KAUCJA wraca - na WSZYSTKIE opakowania po napojach!

Skontaktuj się z autorem petycji

Politycy obiecali, a Polacy czekają - podpisz apel do posłów o procedowanie GOTOWEJ ustawy o kaucji!

2023-04-11 08:19:58

90 proc. Polaków chce systemu kaucyjnego. Świadczą o tym badania, jak również 17 tys. podpisów, które zebraliśmy pod petycją do MKiŚ o wprowadzenie kaucji.

Przypominamy, że brak systemu kaucyjnego na opakowania po napojach oznacza m.in.:

 • więcej odpadów w polskich lasach i rzekach
 • marnotrawstwo surowców i energii,
 • 2 mld złotych kar rocznie za niespełnianie poziomów recyklingu,
 • 18 mln złotych kosztów sprzątania lasów rocznie
 • wzrost cen napojów!

Apelujemy do posłów o procedowanie GOTOWEJ ustawy o systemie kaucyjnym na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaczyna się jutro. Dołącz do apelu, podpisz list: https://kaucyjny.pl/alarm/

 

proxy?sig=88537cdbb745a446db03fed9190f930db7a855c18b39ceb5392b7aea00d93718&url=aHR0cHM6Ly9idWNrZXQubWxjZG4uY29tL2EvMTE1My8xMTUzMTQyL2ltYWdlcy8zZWNkMTFmNmFmYThkMTM3NzBkYzMwZDNhYzg1NTRiNzNjNjQ2ODcxLnBuZy82YTM5YzBiNGJkODY3OGViOTZjNzExODg5ZjI1ZjNiOTYxZWEyOWM4LnBuZw==


Polskie Stowarzyszenie Zero Waste

Ostatni dzwonek dla systemu kaucyjnego! Chodź z nami pod Ministerstwo Klimatu i Środowiska!

2023-03-27 07:51:56

Cześć!

to ostatni dzwonek dla systemu kaucyjnego! Ustawa została zablokowana, dlatego już jutro idziemy pod Ministerstwo Klimatu i Środowiska, aby pokazać, że chcemy kaucji w Polsce, a obietnica polityczna z exposé Premiera Morawieckiego z 2019 r. musi zostać spełniona! Dołącz do nas 28 marca o godz. 10:00 w parku przy skwerze Sue Ryder pod budynkiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska! #razemdlakaucji 

Szczegóły wydarzenia znajdziesz tutaj: https://www.facebook.com/events/1285654038651102

 

Pozdrawiamy,
Zespół kaucyjny

 

DOminika_Szaciłło1.png


Joanna Kądziołka

Kaucja wraca: podziękowania, stan prac i dalsze plany

2021-10-08 11:41:59

KAUCJA_WRACA_(2)1.png

Dzień dobry,

piszę do Ciebie w bardzo ważnym czasie dla dalszych losów systemu kaucyjnego w Polsce. To mail informujący o stanie petycji i prac nad kaucją.

Na początek jednak w imieniu Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, autora kampanii Kaucja wraca (wcześniej Wrzucam nieWyrzucam.), serdecznie dziękuję za Twoje poparcie! Jesteś jedną z prawie 17 tysięcy osób, które opowiedziały się za jak najszybszym wprowadzeniem kaucji na wszystkie opakowania po napojach w Polsce. Bez Twojego głosu kampania mógłby przepaść w zalewie informacji. Pełne wiary i zaangażowania komentarze zostawione pod petycją dodają nam otuchy i sił do pracy nad tym ważnym projektem.

LOSY PETYCJI
W 2020 r. nasza petycja, podpisana przez 12 tysięcy Polek i Polaków, trafiła na ręce Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki. Dzięki Twojemu poparciu i naszej pracy Ministerstwo podjęło pracę nad tą ważną dla nas wszystkich ustawą. Tak zaczęła się droga do wprowadzenia kaucji w Polsce. 

STAN PRAC 
We wrześniu br. ukazała się wyczekiwana zapowiedź projektu ustawy o systemie kaucyjnym. Niestety ustawodawca uwzględnił w nim jedynie plastik i szkło wielorazowe. My domagamy się, aby system objął WSZYSTKIE opakowania po napojach, także puszki i butelki jednorazowe. Jak dobitnie pokazują nasze obserwacje, dane z akcji sprzątania środowiska, a także materiał zdjęciowy zebrany na Facebooku w grupie Kaucja wraca zarówno puszki, jak i szkło jednorazowe (np. po alkoholach wysokoprocentowych, tzw. małpki) stanowią spory odsetek śmieci w przyrodzie.
Minister Jacek Ozdoba zapowiedział, że ustawa wejdzie w życie w 2022 r, a system zacznie funkcjonować nie wcześniej niż od 2024 r.

PLANY
Zależy nam na ambitnym systemie kaucyjnym na WSZYSTKIE rodzaje opakowań, systemie powszechnym i obowiązkowym. W związku z pracami Ministerstwa Klimatu i Środowiska i w kontrze do lobby producentów, którzy chcą osłabić ustawę i zredukować korzystny wpływ kaucji na środowisko w imię własnych interesów, planujemy dalsze działania. Zobacz relacje z happeningu, wystawę online na https://kaucyjny.pl, retransmisje webinarów i wywiadów, a także na film.

Szczegóły w naszych mediach społecznościowych:
Facebook
Instagram
Twitter
LinkedIn

 

Razem możemy o wiele więcej!

Pozdrawiam,
Patrycja Kita

koordynatorka kampanii Kaucja wraca


Katarzyna SzczytowskaUdostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

 • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
 • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
  1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
  2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
  3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...