przykrość, co jest niczym w porównaniu z tym, że będę cierpieć razem z nimi obserwując los terenu skazanego na zagładę, terenu na którym żyje moja rodzina, moje dzieci, moje wnuki, moi przyjaciele i znajomi.

Dlaczego wybrano to miejsce na odwiert?

Przedstawiciele firmy FX Energy Poland wybór uzasadniali centralnym położeniem na terenie koncesji, co daje dogodne możliwości wykonywania odwiertów poziomych sięgających aż do Łowicza, Łęczycy, Gostynina i dalej.

Rodzi się wątpliwość, czy takie odwierty będą konieczne, skoro struktura geologiczna jest porowata a nie łupkowa a gaz będzie można wysysać z całego terenu.

Według danych naukowców z Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Łodzi w okolicy Kutna występuje gaz w skale porowatej tzw. tight gaz. Jego wydobycie będzie łatwiejsze niż gazu ze skał łupkowych, ale za to istnieje większa groźba wystąpienia trzęsień ziemi.

Pracownice Urzędu Gminy Kutno z dumą i stoickim spokojem próbowały przekonywać, że pod Kutnem będzie wydobywany zwykły gaz ziemny a o technologii jego wydobywania niestety nie miały pojęcia.

W artykule w wydawnictwie "Wiertnicze Wyzwania" dowiadujemy się że:
"Zadaniem prac poszukiwawczych w Gołębiewie Nowym jest zbadanie nasycenia i możliwości akumulacji węglowodorów w obrębie podniesienia strukturalnego Kutno obejmującego swoim zakresem obiekty poszukiwawcze w utworach dolomitu głównego ciechsztynu i piaskowców czerwonego spągowca.
Otwór w Kutnie będzie najgłębszym z aktualnie wierconych otworów w Polsce, co stanowi duże wyzwanie dla naszych inżynierów, a to ze względu na jego konstrukcję i technologię wiercenia.

W procesie przewiercania poziomów perspektywicznych zostanie użyta po raz pierwszy w Polsce płuczka olejowa.Jej wykorzystanie wymagać będzie zastosowania i przestrzegania najwyższych standardów ochrony środowiska, nie tylko w czasie wiercenia ale także w procesie utylizacji urobku wiertniczego.
Otwór Kutno-2 ma kapitalne znaczenie dla ewentualnej kontynuacji procesu poszukiwań węglowodorów w głębokich partiach basenu permasko-mezozoicznego, co może stanowić o rozpoczęciu nowego etapu prospekcji naftowej na terenie Polski." 

Z rozmowy telefonicznej z przedstawicielką PNiG Nafta-Piła wynika, że ta firma wygrała przetarg na wykonanie tylko odwiertu pionowego.

Wykonawca dalszego etapu jest jeszcze nie znany.Może nim zostać inwestor PGNiG lub inny wykonawca wyłoniony drogą przetargu przez właściciela koncesji, firmę FX Energy Poland. 
Na ile są te informacje wiarygodne? 
W zakresie technologii i utylizacji odpadów firma nie udziela żadnych informacji a jedynie odsyła do FX Energy Poland. 

Maria Bejda

 



Gość

#1929 NIE ODDAWAJMY SWEGO ŻYCIA W RĘCE TRUCICIELI !

2012-11-20 00:28

#1928: - Re: Re: Re: Re: Re: NIE ODDAWAJMY SWEGO ŻYCIA W RĘCE TRUCICIELI !

http://kutno.naszemiasto.pl/artykul/1554465,operator-poszukiwania-gazu-ziemnego-w-golebiewie-nowym,id,t.html

http://www.wykop.pl/ramka/1308159/to-mialo-byc-najwieksze-zloze-gazu-ziemnego-w-polsce/

FX Energy podjęło decyzje o zaplombowaniu otworu. Zamiast gazu wielkie rozczarowanie?

2012-10-31, Aktualizacja: 2012-10-31 11:24

Marzenia o strumieniu pieniędzy, który dzięki wydobyciu gazu ziemnego popłynie do Kutna, nie spełnia się. Amerykański koncern FX Energy zadecydował wczoraj o zakończeniu prac na odwiercie Kutno-2. Otwór zostanie zaplombowany, a wiertnia niebawem zniknie.

http://d.naszemiasto.pl/k/r/9f/95/5090fc0d0421b_g1.jpg...

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

(© Archiwum/Łukasz Janikowski)

Mający swoją siedzibę w Salt Lake City koncern po przeanalizowaniu danych uzyskanych podczas prac na otworze Kutno-2 zadecydowało o zaplombowaniu studni i opuszczeniu lokalizacji. Plombowanie już się rozpoczęło. Według komunikatu spółki, gaz odnaleziono jedynie w górnych warstwach czerwonego spągowca. Poniżej znaleziono jedynie pokłady solanki. 

Wiercenie w Kutnie od początku wiązało się z trzema niewiadomymi – mówi David Pierce, dyrektor generalny FX Energy – Ryzyka wierceń, jakości gazu i jakości zbiornika. Dwa pierwsze czynniki nie były problemem, ale okazał się nim ten trzeci. Liczyliśmy, że zbiornik Kutno będzie składał się ze zwykłych piasków wydmowych. Niestety jakość zbiornika Kutno jest zbyt niska, by opłacalne było komercyjne wydobycie. 
Odwiert pod Kutnem FX Energy prowadziło przy udziale Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownicta. Teraz konsorcjum skupi się na pracach w innych rejonach Polski. 

Mój komentarz:

Czy można wierzyć tym informacjom, że nie ma gazu?

Ponad 100 mln złotych polskich podatników władowane w odwiert poszło na marne?

Przecież jednak gaz odnaleziono i to w "warstwach czerwonego spągowca" a więc nie zachodziła potrzeba tak głębokiego odwiertu. A czy to prawda, że aż tak głęboko wiercono? Nie ma możliwości sprawdzenia.

No więc mamy potwierdzenie, że w okolicy Kutna jest gaz niekonwencjonalny tight gas, który sam będzie się wydobywał tak jak w Siekierkach k. Poznania. Wystarczy tylko podłączenie do gazociągu, który zapewne już powstał, bo jak wiem, wójt gminy Żychlin w ub. roku wspominał o jego budowie.

Dla przypomnienia; koncesja dla FX Energy jest na gaz ziemny i ropę naftową.

W celu wspomagania wydobycia tight gas, występującego na tym terenie w tzw. "poduszce"( warto zobaczyć mapę na stronie FX Energy) w Julianowie, gm. Krzyżanów k. Kutna już jest przygotowany odwiert do wstrzykiwania skroplonego CO2.

Zawarcie umowy dzierżawy  gruntów w Gołębiewie Nowym na dwa lata wyraźnie wskazuje, że wszystko przebiega zgodnie z planem.

M.B.

 

Tylko prawda jest ciekawa.

#1930 NIE ODDAWAJMY SWEGO ŻYCIA W RĘCE TRUCICIELI ! Miłość Ojczyzny naszym prawem.

2012-11-20 11:37

LOWOBYWATEL

#1931 Re: NIE ODDAWAJMY SWEGO ŻYCIA W RĘCE TRUCICIELI ! Miłość Ojczyzny naszym prawem.

2012-11-21 22:50

#1930: Tylko prawda jest ciekawa. - NIE ODDAWAJMY SWEGO ŻYCIA W RĘCE TRUCICIELI ! Miłość Ojczyzny naszym prawem.

 

Łowicz, 20.11.2012r.

Ms. Mazzoni,


we ask for help in spreading our request, our call for a ban on the exploration and extraction of hydrocarbons among all MEPs as well as the European Commission in connection with starting in the EP debate on shale gas.We renew our call for help to the Polish nation and the nations of Europe, the more they themselves already experiencing lack of healthy, clean water, source of life, for which there is no alternative and the energy of hydro jet many alternatives.
Sincerely


Bejda Maria Teresa Wojda

Civic Basin Initiative on the Bzura and Słudwia Basins

CITIZEN RESISTANCE MOVEMENT

 

LOWOBYWATEL

#1932 NIE ODDAWAJMY SWEGO ŻYCIA W RĘCE TRUCICIELI ! Miłość Ojczyzny naszym prawem.

2012-11-21 23:02

#1931: LOWOBYWATEL - Re: NIE ODDAWAJMY SWEGO ŻYCIA W RĘCE TRUCICIELI ! Miłość Ojczyzny naszym prawem.

Bardzo dziękujemy Pani Elżbiecie Drozdowskiej za trud włożony w przetłumaczenie na język angielski naszego opracowania "O zakaz poszukiwania i wydobywania węglowodorów, stosowania hydraulicznego szczelinowania oraz zakaz technologii CCS na terenie Unii Europejskiej".

About the ban on
exploration and exploitation of hydrocarbons,
and the use of hydraulic fracturing
and CCS in the European Union

Bejda Maria Teresa Wojda
Civic Basin Initiative on the Bzura and Słudwia Basins
CITIZEN RESISTANCE MOVEMENT



Łowicz, 18.10.2012r.



To Mr. Martin Schulz, President of the European Parliament
Ladies and Gentlemen, and Members of the European Parliament


Dear Mr. President and Members of Parliament,  

Thank You for your acknowledgement of our open letter nr. 0578/2012 to the President of Poland, Bronislaw Komorowski, on 18.04.2012 as a petition. The text of the petition is attached to this email as follows:


Ladies and Gentlemen,

We are grateful that you allowed us to participate in workshops on shale gas, 9.10.2012, where T. Wojda, on behalf of our citizens' initiative, called for help on the prohibition of exploration and exploitation of hydrocarbons by the European Union. All the greater is our gratitude to the European Parliament for allowing us to express our concerns and to demonstrate the violation of our rights, especially since President Komorowski did not respond to our speech and did not take any action in defense of the Polish nation.

We would like to take immediate, drastic action to prevent environmental and humanitarian disaster in Poland and Europe.

We renew our call to the European Union to help Poles jeopardized by this wreckless drilling and encourage the introduction of  the following prohibitions:
Exploration and exploitation of hydrocarbons,
Use of hydraulic fracturing, and
Use of CCS technologies

None of the laws or expert opinions are providing us with peace of mind or safety.  

We cannot leave this legacy to future generations, exposing them to health risks caused by the corruption and low morale created by politicians, officials and enforcement officers. 

Further delay in enforcing the ban will result in the following:

(1) Approval for injection, into geological layers, vast amounts of toxins in the use of explosives,
(2) Further irreversible contamination of drinking water sources, robbing us Poles of national water resources for which there is no alternative,
(3) Further soil and air pollution,

(4) Destruction of agriculture, thus contaminating the most important food supplies, which compromises our food safety,

(5) EU citizens will suffer and die from cancer due to the continuous evaporation of methane and other harmful substances, and

(6) Earthquakes will take place in locations where there was none before.  

If we take immediate action to enact the ban, instead of a moratorium on shale gas only, it will be possible to interrupt these frantic, destructive actions and shield not only the area between Łowicz and Kutno, but all of Poland and the entire European continent from impending ecological and  humanitarian disaster.

The situation is extraordinary and requires exceptional decisions in order to protect Europe and our planet from impending doom.

It is time to stop the ongoing destruction of the environment for decades by exploiting hydrocarbons, whose only method of hydraulic fracturing extraction is already used in more than 1.2 million drilling sites in the world, which is confirmed in the Report of B.Sonika, p.9.

-------------------------------------- 

The report of B. Sonika also indicates that "this technology is used in the conventional production of hydrocarbons in the EU". From the above it is clear that hydraulic fracturing is used not only for the extraction of shale gas, but all hydrocarbons. It seems that this issue is being totally covered-up by politicians and their “experts”.


It is impossible to stop the emission of methane, carbon monoxide and other gases into the atmosphere as a result of extraction of hydrocarbons, which is well-documented by Professor Anthony Ingraffea from the U.S. in the following video:


According to Professor Jackson, "Researchers at Duke University took samples from 68 water supply systems in the states of Pennsylvania and New York. We found an extremely high methane concentration of 64 milligrams per liter of drinking water. The normal concentration in the water is one milligram or less.
The amount of gas in the water reaches a level that could cause explosions."

http://www.rp.pl/artykul/656669.html

For propaganda purposes, the companies are using new names for the same technology, which are very invasive, destructive and dangerous methods of hydraulic fracturing.

In the report of Euro Parliament Deputy Boguslaw Sonik, 2011/2308 (INI), on p.9, he justifies traditional vertical drilling, and the use of modern, computer-assisted research methods.  The memorandum states that "two advanced technologies are the key to sustainable production of shale gas and shale oil: horizontal drilling and hydraulic fracturing."  In the next sentence, however, there is a denial of an earlier statement: "horizontal drilling includes the drilling of vertical holes with horizontal extensions".

So, this is the same method of hydraulic fracturing.

Overlooked is the fact that experts use explosives, which, despite being banned under the terms of lcenses during exploration and prospecting, are nevertheless included in the curricula of engineering geology, which shows their widespread use.



The biggest manipulation is the lying to all nations by these experts, who ascertained that there are methods of disposing of drilling waste, but they have not yet been found !!

"Every year, millions of tons of radioactive waste from the extraction of contaminated hydrocarbons are stored carelessly and improperly. There is no country at the present time that is doing independent, continuous and comprehensive monitoring of contaminated residues from the production of oil and natural gas. For example, in the UK, waste is dumped into the North Sea.


http://de.wikipedia.org/wiki/Erdgas # Radioaktiver_Abfall


Waste generated in the drill site Kutno 2 has not been found to be radioactive, according to the National Atomic Energy Agency, and an email to us indicates only two radioactive elements, potassium and radon, which do not exceed standards set by Polish law. In addition, they are using the kilogram scale, not the milligram scale, which is standard under international law.

"In accordance with the levels stipulated in regulations, only when the concentration of radioactive elements is more than 1000 times greater than the permitted standard can a classification be made for radioactive waste."



Environmental Protection Services are not able to control or monitor the non-stop drilling processes or the use of toxic and explosive materials. According to our own research, at the Kutno2 drilling site in Gołębiewie Nowym, which is only 3 km from the town’s population of 50,000, there was a prior notice to evacuate.

