PROTEST PRZECIW USTAWIE NOWE PRAWO GEOLOGICZNE I GÓRNICZE

Quoted post

LOWOBYWATEL

#1983 Re: Re: Re: NIE CHCEMY TEKSASU W ŁOWICZU I W POLSCE !

2013-01-26 11:09

#1982: LOWOBYWATEL - Re: Re: NIE CHCEMY TEKSASU W ŁOWICZU I W POLSCE !

Sytuacja jest nadzwyczajna i wymaga wyjątkowych, nadzwyczajnych  decyzji  w celu uchronienia Europy i naszej planety przed grożącą zagładą.

 

Czas najwyższy przerwać trwające od kilkudziesięciu lat niszczenie środowiska poprzez eksploatację węglowodorów, których jedyną metodą wydobywczą jest hydrauliczne szczelinowanie zastosowane już w ponad 1,2 milionach otworów na świecie, co jest potwierdzone w Raporcie B.Sonika, str.9.

 

Raport B. Sonika  wskazuje również że: “technologia ta jest stosowana w konwencjonalnym  wydobyciu węglowodorów w UE “. Z powyższego wyraźnie wynika, że hydrauliczne szczelinowanie  stosowane jest nie tylko przy wydobyciu gazu łupkowego lecz wszystkich węglowodorów, a nie jak próbują zawężać ten problem niektórzy politycy i ich eksperci.

 

Całkowicie pomija się problem ciągłej, niemożliwej do powstrzymania emisji metanu, tlenku węgla i innych gazów do atmosfery na wskutek wydobywania weglowodorów, co doskonale udokumentował i udowodnił prof. z USA Anthony Ingraffea.

http://www.youtube.com/watch?v=eaivKGwoTgU&feature=related

“Badacze z Duke University pobrali próbki z 68 wodociągów w stanach Pensylwania i Nowy Jork. Znaleźliśmy wyjątkowo wysokie stężenie metanu: 64 miligramy na litr wody pitnej. Normalne stężenie w wodzie wynosi jeden miligram lub mniej – powiedział prof. Jackson.

Ilość gazu w wodzie sięga poziomu, który każe obawiać się eksplozji.”

Dla celów propagandowych wymyślane są  nowe nazwy dla tej samej, jedynej, bardzo inwazyjnej, niszczycielskiej metody  hydraulicznego szczelinowania.

W raporcie Europosła Bogusława Sonika 2011/2308(INI),  w uzasadnieniu na str.9 mówi się o odwiertach tradycyjnych poziomych, nowoczesnych, wspomaganych komputerowo metod poszukiwań a nawet pada stwierdzenie, że”(..) dwie zaawansowane technologie są kluczem do zrównoważonej produkcji gazu łupkowego i oleju łupkowego : odwierty poziome i szczelinowanie hydrauliczne “. W następnym zdaniu jest jednak zaprzeczenie wcześniejszego stwierdzenia : “odwierty poziome obejmują  wiercenie pionowych otworów (..) z poziomymi rozszerzeniami” / tak więc jest to ta sama metoda hydrauliczne szczelinowanie.

 

Odpowiedzi

LOWOBYWATEL

#1984 Re: Re: Re: Re: NIE CHCEMY TEKSASU W ŁOWICZU I W POLSCE !

2013-01-26 11:20:57

#1983: LOWOBYWATEL - Re: Re: Re: NIE CHCEMY TEKSASU W ŁOWICZU I W POLSCE !

Z Gazpromem układają się koncerny amerykańskie wydobywajace gaz w Polsce.

To  nie inicjatywy obywatelskie w Europie i w Polsce podpisywały zdradzieckie umowy.

 

"Wiadomo dlaczego między rządem  Tuska a Moskwą
zawarto kuriozalnie niekorzystną dla Polski  umowę na rosyjski gaz...
Redakcja "Najwyższego Czasu" dotarła do tekstu dwóch protokołów podpisanych w dniu 29.10.2010
przez Waldemara Pawlaka i wicepremiera rosyjskiego rządu Igora Sieczina.
Zmieniają one kontrakt jamalski podpisany w 1993 r. i zawierają postanowienia skrajnie
niekorzystne dla strony polskiej.

Aż do 2022 będziemy kupować od Rosji 1,5 raza więcej gazu niż
potrzebujemy, bez prawa odsprzedaży.
Uniemożliwi to dywersyfikację źródeł jego dostaw. Polski rząd stracił kontrolę nad
Europol Gazem SA, a spółka ta nie może już ustalać cen przesyłu.

Z kolei po 2022 roku zgodnie z umową będziemy
kupować niemal cztery razy więcej gazu.
Rząd Polski zgodził się na ceny przesyłu nieuwzględniające unijnych przepisów, co
może skutkować karami nałożonymi przez KE. Co więcej, Polska umorzyła
Gazpromowi 1,2 mld złotych długu,

Szymowski pisze:"Mamy, więc do czynienia z gigantyczną aferą, której
skutki będziemy odczuwać, przez co najmniej 11 lat."

