Petycja do Prezydenta Miasta o zmianę decyzji dotyczącą zwolnienia pomieszczeń Wodnego Orlika przez Harcerzy na rzecz siedziby Rady Osiedla Smukała-Opławiec-Janowo w Bydgoszczy.

Komentarze

#2

Wodny Orlik jest dla moich dzieci- zuchenki oraz harcerki miejscem, w którym zawarły nowe przyjaźnie, poznały wartości, które towarzyszą ZHP, a przede wszystkim mogą się kształcić i rozwijać swoje pasje związane z żeglarstwem. To właśnie tam rozpoczęły swoją przygodę i jest to idealne miejsce dla wszystkich dzieci, które chcą się nauczyć żeglarstwa pod okiem wykwalifikowanej kadry, która wkłada w pracę z dziećmi całe swoje serce. Dodatkowo jako rodzic widzę zaangażowanie dzieciaków w to, żeby cały teren był zadbany i przystosowany do potrzeb dzieci oraz innych mieszkańców osiedla. Przy pomocy rodziców koszą trawę, pielą chwasty, grabią, sprzątają gałęzie.
Dodatkowo był to obiekt z założenia przeznaczony dla mieszkańców, więc nie wiem dlaczego miałby być przeznaczony dla kilku przedstawicieli Rady Osiedla i zamknięty dla innych.
Dla moich dzieci jest to drugi dom wypełniony nauką, wartościami i osobami z sercem na dłoni.

Marta Janicka (Bydgoszcz , 2023-08-19)

#6

Jestem mieszczkancem Smukały, córka jest członkiem 77BDH "Wodni Odkrywcy"

Marta Kościecha (Bydgoszcz, 2023-08-19)

#7

Wysiłek poniesiony przez mieszkańców Oplawca będzie zniweczony ,dzieci i młodzieży pozostanie przygladanie sie niszczejacej stanicy. Pan Kozak z radnym Dzakanowskim niech pochwała się stanem szkoły KATASTROFALNYM.
Niech wezmą swoje łapy precz od Orlika Wodnego. Tak na marginesie trzeba im podziękować przy następnych wyborach.

Jarosław Trepczyński (Bydgoszcz , 2023-08-19)

#9

Harcerze powinni mieć swoje miejsce, a o obecną harcowke bardzo dbają i się nią cieszą! Obiekt potrzebny jest mieszkańca A nie "martwej" radzie osiedla!

Ewelina Dorawa (Bydgoszcz, 2023-08-19)

#10

Harcerze i zuchy wspólnymi siłami oraz zaangażowaniem sprawili, że orlik wodny ożył. Jest to miejsce ich regularnych spotkań, nauki i zabawy. Usytuowanie harcówki jest idealne ze względu na bliskość Brdy i natury.

Dagmara Lipkowska (Bydgoszcz, 2023-08-19)

#11

popieram wykorzystanie tego obiektu dla potrzeb dzieci i młodzieży z wodniackich drużyn harcerskich, które dbają o to miejsce. Siedziba idealnie pasuje do ich działalności.

Sławomir Lipkowski (Bydgoszcz, 2023-08-19)

#13

Uważam, że harcerze świetnie wykorzystują to miejsce.

Anna Chylińska (Bydgoszcz, 2023-08-19)

#15

Przystań w Smukale czyli Wodny Orlik od szeregu lat był wybierany przez mieszkańców osiedli Smukała Opławiec i Janowo w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim z nadzieją że będzie on służył osiedlowym inicjatywom. W tym roku grupa harcerzy na mocy porozumienia z dyrekcją szkoły przystosowała przystań na miejsce spotkań i szkoleń żeglarskich. W tym roku obiekt został wyposażony w ogólnodostępne kajaki. W tym roku w tym miejscu odbyło się kilka ogólnodostępnych imprez skierowanych do różnych grup społecznych.
Przejęcie obiektu przez Radę Osiedla moim zdaniem jest całkowicie sprzeczne z ideą wykorzystania przystani do osiedlowych inicjatyw. Nie do zaakceptowania jest wypowiedzenie umowy młodym harcerzom, dla których miejsce to stanowi drugi dom. Jako mieszkańcy osiedla widzimy ile serca i czasu włożyli w przystosowanie przystani do użytku
Oczywistym jest, że powinni tutaj zostać

