Ochrona Górek Czechowskich w Lublinie

Skontaktuj się z autorem petycji

Petycję olał prezydent Lublina ale przyjął Parlament Europejski! Podpiszcie się, chronimy górki przed blokowiskiem! Udostępniajcie!

2022-07-13 22:03:02

Dzień dobry! Szanowni Państwo, ponad 6 lat temu podpisywaliście się  pod petycją do Prezydenta Żuka i Radnych Miasta Lublin w sprawie ocalenia górek czechowskich przed zabudową.  Nasza walka o miejskie płuca,  jak zapewne wiecie z mediów, bądź po osobistej wizycie na poligonie - wciąż trwa i ma sens! Pomimo wielu wyciętych krzewów, drzew, kilometrów blachy i placu zabaw praktycznie  na środku górek itd, itp, na górkach w roku 2022 nie ma żadnego bloku. Sprawy toczą się w sądach, najbliższa w NSA odbędzie się 15.9.22.

 

Ponieważ dowiedzieliśmy się, że nasza petycja skierowana tym razem do Parlamentu Europejskiego przed rokiem została przyjęta do procedowania, bardzo prosimy o wsparcie i podpisanie się również pod nią. Jej cała treść dostępna jest na stronach komisji europejskiej po zarejestrowaniu się i oczywiście zalogowaniu. Można tam wtedy także w łatwy sposób zaznaczyć opcje - „popieram petycje”  i ponownie pomóc przetrwać zielonym górkom! Petycja dotyczy prawa ochrony przyrody, ponad 94 gatunków chronionych zinwentaryzowanych na GC w roku 2019, w tym chomika europejskiego.

 

Jak dokladnie postępować, żeby udzielić poparcia naszej nowej górkowej petycji? Info:

 

Panie i Panowie,

 

Mam niebywałą przyjemność i zaszczyt poinformować Was, że w Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego zawisła Petycja nr 0956/2021, którą złożyła M. P. (Polska), w sprawie potencjalnie szkodliwego ekologicznie przedsięwzięcia urbanistycznego w Górkach Czechowskich koło Lublina.

Przyłączając się i zapraszając Państwa do tej zacnej inicjatywy, podaję algorytm postępowania w pliku pdf, co powinno zwiększyć zasięg akcji:  https://drive.google.com/file/d/1_plNe3vdEvIA9l8K4lMwI5Ais3_Ruy3S/view?usp=sharing 

 

Dodatkowo poprzez założenie konta w portalu Petycji PE otwieramy sobie możliwość zaskarżenia procedowanych już pozwoleń na budowę spalarni odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne oraz zabudowy terenów zielonych (jeszcze) w Lublinie.

 

Nie będzie to może łatwe, bo sam miałem problemy logistyczne, ale się udało, co pozwala odwrócić hasło „popierajcie partie czynem i umierajcie przed terminem” na „popierając tę petycję, masz szansę przedłużyć życie własne i innych!”.

 

Zapraszam również do relacji z dzisiejszej konferencji prasowej, która dedykowana była kwestii tej Petycji, akcji przypomnienia o martyrologicznej roli Górek Czechowskich oraz stanu spraw przed NSA w sprawie zmiany SUiKZP dla Lublina i jego największych zielonych płuc oraz naturalnego filtra antysmogowego, klimatyzatora, nawilżacza powietrza, oraz oazy różnorodności biologicznej w niemal 340 tysięcznej aglomeracji miejskiej: https://www.facebook.com/andrzej.filipowicz.5243/videos/413248837415398

 

Jeżeli ktoś z Państwa poparł już wspomnianą Petycję, to jeszcze raz dziękuję i proszę o promowanie tego samego pośród innych w kraju i poza granicami

Zapraszamy na profil fb @Gorki Czechowskie Wietrznie Zielone po codzienne informacje z górek. Przybliżamy także historię tego miejsca oraz na bieżąco prowadzimy akcje sprzątania, edukacyjne czy tez ochrony czynnej w terenie. 


Społeczny komitet mieszkańców Czechowa

Dalsze głosy: KRM, OKO Press, Dziennik Wschodni, Lublinianin.pl

2019-04-05 19:19:56

Szanowni Państwo,

tak jak się spodziewaliśmy, przez kilka godzin przybyło materiałów o Lubelskim referendum, które pozwolą Państwu wyrobić sobie opinię nt. czy i jak głosować, a także które pokazują powagę sytuacji - Lublin zaczyna być znany ze swojego referendum w całej Polsce:

Na początek Lech Mergler z Poznania - bardzo stanowcze stanowisko Kongresu Ruchów Miejskich skierowane do Prezydenta Krzysztofa Żuka. Ten list został rozesłany po Polsce
Tu warto lajkować - https://www.facebook.com/KongresRuchowMiejskich/posts/2374468809243393
Tu można przeczytać - https://kongresruchowmiejskich.pl/stanowisko-w-sprawie-referendum-dot-gorek-czechowskich-lublin/

"Obecnie w Lublinie trwa „rywalizacja” zasobnego biznesu, bezkonkurencyjnego pod względem zasobów na promocję i reklamę z praktycznie bezbronnymi wobec zmasowanego, jednostronnego przekazu marketingowego mieszkańcami i ich organizacjami. Elementarna równowaga i odrębność polityki i biznesu została mocno naruszona."