Despite the ban on exploration and production in territories which were classified by EU Program “Nature 2000”, the FX Energy Corporation conducted
widespread research, even on locations which were marked as extremely seismic

Environmental Protection Services detected drilling abnormalities by the company and fined it 50 Euros. The water which is used free of charge is taken from a well located near the drilling site and is only 50 meters deep, while the main source of water for all citizens is 80 meters deep. The drilling site is adjacent to residential buildings.  The noise is unbearable, penetrating the whole village. There are no noise barriers and only mounds of soil dumped from the site. Only those residents closest to the site received compensation in the amount of 1,000 Euros.    Near the drilling site, the company constructed a makeshift shed for chemical storage only 50 meters from the well. Under the shed is a chemical pool filled with tanks, barrels and bags of different chemicals, which causes a terrible odor that spreads throughout the whole village.


Our request for re-inspection at the operating site, without prior notice and with the participation of civil representatives has been ignored, because there are no provisions for  social control.


Waste from drilling at Kutno2, according to the protocol checks (made on 1/12/2011 for our application) was subject to environmental inspections, as cited in DEL.SK 186/2011 of 15.02.2012r.  The company which receives and transports the waste material, Max Eco.LLC Wiry, located at Czereśniowa 3, 62052 Komorniki, does so without records  indicating the place of storage. The company dumps this chemical waste in a gravel pit in Głobinie, near Slupsk.

http://idb.nowyekran.pl/post/55430, waste-by-Polish


Already in our area, between Łowicz and Kutno was the first earthquake in the community of Żychlin, noticed by locals but not officially acknowledged by the media.

Occurrence of geological upheaval in our area raises legitimate social concern and suspicion of association with ongoing geological drilling at Kutno2, belonging to the owner of the LLC concession, FX Energy.

Similar events took place in the concession of FX Energy at
Wielkopolsce.

http://media.wp.pl/kat, 1022943, wid, 14147158, wiadomosc.html? ticaid = 1f0ef


The most reliable source of information about the impact of extraction of hydrocarbons on the environment, humans and animals are residents of areas affected by these dangerous activities as well as people who were working on the preparation of these chemicals for fracking, not the experts provided by these companies, nor the politicians, officials, or representatives of various levels of media. .

The damning evidence in this case is the victims who had immediate contact with the chemicals in this polluted area.


Here are the reported effects of hydraulic fracturing on residents in the community of Miedzna, as stated on a petition:


"I already experienced gas extraction experiments. I live in a small house in the woods between the Bug community of Miedzna, in the state of Węgrowski.  In the spring, after connecting my hose to the outdoor faucet, where my water supply is 20 meters deep in the water well, there was a detonation in the well which tore the rubber hose. For a half hour afterwards, the kitchen tap water was brown, and when it had a very clean look, it smelled of methane.

That's a lie that the method of fracturing does not threaten the environment! You can feel the Methane gas in different places in the forest.

A few years ago, a beaver family settled in a nearby stream, but last year they all disappeared, along with fish and crabfish.

The well is located approximately four miles from my cottage, but it is not operating. The problem is that, once the layers of the ground are polluted, they are releasing methane gas  into the atmosphere, while polluting the rivers and drinking water.

Some of these chemicals that backed up during fracturing were collected and dumped along forest roads or farmers’ fields, where they soaked into the ground."

zstell@wp.pl

Here is an example from the United States:


Carol French, owner of a dairy farm in Bradford County (Pennsylvania), says:

"We do not drink our water or milk from our cows. The State DEP (Departement of Environmental Protection) refuses to investigate our water. Therefore, "our" Natural Gas company refuses to supply clean water for us and for our cows."

Blog. Les Ami (e) s du Richelieu - gas de schiste - l'histoire de Carol French



In the last few years,  in Poland, there were more than 7,500 drills with a depth greater than 1,000 meters. The primary research goal of these holes was to prospect for oil and natural gas.


Over many years, hydraulic fracturing has been used in Poland, which was stressed at a conference in April 2012.at the European Institute in Warsaw by B. Sonik and T.Wojda, stating that geologists prepare the mixture for hydraulic fracturing at least twice a day.

The Polish government brought in global mining companies, some of which have pending court orders against them for violations of human rights and causing environmental disasters, such as Chevron in South America. FX Energy and the U.S..



These companies have set up a enterprises in Poland, with limited responsibility, which correspond to the extent of capital.

Five thousand zlotych (= 1250 €) was the extent of FX Energy’s investment  as a limited liability company owner of the concession for the area between Kutno, Łowicz, Leczyca  and Gostynin.

According to the new geological and mining law in Poland, which took effect on
1 January 2012, the mining company:

1. Does not pay for water consumed,
2. Has no obligation for remediation or repair of roads,.
3. Is not criminally responsible for causing an environmental or humanitarian disaster,  
4. Is not subject to liability claims for damages.


Redress through the courts will be fiction. Who will win? Naturally, the rich corporation with so much ignorance of justice as in the case of drinking water contamination in Łowicz?

Our call for clean, healthy drinking water to the public authorities in Poland as well as the justice system received no response. If we are deprived of our due right of access to clean water, what will be later, when the rise of the next drilling and hydraulic fracturing base in Łowicz happens?

Our requests to initiate proceedings for breach of the constitution, as well as international conventions and especially criminal law, have all been rejected, as the complaint was turned down by the Governor and Speaker of Lodz Region. We have the correspondence to prove it.

The MEPs from Poland are servants for big mining concerns, not for the Polish nation. We have an absolute right and moral obligation to demand their removal from representing Poland in the European Parliament. Such people should be prohibited from voting on shale gas, as well as other issues. They are hurting not only Poland, but also Europe and should be held accountable for their unethical, immoral attitude and actions against the Polish Nation and Europe.

Dear fellow MEPs, please have the courage to oppose unethical behavior and harmful actions of Polish MEPs in order to eliminate the impact on EU energy policy !!!!!!!!!!!!

During the shale gas workshop of 9.10.2012r., none of the Polish MEPs supported our petition - an open letter to the President which was sent to defend the millions of Poles in Poland. This letter was sent as a Citizens' Initiative on behalf of the Basin and Słudwia Bzura, Civil Resistance and also, from around the world, petitioners against the new Geological and Mining Law:


The shale gas workshop of 10.9.2012 featured an “expert” who rejected our petition. He was hired and paid by the Polish MEPs.  This is a shameful act of betrayal of the Polish nation whose security we defend.

We had the opportunity to see that the Polish MEPs and their experts are ignorant of the risks to human health and life in their pursuit for and extraction of hydrocarbons. Contrary to the facts and opinions of experts from other countries, they are pushing  dangerous and hostile propaganda of the Polish government that everything is safe and environmentally clean and we only benefit from the exploration and exploitation of hydrocarbons.

There is already enough evidence in the world of the disastrous and irreversible effects of extraction of hydrocarbons, as well as the use of CCS to assist in their production. The use of CCS technology, especially the injection under high pressure of liquefied CO2 into the ground, along with the flue gas containing toxic substances in order to reduce CO2 emissions into the atmosphere, is an assassination on life on Earth, and along with hydraulic fracturing is the biggest threat to the existence of mankind.

Prohibition of extracting hydrocarbons will significantly reduce CO2 emissions. CO2 emissions in the pursuit and extraction of hydrocarbons is greater than with the use of coal in power generation, which was proved by one of the experts at the shale gas workshop on 09.10.2012r. Thus, it is more reasonable to take the revolutionary changes in the EU's energy policy and refrain from CO2 emissions trading, which is perceived very negatively by the public. It significantly raises electricity costs on each EU citizen and we are not able to stop climate change. Instead of insanely deploying CCS , reduced  CO2 emissions can be achieved through non-recognition, exploration and exploitation of hydrocarbons, energy-efficient technologies or halting deforestation.

The issue of CO2 emissions was brought to an extreme, forgetting that carbon dioxide is a natural constituent of the atmosphere necessary for photosynthesis. Halting deforestation and new plantings of trees are a more reasonable course of action to restore the balance of nature, rather than absurd CO2 emissions trading.

The introduction of a moratorium on shale gas, instead of prohibiting exploration and exploitation of hydrocarbons, will not prevent the degradation of the environment and the destruction of life and will only lead to more manipulation of mineral qualification in Poland.

An example would be clerical retraining deposits in Siekierki, near Poznan.



Christopher Puzyna Siekierki in his report (. Pdf, 4MB) writes a concession to explore for gas:

Closed "tight gas" in the unconventional "Project Siekierki" is performed by the pilot gas field development of "tight gas" and its effects will bring pioneering information to develop a new source of natural gas in Poland. (p. 75)," but according to the Ministry of Environment Maps reclassified during the year from around Project Siekierki, gas classified from tight gas to gas from conventional sources - that is, a crime of the first level – which was already predicted in my article of 2/15/2011, the brief comments on the draft “Project Siekierki."

The inspection of T. Wojda in Siekierki near Poznan as well as the documentation gathered by us includes a list of toxic substances used for the drill at Kutno2. We were informed that the drills used hydraulic fracturing. In confirmation of this visit was a video recording of the drill in Siekierki with Euro Deputy MEP Jose Bove. The owner of the drill, as well as a company representative, said Aurelian used the terminology of “fracking” in the video.

.


Two years ago, the media and politicians reported the largest shale gas deposits near Kutno. However, the license for FX Energy, published in 2008, was for oil and natural gas. According to Professor Górecki, his geological map confirmed that these are tight gas deposits, which are unconventional, and which is also confirmed on the website of FX Energy.


.


It is worth noting that the money of Polish taxpayers goes to the Polish drill companies, but the profits from the exploitation of gas goes to U.S. companies in the U.S.. FX Energy Group has long been mining gas wells in such small Polish cities as Pławce, Roszków, Zaniemyśl, Kromolice, Winna Góra, and Środa Wielkopolska. In the near future, gas will be extracted by drilling at Kutno2 in Gołębiewie Nowym near Kutno. .



Due to fear of a moratorium on shale gas, a new propaganda campaign has already been launched in Poland, about the supposedly small, poorly estimated resources due to a “computer error”

At the same time, politicians are debating a new law on shale gas, even talk of a hydrocarbon Generations Fund.


http://wsksim.nowyekran.pl/post/77123 is-project-Law-ws-slate-at-gain-poles


EU funds are wasted on the alleged public consultation organized by endorsing the government's policy agenda and before the Polish nation pretending to opponents such as the Civic Institute, Eco-Union, the Party "The Greens 2004", Institute for Sustainable Development. It's a shame that organizations such as ours, a grassroots initiative has no chance to raise funds for the activities of the EU funds, as administered by the government in Warsaw, which does not allow the actual and simulated opposition, only pseudo-experts.

http://idb.nowyekran.pl/post/77248, party-foundation-b-lla-the-alibi-for-state-Tusk


Currently inaccessible archival data from the Minister of Environment shows that by February 1, 2009 227 licenses were issued for the extraction of natural gas and crude oil.


,


while by 01.06.2012r., there is only 110 licenses registered for public viewing.

Polish society is deceived with regard to the necessity of extracting hydrocarbons in obtaining Polish energy independence. However, there is reticence of the fact that the Polish government has a special agreement between Moscow and Tusk on Russian gas, which is oddly unfavorable to Polish citizens.

http://nczas.home.pl/publicystyka/kulisy-umowy-gazowej-miedzy-polska-a-rosja/ #. UdqoMdYaNOl


http://idb.nowyekran.pl/post/43033, current-propaganda-by-a-contract-with-Gazprom


Contrary to media propaganda, the conclusions of the economic analysis
clearly show that, in addition to environmental and human life risk, extraction of shale gas in Poland is very detrimental to society and harmful, even economically dangerous.

According to the expertise of the Centre for Sustainable Development in Lodz, they are quoted as follows:  “Please request the immediate cessation of all decisions, political and administrative expenses (concession) in this case, and repeal regulations already taken."

For the extraction of shale gas, Polish society needs to pay annually a minimum of  21.07 billion zł.  If the proceeds from the sale of gas in total belonged to the Polish people, or pay Zł 21.07 billion a year, they should receive that gas for free.

Per 1 Pole, losses as a result of shale gas extraction:

42.85 billion zł / year: 38.5 million Poles = 1112 zł / year per Pole


You do not need any more scientific research or monitoring EU money for expertise, consultation (propaganda) and demonstration programs, development of anti-environmental directives such as CCS Directive or Directive hydrocarbons.

It is necessary to verify the provisions of EU directives in order to eliminate anti-human directives such as the CCS Directive.

On the one hand, the European Parliament passed a directive to protect the environment, birds and water as part of Nature 2000 teritories, while on the other hand, contrary to logic, it seems that CCS directives finance deadly technology, which will destroy the protected areas as well as lead to the extinction of life on Earth.

Why, during the current economic and financial crisis, were we exposed to very costly and dangerous CCS technology? German geological expert reports clearly shows the great danger of this technology.

In the opinion of the Polish scientists from the Centre for Sustainable Development in Lodz, CCS, instead of reducing CO2 emissions into the air, by injecting into the ground, they are increasing amounts of CO2 emissions. CCS project reduces the efficiency of coal power plants from 38% to 28% (information from the manager of the project team.) In order to produce the same amount of electricity, the plant will increase production of brown coal (non-renewable energy sources, thereby increasing the production of CO2 by 10/38x100% = 26.3%. 

European citizens have taken joint action to alert and to create a front to fight against the introduction of CCS, starting from the correct assumption that threats know no borders. Civic initiatives in Germany have partnered with our initiative as well as the inhabitants of the border areas in Poland, who are unaware of the risks associated with the planned construction of the pipeline from Germany to Kutna, which the Polish government has hidden from the public.

ds/Plan-3-Pipeline-Plan-EU.pdf

Continued application of hydraulic fracturing and injection of liquefied CO2 underground, according to CCS to assist in the extraction of hydrocarbons, will lead to disastrous, unimaginable changes in geological structures. This will cause earthquakes and even lead to decay and movements of continents and oceans. 

Implemented in Poland, Prime Minister Donald Tusk gave his promise to President Obama, that he would not allow public protests to the extraction of shale gas, commonly called bribery in Poland, which is included in the Linch film "Shale Gas. How It Is Done in Poland”, where Americans find that dollars invested in bribes given to government officials are repeatedly multiplied.”


Any consolidated resistance against the drilling by lawful residents, who seek to defend the place where they live is broken down by agents of the government and mining companies workers:

"The companies investing in shale gas in Poland are spying on local communities who fear the impact of raw material extraction on the environment. DGP is a report of one of these companies. They went to the Deputy Minister of Foreign Affairs, which in addition to this position sent them to the head of the Chancellery, Thomas Arabsky, and deputy head of the Internal Security Agency and the Police Internal Affairs supervisor.