Tomasz Olechnowicz (Bydgoszcz , 2023-08-19)

#16

Jedna z moich siostr jest harcerką a druga zuchem. Wiem jak ważny jest dla nich orlik wodny, wiem jak się przywiazaly do tego miejsca i jak uwielbiają spędzać tam czas z innymi.
Podpisuje tą petycję ponieważ nie chce aby tak szybko musiały kończyć rozwijanie swoich pasji

Julia Janicka (Bydgoszcz , 2023-08-19)

#17

Dzieci powinny uczeszczac na zajęcia aby się socjalizować z innymi dziećmi.

Paulina Dor (Bydgoszcz, 2023-08-19)

#23

Nie zgadzam się,na zabranie Dzieciom-Harcerzom "ich miejsca".

Agnieszka Ćwikowska (Bydgoszcz, 2023-08-19)

#24

Moje dzieci znalazły tam miejsce na aktywne spędzanie wolnego czasu. Zabranie im teraz tego i "wygnanie" nie jest właściwym wzorcem, jaki rada osiedla, czy też jej przedstawiciele powinni promować. Czy jedno spotkanie "leśnych dziadków" w miesiącu wymaga wyłączności na salę z której teraz korzystają harcerze? Chyba nie tędy droga.

Andrzej Janicki (Bydgoszcz, 2023-08-19)

#25

Uważam tą decyzję za nieuzasadnioną i krzywdzącą mieszkańców Smukaly i Oplawca

Jacek Żurański (Bydgoszcz, 2023-08-19)

#26

Moje dziecko ma być wyrzucone z miejsca którym się opiekuje z innymi

Sylwia Wieczór (Bydgoszcz , 2023-08-19)

#27

Zgadzam się z treścią petycji.

Magdalena Maślanka (Bydgoszcz , 2023-08-20)

#28

Podpisuje ponieważ rada osiedla może znaleźć sobie inne wygodne miejsce na swoje nieczęste spotkania i zostawić miejsce sprzyjające rozwojowi zdrowych zainteresowań dzieci i młodzieży.

Michał Mijal (Bydgoszcz, 2023-08-20)

#32

To dotyczy dzieci i zajęć, które prowadzę.

Danuta Żołądkiewicz (Bydgoszcz, 2023-08-20)

#33

GLB7

Filip Żołądkiewicz (Bydgoszcz, 2023-08-20)

#38

Sama prowadzę gromadę zuchową i wiem, że oddolne inicjatywy, mające wspomagać wszechstronny, bliski naturze i drugiemu czlowiekowi rozwój dziecka, należy wspierać, a nie blokować. ZHP jest organizacją pożytku publicznego, działamy jako wolontariusze i Wodniacy również społecznie bardzo pięknie reprezentowali Bydgoszcz w wielu miastach i miasteczkach, podczas imprez, gdzie dane nam było się razem spotkać. Zawsze w swych granatowych mundurach, zawsze z uśmiechem i dumą na twarzy, że są z Bydgoszczy. Szkoda im tego zabierać!

Monika Beker (Unisław, 2023-08-20)

#40

Harcówka to nieodzowny element kształcenia młodego pokolenia w zakresie, którego nie ma w szkole. Harcerze muszą mieć miejsce na spotkania. I musza się z tym miejscem utożsamiać. Jest w mieście wiele innych, mniej sensownych inwestycji, na które wspólnie wydajemy pieniądze.

Marian Kłosiński (Osielsko, 2023-08-20)

#41

Moje dzieci są zuchami, wiele pracy włożyliśmy my Rodzice oraz Dzieciaki by obiekt spełniał warunki do funkcjonowania dla dzieci i nie wyobrazam sobie by został teraz odebrany dla RO.