Następnie OKO Press, Hanna Szukalska - "Absurd referendum w Lublinie. Aktywiści w nierównej walce z deweloperem o Górki Czechowskie". OKO Press to ośrodek niezależnego dziennikarstwa związany m.in. z "Polityką":
https://oko.press/absurd-referendum-w-lublinie-aktywisci-w-nierownej-walce-z-deweloperem-o-gorki-czechowskie/?fbclid=IwAR0VMtKhgVYZsU4OsGZGETsxXywTmVZmE6VWwPIdoYfxMDao2hDDowQI5Vg

"Referendum – kpina z demokracji
I właśnie ta dysproporcja sił oraz manipulacyjny charakter materiałów promocyjnych dewelopera, który nie podaje szczegółowych informacji na temat planowanej zabudowy mieszkaniowej, są w tej sprawie najbardziej bulwersujące. Aktywiści są zdania, że urząd miasta stoi po stronie dewelopera. Rzeczywiście można odnieść takie wrażenie patrząc na to, jak niewiele materiałów umieściło miasto na stronie dotyczącej referendum. Sam prezydent o propozycji TBV mówił: 'To interesująca propozycja. Wpisuje się w nasze oczekiwania'"

Trzeci tekst już lubelski ale autorstwa nie byle kogo tylko Krzysztofa Wiejaka, redaktora Naczelnego "Dziennika Wschodniego"
https://www.dziennikwschodni.pl/lubelskie/krotkowzrocznosc-odbije-sie-w-przyszlosci-komentarz-krzysztofa-wiejaka-ws-gorek-czechowskich,n,1000240367.html?fbclid=IwAR2_btWO0GTFt2mWf349uLgFzFlUQyn2qp-GX27lUaf0tx0A-peHgsgbaxM

"Rzeczoznawcy mogliby się również pokusić o wycenę naszych górek czechowskich. W przypadku referendalnego zwycięstwa zwolenników budowy bloków i parku wartość gruntu poszybuje, nie ma co do tego wątpliwości. Ale miasto i mieszkańcy mogą zyskać znacznie więcej, gdy górki czechowskie pozostaną górkami czechowskimi, a nie blokowiskiem z „naturalistycznym parkiem” z wyciosanymi z drewna chomikami i juhasami wypasającymi stado owiec i baranów."

Na koniec stanowisko tych Obróńców Górek, którzy zdecydowali się zbojkotowac referednum i to stanowisko promować:
http://lublinianin.pl/gorki-czechowskie/halo-dobrzy-ludzie-krewni-i-znajomi-chomika-niech-kazdy-z-was-plebiscytu-w-kwestii-gorek-unika/

"MIT: Referendum: Głosowanie na NIE może uratować Górki Czechowskie.
FAKT: Jedynym efektem wiążącego referendum (niezależnie od wyniku) będzie zabudowa i zniszczenie Górek Czechowskich. Dodatkowo przerażające jest to, że dla dewelopera najkorzystniejszym wynikiem referendum byłoby wiążące „NIE”, bo pozwoliłoby bez zobowiązań na szybką ścieżkę proceduralną na podstawie „Lex Deweloper” oraz deweloperską „wolną amerykankę”!"

 

Macie zatem Państwo pełne spektrum opinii, które pomogą w decyzji, jak postąpić w niedzielę.

Pozdrawiamy


Społeczny komitet mieszkańców Czechowa

Strona o Górkach i inne informacje o referendum

2019-04-05 08:17:34

Szanowni Państwo,

w ostatnim dniu kampanii przed referendum, które zadecyduje o przyszłości Górek Czechowskich, przekazujemy adres strony internetowej

http://www.zielonylublin.wordpress.com/

na której znajdziecie Państwo wszystkie istotne w tym momencie informacje dotyczące Górek, krytycznej oceny organizacji referendum jak i powody, aby głosować w nim na NIE. Prosimy w miarę możliwości o popularyzację tej strony w mediach społecznościowych oraz w kontaktach prywatnych.

Swoje stanowisko ogłosili dziś dziennikarze z "Gazety Wyborczej".

http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,24617966,blokowiska-na-gorkach-czechowskich-nie-poprawia-nam-jakosci.html

"Weźmiemy udział w referendum i zagłosujemy przeciw budowie blokowiska na górkach czechowskich. Opowiemy się za Lublinem, który aspiruje do bycia w pierwszej lidze polskich miast. Właśnie tak rozumiemy nowoczesność."

Wkrótce też swoje stanowisko ogłosi też Kongres Ruchów Miejskich. Bardzo możliwe, że pojawią się też inne publikacje, które niezwłocznie Państwu prześlemy w jeszcze jednym ogłoszeniu. W ostatnich tygodniach obieg informacji bardzo przyśpieszył. Nie wyrabiamy się ze sprawami organizacyjnymi, komunikacją, rozprawami sądowymi itd. Dlatego przepraszamy, że odzywamy się tak późno. Po prostu staraliśmy sie zdobyć nowych sojuszników i edukować społeczność, która tego wymaga. Nasze aktualności omżna śledzić na trzech stronach - przynajmniej Górki są dostępne bez logowania na Facebooku:

https://www.facebook.com/GorkiCzechowskieWZ/

https://www.facebook.com/tdnicz/

Jeśli chodzi o nasz stosunek do referendum, rozważaliśmy różne opcje i wiele możliwych scenariuszy. Biorąc pod uwagę sposób organizacji referednum w połączeniu z bezprecedensową kampanią komercyjną maskującą fakt budowy osiedla, dobrym rozwiązaniem byłby bojkot generalny, jako solidarne stanowisko, ale do bojkotu nie doszło.

Wciąż kilka osób jest za odmową głosowania, chcąc wyrazić swój sprzeciw wobec samego referendum, natomiast cała kampania na rzecz Górek, happening, marsze, ogłoszenia itd. promoują głosowanie na NIE. Tego trzyma się większość osób zaangażowanych, wierząc, że tylko opór społeczny, publiczne wyrażanie sprzeciwu i stała presja przyniesie rezultaty.