A portion of a government paper signed by Secretary of State Beata Stelmach stated. "Ministry of Foreign Affairs received from one of the energy companies, engaged in exploration of natural gas from shale rock, a copy of the minutes from the discussion on the opposition to exploration of gas from shale rock. The contents of the enclosed information indicates a significant radicalization of positions of NGOs in relation to shale gas" - wrote Stelmach..


Open Letter from 10.10.2012r. to the President, the Speaker of the Sejm, the Marshal of the Senate, Polish Prime Minister, Parliamentarians signed by representatives of patriotic organizations and individuals include a description of the real situation and not created by the media and government leaders in Poland and the Polish MEP, a letter attached to the email.

In this letter, we read:

“Civic Resistance Movement is in possession of evidence of falsification of data processing parliamentary elections in Poland in 2011. Forgery detected, well-proven and documented on www.umstno.blogspot.com K. Puzyna.

Supreme Court in Warsaw wrongly rejected his protest as well as complaints filed for  security by T. Wojda &  M.Bejda, which included a request for a manual recount of the votes. An appeal to the Court of Human Rights in Strassbourg was also rejected.



In Poland, the illegal authorities at all levels for many years have laid down the law to the detriment and against the interests of Poland and Polish people. One example is the law of Geology and Mining, dictated entirely by foreign mining companies.



So, the time has come to say enough is enough to this destruction of our planet and to ban the exploration and extraction of hydrocarbons, and ban the use of hydraulic fracturing and CCS in the European Union.

The European Parliament has a chance to become a pioneer in the concern for the welfare of humanity.


Sincerely,


Bejda Maria Teresa Wojda
Civic Basin Initiative Bzura and Słudwia
CITIZEN RESISTANCE MOVEMENT



LOWOBYWATEL

#1933 NIE ODDAWAJMY SWEGO ŻYCIA W RĘCE TRUCICIELI ! Miłość Ojczyzny naszym prawem.

2012-11-21 23:11

#1931: LOWOBYWATEL - Re: NIE ODDAWAJMY SWEGO ŻYCIA W RĘCE TRUCICIELI ! Miłość Ojczyzny naszym prawem.

O wprowadzenie zakazu

poszukiwania i wydobywania węglowodorów,

stosowania hydraulicznego szczelinowania

i technologii CCS na terenie Unii Europejskiej

 

Maria Bejda, Teresa Wojda

Inicjatywa Obywatelska Dorzecza Bzury i Słudwi

OBYWATELSKI RUCH OPORU

 

Łowicz, 18.10.2012r.

 

Pan

Martin Schulz

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego

Panie i Panowie

Eurodeputowani Parlamentu Europejskiego

 

Szanowny Panie Przewodniczący,

Szanowni Eurodeputowani,

 

dziękujemy Przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Panu Martinowi Schulz za uznanie naszego listu otwartego  do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z 18.04.2012r. jako petycji nr.0578/2012. Tekst tej petycji w załączeniu do tego emaila jak również na :

http://www.monitor-polski.pl/wp-content/uploads/2012/08/List-otwarty-do-Prezydenta-RP-Bronis%C5%82awa-Komorowskiego-7.pdf

 

Szanowni Państwo,

jesteśmy wdzięczne za umożliwienie nam uczestnictwa w warsztatach o gazie łupkowym, 9.10.2012r., na których T. Wojda w imieniu naszej inicjatywy obywatelskiej wołała o ratunek poprzez wprowadzenie zakazu poszukiwania i wydobywania węglowodorów w Unii Europejskiej. Tym większa jest nasza wdzięczność dla Parlamentu Europejskiego za umożliwienie nam wyrażenia naszych obaw i przedstawienia dowodów na łamanie naszych praw zwłaszcza, że   prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nie odpowiedział na nasze wystąpienie i nie podjął żadnych działań w obronie Narodu Polskiego.

 

Zwracamy się  o podjęcie niezwłocznych, radykalnych działań w celu zapobieżenia katastrofie ekologicznej i humanitarnej w Polsce i Europie.

Ponawiamy nasze wołanie o ratunek dla zagrożonych Polaków poprzez wprowadzenie w Unii Europejskiej zakazów :

 

●       zakazu poszukiwania i wydobywania węglowodorów

●       zakazu stosowania hydraulicznego szczelinowania

●       zakazu stosowania technologii CCS

 

Żadne, nawet najlepsze prawo ani  monitoring czy  prace badawcze, ekspertyzy, raporty nie zapewnią nam spokoju i bezpieczeństwa.

 

Nie możemy, my obecnie żyjący jak też przyszłe pokolenia być narażani na tak wielkie ryzyko, szczególnie przy niskim morale i etyce branży wydobywczej jak też niskim morale polityków, urzędników i służb kontrolnych.

 

Każda chwila zwłoki w podjęciu decyzji o zakazie poszukiwania i wydobywania węglowodorów to :

●       przyzwolenie na wstrzykiwanie w pokłady geologiczne ogromnej ilości trucizn z  użyciem materiałów wybuchowych

●       dalsze nieodwracalne skażenie źródeł wody pitnej, to okradanie nas obywateli Polski z zasobów wodnych, dla których nie ma alternatywy

●       dalsze zanieczyszczanie gleby i powietrza, niszczenie rolnictwa dającego najważniejsze z bezpieczeństw, bezpieczeństwo żywnościowe

●       obywatele Unii będą cierpieć i umierać z powodu nowotworów na wskutek nieustannego ulatniania się metanu i innych szkodliwych substancji

●       przybliża moment trzęsień ziemi tam, gdzie ich do tej pory nie było.

 

Dzięki niezwłocznemu wprowadzeniu zakazów poszukiwania i wydobywania węglowodorów, hydraulicznego szczelinowania i technologii CCS zamiast moratorium tylko na gaz łupkowy, będzie możliwe przerwanie szaleńczych, niszczycielskich działań oraz uchronienie terenu między Łowiczem a Kutnem jak też terenu Polski i Europy przed grożącą katastrofą ekologiczną i humanitarną.

 

Sytuacja jest nadzwyczajna i wymaga wyjątkowych, nadzwyczajnych  decyzji  w celu uchronienia Europy i naszej planety przed grożącą zagładą.

 

Czas najwyższy przerwać trwające od kilkudziesięciu lat niszczenie środowiska poprzez eksploatację węglowodorów, których jedyną metodą wydobywczą jest hydrauliczne szczelinowanie zastosowane już w ponad 1,2 milionach otworów na świecie, co jest potwierdzone w Raporcie B.Sonika, str.9.

 

Raport B. Sonika  wskazuje również że: “technologia ta jest stosowana w konwencjonalnym  wydobyciu węglowodorów w UE “. Z powyższego wyraźnie wynika, że hydrauliczne szczelinowanie  stosowane jest nie tylko przy wydobyciu gazu łupkowego lecz wszystkich węglowodorów, a nie jak próbują zawężać ten problem niektórzy politycy i ich eksperci.

 

Całkowicie pomija się problem ciągłej, niemożliwej do powstrzymania emisji metanu, tlenku węgla i innych gazów do atmosfery na wskutek wydobywania weglowodorów, co doskonale udokumentował i udowodnił prof. z USA Anthony Ingraffea.

http://www.youtube.com/watch?v=eaivKGwoTgU&feature=related

“Badacze z Duke University pobrali próbki z 68 wodociągów w stanach Pensylwania i Nowy Jork. Znaleźliśmy wyjątkowo wysokie stężenie metanu: 64 miligramy na litr wody pitnej. Normalne stężenie w wodzie wynosi jeden miligram lub mniej – powiedział prof. Jackson.

Ilość gazu w wodzie sięga poziomu, który każe obawiać się eksplozji.”

Dla celów propagandowych wymyślane są  nowe nazwy dla tej samej, jedynej, bardzo inwazyjnej, niszczycielskiej metody  hydraulicznego szczelinowania.

W raporcie Europosła Bogusława Sonika 2011/2308(INI),  w uzasadnieniu na str.9 mówi się o odwiertach tradycyjnych poziomych, nowoczesnych, wspomaganych komputerowo metod poszukiwań a nawet pada stwierdzenie, że”(..) dwie zaawansowane technologie są kluczem do zrównoważonej produkcji gazu łupkowego i oleju łupkowego : odwierty poziome i szczelinowanie hydrauliczne “. W następnym zdaniu jest jednak zaprzeczenie wcześniejszego stwierdzenia : “odwierty poziome obejmują  wiercenie pionowych otworów (..) z poziomymi rozszerzeniami” / tak więc jest to ta sama metoda hydrauliczne szczelinowanie.

 

Pomijany jest przez ekspertów również fakt używania  środków wybuchowych, które pomimo, że  są zabronione w zapisach koncesji na rozpoznawanie i poszukiwanie  węglowodorów, to jednak ujęte zostały  w programach nauczania technika geologii, co dowodzi ich powszechnego stosowania. http://naftowka.pl/zsp4/media/pomoce/miner/zabiegi_intensyfikacji.pdf

 

Wielką manipulacją i okłamywaniem narodów są  stwierdzenia ekspertów jakoby istniały metody utylizacji odpadów wiertniczych skoro jeszcze ich  nie wynaleziono.

“Corocznie, miliony ton radioaktywnych, zanieczyszczonych odpadów z wydobywania weglowodorów składowane są niedbale i nieprawidłowo. W żadnym kraju  nie ma  niezależnego, ciągłego i  kompleksowego  monitorowania skażonych pozostałości z produkcji ropy i gazu ziemnego. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii odpady te wprowadzane są do Morza Pólnocnego.” http://de.wikipedia.org/wiki/Erdgas#Radioaktiver_Abfall

 

Odpady wytwarzane w odwiercie Kutno 2, Państowa Agencja Atomistyki nie uznała jako promieniotwórcze i w emailu do nas informuje tylko o dwóch pierwistkach promieniotwórczych : potas i radon, które nie przekraczają norm (wg prawa w Polsce) w Bq na kilogram  a nie na gram, jak to określa się w innych krajach.

Zgodnie z poziomami ustalonymi w przepisach, dopiero stężenia promieniotwórcze ponad 1000

razy większe od zmierzonych, mogłyby dać podstawę do zakwalifikowania tych odpadów wiertniczych do odpadów promieniotwórczych.”

 

Służby ochrony środowiska nie są w stanie non stop kontrolować ani monitorować przebiegu procesów technologicznych  przy odwiertach, używanych  środków toksycznych czy wybuchowych. Przeprowadzona z naszego wniosku kontrola inspekcji ochrony środowiska wiertni  Kutno2 w Gołębiewie Nowym, odległym zaledwie 3 km od 50 tysięcznego miasta Kutna, odbyła się z wcześniejszym powiadomieniem, przy zatrzymanej pracy wiertni.

 

Pomimo zapisów w koncesji dla FX Energy zabraniających dokonywania prac poszukiwawczych i wydobywczych na terenach objętych unijnym Programem “Natura 2000”, koncesja obejmuje  również te tereny, gdzie przeprowadzono szeroko zakrojone badania sejsmiczne.

 

Za wykryte nieprawidłowości nałożono na firmę wykonującą odwiert karę w wysokości 50 Euro. Do odwiertu pobierana jest woda za darmo ze studni wykonanej na placu obok wiertni z głębokości  tylko 50 m. Natomiast studnia dla potrzeb wodociągu ma 80 m głębokości. Teren odwiertu sąsiaduje bezpośrednio z budynkami mieszkalnymi. Nie ma żadnych ekranów dźwiękochłonnych a jedynie nasyp ziemny. Hałas rozchodzi się na całą wieś a tylko najbliżej położone domostwa otrzymały po 1000 Euro rekompensaty. Na placu obok wiertni znajduje się zadaszony zbiornik, beczki i worki ze różnymi materiałami. Wokół roznosi się odór środków chemicznych.

 

Nasz wniosek o ponowną kontrolę przy pracującej wiertni, bez uprzedzenia, z udziałem przedstawicieli społeczeństwa został zignorowany. Przepisy bowiem nie przewidują społecznej kontroli.

 

Odpady z odwiertu Kutno 2 , według protokółu kontroli (wykonanej 01.12.2011 r. na nasz wniosek)  inspekcji środowiska  nr. DEL.SK 186/2011 z  15.02.2012r., odbiera i transportuje spółka Max Eco.z.o.o. Wiry, ul Czereśniowa 3, 62052 Komorniki, bez wskazania miejsca składowania. Firma ta odpady wywozi na żwirowisko w Głobinie pod Słupskiem.

http://idb.nowyekran.pl/post/55430,utylizacja-po-polsku

 

Już na naszym terenie, między Łowiczem a Kutnem nastąpiło pierwsze trzęsienie ziemi, w  gminie Żychlin, zauważone przez mieszkańców ale oficjalnie nie ogłoszone.

Wystąpienie wstrząsów geologicznych na naszym terenie budzi słuszne

społeczne zaniepokojenie i podejrzenie o związek z prowadzonym odwiertem

geologicznym Kutno 2 należącym do właściciela koncesji, spółki z.o.o. FX Energy.

Podobne zdarzenie miało miejsce na terenie koncesji firmy FX Energy Poland w Wielkopolsce.

http://media.wp.pl/kat,1022943,wid,14147158,wiadomosc.html?ticaid=1f0ef

 

Najbardziej wiarygodnym źródlem informacji o wpływie wydobywania węglowodorów na środowisko, zdrowie ludzi i zwierząt są mieszkańcy terenów dotkniętych tą działalnością albo pracujący przy przygotowaniu chemikaliów do frackingu a nie ekspeci na usługach koncernów i polityków, czy urzędnicy, przedstawiciele władz różnych szczebli czy też media na usługach rządzących.

 

Kluczowym dowodem w sprawie powinny zostać uznane relacje osób dotkniętych, pokrzywdzonych skutkami działalności wydobywczej węglowodorów.

Oto jak relacjonuje skutki zastosowania hydraulicznego szczelinowania mieszkaniec gminy Miedzna  w komentarzu pod petycją :

http://www.petycjeonline.com/forum/19081/start/1575

“Sam zostałem już doświadczony eksperymentami z wydobyciem gazu. Mam w lesie nad Bugiem /gmina Miedzna, pow. Węgrowski/ niewielki dom. Wiosną po uruchomienia hydroforu /pobiera wodę z głębokości 20 metrów/ nastąpiła detonacja która rozerwała zbrojony drutem przewód gumowy z wodą. Na początku, przez pół godziny woda z kranu była brunatna, a kiedy miała już czysty wygląd bardzo cuchnęło w kuchni metanem.

