PROTEST PRZECIW USTAWIE NOWE PRAWO GEOLOGICZNE I GÓRNICZE

alternauta

/ #254 Interpretacja treści Ustawy :Prawo Górnicze i Geodezyjne

2011-11-13 14:10

Witam,
Tu możecie znaleźć aktualną treść Ustawy:
http://www.amadeus.biz.pl/pl/nowe_prawo_geologiczne_i_gornicze/392/
Ja przejrzałem tylko Dział I PRZEPISY OGÓLNE.Zaznaczam, że nie jestem specjalistą od prawa gospodarczego oraz konstytucjonalistą...Proszę tylko zwrócić uwagę na treść art.12/15/18/19/20/28 ust.2/29/43 ust.1.Szczególnie interesująca jest treść art.20:"Korzystanie z wód kopalnianych dla zaspokojenia potrzeb zakładu górniczego jest bezpłatne."
W całej ustawie nie znalazłem definicji "wody kopalniane", być może jest ona w innym akcie ustawowym (to świadczy o pewnym niechlujstwie ustawodawcy, albo...). Ponieważ w technologii uzyskiwania gazów łupkowych (tzw. szczelinowania, fracking,itp) używa się ogromne ilości wody, taki zapis w ustawie pozwala na interpretację na korzyść koncesjonowanego wydobywcy gazu-nie musi on się rozliczać (i płacić! -a my w miastach płacimy za każdy m3 wody użytkowej i ścieków!) z ilości zastosowanej wody, pobranej z lokalnych zasobów oraz, co gorsza -z ilości toksycznych ścieków-odpadów technologicznych, które może bezkarnie zrzucać do środowiska (vide doświadczenia w USA).
Uprzedzając ewentualne ataki -nie jestem zwolennikiem aktualnej polityki naszych tzw. elit rządzących i popieram nasze niezbywalne prawo do własności naszych zasobów naturalnych istniejących na górze i pod ziemią.Podpisałem petycję, ale po przejrzeniu ustawy mam pewne wątpliwości odnośnie części zarzutów przedstawionych w Petycji.Mam pytanie do autorki petycji -czy wszystkie wymienione zarzuty konsultowała z osobami znającymi prawo gospodarcze, górnicze,itp.Byłoby bardzo niezręczne, jeżeli w/w Petycja została odrzucona przez RPO z powodu braku uzasadnienia merytorycznego.Niech rozsądek zwycięży emocje!
Odnośnie wypowiedzi kol Ptaśka.Żyjemy (chyba) w państwie demokratycznym i każdy powinien mieć prawo do wypowiedzi niezależnie od tego, czy jest ona zgodna z opinią danej grupy, czy wręcz przeciwna.
Szczególnie, jeżeli jest merytoryczna i poparta rzeczowymi argumentami.Nie powinniśmy się poddawać emocjom.
Pozdrawiam wszystkich sygnatariuszy oraz dyskutantów.
Proszę o rzeczowe, spokojne i wyważone wypowiedzi, bez ataków na osoby, mające inne poglądy.