Decyzję co do najlepszego rozwiązania pozostawiamy Państwu.

 

Pozdrawiamy


Społeczny komitet mieszkańców Czechowa

Otwarty list protestu przeciw referendum ws. Górek Czechowskich

2019-01-25 15:19:11
Pod poniższym linkiem przesyłamy LIST OTWARTY W SPRAWIE REFERENDUM DOT. GÓREK CZECHOWSKICH podpisany w tekście przez ok. 200 osób. Nie są to przypadkowe osoby. List zawiera bardzo merytoryczne argumenty. Zachęcamy do przeczytania, rozpowszechniania i podpisywania. 31 stycznia Rada Miasta zadecydować o referendum.
 
Pozdrawiamy
Autorzy petycji "Ochrona Górek Czechowskich w Lublinie"
 
P.S. Wyjątek z Listu:
 
"(...) Uważamy, że jeśli do tego referendum dojdzie, a tym bardziej jeśli jego wynik będzie pozytywny lub tak zostanie zinterpretowany, Lublin zyska opinię miasta, w którym naruszono zasady demokracji i ładu ustrojowego wypracowanego po 1989 roku. (...)

Medialne wypowiedzi Właściciela Górek, iż będzie 'zachęcał do głosowania na tak' w referendum jest przecież wielkim eufemizmem. Będzie on po prostu - i już to robi - reklamował swój produkt. W ten sposób referendum o losie Górek Czechowskich, którego koszt szacowany jest na 350-500 tys. (z pieniędzy podatników), stanie się kampanią reklamową zmonopolizowaną przez jeden komercyjny podmiot."


Społeczny komitet mieszkańców Czechowa

Jedni rozdawali miodziki, drudzy iluzję, a jeszcze inni konkretną wizję zmian Lublina na lepsze

2018-10-19 14:19:34

Szanowni Państwo

Samorządowa kampania wyborcza 2018 w Lublinie przejdzie do historii nie z tego powodu, że została zdominowana tematem przyszłości Górek Czechowskich, a tym, że jedni rozdawali pod kościołami miodziki (bez informacji o ich pochodzeniu oraz dacie przydatności do spożycia), drudzy iluzję, trzeci odwoływanie się do opinii wszystkich mieszkańców, a jeszcze inni po prostu realizacji tego, co zostało dużo wcześniej przygotowane przez ekspertów oraz postulowane przez organizacje pozarządowe i ruchy nieformalne.

Pomimo wysokich temperatur zewnętrznych sięgających średnio +17,7 stopni Celsjusza, brak opadów atmosferycznych i słaba wietrzność spowodowały, że ta kampania wyborcza kończy się 35 dobą z przekroczonymi normami ustalonymi dla poziomu pyłów zawieszonych PM10 w roku kalendarzowym. Oznacza to, że przy urnach wyborczych spotkamy się z przekroczonym rocznym poziomem dopuszczalnej ilości dni z dobowym poziomem pyłów zawieszonych PM10 powyżej 50 µg/m3.

Wczorajszej doby tj. w dniu 18.10.2018 roku poziom pyłów zawieszonych PM10 w powietrzu Lublina osiągnął 245,4% normy i rok do roku był najwyższy od ponad dekady.

W szczycie pomiarowym pyły zawieszone osiągnęły wartość zagrażającą życiu oraz zdrowiu większości mieszkańców i gości Lublina, a wyniosły 400% normydla pyłów zawieszonych PM10 oraz 750% normy dla tych o wiele groźniejszych, bo dużo drobniejszych, pyłów zawieszonych PM2,5.

Jeżeli byśmy przyjęli jako pewnik, że w 60% jest to zanieczyszczenie napływowe z sąsiednich gmin, jak twierdził na jednej z debat kandydat do reelekcji, obecny jeszcze prezydent Lublina, dr Krzysztof Żuk, to by oznaczało, że nasze miasto zostało zaczopowane, co zgadzałoby się zresztą z opiniami ekspertów i mieszkańców.

Na temat szkodliwości zanieczyszczenia powietrza powiedziano i napisano już tyle, że truizmem byłoby wspominać o skutkach społecznych i ekonomicznych, które pustoszą organizmy dużych, małych oraz jeszcze nienarodzonych. Nie mówiąc o portfelach rodzin, firm czy samorządów.

Do tego wszystkiego w kwestii przyszłości Górek Czechowskich, czyli największych zielonych płuc i naturalnego filtra antysmogowego Lublina, mielibyśmy wypowiedzieć się w referendum i to w sytuacji, gdzie jednoznaczne rekomendacje w tym zakresie przyjął Antysmogowy Panel Obywatelski, a 10 lat temu zapisali to samorządowi eksperci w programie ochrony powietrza dla miasta Lublina, który po dzień dzisiejszy nie został w tym zakresie zrealizowany. My wyniki takiego obywatelskiego plebiscytu jesteśmy w stanie z góry przewidzieć — dlatego też uważamy, że jego orędownicy powinni pokryć koszty z własnych kieszeni, a środki budżetowe przeznaczyć na faktyczną walkę ze smogiem i ochronę terenów zielonych.

Co rozbić, by chronić zdrowie i życie najbliższych oraz nasze portfele? Wybierzcie Państwo tych, którzy uwolnią Lublin od smogu i smoków!

My mamy dostęp do najlepszych analityków systemowych, ekspertów i gotowe rozwiązania, a pośród nich zeroniskoemisyjne systemy grzewcze, ograniczenie do minimum emisji liniowej (komunikacyjnej) i wtórnej oraz zminimalizowanie skutków emisji punktowej (wysokiej), napływowej i transgranicznej.