To kłamstwo, że metoda szczelinowania nie zagraża środowisku! Metan czuć nawet w różnych miejscach w lesie.

Przed kilku laty zasiedlono w pobliskim strumyku kilka rodzin bobrów, ale ostatniego lata wszystkie one zniknęły, podobnie jak rybki i raki.

Odwiert znajduje się ok. czterech kilometrów od mojej chałupy, ale nie jest eksploatowany. Problem polega na tym, że raz rozszczelnione złoże przez lata uwalnia metan do atmosfery, a chemikalia służące podczas procesu szczelinowania zatruwają wodę pitną i strumyki.

Część z tych chemikaliów z tzw cofki wylewano po prostu na drogi w lesie, gdzie wsiąkały one do gruntu.”

zstell@wp.pl

Carol French właścicielka jednej z farm mlecznych w Bradford County (Pensylwania) tak opowiada:

“ My nie pijemy ani naszej wody ani mleka naszych krów. Państwowa agencja DEP (Departement of Environmental Protection) odmawia zbadania naszej wody. Dlatego „nasza” firma gazownicza odmawia dostarczania czystej wody dla nas i dla naszych krów.”

Blog. Les Ami(e)s du Richelieu - gaz de schiste – l’histoire de Carol French

W okresie ostatnich kilkudziesięciu lat w Polsce wykonano ponad 7500 otworów wiertniczych o głębokości przekraczającej 1000 m. Zasadniczym celem badawczym tych otworów było poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego.

http://www.pgi.gov.pl/pl/wody-podziemne-uslugi/1739-wody-termalne-niiu-polskiego.html

Już od  kilkudziesięciu lat  stosuje się hydrauliczne szczelinowanie w Polsce, co podkreślił  na konferencji  w kwietniu 2012r. w Instytucie Europejskim w Warszawie z udziałem B. Sonika i T.Wojda, geolog przygotowujący mieszanki do hydraulicznego szczelinowania. Stwierdził, że hydrauliczne szczelinowanie wykonywane jest  nawet dwa razy dziennie.

 

Do Polski sprowadzono globalne koncerny wydobywcze na których ciążą wyroki sądowe za łamanie praw człowieka i spowodowanie katastrof ekologicznych jak np. Chevron w Ameryce Płd. czy FX Energy w USA.

http://ebe.org.pl/przeglad-prasy/brazylia-wyrzuci-chevron-ze-swego-kraju.html, http://www.czsz.bz,

http://amazonicas.wordpress.com/2011/08/31/fx-energy-zatail-wyciek-na-ziemi-czarnych-stop/

Koncerny te w Polsce utworzyły spółki z.o.o, które odpowiadają kapitałem tylko do wysokości

5 tys.zł (1250 €) jak np. FX Energy spółka z o.o. właściciel koncesji na teren między Kutnem, Łowiczem, Łęczycą i Gostyninem.

Zgodnie z nowym prawem geologicznym i górniczym, które weszło w życie

1 stycznia 2012r.  spółka ta:

●       nie płaci za zużytą wodę,

●       nie ma obowiązku rekultywacji terenu czy naprawy dróg.

●       nie odpowiada karnie za spowodowanie katastrofy ekologicznej czy humanitarnej

●       nie ma zabezpieczenia roszczeń społeczeństwa na ewentualność szkód.

Dochodzenie roszczeń na drodze sądowej stanie się fikcją. Kto wygra z bogatym koncernem przy tak wielkiej ignoracji wymiaru sprawiedliwości jak w przypadku skażenia wody pitnej w Łowiczu?

 

Na nasze wołanie o czystą, zdrową wodę pitną władze publiczne w Polsce jak też wymiar sprawiedliwości nie odpowiedziały. Skoro już jesteśmy pozbawiani należnego nam prawa dostępu do czystej wody, to co będzie póżniej, gdy powstaną następne wiertnie wraz z bazą hydraulicznego szczelinowania w Łowiczu ?

 

Nasze wnioski o wszczęcie postępowania w związku z naruszeniem  konstytucji jak też konwencji międzynarodowych a przede wszystkim  prawa karnego są odrzucane, tak jak odrzucona została skarga do Wojewody Łódzkiego i Marszałka Województwa Łódzkiego na powstanie bazy hydraulicznego szczelinowania w Łowiczu :skarga do Wojewody Łódzkiego i Marszałka Województwa Łódzkiego jako załącznik do emaila.

 

Biorąc pod uwagę, że europosłowie z Polski służą koncernom wydobywczym a nie Narodowi Polskiemu powinni zostać odsunięci od głosowania za nieetyczną i niemoralną postawę wobec Narodu Polskiego. Mamy bezwzględne prawo i moralny obowiązek żądać odsunięcia Europosłów z Polski  od głosowania w sprawie gazu łupkowego jak też innych głosowań. Szkodzą oni nie tylko Polsce ale także Europie i powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za nieetyczną, niemoralną postawę oraz za działania na szkodę Narodu Polskiego i Europy.

 

Szanowni Europosłowie z innych krajów, prosimy, miejcie odwagę sprzeciwić się nieetycznym zachowaniom i szkodliwym działaniom europosłów z Polski w celu wyeliminowania ich wpływu na politykę energetyczną EU.

 

Podczas warsztatów o gazie łupkowym 9.10.2012r. żaden z europosłów z Polski nie wsparł naszej petycji - listu otwartego do Prezydenta RP wystosowanego w obronie milionów  Polaków  w Polsce. List ten wystosowałyśmy w imieniu Inicjatywy Obywatelskiej Dorzecza Bzury i Słudwi, Obywatelskiego Ruchu Oporu a także z całego świata sygnatariuszy petycji przeciw ustawie nowe prawo geologiczne i górnicze:

http://www.petycjeonline.com/protes_przeciw_ustawie_nowe_prawo_geologiczne_i_gornicze

Bezprawny wniosek na warsztatach 9.10.2012 r. eksperta poleconego przez europosłów z Polski  o odrzucenie naszej petycji jest haniebnym aktem zdrady Narodu Polskiego o którego bezpieczeństwo występujemy.

 

Miałyśmy okazję przekonać się, że europosłowie z Polski i ich eksperci są ignorantami zagrożeń dla zdrowa i życia ludzkiego przy poszukiwaniu i wydobywaniu węglowodorów. Wbrew faktom i opiniom ekspertów z innych krajów  forsują niebezpieczną i wrogą Narodowi Polskiemu propagandę rządu polskiego o bezpiecznych i ekologicznych metodach wydobywczych i korzyściach z poszukiwania i wydobywania węglowodorów.

 

Jest już wystarczająco dużo dowodów na świecie na zgubne, nieodwracalne  skutki wydobywania węglowodorów jak  też zastosowania technologii CCS dla wspomagania ich wydobycia. Zastosowanie technologii CCS tj. wychwytywania, skraplania i wstrzykiwania pod wysokim ciśnieniem pod ziemię skroplonego CO2 wraz ze spalinami zawierającymi toksyczne substancje w celu obniżenia emisji CO2 do atmosfery jest zmachem na życie na Ziemi i wraz z hydraulicznym szczelinowaniem jest największym zagrożeniem dla istnienia ludzkości.

 

Zakaz wydobywania węglowodorów spowoduje znaczne zmniejszenie emisji CO2.

Emisja CO2 przy poszukiwaniu i wydobywaniu węglowodorów jest większa niż przy wykorzystaniu węgla kamiennego w energetyce, co udowodnił jeden z ekspertów na warsztatch w sprawie gazu łupkowego w PE 09.10.2012r. Tak więc tym bardziej uzasadnione staje się podjęcie rewolucyjnych zmian w polityce energetycznej EU i  m.in. rezygnacja z handlu emisjami CO2, które w ocenie społecznej postrzegane są bardzo negatywnie. Podnosi bowiem znacząco koszty energii elektrycznej każdego obywatela EU a  nie jest w stanie zatrzymać zmian klimatycznych. Zamiast wdrażania szaleńczej technologii CCS, zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery można osiągnąć poprzez zakaz rozpoznawania, poszukiwania i wydobywania węglowodorów, energooszczędne technologie  czy też  powstrzymanie wycinania lasów.

 

Kwestię emisji CO2 sprowadzono do absurdu, zapominając że to dwutlenek węgla  jest  naturalnym składnikiem atmosfery niezbędnym dla fotosyntezy. Powstrzymanie karygodnego wycinania lasów oraz nowe nasadzenia  drzew są  bardziej rozsądnym działaniem w kierunku przywrócenia równowagi w przyrodzie zamiast absurdalnego handlu emisjami CO2.

http://odkrywcy.pl/kat,111400,title,Globalne-ocieplenie-czyli-wiele-halasu-o-nic,wid,15006644,wiadomosc.html?smg4sticaid=6f584

Wprowadzenie moratorium  tylko na gaz łupkowy  zamiast zakazu poszukiwania i wydobywania węglowodorów, nie zapobiegnie degradacji środowiska i niszczeniu życia a  jedynie doprowadzi do jeszcze większej manipulacji w kwalifikacji złóż w Polsce.

Przykładem może być urzędnicze przekwalifikowanie złoż w Siekierkach k.Poznania.

http://bejda.blogspot.de/p/halliburton-szuka-gazu-upkowego-w.html

“Wg Krzysztofa Puzyny w Raporcie Siekierki (.pdf, 4MB) piszą o koncesji na poszukiwanie gazu

zamkniętego"tight gas" ze źródeł niekonwencjonalnych "Projekt „Siekierki” polega na wykonaniu pilotażowego zagospodarowania złoża gazu typu „tight gas” i jego efekty przyniosą pionierskie informacje pozwalające na rozwijanie nowego źródła gazu ziemnego w Polsce. str. 75" natomiast wg Mapy Ministerstwa środowiska w ciągu roku przekwalifikowano gaz z okolicy Siekierek z tight gas na gaz ze źródła konwencjonalnego - czyli przestępstwo 1 rangi - Tak przewidywałem już w moim artykule z 15.02.2011 r. Krótkie uwagi do projektu Siekierki.

 

Z  wizji lokalnej T. Wojda w Siekierkach k. Poznania jak też na podstawie zgromadzonej przez nas dokumentacji m.in. wykazu zastosowanych substancji toksycznych dla odwiertu Kutno2, infomujemy, że odwierty te  wykonano z zastosowaniem hydraulicznego szczelinowania. Na potwierdzenie tego jest film rejestrujący wizytację odwiertu w Siekierkach z udziałem europosła Jose Bove. Właściciel odwiertu, przedstawiciel firmy Aurelian mówi o zastosowaniu frackingu. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PD196yY-1OY

Jeszcze dwa lata temu media i politycy informowali o największych złożach gazu łupkowego pod Kutnem. Natomiast koncesja dla FX Energy, wydana w 2008 r., jest na ropę naftową i gaz ziemny. Według atlasu geologicznego prof. Góreckiego są to złoża thigt gas, czyli niekonwencjonalne, co jest potwierdzone również na stronie  internetowej FX Energy. http://www.fxenergy.com/projectareas.php .

 

Na uwagę zasługuje fakt, że za pieniądze polskich podatników polskie firmy wykonują odwierty, natomiast zyski z wydobywania gazu trafiają do firm w  USA. Koncern FX Energy już od wielu lat  wydobywa gaz w Polsce w odwiertach:  Pławce, Roszków, Zaniemyśl, Kromolice, Winna Góra, Środa Wielkopolska. W najbliższym czasie będzie wydobywany gaz z odwiertu Kutno-2 w Gołębiewie Nowym k. Kutna.

http://kutno.naszemiasto.pl/artykul/1554465,operator-poszukiwania-gazu-ziemnego-w-golebiewie-nowym,id,t.html,http://kutno.naszemiasto.pl/artykul/1301745,fx-energy-przyznaje-ze-wiercenia-trwaja-wolniej-niz,id,t.html

W związku z obawą wprowadzenia  moratorium na gaz łupkowy  została już uruchomiona w Polsce nowa kampania propagandowa  o rzekomo małych, źle oszacowanych zasobach a nawet o błędzie maszynowym.

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/407623,zloza-gazu-lupkowego-w-polsce-nie-istnieja-wielka-wpadka-naukowcow-wlodzimierz-cimoszewicz-ostrzega-

Równocześnie politycy debatują nad projektem nowej ustawy o gazie łupkowym, mówi się nawet o Węglowodorowym Funduszu Pokoleń. http://wsksim.nowyekran.pl/post/77123,jest-projekt-ustawy-ws-lupkow-co-zyskaja-polacy

Marnotrawione są fundusze unijne na rzekome konsultacje społeczne organizowane przez agendy popierajace politykę rządu a przed Narodem Polskim udające przeciwników takich jak Instytut Obywatelski , Eko-Unia, Partia” Zieloni 2004”, Instytut na Rzecz Ekorozwoju. Wielka szkoda, że takie organizacje jak nasza, oddolna inicjatywa nie ma szans na pozyskanie środków na działalność z unijnych funduszy, ponieważ dysponentem jest rząd w Warszawie, który nie dopuszcza do faktycznego  a jedynie do pozorowanego sprzeciwu pseudoekspertów.

http://idb.nowyekran.pl/post/77248,impreza-fundacji-b-lla-jako-alibi-dla-panstwa-tuska

Z archiwalnych a obecnie niedostępnych danych Ministerstwa Środowiska wynika, że do dnia 1 lutego 2009 wydano 227 koncesji na wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej. http://m.nowyekran.pl/c448be16b87dc9ba8d82952983fff0dc,0,0.jpg

natomiast na 01.06.2012r. podawane jest już tylko 110 koncesji.

