Lapidarium dla wrocławskich płyt nagrobnych sprzed 1945 r. / Lapidarium für Grabsteine aus Wrocław aus der Zeit vor 1945

Skontaktuj się z autorem petycji

Poparcie apelu przez Rady Osiedlowe

2021-12-30 18:32:49

W każdej części Wrocławia znaleźć można miejsca lub fragmenty po dawnych nekropoliach. Dlatego tak bardzo cieszymy się, że apel naszej inicjatywy jest dyskutowany i popierany przez rady osiedlowe.
Uchwałę poparcia (skan jednej z nich możecie znaleźć poniżej) dla stworzenia lapidarium/lapidariów i zajęcia się tematem płyt nagrobnych sprzed 1945 r. podjęły już następujące rady osiedlowe:


Dodatkowo Rada Osiedla Biskupin - Sępolno - Dąbie - Bartoszowice zawarła w uchwale potencjalną lokalizację dla lapidarium na terenie Parku Dąbskiego.Temat był także dyskutowany na ostatniej sesji Rady Osiedla Tarnogaj. Z kolei Rada Osiedla Karłowice-Różanka zamierza podjąć ten temat na styczniowej sesji.
Jednym z naszych planów jest przecież upamiętnienie wszystkich nekropolii sprzed 1945 r. Choćby miała to być tylko tabliczka z informacją w języku polskim, niemieckim i angielskim. Mogłyby to być jednak także niewielkie lapidaria, w których znalazłoby się miejsce na stelę, jeśli udałoby się wykazać, że płyta owa rzeczywiście pochodzi z cmentarza, który znajdował się w danym miejscu.
Niemniej poparcie rad osiedlowych ma nie tylko wymiar deklaratywny. Podjęcie tożsamych uchwał przez różne rady, obliguje zajęcie się tematem przed Rada Miejska We Wrocławiu.
Dlatego zachęcamy Was do pisania do swoich Rad Osiedlowych o poparcie dla pomysłu stworzenia lapidarium/lapidariów i zaopiekowania się schedą po dawnych nekropoliach. Możecie wspomóc się naszą petycją i krótkim filmem prezentującym kwestię niemieckich nagrobków (linki w komentarzu).Jesteśmy w trakcie rozmów z różnymi instytucjami, które chcą nam pomóc w zrealizowaniu celów inicjatywy. Cieszą nas wszystkie głosy poparcia. Co tylko motywuje nas do działania.
Działajcie z nami!

Uchwała_III_25_21_Lapidaria_(002).jpg


Spod ziemi patrzy Breslau

Dziękujemy za Wasze podpisy. Działamy!

2021-12-21 17:57:27
 • „Podpisuję, ponieważ pamięć miejsca jest istotna, a miejsce spoczynku to część historii. Chcemy poszanowania dawnych cmentarzy na wschodzie - popatrzmy na nasze postępowanie teraz, gdy można to zrobić spokojniej”.
 • „To historia naszego miasta. Ocalmy ją. To symboliczny ślad po ludziach, którzy tu kiedyś żyli. Łączy nas z nimi miejsce na tej ziemi. Uszanujmy pamięć o nich”.
 • „Mieszkam na drugim końcu Polski, ale chęć zachowania historii powinna łączyć nas wszystkich. Świetna inicjatywa”.
 • „Ponieważ chciałabym, żeby historia miasta, która trwa na tych nagrobkach, nie została zatracona i zapomniana. Bo to także nasza historia”.

To tylko kilka z kilkuset komentarzy, jakie umieszczaliście przy podpisywaniu petycji. Bardzo dziękujemy Wam za wszystkie ważne słowa i poparcie inicjatywy.

Widać Wrocław stał się wreszcie dla nas prawdziwym domem, bo nie boimy się jego trudnej historii i niczego nie potrzebujemy ukrywać. Przeszłość Breslau stała się też częścią naszej tożsamości. Stąd troska o pamięć o dawnych mieszkańcach tego domu.

Mamy nadzieję, że władze miasta też tak czują i rozumieją potrzebę zadbania o ślady po dawnych mieszkańcach naszego miasta.

Niemal każdą wolną chwilę poświęcamy tej inicjatywie. Poza uzupełnianiem mapy, identyfikacją osób z nagrobków i publikacjami na naszym profilu facebookowym, prowadzimy rozmowy z instytucjami, architektami przestrzeni i decydentami. Opracowujemy też szczegółowy plan stworzenia lapidarium. W styczniu przekażemy go wraz z petycją władzom Wrocławia.

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu.

Poniższe zdjęcie pochodzi z lasku na Muchoborze Małym, gdzie znajduje się przynajmniej kilkadziesiąt płyt nagrobnych sprzed 1945 r., które pochodzą z nieistniejącej części Cmentarza Grabiszyńskiego, z miejsca, gdzie dzisiaj stoi Pomnik Wspólnej Pamięci, poświęcony dawnym cmentarzom i mieszkańcom Wrocławia.
_DSC8494.jpg

 


Bądźcie z nami. Będziemy informowali o kolejnych krokach.

Spod ziemi patrzy BreslauUdostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

 • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
 • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
  1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
  2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
  3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...