Zapis z większości debat kandydatów na prezydenta miasta Lublin oraz konferencji prasowych KWW Miasto dla Ludzi – Lubelski Ruch Miejski oraz innych samorządowych wyborczych formacji znajdziecie Państwo pod adresem: www.czechow.poludniowy.pl/

Wybierz zdrowie, życie oraz ochroń finanse swoje i najbliższych! Uczyńmy razem Lublin wyżyną wolną od smogu i smoków!

Do zobaczenia przy urnach wyborczych!

Magdalena Nosek
Górki Czechowskie Wietrznie Zielone

Andrzej Filipowicz
Lubelski Alarm Smogowy
Lista numer 13. Okręg IV. Pozycja Nr 2
Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin)

Sławomir Pawłowski
Porozumienie Obrony Lublina
Lista numer 13. Okręg III. Pozycja Nr 3
(Czuby Południowe, Czuby Północne, Węglin Południowy)

i wiele innych osób działających w ramach społecznych inicjatyw:
Górki Czechowskie Wietrznie Zielone
Lubelski Alarm Smogowy
Porozumienie Obrony Lublina


Społeczny komitet mieszkańców Czechowa

Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy w drodze do ocalenia Górek Czechowskich oraz innych terenów zielonych w Lublinie (jeszcze)

2018-10-08 20:16:29

        Dzięki naszej wspólnej aktywności doprowadziliśmy do ponownego wyłożenia nowego projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Lublina, co spowodowało zamrożenie planów gigantycznej wielorodzinnej zabudowy Górek Czechowskich i bezpowrotnego ich zniszczenia.

        Wyegzekwowaliśmy publikację wszystkich uwag i odpowiedzi do ponad 1945 odrębnych pism, które zawierały ponad 5332 punktów. Doprowadziliśmy do publikacji wszystkich wniosków, opinii i uzgodnień związanych z przystąpieniem do zmiany i gotowych planów nowego SUiKZP.

        Dzięki Waszym informacjom i wsparciu zneutralizowaliśmy medialne i urzędowe manipulacje oraz socjotechniczne ankiety i „petycję parkową”, którymi próbowano przeciwstawić nam mieszkańców nie tylko Czechowa i okolic ale również całego Lublina.

        Zweryfikowaliśmy faktyczne stanowiska zajęte przez ustawowe organy uzgadniające i opiniujące, a związane z planami urbanizacji Górek Czechowskich, co obala twierdzenia planistów i zarządu miasta, że plany te uzyskały stosowne akceptacje.

        Doprowadziliśmy do konsolidacji mieszkańców i liderów innych dzielnic oraz miejsc w naszym mieście, którzy mają swoje „Gorki Czechowskie”, co zaowocowało bardzo licznym i werbalnym udziałem w dyskusjach nad ponownym wyłożeniem nowego projektu SUiKZP oraz złożeniem ponad 6 tysięcy odrębnych pism, które zawierają ponad 60 tysięcy punktów z uwagami i wnioskami.

       Współpracując z innymi środowiskami zatroskanymi przyszłością terenów zielonych oraz poprawy warunków życia w naszym mieście — spowodowaliśmy zwołanie sesji nadzwyczajnej rady miasta Lublin, która poświęcona była procedowaniu zmian Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Tam obnażyliśmy kolejny raz małostkowość i wyrachowanie samorządu Lublina, którego czyny przeczą deklaracjom i słowom.

       Rozmawiając szczerze i profesjonalnie z uczestnikami Antysmogowego Panelu Obywatelskiego spowodowaliśmy przyjęcie przez tę reprezentatywną grupę mieszkańców naszego miasta rekomendacji, z których najważniejsza dotyczyła pełnej ochrony przed urbanizacją całego obszaru Górek Czechowskich.

       Będąc konsekwentnymi w podjętych wcześniej inicjatywach spowodowaliśmy audyt wszystkich procedur planistycznych związanych z pracami nad zmianą SUiKZP, które na wniosek Ministerstwa Środowiska prowadzi Wydział Audytu i Kontroli Urzędu Miasta Lublin. Spowodowaliśmy również, że z podobnym wnioskiem do Rady Miasta zwróciła się Najwyższa Izba Kontroli. Ten organ władzy samorządowej nie zareagował do tej pory i to, pomimo że minęło już ponad 4. miesiące od wystąpienia NIK. Tak zapewne pozostanie do końca tej kadencji.

      Spowodowaliśmy również, że wniosek o zmianę Studium nie trafi już pod obrady Rady Miasta Lublin w tej kadencji samorządu naszego miasta.

      Jak Państwo pamiętacie, to tym wszystkim działaniom, chwilowym porażkom i ostatecznemu tymczasowemu sukcesowi towarzyszyły ciągłe próby zniechęcenia nas i zepchnięcia z wcześniej obranej drogi. Powtarzano nam, że wszystko jest już „przyklepane”, że powsadzają nas do więzienia, pozbawią pracy i firm itp. itd.

      Ten nasz nierówny pojedynek z lokalnym i centralnym „układem zamkniętym” - niczym walka mitycznego Dawida z Goliatem mógł pozwolić wyjść nam z tarczą tylko dlatego, że nie pozwoliliśmy się podzielić i to pomimo różnic w charakterach, usposobieniach, wieku i statusie społecznym.

      Odnieśliśmy sukces pomimo tego, że stanęliśmy z otwartymi przyłbicami w szranki z doskonale zorganizowanymi, wspieranymi finansowo i medialnie politykami i interesariuszami potencjalnego dewelopera.