Społeczeństwo polskie jest łudzone koniecznością wydobywania węglowodorów w celu uzyskania niezależności energetycznej Polski. Natomiast przemilczany jest  fakt uzależnienia Polski  przez rządzących  od rosyjskiego gazu. Między rządem Tuska a Moskwą zawarto kuriozalnie niekorzystną dla Polski  umowę na rosyjski gaz.

http://nczas.home.pl/publicystyka/kulisy-umowy-gazowej-miedzy-polska-a-rosja/#.UDqoMdYaNOl

http://idb.nowyekran.pl/post/43033,aktualna-propaganda-po-a-umowa-z-gazpromem

Wbrew medialnej propagandzie cyt:" Wnioski  analizy ekonomicznej

wskazują jednoznacznie, że (obok zagrożeń środowiskowych i dla

życia ludzi) wydobywanie gazu łupkowego w Polsce jest dla społeczeństwa i państwa polskiego nieuzasadnione i szkodliwe (wręcz groźne) ekonomicznie." i jak

podkreśla ekspertyza Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Łodzi cyt: "

Należy wnioskować o natychmiastowe wstrzymanie wszelkich decyzji

politycznych i administracyjnych (koncesyjnych) w tej sprawie

i zdelegalizować już podjęte."

Do wydobywania gazu łupkowego społeczeństwo polskie musi dopłacać rocznie min. 21,07 mld zł,

gdyby wpływy ze sprzedaży gazu w całości należały do społeczeństwa polskiego lub  dopłacać

21,07 mld zł rocznie, jeśli otrzymywałoby ten gaz za darmo.

W przeliczeniu na 1 Polaka straty w wyniku wydobycia gazu łupkowego:

42,85 mld zł/rok : 38,5 mln M = 1112 zł/rok

Nie potrzeba już więcej naukowych badań, monitoringów, wydawania unijnych pieniędzy na ekspertyzy, konsultacje społeczne (propagandowe ) czy programy demonstracyjne, na opracowywanie dyrektyw anty-środowiskowych jak dyrektywa CCS czy dyrektywa weglowodorowa.

 

 

Konieczna jest weryfikacja przepisów, dyrektyw unijnych w celu wyeliminowania antyludzkich dyrektyw jak np. dyrektywa CCS.

 

Z jednej strony Parlament Europejski uchwalił dyrektywy chroniące środowisko, ptaki i wodę , tworząc obszary Natura 2000 a z drugiej strony, wbrew  logice,  wydaje dyrektywę CCS i  finansuje  doświadczenia z zabójczą technologią CCS , która zniszczy obszary chronione jak też doprowadzi w perspektywie do zagłady życia na Ziemi.

 

 

Dlaczego wdrażana jest w dobie kryzysu gospodarczego i finansowego bardzo kosztowna i niebezpieczna technologia CCS ? Opinia biegłych geologów niemieckich wyraźnie wskazuje na wielkie niebepieczeństwa tej technologii.

http://www.bund.net/themen_und_projekte/klima_energie/co2_endlagerung/ccs_gutachten_studie/risiken_von_ccs/

W opini polskich naukowów z Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Łodzi technologia CCS zamiast obniżać emisję CO2 do powietrza (zatłaczając go do ziemi) prowadzi do jej zwiększenia. Projekt CCS obniża sprawność elektrowni węgla brunatnego z 38% do 28% (informacja od kierownika zespołu projektowego).W celu wyprodukowania tej samej ilości energii elektrycznej, elektrownia zwiększy wydobycie węgla brunatnego (nieodnawialnego żródła energii, tym samym zwiększy produkcję CO2 o 10/38x100%= 26,3%.

 

Obywatele Europy podejmują wspólne działania w celu ostrzegania i tworzenia frontu do walki przeciw wprowadzeniu CCS, wychodząc ze słusznego założenia, że zagrożenia nie znają granic. Inicjatywy obywatelskie z Niemiec nawiązały współpracę z naszą inicjatywą jak też z mieszkańcami terenów przygranicznych w Polsce, nieświadomych zagrożeń związanych z planowaną budową rurociągu z Niemiec do Kutna a przed społeczeństwem polskim ukrywanych. http://www.co2bombe.de/joomla/index.php/startseite-p,http://www.kein-co2-endlager.de/downloads/Plan-3-Pipeline-Plan-EU.pdf

 

Dalsze stosowanie hydraulicznego szczelinowania  a także podziemnego wstrzykiwania skroplonego CO2 , według technologii CCS dla wspomagania wydobywania węglowodorów doprowadzi do katastrofalnych, niewyobrażalnych zmian w strukturach geologicznych. Powodować będzie  trzęsienia ziemi  a nawet doprowadzić może do rozpadów i przemieszczeń kontynentów i oceanów.

 

Realizowana jest w Polsce  obietnica Premiera RP D. Tuska  dana prezydentowi Obamie o niedopuszczeniu do oporu społecznego przy wydobywaniu gazu łupkowego, potocznie w Polsce zwanego łapówkowym, co jest ujęte w filmie Lincha “Gaz łupkowy. Jak to się robi w Polsce” , gdzie Amerykanie stwierdzają, że dolar zainwestowany w łapówki dla  urzędników zwraca się wielokrotnie.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=nxO8lfWerU0

Każda próba konsolidacji ruchu oporu mieszkańców przed odwiertami a w obronie miejsca do życia jest rozbijana przez agentów rządu i agentów koncernów wydobywczych:

“Koncerny inwestujące w gaz łupkowy w Polsce inwigilują społeczności lokalne, które obawiają się wpływu wydobycia surowca na środowisko. DGP ma raport jednej z takich firm. Trafił on do wiceminister spraw zagranicznych, która po dodaniu swojego stanowiska przesłała go do szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz szefa ABW i wiceministra spraw wewnętrznych nadzorującego policję.

Fragment rządowy podpisany jest przez podsekretarz stanu Beatę Stelmach. „MSZ otrzymało od jednego z koncernów energetycznych, prowadzących poszukiwania gazu ze skał łupkowych, kopię zapisu z przebiegu dyskusji stowarzyszeń »antyłupkowych«, (...) treść załączonej informacji wskazuje na znaczną radykalizację stanowisk organizacji pozarządowych w odniesieniu do gazu z łupków” – napisała Stelmach.”

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/651977,przeciwnicy_gazu_lupkowego_sa_podsluchiwani_rzad_wie_i_nie_reaguje.html

http://bytow.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1506311,bytow-na-rondzie-przy-dworcu-przewrocila-sie-cysterna-ruch,id,t.html

List otwarty z 10.10.2012r. do Prezydenta RP,Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP,

Premiera Rządu RP, Parlamentarzystów podpisany przez przedstawicieli organizacji patriotycznych i osoby indywidualne zawiera opis rzeczywistej sytuacji a nie kreowanej przez media i  rządzących w Polsce czy  europarlamentarzystów z Polski, list w załączeniu do emaila.

W tym liście czytamy:

 

Obywatelski Ruch Oporu jest  w posiadaniu dowodów na fałszowanie informatyką wyborów parlamentarnych w Polsce w 2011 roku. Fałszerstwo wykrył, doskonale udowodnił i udokumentował  K. Puzyna na www.umstno.blogspot.com.

Sad Najwyższy w Warszawie bezpodstawnie odrzucił jego protest jak też asekuracyjnie złożone skargi T. Wojda, M.Bejda łącznie z wnioskiem o ręczne przeliczenie głosów. Skarga do Trybunału Praw Człowieka w Strassbourgu została również odrzucona. http://iddd.de/PKW/KlageanECHRStrasbourg.pdf

W Polsce nielegalne władze wszelkich szczebli od wielu lat ustanawiają prawa na szkodę i wbrew interesom Polski i Polaków. Jednym z przykładów jest prawo geologiczne i górnicze, całkowicie stanowione pod dyktando obcych koncernów wydobywczych. http://www.petycjeonline.com/protes_przeciw_ustawie_nowe_prawo_geologiczne_i_gornicze

 

Nadeszła więc pora powiedzieć: dość niszczenia naszej planety i wprowadzić zakaz poszukiwania i wydobywania węglowodorów, zakaz stosowania hydraulicznego szczelinowania oraz technologii CCS na terenie Unii Europejskiej.

Parlament Europejski ma szansę stać się pionierem w trosce o dobro ludzkości.

 

Z poważaniem

 

Maria Bejda, Teresa Wojda

Inicjatywa Obywatelska Dorzecza Bzury i Słudwi

OBYWATELSKI RUCH OPORU

 

victor

#1934

2012-11-22 21:17

Bardzo mi zależy na dobru Polski, bo tu jest miejsce dla nas i dla naszych przyszłych pokoleń.Udostepnic w prasie i mediach,

LOWOBYWATEL

#1935

2012-11-22 22:46

#1934: victor -

PODWÓJNE DNO PROWOKACJI NA MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI W WARSZAWIE 11.11.2012R.


Łowicz,18.11.2012 r.

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy

Zorientowałyśmy się , że w gronie osób wypromowanych w Marszu Niepodległości 11.11.2012r. nie ma osób godnych zaufania do przewodzenia ruchem wyzwoleńczym Narodu Polskiego. Mamy podstawy  sądzić, że są to osoby, którym siły obecnie rządzące Polską zleciły rolę zorganizowania i przewodzenia manifestacją w Warszawie bo:


bezproblemowo i szybko  zarejestrowano Stowarzyszenia Marsz Niepodległości budzi uzasadnione podejrzenia szczególnie w sytuacji, gdy np.Stowarzyszenie Wierni Suwerennej Polsce od lat bezskutecznie stara się o zarejstrowanie w sądzie. http://www.polskawalczaca.com/viewtopic.php?p=42088&sid=f0650b55dd062b37a06743df4070ed7d O standardach syjonistycznej demokracji
Poniższa informacja nawiązuje do ciągnącej się już ponad dwa lata rejestracji Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej (WPS), czyli do traktowania Polaków przez sądy ochraniające system żydo-władzy w RP. Informacja dotyczy “Krytki Politycznej” (KP), żydowskiej organizacji, która w listopadzie 2011r. spraszała do Polski lewackie bojówki z Niemiec, żeby wspólnymi siłami żydostwa polskiego i niemieckiego zablokować Marsz Niepodległości w rocznicę odzyskania przez Polskę 11.listopada 1918r. suwerenności politycznej.
STOWARZYSZENIE "MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI" (KRS: 0000406677)
STOWARZYSZENIE "MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI"
KRS: 0000406677
Członkowie reprezentacji:
Nazwisko i imię: Funkcja lub stanowisko:
Tumanowicz Witold Sławomir Prezes Zarządu, http://wmpolityka.blogspot.de/2012/11/126.html,
działacz  Młodzieży Wszechpolskiej wypromowanej przez Romana Gertycha popierającego obecny rząd.Jego ojciec Marek Tumanowicz tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa „Kowalski”, „Zbigniew”.

Pierwotna, idea narodowa Młodzieży Wszechpolskiej została wypaczona i ograniczona do walki z prawdziwymi patriotami Narodowości Polskiej pod sztandarem  walki z antysemityzmem wewnątrz ruchu narodowego i złudnym hasłem "Odzyskajmy Polskę" .Przecież Polska jest własnością wyłącznie naszą, Narodu Polskiego a inne narodowości są tylko naszymi gośćmi i  mamy prawo powiedzieć, że gościna skończona, wracajcie do siebie. Powinniśmy iść pod hasłem: " Polacy, odzyskajmy władzę w Naszej Ojczyźnie" a gościom, którzy przejęli rolę gospodarzy powinniśmy powiedzieć "Precz, dość niszczenia Polski i Polaków.

Jak bardzo uśpiona została nasza czujność, że pozwoliliśmy aby mniejszość narodowa rządząca naszym krajem podstępnie, w wyniku fałszowanych wyborów dopuściła się zdrady stanu, grabieży majątku narodowego, naszych praw i dążyła do unicestwienia Narodu Polskiego.

Wniosek L.Millera o delegalizacje ONR i Młodzieży Wszechpolskiej jest tylko w celu zwodzenia Polaków dla uwiarygodnienia tych ludzi jako wielkich narodowców.


Zawisza Artur  Wiceprezes Zarządu, " Pro Izraelski  antysemita"
Melon Michał Wiceprezes
Holocher Anna Sekreatarz Zarządu
Kalus Jakub Skarbnik
Bosak Krzysztof Członek Zarządu
Wasiukiewicz Jerzy Członek Zarządu
Sposób reprezentacji :    PREZES I JEDEN CZŁONEK ZARZĄDU DZIAŁAJĄCY ŁĄCZNIE
Nazwa organu reprezentacji: ZARZĄD
Status OPP: NIE
Data wpisu do rejestru stowarzyszeń: 2011-12-29
Poczta: Warszawa
Kod pocztowy: 04-088
Ulica: Majdańska 1/11
Miejscowość: Warszawa

szkolenie służb porządkowych - pod czyim nadzorem i za czyje pieniądze? kuriozalny pomysł  z  weryfikacją haseł na sztandarach i transparentach co  jest  kpiną z demokracji i wolności.
1.Zapraszamy na Marsz wszystkie osoby czujące się patriotami, niezależnie od opcji politycznej czy organizacyjnej.
2.Biorąc udział w Marszu zobowiązujesz się do przestrzegania zasad zawartych w Informacji Porządkowej oraz do bezwzględnego stosowania się do poleceń Służby Porządkowej.
3.Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do weryfikacji transparentów, flag i tym podobnych. Służba Porządkowa może nakazać schowanie takich materiałów jeśli uzna, iż są niezgodne z celem zgromadzenia. Osoby niepodporządkowujące się, zostaną usunięte z manifestacji.
Nie jesteś pewny czy Twój transparent może być dopuszczony? Skontaktuj się z Organizatorami.


Nie sposób nie zauważyć, że Pan Opara z Nowego Ekranu, członek Komitetu Honorowego tego Marszu, użyczający siedziby Nowego Ekranu na konferencje prasową stowarzyszenia Marsz Niepodległości, , pretendujący na przywódcę ruchu narodowego Polaków jest za niszczeniem Polski i Polaków, popiera obecną politykę rządu w kwestii np. wydobywania węglowodorów.
Pan Opara wypisał się z kontaktów Konwentu Narodowego Polaków po umieszczeniu przez M. Bejda  treści o konieczności weryfikacji kandydatów na elity Narodu Polskiego pod kątem przynależności narodowościowej do 3 pokolenia włącznie i  dokonań nie stojących w sprzeczności z interesem Narodu Polskiego.
----- Original Message -----
From: Maria Bejda
To: Ryszard Opara
Sent: Wednesday, June 13, 2012 11:34 PM
Subject: Re: Tylko prawda może nas wyzwolić.

