Ograniczenie trwania ciszy nocnej na Starym Mieście w Żorach

PETYCJA

w sprawie ograniczenia trwania ciszy nocnej na Starym Mieście w Żorach

 

My, niżej podpisani mieszkańcy miasta Żory, składamy petycję na ręce Przewodniczącego Rady Miasta Żory. Mając na względzie dobro ogólne polegające na zwiększeniu atrakcyjności rekreacyjno-turystycznej w Mieście Żory, ułatwienie w działaniu podmiotom gastronomicznym i rozrywkowym oraz zwiększenie możliwości organizowania imprez masowych, w tym miejskich, wnosimy o skrócenie trwania godzin ciszy nocnej na Starym Mieście (obszarze otoczonym ulicami Męczenników Oświęcimskich, ul. św. Augustyna Biskupa i ul. Ogrodową) oraz nieruchomościach graniczących z ulicą Górne Przedmieście do następujących godzin:

 

noc z poniedziałku na wtorek: 24:00-06:00

noc z wtorku na środę: 24:00-06:00

noc ze środy na czwartek: 24:00-06:00

noc z czwartku na piątek: 24:00-06:00

noc z piątku na sobotę: 02:00-06:00

noc z soboty na niedzielę: 02:00-06:00

noc z niedzieli na poniedziałek: 24:00-06:00

 

Kluczowa w tym zakresie decyzja Rady Miasta pozwoli ożywić Stare Miasto, Ograniczenie ciszy nocnej zarówno w tygodniu jak i w weekendy spowoduje otworzenie miasta na nowe możliwości i spowoduje, że będą się rozwijały i otwierały nowe lokale gastronomiczne: bary, restauracje i puby. Co więcej, młodzież oraz młodzi dorośli, którzy obecnie uważają spędzanie czasu na Starym Mieście za nieatrakcyjne, jeżdżąc do Katowic lub Rybnika zostanie dzięki rzeczowej decyzji zachęcona do spędzania życia nocnego w naszym mieście, a nie w miastach ościennych. Mieszkańcy w średnim wieku, którzy kończąc pracę wieczorem i chcąc pójść na Rynek coś zjeść lub czegoś się napić, rezygnują, gdy widzą, że o 22.00 prawie wszystko jest już zamknięte. Istotną kwestią jest też to, że miasto zwiększy swoje dochody dzięki wzrostowi przychodów z podatku dochodowego dzięki większym zarobkom lokali gastronomicznych oraz wpływy z koncesji. Ograniczenie ciszy nocnej nie dotyczy prowadzenia prac remontowych, konserwacyjnych i innych prac technicznych.

 

Podsumowując, powyższa zmiana jest istotna i zasadna, aby Stare Miasto w Żorach odżyło i znowu było pełne mieszkańców, szczególnie wieczorami.

 


Olivier Glos-Krawczyk    Skontaktuj się z autorem petycji