      Wtedy, gdy wydawało się, że nic już nie może zagrozić Górkom Czechowskim i innym tego typu miejscom w Lublinie – weszła w życie ustawa#Lex Deweloper, która znosi ochronę planów miejscowych, ale nadal respektuje zapisy Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. To oznacza, że musimy mieć własną reprezentację w nowej Radzie Miasta Lublin, która jako jedyna będzie władna umożliwić lub przeszkodzić urbanizacji Górek Czechowskich i innych terenów zielonych naszego miasta.

      Analizując różne za i przeciw weszliśmy do wyborczego projektu Komitet Wyborczy Wyborców Miasto dla Ludzi — Lubelski Ruch Miejski, który powinien wykreować „języczki u wagi” w nowej Radzie Miasta Lublin.

      Jeżeli chcecie Państwo wspomóc i wesprzeć inicjatywę dalszej obrony Górek Czechowskich i innych terenów zielonych przed niekontrolowaną urbanizacją, naprawę i rozwoju naszego miasta, to szukajcie najlepszej dla siebie formy na oficjalnym profilu Komitetu Wyborczego Wyborców Miasto dla Ludzi — Lubelski Ruch Miejski: https://www.facebook.com/LubelskiRuchMiejski

      Możecie również osobiście i wraz z rodzinami oraz znajomymi wybrać odpowiedniego kandydata, czyli kandydatkę na funkcję prezydenta miasta i radnych Lublina głosując na osoby z listy numer 13 w wyborach samorządowych 2018 w Lublinie.

      W wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego wspieramy i promujemy kandydaturę Krzysztofa Kowalczyka, który jako jeden z członków Rady Programowej TVP Lublin zwracał wielokrotnie uwagę na stronniczość tej redakcji w przekazach dotyczących Górek Czechowskich i procedowania zmiany Studium zagospodarowania przestrzennego naszego miasta: https://www.portalsamorzadowy.pl/wybory-2018/kandydat/krzysztof-kowalczyk,17419,8.html https://kurierlubelski.pl/p/kandydat/krzysztof-kowalczyk,122291/

KOWALCZYK Krzysztof Lista nr 8 - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15 (Okręg Nr 2 Powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, opolski, puławski, rycki) SMS O TREŚCI SEJMIK.125 NA NUMER 72051 (Koszt 2,46 zł z VAT za SMS) https://www.dziennikwschodni.pl/wybory-2018/kto-do-sejmiku-wojewodztwa-lubelskiego-wybierz-swojego-kandydata,n,1000227943.html

 

Do zobaczenia przy urnach wyborczych!

 

Magdalena Nosek

Górki Czechowskie Wietrznie Zielone

Andrzej Filipowicz

Lubelski Alarm Smogowy

Lista numer 13. Okręg IV. Pozycja Nr 2

(Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin)

Sławomir Pawłowski

Porozumienie Obrony Lublina

Lista numer 13. Okręg III. Pozycja Nr 3

(Czuby Południowe, Czuby Północne, Węglin Południowy)


Społeczny komitet mieszkańców Czechowa

Prośba o popularyzację komunikatu "Prezydencie, spełnij obietnicję!"

2018-06-26 08:31:46

Szanowni Państwo,

weszliśmy w kolejny etap działań w obronie Górek. Przydałaby się Wasza niewielka zdalna pomoc.

Chodzi o popularyzację komunikatu Towarzystwa dla Natury i Człowieka pt.
"Prezydencie, spełnij obietnicę!".
Oto on: https://www.facebook.com/tdnicz/posts/1629272380515341

Wyjaśnienie. Tej wiosny Urząd Miasta zorganizował z publicznych pieniędzy tzw. panel obywatelski. Była to specjalna 60-osobowa naukowo wyselekcjonowana reprezentacja mieszkańców, która z pomocą ekspertów miała zdecydować, co władze powinny robić, aby w Lublinie było czyste powietrze. Panel zagłosował, że w trosce o czyste powietrze, należy objąć Górki Czechowskie pełną ochroną przed zabudową, aby nie pogarszać przewietrzania miasta.

Organizując ten panel, prezydent Krzysztof Żuk zobowiązał się publicznie, że wprowadzi rekomendacje panelistów do strategii walki ze smogiem. Tymczasem Ratusz odpowiedział na powyższą rekomendację, że Górek nie można chronić przed zabudową, bo są już... częściowo zabudowane! Naszym zdaniem, Obrońców Górek, to nie jest fair.

Dlatego własnie prosimy o popularyzację powyższego postu na Facebooku: jego lajkowanie, komentowanie i udostępnianie. Wobec obojętności mediów, Facebook to nasz jedyny sposób kontaktu z mieszkańcami. Ale ten kontak działa tylko wtedy, kiedy sami mieszkańcy pomagają przekazywać informację sobie nawzajem.

Autorzy petycji w obronie Górek Czechowskich

 

PS. Poniżej zamieszczamy treść postu dla tych, co nie korzystają z Facebooka.

---------------------------------

Uczestnicy antysmogowego Panelu Obywatelskiego (wybrana losowo, reprezentatywna demograficznie grupa mieszkańców i mieszkanek Lublina) wystosowali do władz miasta rekomendację, aby ochronić przed zabudową cały obszar Górek Czechowskich ze względu na jego rolę dla czystości powietrza i jakości życia w Lublinie. Zalecenie to przyjęte zostało przez Panel po szeregu eksperckich prezentacji i wysłuchaniu stron. Poparło je w głosowaniu ponad 80% osób powołanych do panelu.
Prezydent Krzysztof Żuk zadeklarował, że rekomendacje Panelu, które uzyskają taką większość zostaną zrealizowane.

Bardzo na to liczymy!