Karolina Hildebrandt-Dobiala (Bydgoszcz, 2023-08-20)

#44

Nie wyobrażam sobie aby nasze zuchy musiały opuścić harcowkę. Jest to idealne miejsce na zbiórki i rozwój harcerstwa.

Katarzyna Gościnna-Kowalewska (Bydgoszcz , 2023-08-20)

#45

Nie zgadzam się na odbieranie zuchom harcowki

Wojciech Kowalewski (Bydgoszcz , 2023-08-20)

#49

Uważam, że obiekt powinien pozostać do dyspozycji mieszkańców. Rada osiedla działa wbrew woli mieszkańców.

Tomasz Kosieniak (Bydgoszcz , 2023-08-20)

#50

Uwazam, ze wazniejsze jest dobro aktywnych dzieciakow niz widzimisie Rady.

Karolina Balcerowska (Bydgoszcz, 2023-08-20)

#52

Bo w Oplawcu i Smukale NIE MA innej oferty dla DZIECI. Druhna potrafi nawet z dziećmi autystycznymi świetnie sie dogadywać. Powinni dostać dofinansowanie. Tymczasem jeden pan drugiemu panu rękę myje i udostępnia ośrodek. Obrzydliwe!

Anna Goscinna-Poulsen (Bydgoszcz, 2023-08-20)

#55

Z obiektu korzystają harcerze i korzystają codziennie i dbają o otoczenie.

Kamil Kapłanowski (Bydgoszcz, 2023-08-20)

#57

Moje wnuki są zuchami i uważam że jest to fantastyczny pomysl i w końcu w Opławcu się coś fajnego dzieje a rada osiedla nie robi nic więc po co im ten obiekt. Dzieci kochają druchne i mnóstwo imprez z których wszyscy chętnie korzystają. Obiekt jest idealny i świetnie wykorzystywany dla harcerzy w ogóle. Rada osiedla opławiec to nieporozumienie. Proszę o wysłuchanie nas

Janina Gościnna (Bydgoszcz, 2023-08-20)

#58

To miejsce jest ważne dla mieszkańców Oplawca

Ewa Priebe (Bydgoszcz, 2023-08-20)

#61

Jest to absurdalny pomysł, aby zabrać dzieciom i ich lokalnej społeczności osiedla. Kawałka miejsca , które rozwija pasję, uczy wspólnych prac na rzecz spoleczne. Bawi oraz zacieśnia stosunki sąsiedzkie oraz buduję dobre relacje między dziećmi.

PANIE PREZYDENCIE
tylko razem można zdziałać cuda , a nie być przeciwko własnym ludziom i stawiać swoje interesy ponad wszystko.

Kasia Siołkowska (Lisewo, 2023-08-20)

#63

Nie zgadzam się aby zamknieto dostep dla
mieszkancow gdyz zostal budynek wyremontowany z bbo dla mieszkancow

Patrycja Świat (Bydgoszcz, 2023-08-20)

#64

Orlik Wodny znakomicie funkcjonuje dzięki zuchom i harcerzom. Umowa powinna być nadal kontynuowana.

Ryszard PIASECKI (Bydgoszcz, 2023-08-20)

#70

Harcerze propagują Bydgoszcz, promują idee wodniackie I patriotyczne, bardzo kochają swoją harcówkę i nie chcą się z niej wyprowadzać. Jest to miejsce strategiczne dla drużyny wodniackiej.

Marta Kicinska (Bydgoszcz , 2023-08-20)

#76

Nie zgadzam się z powyższą decyzją ponieważ dobro dzieci jest najważniejsze.

