Petycja w sprawie utrzymania klas podstawowych w Slowaku

Skontaktuj się z autorem petycji

Podsumowanie

2017-04-13 08:11:04

Szanowni Państwo,

Jak już część z Państwa wie, "nasza" sprawa zakończyła się w ten sposób, że dwie klasy dwujęzyczne zostaną utworzone w Szkole Podstawowej nr 1, która ma podjąć bliżej jeszcze nie określoną współpracę z I LO. Nie jest to rozwiązanie o które walczyliśmy, jednak warto podkreślić, że jest to więcej niż udało się uzyskać w miastach ościennych.

Życzę temu rozwiązaniu jak najlepiej, jednak raczej się nie zdecydujemy. Niepokoi mnie "eksperymentalność" tej współpracy. Niestety u nas kolejne rządy, zamiast usprawniać rozwiązania wypracowane przez poprzedników, wolą wywrócić wszystko do góry nogami i rozpocząć własne eksperymenty. A mnie nie do końca podoba się rola królika doświadczalnego, na jaką skazane ma być moje dziecko.

Jeśli chodzi o nasze działania to wydaje mi się, że zrobiliśmy wszystko co może zrobić zwykły obywatel demokratycznymi metodami w demokratycznym państwie. Pisaliśmy podania, listy, petycje, rozmawialiśmy wielokrotnie z przedstawicielami Miasta i Kuratorium, nagłaśnialiśmy sprawę przez prasę. Nie organizowaliśmy pikiet czy głodówek, bo to już są raczej działania "para demokratyczne".

Władze Miasta były raczej przychylne naszym staraniom, Kuratorium jednak "nie widziało potrzeby" utrzymania czegoś, co wiele lat działało bez zarzutu. Podsumować to można krótko: tradycję i markę budować trzeba kilkadziesiąt lat a zburzyć ją można jedną "dobrą" zmianą.

Korzystając z okazji chciałem życzyć Państwu Wesołych, Spokojnych Świąt.

Paweł Kasprowski


Paweł Kasprowski

Akcja trwa!

2017-03-20 21:44:21

Szanowni Państwo,

Jeszcze nie składamy broni, ponad 800 podpisów powinno robić wrażenie zarówno na Władzach Miasta jak i na Kuratorium.

Pomagają nam także dziennikarze. Po publikacjach w Dzienniku Zachodnim, Tubie Chorzowa i Silesionie przyszła pora na Gazetę Wyborczą: 

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,21523979,trwa-walka-o-dwujezyczne-klasy-siodme-i-osme-w-slowaku.html#BoxLokKatImg

Co z tego wyniknie - zobaczymy. Jednak przynajmniej pokazujemy, że są ludzie, którym na tym zależy...

We wtorek pozwoliłem sobie złożyć w Państwa imieniu na ręce Pana Prezydenta Chorzowa pismo jak poniżej:

----------------------------------

Szanowny Panie Prezydencie,

Informujemy, że zbieramy wciąż podpisy pod „Petycją w sprawie utrzymania klas podstawowych w Słowaku”. Petycję tą, zgodnie z ustaleniami podczas rozmowy z Panem Prezydentem Ciężkowskim 22.02.2017, zaadresowaliśmy do Kuratorium Oświaty, ponieważ – zgodnie ze słowami Pana Prezydenta – tylko od Kuratorium zależy zgoda na rozwiązanie przez nas proponowane. Petycja została także złożona w Kuratorium. Pod petycją podpisało się już ponad 800 osób (w załączniku lista podpisów na dzień 17.03.2017).

Dla przypomnienia: pomysł polega na tym, żeby stworzyć dwujęzyczne klasy 7 i 8 w ramach struktury SP nr 1 w Chorzowie, które miałyby później zajęcia na terenie Słowaka, a nadzór nad nimi sprawowałby specjalnie do tego celu powołany wicedyrektor SP nr 1.

Chcieliśmy w związku z tym zapytać, co miasto robi w sprawie opisanej w petycji – czy odpowiednie dokumenty zostały złożone do Kuratorium i czy możemy interweniować w Kuratorium w tej sprawie.

Składamy tą prośbę na piśmie, ponieważ chcielibyśmy uzyskać dokładną informację na temat działań podjętych przez Miasto w celu poinformowania o sprawie sygnatariuszy.         

Z poważaniem w imieniu sygnatariuszy:
Paweł Kasprowski

----------------------------------

Prezydent Ciężkowski obiecał w rozmowie telefonicznej odpowiedź na piśmie.

 


Paweł Kasprowski

List otwarty do Śląskiego Kuratorium Oświaty oraz Władz Miasta Chorzowa w sprawie utrzymania klas podstawowych w Słowaku

2017-03-06 12:10:00

Szanowni Państwo,

W prasie pojawiły się ostatnio informacje na temat naszej petycji:

http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/chorzow/a/chorzow-jest-petycja-za-utrzymaniem-w-slowaku-ostatnich-klas-szkoly-podstawowej,11848125/

https://silesion.pl/zostawcie-nam-slowaka-nie-odbierajcie-nam-go-03-03-2017

Bardzo dziękujemy mediom za zainteresowanie!

Wydaje mi się jednak, że warto byłoby odpowiedzieć na cytowane w tych artykułach wypowiedzi osób decyzyjnych - i wyjaśnić o co tak naprawdę walczymy.
Z tego powodu, jako twórca tej petycji, pozwoliłem sobie napisać List Otwarty wyjaśniający nasze motywy.
List ten przesłałem:
- do adresatów (miasta i kuratorium),
- do prasy (z prośbą o upowszechnienie)
- oraz do rodziców, którzy biorą aktywny udział w tej akcji.

Mam nadzieję, że Państwo się ze mną zgadzacie.


