Migrena to nie zwykly ból głowy -chcemy dostępu do leczenia i normalnego życia
Migrena to ciężka choroba neurologiczna, która odbiera możliwość normalnego funkcjonowania, pracy i życia codziennego. To nie jest zwykły ból głowy – to stan, który potrafi wyłączyć człowieka z życia na wiele godzin, a nawet dni.
W Polsce dostęp do nowoczesnego i efektywnego leczenia migreny jest nadal ograniczony. Skuteczne terapie istnieją, jednak dla wielu pacjentów są one poza zasięgiem ze względu na wysokie koszty na rynku prywatnym lub trudne do spełnienia kryteria kwalifikacji do programu lekowego B.133 “Profilaktyczne leczenie chorych na migrenę przewlekłą”.
W tym momencie warunkiem przystąpienia do programu jest m.in. udokumentowanie min. 2 prób leczenia profilaktycznego lekami o różnym działaniu.
Pacjent nie jest więc od razu kwalifikowany do programu, tylko musi dodatkowo przyjmować mniej skuteczne leki, aby udowodnić brak efektywnego leczenia.
Choć program formalnie istnieje, jego realna dostępność pozostaje bardzo ograniczona. Skorzystało z niego jedynie około 3,5 tysiąca pacjentów, co stanowi niewielki ok. 1 % chorych na migrenę przewlekłą.
Co więcej, program B.133 jest ograniczony czasowo i trwa max. 2 lata. Po tym czasie, pacjenci zostają bez leczenia, a choroba nie znika.
Jako osoba chorująca na migrenę doświadczam napadów, które realnie wpływają na moje życie – utrudniają pracę, funkcjonowanie i codzienne obowiązki. Pomimo leczenia nadal zmagam się z atakami, a dostęp do skuteczniejszych terapii jest ograniczony czasowo. Za chwilę stracę możliwość uczestnictwa w programie lekowym, migrena zostanie ze mną i nadal będzie wpływać na moje życie, nie pozwalając mi pracować i żyć.
Wnoszę o:
•leków z grupy CGRP (np. przeciwciała monoklonalne),
•gepantów (nowoczesne leki przeciwmigrenowe),
•tryptanów stosowanych w leczeniu napadów,
•innych skutecznych terapii stosowanych w leczeniu migreny,
Migrena dotyka 3-4 milionów osób w Polsce. To ludzie aktywni zawodowo, którzy chcą normalnie żyć i pracować, ale choroba im to uniemożliwia.
Apelujemy o podjęcie pilnych działań. Dostęp do skutecznego leczenia nie powinien być przywilejem, lecz standardem.
Daria Rutkowska Skontaktuj się z autorem petycji