Aleksandra Szymeczko (Chełmża, 2023-08-20)

#78

Chcę aby dzieci nadal mogły korzystać z tego obiektu

Justyna Grubska (Chełmża, 2023-08-20)

#80

Rozwój dzieci i młodzieży , ich zaangażowanie w integrację, sport i edukację jest dla mnie bardzo ważne

Jowita Krawczyk (Bydgoszcz, 2023-08-20)

#81

Jestem instruktorką ZHP i wiem jak kluczowe jest harcerskie wychowanie. Bydgoscy wodniacy muszą mieć harcówkę, przy której mogą realizować swoją specjalność!

Paulina Kicińska (Chełmża, 2023-08-20)

#82

Uważam, że dzieci nie zasługują na pozbawienie ich ważnego miejsca.

Marta Paepke (Bydgoszcz, 2023-08-20)

#89

Warto dać dzieciom możliwość spotkań gdzie uczą się jak być odpowiedzialnym, kształtują charakter, pomagają bezinteresownie innym, jak szanować środowisko i ludzi, a przy tym świetnie się bawią i miłe spędzają czas bez alkoholu i innych używek

Joanna Kowalczyk (Chełmża , 2023-08-20)

#93

Nie zabierajmy przestrzeni dla rozwoju dzieci i chęci przebywania ma łonie natury. Wszytko jest zalazywans dzieciom, grać w piłkę nie wolno, krzyczeć i biegać nie wolno, malować na chodnikach nie wolno . Zabierane są wszytkie atrakcje dla dzieci które chcą korzystać z uroku przybywania . A gdy nie mają gdzie się bawić i siedzą w domu to też, źle.
Dajcie im przestrzeń do rozwoju.

Katarzyna Siegert (Bydgoszcz , 2023-08-20)

#95

Nie zgadzam się, aby zabierano dzieciom i młodzieży miejsce spotkań i uniemożliwiano działania organizacji wychowawczej. Nie widzę żadnego uzasadnienia dlatego, aby taki teren zajęła Rada Osiedla.

Monika Kicińska-Jezierska (Chełmża, 2023-08-20)

#98

Walczyliśmy o otwarcie tego obiektu dla wszystkich!

Olga Klewicz (Bydgoszcz , 2023-08-20)

#104

Ważne dla młodych ludzi

Jolanta Murawska (Chełmża, 2023-08-20)

#109

Jestem za tym żeby to dzieci pozistaly tam gdzie byly.Nalezy się dzieciom to pomieszczenie

Iwona Kaczmarek (Bydgoszcz, 2023-08-20)

#113

To zła decyzja

Mikołaj Romanowski (Bydgoszcz , 2023-08-20)

#114

Szanuję społeczny cel i etykę kryjącą się za opisanymi aktywnościami harcerskimi.

Maria Wójcik (Toruń , 2023-08-20)

#125

W obronie Wodnego Orlika

Agata Baranowska (Bydgoszcz, 2023-08-20)

#134

Dbajmy o to aby dzieci rosły szczęśliwe a harcerstwo jest jedną z takich dróg. Harcerstwo pozwala dzieciom posmakować dzieciństwa bez telefonów, uczy samodzielności i zaradności. Organizacje harcerskie i tak są niedofinansowane, często drużynowi organizują wszystko za własne pieniądze. Najłatwiej zabrać coś co zostało odnowione, zostawcie to ludziom którzy potrafili mądrze wykorzystać obiekt

Justyna Śliwińska (Unisław, 2023-08-20)

#136

Chęć pomocy dzieciom.

Jolanta Pocwiardowska (Szubin, 2023-08-20)

#137

To miejsce służy dzieciom, jest ogólnie dostępne i tak powinno zostać.

Paweł Jezierski (Warszawa, 2023-08-20)

#141

Moja córka chodzi tam na zbiórki i to miejsce jest dla harcerzy bardzo ważne!!!