Panie Opara,
Czy weryfikacja przyszłych elit politycznych Narodu Polskiego jest  dla Pana tematem aż tak trudnym, że nie jest Pan w stanie zrozumieć tej naszej dyskusji?
To takie proste napisać prawdę w oświadczeniu o pochodzeniu i o związkach za służbami specjalnymi a potem dopiero ogłosić się wodzem Nowego Ekranu i Ruchu Narodowego!
Nie chcemy powtórki z historii !
Mamy prawo nie chcieć drugiego "Bolka" czy  drugiego Piłsudskiego.
Nie interesuje Pana oddanie  3>4 terytorium Polski we władanie światowych koncernów wydobywczych, które już niszczą naszą polską ziemię ?
Przecież na Pana portalu wiele osób na ten temat pisze a Pan nic nie wie? Albo udaje że nie wie?
Jeśli Pan nie widzi problemu z zatruwaniem wody pitnej, zatruwaniem środowiska w Polsce, to kim Pan jest?
Kogo Pan reprezentuje?
Trucicieli, polski sprzedajny rząd ?
Niech Pan nie udaje orędownika Polaków i nie zwraca nam uwagi na nasze urocze spieranie się i przekonywanie.

Maria Bejda
Inicjatywa Obywatelska Dorzecza Bzury i Słudwi
Obywatelski Ruch Oporu

Redakcja Nowego Ekranu jest skompromitowana wraz z jej założycielem Ryszardem Opara, który sam przyznaje się do popełnienia przestępstw.
"(...) tym co pan napisal na swym blogu przyznał się pan do jak pan to ujął oszustwa oraz manipulacji której celem miało być oskubanie kasy podatników Polskich."
.

http://wirtualnapolonia.com/2011/12/08/parol-ryszarda-opary-czesc-2-kbw-goldberg/

W tworzenie Ruchu Narodowego zaangażowani są także inni ludzie, którzy wspierają narodowców pieniędzmi i doświadczeniem. Jak np. Ryszard Opara, założyciel portalu Nowy Ekran, bogaty przedsiębiorca z Australii. Jednak nazwiska osób, które tworzą "rządowe" zaplecze RN, trzymane są w głębokiej tajemnicy. - Gdy Jezus spotykał się z Nikodemem, związanym z ortodoksyjnymi Żydami, również czynił to potajemnie - tłumaczy tę tajemniczość Zawisza.
stoi,wid,15102958,wiadomosc.html?ticaid=1f8cc&_ticrsn=5

istnieje duże prawdopodobieństwo istnienia scenariusza dla  marszu, by dać Polakom złudzenie, że dzięki organizatorom, marsz przeszedł do końca zaplanowaną drogą, pomimo przeszkód i stworzenia śmiertelnego zagrożenia przez oddziały policji z pomocą przebranych policjantów czy też służb agenturalnych. Tak więc była to podwójna, perfidna gra, dla rozładowania społecznych emocji i niechęci do sprawujących władzę w Polsce. Tak więc doszło do kontrolowanego przez obecną władzę sprzeciwu i niezadowolenia społecznego dla wyłonienia elity, która w przyszłości może dojść do najwyższych urzędów w Polsce tak jak w czasach "Solidarności". Nie była to oddolnie zorganizowana manifestacja  Polaków  lecz  profesionalnie zorganizowana przez służby specjalne obcych, wrogich narodowi sił dla wprowadzenia jeszcze większej dezinformacji wśród zagubionych i udręczonych Polaków i dla wypromowania swoich ludzi na ewentualnych przywódców. Nie mamy  podstaw ufać ich liderom, którzy nie widzą żadnych zagrożeń dla istnienia Narodu Polskiego a posługują się tylko ogólnikami i sloganami. Nie mamy powodu im ufać ze względu na ich pochodzenie, przeszłość, powiązania i kontakty, od ktorych nie są i nie będą w stanie się uwolnić.
Polacy, nie dajmy sie zwodzić

Witam!

Przesyłam Państwu mój list-analizę do przemyślenia i wykorzystania.

Pozdrawiam, Jerzy Truchlewski

Komu służy red. Sakiewicz i Gazeta Polska?

Przyszedł czas, że mogę bez żadnych wątpliwości o tym napisać, gdyż to już nie są moje przypuszczenia, ale pewność potwierdzona artykułami samego red. Sakiewicza. Kiedy napisałem tzw. Manifest 1.05.11r. zrobił się straszny popłoch /ajwaj/ wśród wodzów Gazety Polskiej, ale również wśród prominentnych działaczy PIS. Do tego stopnia zasiałem panikę, że rozdzwoniły się telefony w Rzymie na beatyfikacji Jana Pawła II. Dla mnie było normalnym, że dłużej nie można czekać z działalnością oddolną,

niezależną od jakiejkolwiek partii. Było sprawą jasną, że jest to jeden i ten sam układ działający na szkodę Polski. Miałem cichą nadzieję, że może Gazeta Polska jest pro Polska, ale myliłem się i to bardzo. Po niesamowitej nagonce trwającej od 1.05.11r., której kulminacja nastąpiła na Zjeździe KGP w Piotrkowie Trybunalskim postanowiłem przyglądać się bieżącym poczynaniom Gazety Polskiej jak również kojarzyć konkretne fakty z okresu mojej działalności w klubie.

Mogę z całą odpowiedzialnością 

stwierdzić, że kluby GP są sterowane odgórnie przy ścisłej współpracy z PIS-em. Jeśli nawet są między nimi jakieś nieporozumienia to nie zmienia faktu, że jest to przybudówka. Nie byłoby w tym nic niepokojącego gdyby GP wraz z PIS-em miała za główny cel dobro Narodu Polskiego i naszej Ojczyzny. Tak jednak nie jest. Już sama próba podzielenia Marszu Niepodległości w dniu 11.11.12 jest przykładem złych intencji redaktorka. Można jednak dodać do tego ciągłe dzielenie Polaków na lemingi, trzecią 

siłę, narodowców itd., itp.

 

 

Jeśli miałby być jakikolwiek podział to MY i ONI, gdzie tymi onymi jest obecna klasa polityczna niszcząca Polskę wraz z mediami siejącymi zamęt i nieprawdę. Tak, cała klasa polityczna będąca u władzy od 1989r. to ludzie, których należy rozliczyć za niszczenie Polski. Wszyscy oni służą obcym interesom, tak, więc red. Sakiewicz służy również obcym interesom, które bez trudu można określić czytając artykuły red. Sakiewicza. Jest totalnym wrogiem Rosji wraz z

przyjacielem masonerii p. Macierewiczem.

Oni wiedzą, że to na pewno Rosjanie przygotowali i przeprowadzili zamach smoleński. Nawet przez chwilę nie rozważali innej opcji, że jest to np. działanie pod fałszywą flagą tej samej grupy, która dokonała zamachu na WTC. Nie mogą takiej tezy objawić, bo to przecież ich sprzymierzeńcy i być może sponsorzy. Władze rosyjskie zachowują się po tragedii smoleńskiej jak barbarzyńcy, ale na takie zachowanie otrzymali przyzwolenie od Donalda Tuska od pierwszych

chwil po tragedii. Być może Rosjanie od razu wiedzieli czyja to robota i śmiało mogą szantażować władze polskie.

 

 

Przygotowania ataku na Iran też jest dla red. Sakiewicza jak najbardziej słuszne. Niektórzy nawet się denerwują, że tak długo zwlekają z atakiem. Gdyby Iran nawet miał gotową bombkę, to ma prawo takową mieć dla równowagi, tak samo jak Izrael, na który nikt z tego powodu nie napada.

 

 

Jakoś nigdzie w oficjalnych wypowiedziach czy pismach nie istnieje pojęcie zbrodni na Narodzie Polskim

przez żydostwo w Katyniu, gdzie pod aktem ludobójstwa byli podpisani nie kto inny jak Żydzi /ale mówi się , że to Rosjanie/. Po wojnie w niszczycielskich bandach, mordercach polskich patriotów również dominowali Żydzi.

 

 

Jakoś dziwna cisza w GP jest na temat żydowskiej własności TVN i GW. Chcą, aby GP nazywać niezależną. Pytam się, od kogo jesteście niezależni? Z pewnością od prawdy i społeczeństwa polskiego. Żerowanie na tragedii smoleńskiej, aby wybić się w sprzedaży tygodnika a później

dziennika jest ohydne.

 

 

Skupienie wokół swojej gazety tysięcy polskich patriotów, manipulując nimi, jest równie ohydne. Wciskając nachalnie społeczeństwu jedyną wersję zamachu nie mając najmniejszych podstaw jest zbrodnią i próbą skłócenia z Narodem Rosyjskim, który jako Naród nie ma z tym nic wspólnego. Apelowanie do społeczeństwa, aby 10.04.2013r. przeprowadzić rewolucję jest nakłanianie do masowego mordu Narodu Polskiego. W tym świetle nie dziwi zachwyt red. Sakiewicza na przygotowania

zniszczenia narodu irańskiego przez ludzi żądnych władzy, żądnych opanować świat. Nie znalazłem sprzeciwu red. Sakiewicza na projekt NWO, na temat światowej lichwy, na temat zbrodniczych oprysków, wreszcie na temat uchwalenia przymusowych szczepień.

 

 

Może się mylę, bo nie śledzę dokładnie wszystkich wydań, ale ja czegoś takiego nie znalazłem w tekstach red. Sakiewicza. Nie znalazłem również sprzeciwu zawładnięcia przez żydostwo polskiego Parlamentu, który jest antynarodowy i antypaństwowy, tak

jak rząd RP. Red. Sakiewiczowi nie może być po drodze z narodowcami, bo nasze cele są całkowicie odmienne. Narodowcy chcą Polski suwerennej a red. Sakiewicz optuje z pewnością za judeopolonią.

Apeluję do wszystkich klubów GP o wspólny marsz z Polakami. Polacy nienależący do KGP nie są Waszymi wrogami. Waszymi i naszymi wrogami są wszyscy manipulatorzy naszych uczuć, naszych sumień, naszej wiary, naszego patriotyzmu. Należy takim manipulatorom powiedzieć zdecydowane NIE. Jednym z nich jest mąciciel red. Sakiewicz, który robi to na wzór GW, TVN czy innych wrogich Polsce mediów. O tych mediach napisałem 10.10.12r. w Liście Otwartym do władz RP, o którym to liście red. Sakiewicz 

nawet nie raczył wspomnieć, nie mówiąc już o jego publikacji.

Patrioci działający w KGP są ogromną siłą, ale ta siła nie może być spożytkowana na walkę przeciwko Polsce, przeciwko Narodowi Polskiemu. Następni chcą wykorzystać patriotyzm Polaków do realizacji swych ukrytych celów, jak wykorzystano siłę Solidarności przez grupę zdrajców w 1989 roku, którzy rządzą do dzisiaj. Nie dajcie się wykorzystać do niecnych celów red. Sakiewicza i jemu podobnych. Budujmy wspólnie Nową Polskę, oddolnie, bez podpowiadaczy partyjnych i medialnych. Ich cele nigdy nie 

będą naszymi celami.

 

 

Należy dążyć do demokracji bezpośredniej, do zmiany systemu z grabiącego efekty pracy ludzkiej, zniewalającego społeczeństwa, na system, o Społecznej Gospodarce Wolnorynkowej, na system wolny od żydomasońskich wpływów, na system wolny od lichwy i ludzi nim zarządzający i wspierający. Społeczeństwo polskie może zwyciężyć tylko wtedy, gdy pójdzie razem pod jednym sztandarem. A tym sztandarem jest DOBRO POLSKI a nie dobro Sakiewicza, dobro jakiejś partii, czy dobro światowych

banksterów. NIE DAJCIE SOBĄ MANIPULOWAĆ, zarówno przez TVN, GW jak i przez GP.

 

 

Jerzy Truchlewski

Założyciel klubu GP im. Anny Walentynowicz w Gdańsku.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Maria Bejda, Teresa Wojda

Inicjatywa Obywatelska Dorzecza Bzury i Słudwi
OBYWATELSKI RUCH OPORU

 

LOWOBYWATEL

#1936 POLSKA, MATKĄ, OJCZYZNĄ WSZYSTKICH POLAKÓW !

2012-11-22 23:55

#1934: victor -

Drogi Viktorze, masz rację, tu w Polsce, naszej ukochanej Oczyźnie  jest  miejsce  dla nas Polaków i naszych dzieci, przyszłych pokoleń Polaków.

Każdy Polak powinien zrobić wszystko co w jego mocy aby obudzić i wskrzesić ducha narodowego we wszystkich Polakach w Polsce jak też w Polakach rozrzuconych po całym świecie.

Nasze teksty i nasza działalność niestety nie znalazła jak do tej pory przychylności prasy i mediów w Polsce ale i na świecie, bo te są w rękach sił wrogich Narodowi Polskiemu!

Nawet niby patriotyczne Radio Maryja czy Telewizja Trwam nie chcą publikować naszych informacji, bo najwyraźniej mająna celu oszukiwanie Narodu Polskiego i jedynie granie na uczuciach patriotycznych Polaków, odwracanie uwagi od rzeczywistych zagrożeń a raczej od już wprowadzonej  polityki eksterminacji, wyniszczania Narodu Polskiego.

Maria Bejda, Teresa Wojda

Inicjatywa Obywatelska Dorzecza Bzury i Słudwi

OBYWATELSKI RUCH OPORU

LOWOBYWATEL

#1937 Re: NIE ODDAWAJMY SWEGO ŻYCIA W RĘCE TRUCICIELI !

2012-11-23 21:44

#1929: - NIE ODDAWAJMY SWEGO ŻYCIA W RĘCE TRUCICIELI !

http://www.sekretyameryki.com/index.php/informacja-komitetu-protestacyjnego-wsi-lugi/comment-page-4/

INFORMACJA KOMITETU PROTESTACYJNEGO WSI ŁUGI

http://www.sekretyameryki.com/wp-content/uploads/2012/08/gaz-lupkowy-obama-393x3...

Informujemy, że w dniu 10 sierpnia 2012 r. na zorganizowanym zebraniu wiejskim dot. zagadnień związanych z odwiertem dla celów rozpoznania i następnie wydobywania ropy i gazu uchwałą nr 2 z dnia 10 sierpnia 2012 r. zebrania wiejskiego powołany został KOMITET PROTESTACYJNY.

W skład Komitetu Protestacyjnego wchodzą:

Przewodnicząca – Marzanna Stanek

Członkowie: Bogusław Konieczny

Jarosław Morawski

Piotr Piwowarczyk

Celami i zadaniami Komitetu Protestacyjnego jest przekazywanie zebranych w czasie działalności Komitetu informacji na temat prowadzonej inwestycji, którą dla ułatwienia będziemy nazywać „odwiertem ropy i gazu”, występowaniem w imieniu mieszkańców wsi Ługi oraz reprezentowaniem ich przed wszystkimi instytucjami, organizacjami i firmami, które miały, mają lub będą miały w przyszłości związek z ww. odwiertem ropy i gazu.

DLACZEGO DLA NAS – MIESZKAŃCÓW WSI ŁUGI LOKALIZACJA ODWIERTU JEST NIEKORZYSTNA:

1. uciążliwym hałasie i toksycznych wyziewach, które towarzyszą takim pracom,

2. wzmożonym ruchu samochodów ciężarowych,

3. spadku wartości naszych nieruchomości,

4. zmiany charakteru miejscowości z terenów rolnych i rekreacyjnych, na tereny przemysłowe i górnicze,

5. spowodowanie zagrożenia dewastacji środowiska naturalnego w związku z zamiarem dokonania odwiertów i szczelinowaniem hydraulicznym z użyciem chemikaliów, polegających w szczególności na:

 degradacji gleby ,

 zanieczyszczeniu powierzchni ziemi i gruntów paliwami, materiałami z płuczek wiertniczych ,

 zanieczyszczeniu wód powierzchniowych i podziemnych,

 ogromne zużycie i pobór wody z ujęć lokalnych,

 migracji gazu ziemnego na powierzchnię,

 możliwością wystąpienia trzęsienia ziemi podczas szczelinowania.

W związku z tym zwracamy się o przeniesienie lokalizacji planowanego odwiertu np. w miejsce wybrane dla niej wcześniej, tzn. około 1,5 km od najbliższych zabudowań wsi Ługi.

W tym celu napisaliśmy PROTEST, który wraz z podpisami mieszkańców złożyliśmy osobiście oraz wysłaliśmy do wielu instytucji, w tym do firmy, która buduje wiertnię i będzie wydobywała ropę i gaz – Liesa Energy Sp. z o.o.

Odpowiedział Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu informując nas, że firma do dnia 10 sierpnia 2012 r.nie złożyła wniosku o zatwierdzenie tzw Planu Ruchu Górniczego. Bez tego dokumentu nie można prowadzić żadnych prac prowadzących do budowy odwiertu – pismo do wiadomości mieszkańców na tablicy ogłoszeń.

Wynika z tego, że aktualnie firma prowadzi prace NIELEGALNIE

W związku z tym poinformowaliśmy o tym odpowiednie organa, w tym Prokuraturę Rejonową w Nowej Soli.

Na nasze doniesienie odpowiedź przysłano z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Warszawy informując nas, że przekazuje się pismo wg kompetencji do Pani Wójt Gminy Otyń i do Dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Środowiska – pismo do wiadomości mieszkańców na tablicy ogłoszeń.

Jednocześnie wysłaliśmy zaproszenie do rozmów do firmy Liesa Energy Sp. z o.o., kierując je również do wiadomości do Pani Wójt Gminy Otyń, Starosty Nowosolskiego i do Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu.

Oczekujemy na odpowiedz i podjęcia w sprawie, w tym na odpowiedź na zaproszenie firmę Liesa Energy do rozmów na temat zmiany lokalizacji odwiertu ropy i gazu.

O wszystkich decyzjach Komitetu, reakcjach firmy Liesa Energy, władz i odpowiedzialnych instytucji na nasz protest i wysyłane pisma będziemy informować zamieszczając komunikaty na tablicach ogłoszeń oraz w miarę możliwości poprzez e-maile, a także osobiście u członków Komitetu.

Osoby, które chciałyby otrzymywać informacje na skrzynki elektroniczne proszone są o podanie adresu e-mail Przewodniczącej Komitetu osobiście lub na adres: marzena-stanek@wp.pl

Przewodnicząca

Komitetu Protestacyjnego

wsi Ługi

[Marzanna Stanek

Sekrety Ameryki

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Dlaczego walczycie tylko o przeniesienie lokalizacji a nie o zakaz poszukiwania i wydobywania węglowodorów w Polsce ?

Szanowna Pani Marzeno,
na sprawe zagrożeń dla istnienia życia na terenie Polski i Europy należy patrzeć nie tylko lokalnie ale globalnie!
Proponuję zmienić taktykę: nie prowadzić rozmów z tymi, którzy czyhają na Wasze i nasze życie!
Tylko stanowcze "NIE!" może uchronić Wasze i nasze zdrowie i życie, naszą przyszłość i przyszłośc następnych pokoleń!
Weźcie przykład z mądrości mieszkańców maleńkiej wsi Żurawlów na Zamojszczyźnie!
Obronili swój teren od wiertni i wspierają sąsiednie gminy aby tam nikt nie odważył się wejść na ich, na Naszą Polską Ziemię by ją dewastować!
Polecam treści zawarte w komentarzach pod naszą petycją:
Serdecznie pozdrawiam i prosze o rozpowszechnianie naszej petycji, która jest forum dla przeciwników niszczenia życia na Ziemi.

Maria Bejda
Inicjatywa Obywatelska Dorzecza Bzury i Słudwi
OBYWATELSKI RUCH OPORU

 

LOWOBYWATEL

#1938 Największa wiertnia płynie do Polski,do Łowicza...

2012-11-24 16:32

 

W Łowiczu w bazie hydraulicznego szczelinowania niebawem będzie m.in.:, sprzęt geologiczny, wibratory, sprzęt do szczelinowania hydraulicznego... i cytat z wypowiedzi "Jesli chodzi zaś o wiertnie jest to planowane w I kwartele przyszłego roku tak jak ta wiertnia dopłynie do Polski".... " będzie normalna eksplautacja"....

 

Z Bratkowic po łupki
Tomasz Bartos
2012.11.23, ostatnia aktualizacja 2012.11.23


Prace na budowie bazy logistyczno-magazynowej firmy United Oilfield Services, na terenie podstrefy Łowicz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, są już bardzo zaawansowane.
Dwa olbrzymie budynki już stoją, trzeci zaczyna się wyłaniać z ziemi. Pod koniec roku do bazy przyjedzie pierwszy sprzęt do poszukiwania i wydobywania gazu ziemnego z łupków.
Jak powiedział nam Sebastian Sedorowicz, inżynier budowy z ramienia głównego wykonawcy Kajima Polska, inwestycja przebiega bez przeszkód.
Teren bazy przedziela ulica Ekonomiczna, po jej zachodniej stronie stoją już budynki: biurowiec i hala warsztatowa maszyn. Są one w trakcie prac wykończeniowych. Układane i podłączane są tam wszelkiego rodzaju instalacje, powstają ściany działowe, przepierzenia.
Wokół tych budynków układana jest nawierzchnia parkingów, placów manewrowych i dróg dojazdowych. Stanie na nich ciężki sprzęt. Część prac na budowie wykonuje kilka łowickich firm.

Więcej o pracach na Bratkowicach przeczytasz  w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina, lub obok, w pełnej, elektronicznej wersji tekstu, w wydaniach on-line.

wiadomości z wnp z 18.04.2012 r.
Ponad 118 mld dolarów zamierza zainwestować United Oilfield Services (UOS), spółka usługową dla sektora naftowo-gazowego, która zajmuje się dostarczaniem sprzętu do prac poszukiwawczych gazu łupkowego. Specjalistyczny park maszynowy powstaje w Łowiczu. Będzie to m.in. platforma wiertnicza o wysokości 65 metrów, mocy 2 tys. KM z możliwością robienia odwiertów do 6 tys. metrów głębokości oraz urządzenia do szczelinowania hydraulicznego.
- Kluczem do sukcesu przy wydobywaniu gazu łupkowego jest szczelinowanie hydrauliczne i sprzęt, który będzie sprowadzony do Polski w IV kwartale tego roku.

gazownictwo.wnp.pl/powstaje-baza-maszynowa-do-wydobywania-gazu-lupkowego,167940_1_0_0.html

Uwaga. Te "118 mld dolarów " to dziwna liczba. Chyba pomyłka.

Powstaje baza maszynowa do wydobywania gazu łupkowego

Autor:  wnp.pl (Katarzyna Walterska)  |  18-04-2012 18:47
Ponad 118 mln dolarów zamierza zainwestować United Oilfield Services (UOS), spółka usługową dla sektora naftowo-gazowego, która zajmuje się dostarczaniem sprzętu do prac poszukiwawczych gazu łupkowego. Specjalistyczny park maszynowy powstaje w Łowiczu. Będzie to m.in. platforma wiertnicza o wysokości 65 metrów, mocy 2 tys. KM z możliwością robienia odwiertów do 6 tys. metrów głębokości oraz urządzenia do szczelinowania hydraulicznego.

- Kluczem do sukcesu przy wydobywaniu gazu łupkowego jest szczelinowanie hydrauliczne i sprzęt, który będzie sprowadzony do Polski w IV kwartale tego roku. Planujemy, że sprzęt ten będzie dysponował ogólnym potencjałem 60 tys. hydraulicznych KM. Cały potencjał maszynowy, który zostanie zgromadzony w Łowiczu będzie większy niż wszystkich firm w Europie. Poza tym flota została zaprojektowana z myślą o niekonwencjonalnych złożach gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce z zachowaniem przepisów obowiązujących w UE i zgodnych z polskim prawem geologicznym i górniczym - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Cezary Filipowicz, dyrektor ds. rozwoju United Oilfield Services, który w minionych latach był min. członkiem zarządu PKN Orlen SA.

United Oilfield Services Sp. z o. o. to polska firma serwisowa, powstała w 2011 r. Swoje usługi oferuje w ramach trzech linii biznesowych: szczelinowanie hydrauliczne, wiertnictwo oraz badania geofizyczne (sejsmika). UOS dysponuje unikalnym w skali światowej i najnowocześniejszym w Europie sprzętem i technologią do eksploatacji złóż węglowodorów. Założyciele i kierownictwo firmy mają wieloletnie doświadczenie branżowe uzyskane w Stanach Zjednoczonych oraz wymierne osiągnięcia w rozwijaniu działalności firm obsługujących sektor gazowo-naftowy na całym świecie. W projekt zaangażował się Enterprise Investors, firma zarządzającą funduszami private equity i venture capital w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Na temat nowej inwestycji Enterprise Investors więcej w tekście: Enterprise Investors inwestuje w gaz łupkowy

Jak podkreślił dyrektor Cezary Filipowicz proces projektowania i przygotowywania sprzętu trwał kilkanaście miesięcy.

http://p.wnp.pl/images/i/wnptv/wnp_tv_2.png...


Platforma wiertnicza będzie sprowadzona do Polski w I kwartale 2013 roku i jest skonstruowana w taki sposób, aby minimalizować hałas a tym samy uciążliwość dla okolicznych mieszkańców.

Dyrektor Filipowicz podkreślił, że wydobycie gazu łupkowego wymaga specjalistycznego sprzętu i wykwalifikowanej kadry inżynierskiej. - W Europie takiego sprzętu jest niewiele a ludzi znających technologie i posiadających odpowiednie kwalifikacje jest jeszcze mniej - dodał.

LOWOBYWATEL

#1940 Czy widzieliście takie zdjęcie w polskiej prasie?

2012-11-25 22:09

 

UWAGA ! WAŻNE

Ta metoda wydobywcza (fracking) będzie w obszarach ochronnych wody pitnej zabroniona i nie może być badana i wspierana ze środków publicznych!

Europarlamentarzyści nie opowiedzieli się jednak przeciw generalnemu zakazowi w Europie.(M.Bejda)

ERDGAS

EU kritisiert Fracking – spricht aber kein Verbot aus

24.11.2012 | 07:24 Uhr

http://waz.met.vgwort.de/na/5f985f476e4e4fde83b556bfbac6b074...

Mit großer Mehrheit hat das Europäische Parlament in Straßburg einem Fracking-kritischen Antrag zugestimmt.Foto: rtr

Dortmund. Das Europäische Parlament hat mit großer Mehrheit einem Fracking-kritischen Antrag zugestimmt: Die Bohr-Methode wird in Trinkwasserschutzgebieten verboten und nicht mit öffentlichen Mitteln erforscht oder gefördert. Die Parlamentarier sprachen sich aber gegen ein generelles, europaweites Verbot aus.

Ta metoda wydobywcza (fracking) będzie w obszarach ochronnych wody pitnej zabroniona i nie może być badana i wspierana ze środków publicznych! Europarlamentarzyści nie opowiedzieli się jednak przeciw generalnemu zakazowi w Europie.(tłum. M.Bejda)

Mit großer Mehrheit hat das Europäische Parlament in Straßburg einem Fracking-kritischen Antrag zugestimmt, in einer zweiten Abstimmung aber auch die Chancen der Technologie betont.

Die Parlamentarier folgten den Umweltpolitikern ihrer Fraktionen und forderten ein Verbot von Fracking-Bohrungen in Trinkwasserschutzgebieten. Zudem sprachen sie sich gegen öffentliche Zuschüsse zur Erforschung oder Förderung mit dieser Technik aus. Ebenso wird die Einführung von Umweltverträglichkeitsprüfungen verlangt.

Keine Mehrheit für Moratorium

Ein europaweites Verbot aber wurde nicht beschlossen. „Der Vorstoß der Grünen geht zu weit“, sagte Renate Sommer, EU-Abgeordnete der CDU aus dem Ruhrgebiet. Jeder Mitgliedsstaat müsse selbst entscheiden können, ob er Schiefergasförderung vorantreiben wolle, meint sie.

MELDUNG VOM 16.11.2012

Auf einer Konferenz haben sich die Umweltminister der Länder gesammelt gegen Fracking unter den bisherigen Vorzeichen ausgesprochen. NRW-Minister Johannes Remmel (Grüne) forderte eine Änderung des Bergrechts.

Die heimische SPD-Europapolitikerin Birgit Sippel hätte ein Moratorium für sinnvoll erachtet, das Fracking-Bohrungen so lange verbietet, bis die Unbedenklichkeit bestätigt ist. „Leider fand das keine Mehrheit“, kritisiert sie ebenso wie Rebecca Harms von den EU-Grünen. Kritik kommt auch von der Allianz der öffentlichen Wasserwirtschaft (AöW). Es sei ein „deutlicheres Bekenntnis für umfassenden Gewässerschutz nötig.“

Das EU-Parlament hatte in einer zweiten Abstimmung einem Antrag aus dem Industrieausschuss zugestimmt – auch da ging es um Fracking, hier wurden die zukünftigen Chancen der Gasgewinnung betont. „Manche Forderungen hörten sich zunächst wie Heilsversprechen an“, kritisiert der südwestfälische CDU-EU-Abgeordnete Peter Liese diesen Antrag. Er sei aber im Plenum abgeschwächt worden. Grüne kritisieren, dass darin aktuelle Studien wie die aus NRW und vom Umweltbundesamt nicht berücksichtigt wurden.