Tymczasem argumentem Urzędu na „niemożliwość” realizacji tego zalecenia jest fakt, że na sąsiednich terenach (poza obszarem o którym toczy się dyskusja) stoją już domy. Ale w jaki sposób istniejące gdzie indziej budynki miałaby uniemożliwić zachowanie bez zabudowy 105 hektarów wciąż zielonych Górek?
Szersza analiza reakcji Urzędu Miasta na wyniki Panelu Obywatelskiego tutaj:

http://ekolublin.pl/Lubelski_Serwis_Ekologiczny/art,5271/Antysmogowy_Panel_Obywatelski_-_nasze_uwagi_

Realizacja tej rekomendacji wymagałaby tylko pozostawienia bez zmian obecnego statusu Górek określonego w obowiązującym Studium Zagospodarowania Przestrzennego (obecnie całe 105 ha to zieleń publiczna i rezerwat).

Z kolei obecnie obowiązujący Plan Zagospodarowania Przestrzennego dopuszcza na Górkach ok. 14 hektarów niskiej zabudowy usługowej i sportowej i drugie tyle na terenowe obiekty sportowe bez budynków. Deweloper i Urząd Miasta forsują zaś 30 hektarów intensywnej zabudowy mieszkaniowej (4 i 7 piętrowe bloki)

Cały sporny teren Górek kupiony został przez poprzedniego właściciela za 12 mln złotych.
W przypadku przeznaczenia 30 ha pod bloki grunt ten, według zamówionej przez nas ekspertyzy biegłego wyceny nieruchomości (dostępna na www.ekolublin.pl), będzie miał wartość ok 100 mln zł. To ponad 90 milionów zł zysku na samej zmianie dokumentów. Wystarczająco dużo, żeby nieprzydatną do budownictwa resztę terenu „ofiarować” na park.

A ubogi w zieleń Lublin straci kolejne 30 ha wyjątkowo cennego przyrodniczo terenu.

Naprawienie błędów poprzedników i przywrócenie planu miejscowego, w którym całe niezabudowane jeszcze Górki znów przeznaczono by na zieleń, wiązałaby się być może z pewnymi kosztami związanymi z odszkodowaniem dla obecnego właściciela. Nie podano tu żadnych szacunków. Jednak realizacja pozostałych antysmogowych rekomendacji panelu Obywatelskiego również będzie powodować niemałe koszty. Te koszty to inwestycja w zdrowie i jakość życia Lublinian.
Panie Prezydencie, prosimy o spełnienie obietnicy!

Towarzystwo dla Natury i Człowieka


Społeczny komitet mieszkańców Czechowa

Wielka nieodpowiedzialność za olbrzymie pieniądze… publiczne. Celem betonowanie Górek Czechowskich

2018-06-21 21:19:04

Szanowni Państwo,

Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów najlepszym moim komentarzem będzie jego brak.

Zamiast tego cztery merytoryczne uwagi:
1. Wiadomo od ponad 4 miesięcy, że organizacja Antysmogowego Panelu Obywatelskiego kosztowała podatników 199.992,00 złotych. Jest to 57% całego ubiegłorocznego budżetu na wymianę tzw. kopciuchów, czyli fizyczne likwidowanie niskiej emisji, lub niemal 3,5 razy więcej niż zabrakło w ubiegłym roku w kasie miasta Lublin na zapłacenie rachunków za prąd i gaz w dwóch placówkach oświatowych. Całe szczęście, że uczestnicy panelu pracując bardzo odpowiedzialnie, potrafili podąć niezależne decyzje, czego nie umniejsza w żadnej mierze fakt, iż wcześniej takie same postulaty jak przegłosowane rekomendacje formułowane były bezkosztowo. Informacja p. dyrektora Biura Partycypacji Społecznej o braku znajomości kosztów końcowych może świadczyć o braku zainteresowania wysokością wydawanych środków publicznych albo podana wyżej kwota jeszcze znacznie urośnie.

2. Najwyraźniej nie tylko brak podpisów na informacjach kierowanych do Rady Miasta i 60 przedstawicieli mieszkańców w antysmogowym panelu obywatelskim stało się w Lublinie normą, bo dzisiaj okazało się, że można przedstawiać dane mieszkańcom i przedstawicielom mediów, które pochodzą z domysłów i przypuszczeń, a nie w oparciu o fakty. Faktem natomiast jest, że wystąpienie o informacje na wniosek dotyczyło wykazu zestawienia rekomendacji przyjętych w dniu 19 maja 2018 roku przez Antysmogowy Panel Obywatelski oraz podanie przyczyn dotychczasowego braku publikacji ww. wyników na stronach UML, a nie jakichś oficjalnych dokumentów, pod którymi i tak nikt się nie odpisuje imiennie.

3. Jeżeli Górki Czechowskie nie były najważniejszym tematem Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, to dlaczego tej sprawie poświęcono większą część poniedziałkowego spotkania prezydenta i planistów z uczestnikami panelu, którzy mieli nieodparte wrażanie, że chodzi tylko i wyłącznie o przekonanie ich, iż plany wielorodzinnej zabudowy Górek Czechowskich są zasadne i nie mogą być zmienione (co zresztą jest bardzo złym paradygmatem).

4. Listy do prezydenta Polski pisać może każdy. Nikt poza SOP i ABW nie ma prawa kontrolować takiej korespondencji, a czynienie obywatelom wyrzutu z tego, że korzystają ze swoich podstawowych praw, nie miało miejsca w zakresie kierowanej korespondencji nawet w stanie wojennym: https://www.youtube.com/embed/foNF2lpERus

 

Pozdrawiam,

af


Społeczny komitet mieszkańców Czechowa

A może by tak jeszcze raz!

2018-05-28 09:52:38
SesJa-1.jpg

Nie wie prawica, co czyni lewica, dla nas obywateli, żadna to tajemnica!Podczas otwartego spotkania Premiera RP, Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina, wróciła sprawa specustawy mieszkaniowej, która znana jest jako #LexDeweloper lub #LexSoboń.

