Ochrońmy zabytkową Straż Pożarną Podgórza
27 września 2023 roku miasto zdecyduje o sprzedaży unikatowego, historycznego budynku - walczmy o niego
[Pozostałe zdjęcia na końcu petycji]
Historia budynków
Zespół budynków pochodzi z końca XIX wieku - przez kilkadziesiąt lat pełniły one rolę głównej straży pożarnej miasta Podgórza. W kolejnych czasach zostały zaadaptowane pod magazyny wojskowe, zakład galwanizacyjny i drobne usługi. Takich zabudowań w Krakowie już nie ma. Kompleks składa się z garaży oraz głównej remizy strażackiej (na zdjęciu) - pięknych ceglanych budynków z wysokimi stropami, łukami i zielenią wychodzącą na Krzemionki.
Stan techniczny zabudowań niestety przez lata się pogarszał - jest to kolejny przykład, kiedy gmina daje budynkowi niszczeć przez kilkadziesiąt lat, aby potem mówić, że trzeba go sprzedać. Nie jest jednak wcale tak źle, jak to malują.
Planowana sprzedaż
W 2015 roku konserwator wydał opinię według której budynki te nie mają żadnej wartości historycznej [sic!] i mogą zostać wyburzone, a w 2021 roku Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę zezwalającą na sprzedaż całego kompleksu (ZARZĄDZENIE Nr 752/2021 PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA) .
W odpowiedzi, zaniepokojeni mieszkańcy wystosowali szereg pism do urzędników miejskich i wojewódzkich. Uzyskali także wpis budynku do ewidencji zabytków i tym samym odroczyli sprzedaż.
W sierpiniu 2023 roku temat powrócił - na działce pojawili się geodeci, od których sąsiedzi dowiedzieli się, że tym razem miasto planuje doprowadzić do sprzedaży.
Na początku września 2023 roku dwa kluby radnych miejskich (Prawo i Sprawiedliwość oraz Kraków dla Mieszkańców), oraz radni dzielnicy XIII wnieśli do obrad druki, których celem jest zablokowanie sprzedaży.
13 września odbyło się pierwsze czytanie projektów uchwał. Wypowiedzi radnych m.in z klubu prezydenckiego wskazują, że miasto chce się jak najszybciej pozbyć tej działki, bez zważania na wartość dla mieszkańców, czy kontekst historyczny. Więcej informacji na temat powyższej sesji można znaleźć na grupie Sąsiedzkie Podgórze na Facebooku.
Dlaczego sprzeciwiamy się sprzedaży
Wpisanie do ewidencji nie gwarantuje zachowania zabudowy. Co więcej, w Miejscowym Planie Zagospodarowania jest w tym miejscu pozwolenie na zabudowę wielorodzinną mającą aż 18 metrów wysokości (około dwa razy wyższą niż budynek remizy). Znając deweloperów, wykorzystają ten limit do granic możliwości, tym samym niszcząc oryginalną zabudowę. Tak duże, nowe zabudowania zakryją tym samym panoramę z Krzemionek na Stare Podgórze (oraz Kraków).
Pomysły na zagospodarowanie aktualnej architektury
- Muzeum pożarnictwa/muzeum służb
- Liczba dużych garaży i teren wokół pozwoliłyby na eksponowanie wozów strażackich, a także prowadzenie szkoleń czy warsztatów dla osób w każdym wieku - no i byłoby to w autentycznym budynku straży pożarnej!
- Przestrzeń dla mieszkańców/usługowa
- Wielkie garaże pozwoliłyby na utworzenie np. warsztatu sąsiedzkiego, miejsca dla spotkań czy kawiarni - a przez małe zmiany w głównym budynku remizy, można by utworzyć dodatkowe przejście na Krzemionki i teren zielony gminy - tym samym dając mieszkańcom więcej możliwości rekreacji.
- Budynki mieszkalne lub usługowe w garażach - na wzór brytyjskich ulice "Mews", które właśnie były ulicami ze starymi stajniami, i zostały one przerobione (z małymi zmianami w garabytach) w unikatowe kawiarnie czy mieszkania.
WESPRZYJ NASZĄ AKCJĘ - pokażmy radnym miejskim, że chcemy zachować ten skrawek historii Starego Podgórza!
Nie chcemy kolejnej sytuacji jak z zajazdem pod Kotwicą, który miał być rzekomo odbudowany z zachowaniem gabarytów i stylu - a jest tam aktualnie parking, które sobie postawił deweloper. Chcemy aby ta przestrzeń służyła mieszkańcom Podgórza. Szczególnie, że usytuowana jest w idealnym miejscu - blisko przystanku tramwajowego i parków - a co więcej, dałoby się przez ten budynek także zrobić dodatkowe przejście na Krzemionki.
Walka o Straż Pożarną w prasie
Pojawiło się już kilka artykułów w prasie na temat próby obrony remizy i garaży:
- https://www.krakow.pl/projekty_uchwal_rmk/274829,2245,komunikat,_wycofanie_zgody_na_sprzedaz_nieruchomosci.html (na końcu artykułu są też projekty uchwał)
- https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/krakow/mieszkancy-chca-obronic-stare-zabudowania-strazy-pozarnej-w-podgorzu-w-krakowie/
- https://krakow.tvp.pl/72787168/zabytek-nie-na-sprzedaz
Zdjęcia i dodatkowe materiały
Kilka zdjęć z zewnątrz:
Z Krzemionek:
I wewnątrz:
Dodatkowe materiały (historia)
Historia Podgórskiej Straży Pożarnej - Podgórska strażnica pożarna (autor: Robert Gaweł)
Oraz starszy artykuł także powyższego autora, w portalu Podgorze.pl: https://podgorze.pl/o-pompierach-w-krolewskim-wolnym-miescie-podgorzu/ .
Kilka zdjęć historycznych z pracy Roberta Gawła:
Igor Jurkowski, Wspólne Podgórze Skontaktuj się z autorem petycji