Małgorzata Drzycimska (Bydgoszcz , 2023-08-20)

#144

wspieram dzieciaki

Joanna O (Chełmża, 2023-08-21)

#145

Moje dzieci są harcerzami , zdobywają nowe umiejetnosci, pływają na zagłówkach. Spotykają się z kolegami i koleżankami . Okres pandemiczny spowodował że dzieci były bardzo wycofane towarzysko. Mają przyjemność i czują obowiązek w uczestniczenia w uroczystościach panstwowych. Zaczęły poznawać historię właśnie dzięki służbie. Miejsce, z którego dzieciaki korzystały było idealnie usytuowane ponieważ dostęp do wody pozwalał na częste wodowanie sprzętu. Harcerze dbali o to miejsce, szanowali, spędzali czas na dworze i w harcówce , a nie siedzieli przed komputerami. Wiemy, że być może gdzieś sprawę zawalilismy ,być może powinniśmy zawalać urzędy pismami wcześniej aby harcówka była nadal dostępna dla zuchów i harcerzy ale stało się. Być może byliśmy naiwni że z automatu będzie przedłużony termin korzystania. Jednak mimo wszystko bardzo prosimy. Pozwólcie dzieciakom pozostać w harcówce na ulicy Smukalskiej i 177

Olga Wolf (Bydgoszcz , 2023-08-21)

#146

Moi dwaj synowie są harcerzami i od 8 lat członkami najpierw gromady życiowej a teraz drużyny harcerskiej „ Wodni Odkrywcy”. Podobno najważniejsze to wychować młode pokolenie, tymczasem gdy coś działa, uczy, odkrywa pasje, daje prawdziwą radość naszym dzieciom- zabiera im się to! Odwołuję się do Pana sumienia, Panie Prezydencie - proszę podjąć jedynie słuszną decyzję i zostawić dzieciom ich harcówkę!

Joanna Ciemnoczołowska (Ciele, 2023-08-21)

#147

Popieram argumentację wnioskodawcy , sama byłam harcerzem i jestem za propagowaniem i rozpowszechnianiem tego typu spotkań i organizacji w dobie siedzenia dzieci przed ekranami smartfonow.

Agnieszka Sarecka (Bydgoszcz, 2023-08-21)

#150

Chce aby orlik wodny był do dyspozycji dla harcerzy.

MAGDALENA RAFIŃSKA (Bydgoszcz , 2023-08-21)

#152

Uważam iż to jest jedyne miejsce dla młodzieży harcerskiej gdzie mogą spędzać fajnie czas. I rozwijać swoje umiejętności.

Iwona Zielińska (Samociążek , 2023-08-21)

#153

To skandal, żeby rada osiedla odbierała to miejsce dzieciom i młodzieży by spotkać się kilka razy w roku. To starania rodziców doprowadziły do wykończenia i oddania do użytku tego miejsca. Dyrektor, który od lat nic nie robił i tylko przypisywał sobie zasługi innych, nie powinien już się w tej sprawie wypowiadać.

Izabela Żołnierek (Bydgoszcz, 2023-08-21)

#154

Leży mi na sercu interes dzieci.

Paulina Glama (Bydgoszcz, 2023-08-21)

#155

Oddajcie harcerzom harcowke!!

Olga Burandt (Chełmża, 2023-08-21)

#156

Charcerstwo jest świetna forma spędzania czasu przez dzieci, należy te formę wspierać a nie niszczyć.

Joanna Kisielewska (Bydgoszcz , 2023-08-21)

#158

To miejsce idealne na zbiórki zuchów i harcerzy z wodniackiej brygady.Wlasnie do tego takie obiekty powinny być wykorzystywane.

Anna Jaroć (Bydgoszc, 2023-08-21)

#160

Ponieważ mam dzieci, które należą do 100 drużyny zuchowej w Chełmży, mają swoje miejsce i to jest ich baza, ale też oaza , i miejsce w którym czują się bezpiecznie i fajnie spędzają czas.

Monika Klamann (Chełmża , 2023-08-21)

#164

Harcerze nie przebywają w orliku każdego dnia, miejsca i czasu dla rady osiedla chyba również wystarczy.