 

Jeden z mieszkańców Lublina, który jest z zawodu architektem, zwrócił uwagą Premierowi Rządu RP, na niebezpieczeństwa związane z planowanymi w specustawie zapisami zdejmującymi ochronę środowiskową i planistyczną nad nowymi inwestycjami z zakresu budownictwa wielorodzinnego. Jako jeden z najbardziej znamiennych przykładów podane zostały zamiary intensywnej urbanizacji Górek Czechowskich, przez które napowietrzany jest obszar ponad połowy Lublina.


W odpowiedzi Pan Sławomir Hapoński otrzymał jednoznaczne zapewnienie Premiera Rządu RP, że wskazane przez niego miejsce i inne tożsame, będą nadal chronione zapisami Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego: https://youtu.be/paXwz4j3zR8


Powyższe zapewnienie poprzedzone zostało podkreśleniem pozytywnej roli szeregu urzędników administracji publicznej, co nie do końca jest kompatybilne z przebiegiem prac i publiczną dyskusją nad specustawą mieszkaniową, której przebieg transmitowano online i zarejestrowano na zlecenie agend rządowych:
https://youtu.be/-3LMXz5hUiY

Dotarły do nas również informacje, że ze względu na bardzo ograniczone możliwości zadawania pytań Prezesowi Rady Ministrów RP, jedna z mieszkanek Lublina przekazała asystentom list adresowany do Premiera RP, Mateusza Morawieckiego, w którym w imieniu kilku tysięcy osób prosi o „zasygnalizowanie właściwym organom kontroli wszystkich procedur i procesów związanych ze zmianami w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego w mieście Lublinie”.

W dalszej treści listu możemy przeczytać, że „Działania podejmowane przez urzędników i polityków wszystkich ugrupowań wskazują na lekceważący stosunek do mieszkańców oraz być może, do obowiązujących przepisów prawnych (m.in. brak jawności planistycznej). Przykładami działań wymagających kontroli są m.in.:
1) Górki Czechowskie – miały być terenem zielonym, a wydawane są pozwolenia na ich zabudowę;
2) Ogrody działkowe położone w dolinie Bystrzycy – uchwała obywatelska podjęta przez Radę Miasta Lublin w marcu 2017 nie została dotąd zrealizowana;
3) Spalarnia biomasy na terenie miasta – teoretycznie została usunięta ze Studium, ale procedury związane z jej powstaniem trwają nadal; i wiele innych
"

Szanując prośbę sygnatariuszki ww. listu — jej dane osobowe pozostają do wyłącznej wiadomości koordynatora Lubelskiego Alarmu Smogowego.

Opisane wyżej i udokumentowane działania wskazują jednoznacznie, że jedyną skuteczną metodą na uwzględnienie racji społecznych jest bezpośredni i werbalny udział we wszystkim, co może stanowić o otaczającej nas rzeczywistości.

Czas pokazał, że gdyby nie ponad tysiąc uwag złożonych przez ponad 260 podmiotów w sprawie projektu specustawy mieszkaniowej, to można byłoby betonować wszystko i wszędzie — nawet wbrew prawu środowiskowemu i SUiKZP.

Powyższe oznacza, że nie mamy innego wyjścia jak wybronić przed zmianami obowiązujące nadal Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Lublina w zakresie ochrony przed urbanizacją Górek Czechowskich, a inne społecznie wrażliwe miejsca chronić przed zapisami, które mogłyby im zaszkodzić.

Jak to zrobić?

Weźmy razem udział w sesji nadzwyczajnej Rady Miasta Lublin zwołanej na dzień 30 maja 2018 r. (środa) od godz. 9.00.

Dlaczego?

Dlatego, że sesja poświęcona będzie planowanym zmianom w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Lublina.

Do zobaczenia w sali im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski (Ratusz, Plac Króla Władysława Łokietka 1), od godz. 9.00!


Andrzej Filipowicz
koordynator LAS/POLSpołeczny komitet mieszkańców Czechowa

Pilne!!! Składamy uwagi do Studium! Termin upływa we wtorek 15.05.2017!

2018-05-12 10:32:25

Szanowni Państwo,

Jeżeli ktoś z Was czytał już poniższy tekst, to zapraszamy bezpośrednio do zamieszczonych na końcu odnośników, które prowadzą bezpośrednio do gotowego formularza uwag do SUiKZP oraz instrucji ich użycia.

Za nami wielkie obchody 700. rocznicy lokacja Lublina na prawie magdeburskim, przed nami rozpoczynające się obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a pomiędzy życia proza, która ma niewiele wspólnego z hasłami przyświecającymi w naszym mieście i kraju wymienionym wydarzeniom.

Ponowne wyłożenie projektu nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Lublina zapisane na 526 stronach czterech głównych dokumentów, kolejny raz zbiegło się ze świętami, które poprzedziły dyskusję nad lokalną konstytucją planistyczną. W tym samym czasie, w którym jedni szykowali się do Wielkiej Nocy, innym przyszło zgłębiać wyniki ponad półrocznych działań 41. osobowego zespołu miejskich planistów, który wspierany był 21. etatowymi radcami prawnymi Urzędu Miasta Lublin.

Czas dyskusji publicznej nad ponownym wyłożeniem SUiKZP, którą zorganizowano dla poszczególnych dzielnic i całego miasta w ścisłym centrum Lublina i w godzinach pracy większości mieszkańców zainteresowanych werbalnym w nich udziałem, przeplatany był analizom dokumentów, które społecznicy otrzymywali szybciej z innych instytucji i drugiego obiegu, niż od prezydenta swojego miasta.

