Białystok zasługuje... PODPISZ PETYCJĘ!

 

Białystok zasługuje na Muzeum Żydowskie

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Białegostoku oraz wszyscy przyjaciele naszego miasta na całym świecie!

     Prosimy was o poparcie inicjatywy utworzenia w Białymstoku „Społecznego Muzeum Historii i Kultury Żydów Białostockich”. Chcemy stworzyć miejsce dla żydowskiego dziedzictwa Białegostoku; miejsce, gdzie warsztaty, wystawy i inne działania edukacyjne umożliwią odwiedzającym poznanie tego dziedzictwa. Do dziś nie ma takiego miejsca.

     A przecież przez dziesiątki lat Żydzi stanowili większość mieszkańców miasta zaś w chwili wybuchu II wojny światowej – prawie połowę. Współtworzyli to miasto pod każdym względem: ekonomicznym, społecznym, kulturowym. Białystok jest znany na świecie przede wszystkim z powodu  swego żydowskiego dziedzictwa. Stąd pochodzą ludzie zasłużeni dla światowej kultury i cywilizacji: Ludwik Zamenhof (twórca esperanto), Boris Kaufman (operator filmowy, laureat Oskara), Aron Cytron (założyciel marki Citroen) czy Albert Sabin (odkrywca szczepionki przeciwko chorobie Heine Medina). Do dziś dla wielu potomków białostockich Żydów rozsianych po całym świecie Białystok jest miejscem magicznym; miejscem, w którym żyła, pracowała, kochała i tworzyła prawdopodobnie jedna z najbardziej interesujących społeczności żydowskich dwudziestowiecznej Europy.  

    Pojawiła się wyjątkowa szansa. Białostocki przedsiębiorca – firma Rogowski Development zapewnił nam lokal położony w prestiżowym miejscu. Komisja Kultury białostockiej Rady Miejskiej poparła nasz projekt.   Mamy dostęp do cennych zbiorów. Wielu kolekcjonerów i potomków białostockich Żydów zadeklarowało nam bezpłatne udostępnienie swoich zasobów. Mamy też pomysł jak w sposób nowoczesny prowadzić taką placówkę tak, aby skutecznie promować dorobek tej niezwykłej społeczności, która współtworzyła Białystok przez dziesiątki lat.

    Pragniemy, przede wszystkim, prowadzić działalność edukacyjną, a także utrzymywać kontakt z żydowską diasporą emocjonalnie związaną z Białymstokiem.   Potrzebujemy Waszego poparcia, aby utwierdzić się w przekonaniu, że nasze wysiłki mają sens; że wzbudzą zainteresowanie w Białymstoku, w Polsce i na świecie. I wreszcie – że mogą liczyć na wsparcie i współpracę później, gdy nasze marzenia staną się faktem.  

 

Jan Oniszczuk

Prezes "Stowarzyszenia Szukamy Polski"

szukamypolski@gmail.com

 

Zbigniew Siwiński

Prezes "Towarzystwa Przyjaciół Kultury Żydowskiej"

tpkz_bialystok@wp.pl

 

 


Tomasz Wiśniewski    Skontaktuj się z autorem petycji