Adrian Pepeta (Bydgoszcz , 2023-08-21)

#166

Harcerstwo to bardzo dobra i ważna instytucja kształcąca i wychowująca dzieci na porządnych ludzi.
Sama byłam w harcerstwie i wiem ile mi to dało, ile mnie nauczyło w życiu.

Sylwia Okuńska (Chełmża , 2023-08-21)

#171

Sam fakt zaistnienia takiej sytuacji jest OBURZAJĄCY i NIEAKCEPTOWALNY.
Jak można nazwać człowieka lub instytucję, która w sposób prostacki i perfidny pozbawia dzieci możliwości kontynuowania długoletnich tradycji harcerstwa polskiego? Ta drużyna to miejsce, w którym uczy się dzieci prawdziwych wartości, zwyczajów i najzwyczajniej w świecie dobrych relacji społecznych. Ci, którzy wyrzucają dzieci na bruk postępują niemoralnie i już chyba zapomnieli miesiące izolacji podczas pandemii covid, który to czas do dziś odbija się traumą na psychice wielu dzieci i młodzieży. Na dorosłych spoczywa odpowiedzialność wspierania i propagowania takich organizacji jak ZHP, a pozbawianie dzieci miejsca spotkań, to barbarzyństwo i brak szacunku do młodych ludzi i ich rodziców.

Dorota Horniak-Kłosińska (Osielsko, 2023-08-22)

#173

Miejsce dzięki dzieciakom, harcerzom ma nowy, lepszy wizerunek. Pomaga w rozwoju, uczy zasad i pozwala odejść od komputerów na dłużej, rozwija, promuje harcerskie zasady które mają odzwierciedlenie w przyszłości tych dzieci.

BESZCZYŃSKA JULITA (Bydgoszcz , 2023-08-22)

#174

Karygodne zachowanie włodarzy, nastawione na zysk kosztem najmłodszy.

Paweł N (Chełmża , 2023-08-22)

#175

Syn jest harcerzem

Lucyna Dembek (Bydgoszcz, 2023-08-22)

#176

Zależy mi aby harcerze, który włożyli dużo pracy i serca w przygotowanie harcówki mogli nadal z niej korzystać i rozwjać swoje pasje.

Rafał Mocny (Bydgoszcz , 2023-08-22)

#180

Córka koleżanki należy do harcerstwa.
Włożyli bardzo dużo pracy i serca w tą harcówkę. Jest to ich jedyne miejsce do spotkań, gdzie mogą realizować swoje marzenia.
Nie odcinanie młodzieży dostępu do kulturalnej rozgrywki.

Sylwia Najdek (Bydgoszcz , 2023-08-22)

#181

Chcę aby każdy mógł skorzystać z budynku a w szczególności harcerze.

Karolina Tomczuk-Rzepka (Stronno, 2023-08-22)

#187

Wspieram dzieci .

Monika Klusek (Bydgoszcz, 2023-08-22)

#189

.

Michał Nawrocki (Bydgoszcz, 2023-08-22)

#191

Wspieram rozwój dzieci i każdy rodzaj ich aktywności fizycznej

Karolina Gołębiewska (Bydgoszcz , 2023-08-22)

#193

Pływałem tam na żaglówce.

Maciej Olechnowicz (Bydgoszcz, 2023-08-22)

#196

Zgadzam się z twierdzeniami zawartymi w petycji.

Joanna Ludwig-Burek (Bydgoszcz, 2023-08-22)

#197

Dzieci są najważniejsze. Muszą gdzieś mieć swoje miejsce.

Irena Miniszewska (Bydgoszcz, 2023-08-22)

#199

Czuję się Obywatelką tego miasta i jeśli inni obywatele zdecydowali o poprawie warunków lokalnych, aby umożliwić eksploatację Obywatelom, to taki cel powinien pozostać niezmieniony.

Tatiana Czapiewska (Bydgoszcz, 2023-08-22)

#200

Uważam że obiekt powinien być ogólnodostępny.

Magdalena Brzuszkiewicz (Bydgoszcz, 2023-08-22)