Ten wpis został usunięty przez autora petycji (Pokaż szczegóły)

2013-01-29 23:32:32


LOWOBYWATEL

#1987 Re: Re: Re: Re: NIE CHCEMY TEKSASU W ŁOWICZU I W POLSCE !

2013-01-30 10:00:52

#1983: LOWOBYWATEL - Re: Re: Re: NIE CHCEMY TEKSASU W ŁOWICZU I W POLSCE !

 

Łupkowa rewolucja może przyspieszyć zmiany klimatyczne?

admin, wt., 2013-01-29 13:02
Skala zjawiska:
kontynetalne
Płonący gaz jest nawet widoczny z orbity okoloziemskiej - Źródło: www.finmarket.ru

Ta sama Rosja, której przemysł wydobywczy związany jest z niewyobrażalnym wręcz zanieczyszczeniem środowiska potrafi pouczać innych w kwestiach ekologicznych. Rosyjskojęzyczne media od dawna prowadzą krucjatę z gazem łupkowym. Problem ten jest trudny o tyle, że jakkolwiek Rosjanie zwalczają ta technologię ze względów strategicznych i politycznych to stosowane przez nich argumenty ekologiczne nie są pozbawione sensu.

Łupkowa rewolucja zaczęła się w Stanach Zjednoczonych. Kraj ten poszukiwał metod na dywersyfikację dostaw paliw kopalnych. Ponieważ rynek ropy naftowej jest regulowany przez kartel cenowy OPEC Amerykanie postanowili sięgnąć do własnych zasobów. Najlepszym sposobem było przemysłowe zastosowanie technologii zwanej szczelinowaniem hydraulicznym. Masowe zastosowanie szybów wiertniczych zakładało wstrzykiwanie pod ciśnieniem specjalnego płynu a potem odciągając go i odławiając ropę naftową oraz gaz ziemny.

 

Skuteczność tej technologii wzrosła do tego stopnia, że ceny gazu, który wcześniej był do USA sprowadzany, spadły do poziomu takiego, że bardziej opłaca się go spalić niż magazynować. Wszelkie powierzchnie magazynowe w USA są pełne gazu a kraj ten przymierza się do eksportu.

 

Firmy naftowe, zarabiając na łupkowej rewolucji, traktują gaz, jako niechciany półprodukt i spalają go. Ostatnio policzono, że gdyby go wykorzystać byłoby to wystarczające, aby zapewnić energię dla wszystkich domów w Chicago i Waszyngtonie.  Według Financial Times, w ciągu ostatniego roku ilość niechcianego gazu, który jest spalany w Północnej Dakocie, wzrósł o 50%.

 

Ten szybki wzrost produkcji spowodował, że Stany Zjednoczone są jednymi z liderów światowego spalania gazu.  Według Banku Światowego, objętość spalanego gazu wzrosła tam trzykrotnie w ciągu pięciu lat.  USA znajduje się obecnie na piątym miejscu na świecie pod względem spalania, po Rosji, Nigerii, Iranie i Iraku.

 

Spalanie zbędnego gazu w Stanach Zjednoczonych jest wynikiem zbyt niskich jego cen.  Gaz jest produktem ubocznym pozyskiwania ropy naftowej, ale przy tak niskiej cenie nieopłacalna jest budowa rurociągów lub dowolnej linii do jego transportu.  Spalanie jest najbezpieczniejszym sposobem, aby się go pozbyć.  Światło z płonących pól gazowych można zobaczyć nawet z drogą satelitarną. Jednakże praktyka ta przyciąga uwagę inwestorów i ekologów.  Gaz jest marnowany, a efektem tego marnotrawstwa jest emisja gazów cieplarnianych.

 

Biorąc pod uwagę to do czego doszło w USA, gdy tylko pojawiły się pierwsze informacje, że Amerykanie chcą robić interesy na gazie w Polsce było jasne, że nasz kraj może stać się gazowym eldorado. Tylko naiwni naiwni mogli sądzić, że Rosja na to pozwoli przyglądając się spokojnie rozwojowi wypadków. To, co zdarzyło się w naszym kraju w ciągu ostatnich kilku lat, po kwietniu 2010 zdecydowanie oddala możliwość gazowej niezależności od potężnego wschodniego sąsiada.

 

Zamiast dawać się ponosić kolejnym falom programowanego myślenia implementującego niechęć do pewnych postaw i technologii warto się zastanowić nad tym gdzie jest drugie dno i dlaczego to USA a nie Polska marnuje teraz gaz nie wiedząc, co z nim robić a my cieszymy się, że Gazprom obniża nam i tak najwyższe w Europie ceny za ten surowiec, wot duraki z Polszy.