Przebieg konsultacji społecznych nad dokumentem, który ma nakreślić kierunki zmian na najbliższych kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat pokazał, że w sposób niemal niezauważalny mieszkańcy Lublina stali się przedmiotem działań polityków, urzędników i wąskich grup interesów korzystających z finansów publicznych i przychylności mediów.

Upublicznienie uwag do pierwszego wyłożenia SUiKZP Lublina, które wymuszone zostało przez czynnik społeczny, wsparty pojedynczymi wystąpieniami radnych miejskich zawierało kolejnych 807 stron dokumentów, w których zawarto ponad 5332 uwagi z ponad 1945 odrębnych pism. Prezydent Lublina uwzględnił łącznie około 1831 uwag.

Nieuwzględnione zostały uwagi w ilości około 4184, co stanowiło ponad 228% uwag uwzględnionych.
Uwagami nieuwzględnionym w całości były między innymi te, które dotyczyły najbardziej społecznie i merytorycznie kontrowersyjnych zapisów, do których należy zaliczyć przede wszystkim brak zgody na możliwość wielorodzinnej zabudowy Górek Czechowskich, budowę przedłużenia ul. Smoluchowskiego w klasie drogi zbiorczej, przebieg południowej obwodnicy Lublina, czy też zmianę przeznaczenia Ogródków Działkowych zlokalizowanych na Podzamczu.

Sztandarowym przykładem dysproporcji w ważeniu interesów społecznych była sprawa odrzucenia wniosków o konieczności zachowania Górek Czechowskich w aktualnej formie i przeznaczeniu, co znalazło odzwierciedlenie w ponad 2000 (dwóch tysiącach) uwag ogólnych, z których 900 (dziewięćset) stanowiło jednoznaczny sprzeciw, a złożone zostały przez różne osoby fizyczne, prawne oraz formalne i nieformalne organizacje i grupy społeczne.

Decyzja o podtrzymaniu możliwości intensywnej, wielokondygnacyjnej zabudowy wielorodzinnej w Górkach Czechowskich wynikała z uwzględnienia 3 (trzech) uwag złożonych przez właściciela terenu, spółkę TBV Investment. (1 uwaga została uwzględniona w całości, 1 nieuwzględniona i 1 częściowo nieuwzględniona).

Najbardziej znamienne są odpowiedzi na 5 uwag sygnalizujących brak jawności i transparentności prac planistycznych, w których Urząd Miasta Lublin straszy interesariuszy konsekwencjami z art. 212 kk. (zniesławienie), co w kontekście przedmiotu dyskusji jest kuriozum nie tylko na skalę naszego kraju, ale i najbardziej odległych zakątków świata.

Cały przebieg dyskusji publicznej nad ponownym włożeniem projektu nowego SUiKZP Lublina można byłoby określić jako monolog społeczeństwa z jego pośrednikami w sprawowaniu władzy, która nie potrafiła wskazać formalnych podstaw do zakwalifikowania pod zabudowę wielorodzinną najcenniejszego w Lublinie przyrodniczo i aerosanitarnie obszaru miasta, objętego od ponad 59 lat planistyczną ochroną przed urbanizacją.


W sposób nieprzewidywalny i nagły mieszkańcom domagającym się jawności i transparentności procedur planistycznych oraz przedstawiania obecnego faktycznego stanu planistycznego, a nie jego interpretacji przez potencjalnych deweloperów zabudowy wielorodzinnej, przyszli w sukurs uczestnicy Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, którzy wystąpili do Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin z bardzo prostymi pytaniami związanymi z aktualnym i obowiązującym stanem planistycznym dla obszaru Górek Czechowskich w Lublinie.

Zakres prostych pytań panelistów był tak obszerny i szczegółowy, a odpowiedzi Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin tak sprzeczne z paradygmatami lansowanymi przez ponad dwa lata przez nich samych, największe lokalne autorytety z dziedziny architektury, środowiska, samorządności i właściciela obszaru Górek Czechowskich oraz jego komercyjnych i niekomercyjnych zauszników, że warto zapoznać się dokładnie z pełnym zapisem pytań uczestników Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, odpowiedzi Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin i komentarzy Lubelskiego Alarmu Smogowego.

Kolejny raz czas pokazał, że jedyną skuteczną formą ochrony i obrony interesów oraz potrzeb mieszkańców jest ich osobiste zaangażowanie, bo pośrednicy w sprawowaniu przez nich władzy nadal mylą suwerenów z interesantami i wasalami.

Czas, w jakim przyszło zbierać podpisy pod uwagami do projektu nowego SUiKZP ponownego wyłożenia spowodował, że ograniczyliśmy swoją aktywność do minimum, by nie został Państwu zakłócony długi majowy weekend, przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej, Bierzmowań, Parafialnych Odpustów i Majówek.

Na cztery dni przed upływem terminu oznaczonego na składanie uwag apelujemy więc o minimum aktywności nie tyle w sprawie zmian SUiKZP, ile naszej podmiotowości, wolności i prawa do wyrażania opinii w każdej sprawie, która dotyczy nas wszystkich i każdego z osobna.

Zamieszczone poniżej gotowe już formularze uwag — wniosków do ponownego wyłożenia SUiKZP, po przeczytaniu, uzupełnieniu lub korekcie i wpisaniu danych osobowych oraz własnoręcznym podpisaniu należy złożyć bezpośrednio, listownie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej w Urzędzie Miasta Lublin do dnia 15 maja 2018 roku:
Instrukcja obsługi
Uwagi do SUiKZP
Pozdrawiamy serdecznie,
Obrońcy Górek Czechowskich


Społeczny komitet mieszkańców CzechowaUdostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.