Walczmy o odzyskanie przez Tarnów statusu miasta wojewódzkiego

 Szanowni nowo wybrani posłowie na sejm RP z ziemi Tarnowskiej,

W ostatnich dniach jak bumerang powraca temat proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość korekty podziału administracyjnego kraju. Poza wcześniejszymi postulatami dotyczącymi Województw Środkowo-Pomorskiego oraz Warszawskiego pojawiają się także głosy z innych ośrodków jak chociażby Częstochowa czy Bielsko-Biała. Głosy te stanowią ważny element dyskusji nad ewentualną korektą podziału administracyjnego kraju w której to dyskusji niestety brakuje nam silnego głosu ziemi tarnowskiej. Pomimo względnie małej odległości od Krakowa, nasz subregion także nie jest wolny od problemów związanych z utratą przez Tarnów statusu miasta wojewódzkiego w roku 1998. Wskaźnik PKB w subregionie tarnowskim w przeliczeniu na mieszkańca jest porównywalny do wskaźników w subregionach Polski Wschodniej (Region NUTS-1 Polska Wschodnia) co więcej jego wysokość kwalifikowałaby nasz subregion do korzystania z funduszy przeznaczonych właśnie na rozwój Polski Wschodniej…. Niestety ponieważ znajdujemy się we względnie bogatym województwie Małopolskim takie źródła finansowania nam nie przysługują przez co nie sprzyja niwelowaniu dysproporcji rozwojowych.

Jednym z potencjalnie możliwych rozwiązań byłoby przeniesienie powiatów tworzących subregion tarnowski (tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego i miasta Tarnowa) oraz ewentualnie powiatu gorlickiego do sąsiedniego Województwa Podkarpackiego, ale tylko przy jednoczesnym przeniesieniu do Tarnowa siedziby sejmiku wojewódzkiego bądź siedziby wojewody. Jak pokazuje doświadczenia województwa posiadające 2 stolice rozwijają się bardziej równomiernie.  Województwo Podkarpackie w proponowanych granicach miałoby znacznie większe możliwości rozwojowe (większa populacja, wyższy budżet i dwa miasta w przedziale 100-200 tys. mieszkańców). Dodatkowym atutem tego projektu jest także kwestia kosztów przeprowadzenia zmiany, gdyż nie wymagałaby ona nakładów finansowych tak dużych jak w przypadku utworzenia odrębnego województwa.

Drugim potencjalnym rozwiązaniem jest utworzenie całkowicie nowego Województwa Środkowo-Małopolskiego z siedzibą sejmiku w Tarnowie oraz siedzibą wojewody w Nowym Sączu. Województwo obejmowałoby powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, mielecki, dębicki, jasielski, gorlicki, tarnowski, nowosądecki, limanowski oraz miasta Tarnów i Nowy Sącz. Pomysł ten jest bardziej kosztowny, województwo to także byłoby mniej stabilne finansowo od powiększonego Podkarpackiego niemniej pomysł ten nie łączyłby się z pozbawianiem Rzeszowa części instytucji wojewódzkich.

Trzecim i zapewne najbardziej realnym rozwiązaniem jest opracowanie kompleksowego rozwiązania problemu byłych miast wojewódzkich które uwzględniałoby ich charakter oraz przyznawało odpowiednie miejsce w hierarchii administracyjnej naszego kraju

Dlatego też prosimy o państwa głos w debacie, i o walkę o lepszą przyszłość dla ziemi tarnowskiej: Wyborcy: