STOP organizacji kolejnych edycji Fest Festivalu w Parku Śląskim

 Szanowni Państwo,  zwracam się z prośbą o wsparcie inicjatywy mającej na celu zablokowanie kolejnych edycji "Festfestivalu" w Parku Śląskim.

W trakcie tegorocznej, pierwszej edycji Fest Festivalu, która trwała od popołudnia w piątek, 23 sierpnia do godz. 6.00 rano w niedzielę 25 sierpnia poziom hałasu, wynoszący nawet 61 decybeli, uniemożliwiał sen, odpoczynek i normalne funkcjonowanie mieszkańcom osiedla Tysiąclecie w Katowicach, a także osiedla Klimzowiec w Chorzowie - sygnały o głośnej muzyce docierały również z Siemianowic Śląskich, Michałkowic, Piekar Śląskich. Przepisy stanowią, że w nocy maksymalny dopuszczalny poziom wynosi 45 decybeli.

Dźwięki o takim natężeniu, jak te, na które narażeni byli mieszkańcy terenów otaczających Park Śląski podczas Fest Festivalu, mają niszczący wpływ zarówno na organizm człowieka – w wymiarze fizycznym i psychicznym, jak i  na środowisko naturalne. Trudno tu nie myśleć o zwierzętach z Parku Śląskiego – zarówno tych żyjących wolno - ptakach, zającach, sarnach, wiewiórkach, jak i tych z parkowego ZOO.

Oprócz 48 godzin prawie nieprzerwanej emisji dźwięków o wysokim natężeniu i częstotliwości organizacja Fest Festivalu wygenerowała szereg innych czynników niszczących dla środowiska i infrastruktury Parku Śląskiego takich jak:

- wjazd na parkowe alejki tirów przewożących ciężki sprzęt (sceny, nagłośnienie, namioty etc);

- wjazd food trucków;

- skomasowanie od 20 do 25 tysięcy uczestników Fest Festivalu  w wydzielonej i ogrodzonej głównej części Parku Śląskiego, które przebywały tam przez 48 godzin.

Organizacja Fest Festivalu uniemożliwiła także normalne, rekreacyjne korzystanie z Parku Śląskiego osobom, które nie były uczestnikami Festivalu – ze względu na hałas, a także ogrodzenie znacznej części Parku.

Park Śląski nie jest przedsięwzięciem komercyjnym ani prywatną własnością Zarządu Parku Śląskiego. Park Śląski to nasze wspólne, publiczne dobro – zielone płuca jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów w Polsce, o które powinniśmy dbać, troszczyć się i pielęgnować je  z myślą zarówno o nas samych, jak i o przyszłych pokoleniach. 

Dlatego niedopuszczalne jest organizowanie w Parku Śląskim przedsięwzięć, które przyczyniają się do jego dewastacji, a także uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i odpoczynek okolicznym mieszkańcom.

Pragnę podkreślić, że petycja nie wynika z chęci uniemożliwienia innym ludziom słuchania muzyki w ramach wydarzeń przygotowanych przez Park Śląski, ale jej celem jest to, żeby w Parku Śląskim radość uczestniczenia w koncertach i zabawie nie łączyła się ze znacznymi uciążliwościami zarówno dla środowiska, jak i dla okolicznych mieszkańców oraz tych osób, dla których Park Śląski jest przede wszystkim Parkiem – nie platformą masowych imprez, ale miejscem wytchnienia i kontaktu z naturą.    

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Ewa Chudyba do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...