Heinz Krischer

 

LOWOBYWATEL

#1941 WIERTNIA WĘGLOWODORÓW TO BRAMA DO PIEKŁA

2012-11-26 01:28

O tym nikt nie wspomina w polskojęzycznych mediach. To może wydarzyć się  też w Polsce !

Na pustyni Kara-kum doszło przed 43 laty do katastrofy przy odwiercie gazu ziemnego.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Derweze

Derweze (turk.brama, znana również jako Darvaza) – turkmeńska wioska o populacji ok. 350 osób położona na pustyni Kara-kum około 260 km na północ od Aszchabadu.

Derweze zamieszkują głównie Turkmeni z plemienia Teke prowadzący półkoczowniczy tryb życia.

"Brama do piekła"[edytuj]

Rejon Derweze jest bogaty w gaz ziemny. W 1971 podczas wykonywania wiercenia geologicznego koło Kyzylgar, przewiercono płytko położone złoże gazu, tzw. kieszeń gazową.

W wyniku dramatycznego obniżenia ciśnienia złożowego, podłoże na którym znajdowała się wiertnia zapadło się pozostawiając zapadlisko o głębokości ok 20 m. i średnicy ok 70 m.

Aby zapobiec ujściu gazu do atmosfery zdecydowano się zapalić gaz. Przewidywano, że gaz wypali się po kilku dniach, jednakże pali się on do dziś.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/eb/Darvaza.PNG/250px-Darva...

LOWOBYWATEL

#1942 Warto pisać do PE i Komisji Europejskiej, Unia Europejska wzywa Polskę do monitorowania upraw GMO

2012-11-26 02:48

http://forsal.pl/artykuly/663664,unia_europejska_wzywa_polske_do_monitorowania_upraw_gmo.html

Unia Europejska wzywa Polskę do monitorowania upraw GMO

Komisja Europejska wezwała w środę oficjalnie Polskę do monitorowania upraw organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO).
Rolnictwo, rolnik

Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE, które nakazują powiadamiać o miejscach upraw GMO organy krajowe.

Jak podała KE w komunikacie, teraz Polska ma dwa miesiące na podjęcie działań "w celu zapewnienia zgodności z prawem UE" i poinformowania o nich KE.

Jeśli polskie władze nie zrobią tego w wymaganym terminie, Komisja Europejska może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Prawo UE wymaga, by miejsca upraw organizmów zmodyfikowanych genetycznie były odnotowywane w specjalnym krajowym rejestrze i podawane do wiadomości publicznej.

"Proces ten zapewnia publiczny dostęp do informacji, pozwala na monitorowanie ewentualnego wpływu GMO na środowisko oraz umożliwia wprowadzenie środków w zakresie współistnienia upraw" - tłumaczy KE.

Polska nie wprowadziła jeszcze tych wymogów do swojego prawa.

GMO mogą być uprawiane w UE za zezwoleniem i pod warunkiem pozytywnego wyniku oceny ryzyka dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz dla środowiska. Obecnie jedynym GMO uprawianym w UE jest kukurydza MON 810.

Według Międzynarodowego Instytutu Propagowania Upraw Biotechnologicznych (ISAAA) uprawy roślin GMO znajdują się w ośmiu krajach UE. Sześć państw: Hiszpania, Portugalia, Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia uprawiało w ubiegłym roku łącznie ok. 114 tys. ha kukurydzy Bt. Modyfikowana kukurydza rośnie głównie w Hiszpanii, jej areał stanowi 85 proc. wszystkich upraw GMO w Unii.

Sejm przyjął na początku listopada ustawę o nasiennictwie autorstwa prezydenta, zgodnie z którą rząd bez konsultacji z UE będzie mógł wydać rozporządzenie zakazujące uprawy GMO.

Powierzchnia upraw modyfikowanych genetycznie rośnie na świecie z roku na rok. Ich areał zwiększył się w 2011 r. do ok. 160 mln ha, czyli o 8 proc. wobec 2010 r.

Tylko lobbing niszczycieli planety w PE i KE.

#1944 Komisja ma strzec gazu przed lobbingiem przeciwników.

2012-11-27 22:05

Jedynie słuszny i dopuszczalny w KE i PE jest lobbing niszycieli naszej planety.

Tusk zwrócił uwagę szefowi Komisji Europejskiej aby Komisja strzegła gazu łupkowego przed lobbingiem tych którzy z różnych powodów nie chcieliby, aby gaz łupkowy stał się alternatywnym źródłem energii".

Pomimo nachalnego lobbingu globalnych korporacji wydobywczych w Parlamencie Europejskim, (wystawa n.t gazu łupkowego w gmachu parlamentu, bankiety dla Europsłów) to jednak udało nam się przekonać do naszych racji jeszcze dodatkowo w ostaniej chwili 100 Europosłów.( Zobacz wypowiedź Budzanowskiego)


PAP 2012-11-21ostatnia aktualizacja 2012-11-21 16:55:12.0

# dochodzi oświadczenie komisarza Potocznika i wypowiedzi Donalda Tuska i Jerzego Buzka #

21.11. Strasburg (PAP) - Parlament Europejski głosami 391 posłów odrzucił w środę apel do krajów UE o zakaz wydobycia gazu z łupków. Za moratorium było 262 europosłów. PE poparł też raport o wpływie wydobycia gaz łupkowego na środowisko, autorstwa polskiego europosła Bogusława Sonika. 

Apel o moratorium jako poprawkę do raportu Sonika zgłosiło 120 europosłów Zielonych, komunistów i części socjalistów, ale ich poprawka nie uzyskała wystarczającego poparcia. 

Do wyników środowego głosowania odniósł się komisarz UE ds. środowiska Janez Potocznik. "Przed nami stoi wyzwanie właściwych i wyważonych wyborów. Badania wskazują, że jest szereg niepewności lub luk w obecnej legislacji UE i Komisja zamierza stworzyć w przyszłym roku ramy, by zarządzać ryzykiem, odpowiedzieć na regulacyjne niedociągnięcia oraz by zapewnić maksimum jasności i przewidywalności dla operatorów rynkowych i obywateli UE" - oświadczył komisarz. 

Premier Donald Tusk proszony przez dziennikarzy w środę o komentarz do głosowania w PE powiedział, że trzeba pamiętać o tym, że nie są to rozstrzygnięcia o charakterze prawnym i definitywnym, tylko opinia wyrażana przez Parlament Europejski. 

"Będziemy konsekwentnie przekonywać Europę do sensu wydobywania i eksploatowania złóż gazu łupkowego. Rozmawiałem o tym ostatnio (...) z szefem Komisji Europejskiej Jos, Manuelem Barroso, zwracając uwagę, by Komisja strzegła projektu gazu łupkowego przed lobbingiem tych, którzy z różnych powodów nie chcieliby, aby gaz łupkowy stał się alternatywnym źródłem energii" - powiedział Tusk podczas briefingu prasowego w Elektrowni Kozienice.

Decyzję PE o odrzuceniu apelu skomentował także szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski, który podkreślał zaangażowanie polskich posłów w PE na rzecz gazu łupkowego. Zauważył jednak, że fakt iż 260 europosłów było za wprowadzeniem moratorium pokazuje, jak bardzo podzielona jest scena polityczna w UE. "Wydawało się, że to będzie 150-160 głosów. (...) pokazuje, że naprawdę powinniśmy z wielką wrażliwością do tej problematyki - przede wszystkim środowiskowej - podchodzić i przestrzegać rygorystycznych norm środowiskowych, które dzisiaj obowiązują przy wykonywaniu odwiertów na terenie Polski - zaznaczył Budzanowski. 

Bogusław Sonik wyraził nadzieję, że prace KE będą polegać na dostosowaniu zasad unijnych do zasad Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) oraz będą uwzględniać wskazówki z jego raportu i że będzie to "ostrożnościowe podejście, które nie blokuje ani nie podnosi nadmiernie kosztów wydobycia". Europoseł dodał, że MAE wylicza, iż wzrost kosztów wydobycia wynikający z środowiskowych przepisów UE - nawet jeśli będą one zmienione - nie powinien przekroczyć 7 proc. 

"Nie widzę w raporcie zobowiązań wiążących ręce przedsiębiorstwom. To są po prostu ustalenia, które wynikają z już istniejących przepisów europejskich, wzywające do lepszego monitoringu, recyklingu wody i starannej rejestracji chemikaliów" - powiedział Sonik pytany głosowanie przeciw jego raportowi polskich posłów z Solidarnej Polski i PiS. 

Przeciwko raportowi Sonika głosowali polscy europosłowie Solidarnej Polski i PiS, którzy uważają, że raport otwiera drogę do zaostrzeń przepisów regulujących wydobycie gazu łupkowego w UE, a tym samym zwiększenia jego kosztów, a nawet zablokowania. 

Raport Sonika był głosowany w komisji PE ds. środowiska we wrześniu. Choć wówczas nie przeszła poprawka apelująca o zakaz wydobywania gazu z łupków w UE, to korzystna dla zwolenników tego surowca wymowa raportu została osłabiona. W efekcie przegłosowanych poprawek raport nakazuje ostrożność w wydobyciu gazu łupkowego w UE i postuluje o zakaz szczelinowania hydraulicznego (metoda wydobycia gazu łupkowego) na terenach wrażliwych, np. na terenie kopalni czy ujęć wody pitnej. 

PE w komunikacie jako wniosek raportu podał: "Parlament apeluje do państw członkowskich o ostrożność przy kontynuowaniu działań dotyczących niekonwencjonalnych paliw kopalnych aż do zakończenia przeprowadzanej obecnie analizy regulacyjnej". 

Europoseł Konrad Szymański (PiS) powiedział, że "to jest raport potencjalnie szkodliwy. Jest w nim kilkanaście punktów, które wzywają Komisję Europejską do działań legislacyjnych, do zaostrzenia reguł gry na rynku gazu niekonwencjonalnego, to dotyczy przynajmniej czterech zupełnie kluczowych dyrektyw". Wyjaśnił, że chodzi o dyrektywę o ETS (unijny system handlu emisjami CO2), dyrektywę o odpowiedzialności za szkody środowiskowe, o oddziaływaniu na środowisko oraz o substancjach niebezpiecznych. 

Przyjęcie raportu Sonika źle ocenił w Polsce klub Solidarnej Polski. "Raport mimo najszczerszych chęci europosła Sonika (...) jest w kształcie bardzo dla Polski niekorzystnym" - ocenił Jacek Czabański z SP. Według niego "raport jest jednym wielkim oskarżeniem wobec gazu łupkowego i doprowadzi w najbliższym czasie do próby uregulowania tej kwestii przez UE w sposób skrajnie dla Polski niekorzystny". 

W środę PE przyjął też raport komisji ds. przemysłu i energii autorstwa Greczynki Niki Caweli z frakcji Europa Wolności i Demokracji. Raport ten wskazuje na możliwe korzyści z gazu łupkowego dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego UE. "Uważam, że mój raport jest obiektywny, jego wymowa daje szansę krajom UE na wydobywanie ich własnych zasobów naturalnych" - powiedziała Cawela. 

"To są dwa raporty, które otwierają nam drogę do eksploatacji gazu łupkowego. Ten komisji przemysłu jest w zasadzie bardzo dobry (...), jest zdecydowana większość za tym, żeby wykonywać badania odnośnie zasobów gazu łupkowego, jak i w przyszłości eksploatować" - ocenił b. szef PE Jerzy Buzek. Co do raportu środowiskowego, powiedział, że należało się po nim spodziewać nacisku na ochronę środowiska. "Nie oceniam go negatywnie. Oczywiście, że mógłby być lepszy, ale jak na początek dyskusji w komisji środowiska, to rezultat jest stosunkowy niezły" - dodał. 

Ze Strasburga Julita Żylińska

 


Gość

#1945 Re: Komisja ma strzec gazu przed lobbingiem przeciwników.

2012-11-28 22:59

#1944: Tylko lobbing niszczycieli planety w PE i KE. - Komisja ma strzec gazu przed lobbingiem przeciwników.

No tak PIS i Solidarna POlska to takie samo zło jak cała reszta, chcą nas zagazować.

Nie ma słów...

LOWOBYWATEL

#1946 PRZEPRASZAMY WSZYSTKICH POLAKÓW ZA TO, ŻE Z ŁOWICZA BĘDZIE SZŁO ZAGROŻENIE

2012-11-29 23:05

PRZEPRASZAMY WSZYSTKICH POLAKÓW ZA TO, ŻE Z ŁOWICZA BĘDZIE SZŁO ZAGROŻENIE NA CAŁĄ POLSKĘ.

POKRZYWDZENI W WYNIKU BUDOWY BAZY HYDRAULICZNEGO SZCZELINOWANIA, UZNANI PRZEZ PROKURATORA, WSZYSCY MIESZKAŃCY ŁOWICZA I OKOLIC NIE SĄ  ŚWIADOMI TRAGIZMU SYTUACJI.

JAK DO ICH SERC, DO ICH UMYSŁÓW, DO ICH SWIADOMOŚCI DOTRZEĆ, BY OBUDZILI W SOBIE INSTYNKT OBRONY  SWOJEGO ZDROWIA, ŻYCIA, ŻYCIA SWOICH BLISKICH I NASTĘPNYCH POKOLEN?


Dziękuję wszystkim życzliwym Łowiczanom z którymi dzisiaj rozmawiałam  rozdając odezwy.

Ten plakat, jako ogłoszenie opłacone kwotą 50 złotych,  powinno ukazać się na 15 słupach ogłoszeniowych Łowicza.

Na ten moment  stwierdzam brak  na 2 spośród 4 sprawdzonych.

 

Dziękuję anonimowej, sympatycznej autorce niniejszego zdjęcia.

Ten wpis został usunięty przez autora petycji (Pokaż szczegóły)

2012-12-01 21:19


Ten wpis został usunięty przez autora (Pokaż szczegóły)

2012-12-07 23:27