-----------------------------------------------------------

Etos i tradycja a liczba ławek

List otwarty do Śląskiego Kuratorium Oświaty oraz Władz Miasta Chorzowa,

Szanowni Państwo,

Jestem jednym z rodziców, którzy starają się o otwarcie dwujęzycznych klas podstawowych na terenie Liceum im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie – popularnego Słowaka.  Nasz pomysł polega na tym, żeby stworzyć dwujęzyczne klasy 7 i 8 w ramach struktury SP nr 1 w Chorzowie. Te klasy miałyby później zajęcia na terenie Słowaka, a nadzór nad nimi sprawowałby specjalnie do tego celu powołany wicedyrektor SP nr 1.

Piszę ten list, ponieważ spotykamy się zarówno od strony Kuratorium Oświaty jak i od strony Miasta Chorzów z głosami, że nie ma potrzeby aby uczniowie uczyli się na terenie Słowaka, bo gdzie indziej też mają dobre warunki. Taki głos pojawił się na przykład w ostatnim artykule na ten temat w Dzienniku Zachodnim. Jak zrozumiałem „dobre warunki” oznaczają wystarczającą liczbę ławek i sal.

A my mówimy o czymś innym: O ETOSIE SZKOŁY. Chyba nikt nie zaprzeczy, że coś takiego istnieje. Tego nie da się obliczyć dzieląc liczbę uczniów przez liczbę ławek czy liczbę oddziałów przez liczbę nauczycieli. To jest coś, na co trzeba zapracować przez kilkanaście, a przypadku Słowaka przez kilkadziesiąt lat. Obserwowałem to na własne oczy na przykładzie swoim, swoich znajomych a także mojego starszego syna i jego koleżanek i kolegów. Dzieci, które idą do szkoły z tradycjami, nasiąkają jej atmosferą i czują, że stają się częścią jakiejś wspólnoty i są z tego dumne. Takie poczucie wspólnoty wpływa tylko i wyłącznie pozytywnie na  ich wyniki w nauce ale także – co nawet ważniejsze – na aktywność społeczną czy ich plany na przyszłość. I nikt nie ma chyba wątpliwości, że na wszystkich tych polach uczniowie Słowaka odnoszą sukcesy.

W Chorzowie jest wiele dobrych i dobrze wyposażonych szkół podstawowych (w tym SP nr 1, w której miałyby być otwarte klasy dwujęzyczne). Jednak moim zdaniem to nie dobre wyposażenie czy ładne korytarze przyciąga do Słowaka uczniów z Katowic, Bytomia, Siemianowic, Rudy Śląskiej a nawet z Tarnowskich Gór czy Lublińca. Tym czymś jest etos i bardzo długa tradycja. Nie zabijajmy tej tradycji tylko dlatego, że „nie widzimy potrzeby” jej utrzymywania bo przecież i bez niej statystyki będą się zgadzały. Niestety niejedna tradycja z podobnego powodu już zaginęła, mam wielką nadzieję, że może przynajmniej tym razem uda się temu zapobiec…  

Dr inż. Paweł Kasprowski
adiunkt w Instytucie Informatyki Politechniki Śląskiej,
absolwent Słowaka,
ojciec aktualnego ucznia Słowaka,
oraz ojciec szóstoklasisty, który chciałby uczniem Słowaka zostać.

 


Paweł Kasprowski

Podziękowanie za udział + informacja o perspektywach

2017-03-02 11:55:44

Szanowni Państwo,

Dziękujemy wszystkim, którzy podpisali się pod petycją - szczególnie tym, którzy nie są sprawą bezpośrednio zainteresowani, a mimo to na sercu leży im troska o przyszłość edukacji w Słowaku.

Nie kończymy jeszcze zbierania podpisów – pokażmy, że jest nas naprawdę dużo. Mamy nadzieję, że będzie to miało wpływ na zaangażowanie w tej sprawie osób decyzyjnych. Z naszych obserwacji wynika, że dotychczas tak właśnie jest.

Jeśli są Państwo zainteresowani „co dalej” to poniżej przedstawiam jak wygląda aktualnie sytuacja. Z rozmów z Kuratorium i władzami miasta wiemy już że nie ma żadnych prawnych regulacji, które uniemożliwiałyby naukę klas VII i VIII na terenie Słowaka. Czyli – w prostych słowach - nie ma przepisu „nie można mieszać dzieci ze szkoły podstawowej z licealistami” czy „wszystkie klasy danej szkoły podstawowej muszą się uczyć w tym samym budynku”.

Zgodnie z prawem SP nr 1 może stworzyć klasy dwujęzyczne VII i VIII, przeprowadzić do nich rekrutację a następnie ich zajęcia mogą być prowadzone na terenie Słowaka.

Jest tylko jeden (ale ważny) problem – odpowiedzialność za dzieci. Tej odpowiedzialności nie może na siebie wziąć liceum, ponieważ dzieci nie są jego uczniami. Na razie jedyne rozwiązanie tego problemu, jakie udało się znaleźć, to powołanie przez Dyrektora SP nr 1 wicedyrektora, który znajdowałby się na terenie Słowaka i sprawowałby bezpośredni nadzór nad dziećmi. Z rozmów, które odbyliśmy z Panią Kurator Bożeną Szaramą oraz Panią Przewodniczącą Komisji Edukacji Grażyną Kosińską-Jokel wynika, że to rozwiązanie byłoby zgodne z prawem i nie budziłoby zastrzeżeń Kuratorium.

Pozostaje mieć nadzieję, że wszystkie strony okażą zrozumienie i że uda się doprowadzić sprawę do szczęśliwego końca już w nadchodzącym roku szkolnym.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc. I wciąż mamy nadzieję, że uda się zebrać ponad 500 podpisów  :)

 


Paweł KasprowskiUdostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...