Natychmiastowa budowa kanału ulgi w Nysie, Zmianę procedur zarządzania wodami, Pomoc poszkodowanym.
Szanowny Panie Prezydencie, Szanowny Panie Premierze,
My, mieszkańcy Powiatu Nyskiego, w obliczu niedawnej katastrofy powodziowej, zwracamy się do Państwa z prośbą o pilne podjęcie działań, które ochronią nas przed podobnymi tragediami w przyszłości. Powódź, która dotknęła nasze miasto i okoliczne sołectwa, zniszczyła domy, firmy, instytucje i infrastrukturę. Uważamy, że tej katastrofy można było uniknąć, gdyby wprowadzone zostały lepsze procedury zarządzania wodami przez Wody Polskie oraz zrealizowano wieloletnie obietnice dotyczące budowy Kanału Ulgi.
Zwracamy Państwa uwagę, że pomimo licznych zapewnień o braku zagrożenia oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta, które płynęły ze strony władz rządowych oraz samorządowych, opierających swoje stanowiska na informacjach uzyskiwanych od przedstawicieli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (RZGW), Nysa ucierpiała podczas powodzi. Pokazuje to, iż miasto nie jest dziś w odpowiednim stopniu zabezpieczone na wypadek wystąpienia powodzi.
Niewątpliwie rozwiązaniem, które należałoby zastosować, by zwiększyć tę ochronę pozostaje budowa kanału ulgi, który odciążyłby Nysę Kłodzką, przepływającą przez miasto, w przypadku zagrożenia powodziowego. Kanał umożliwiałby przeprowadzenie nadwyżki wody bocznym ramieniem cieku, a jego ujście znajdowałoby się na terenach mniej zurbanizowanych, co wydatnie przyczyniłoby się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców miasta, ich majątku i dobytku oraz pozwoliłoby na uniknięcie tragedii tysięcy ludzi poszkodowanych przez powódź w naszym mieście. Pomimo, że zbiorniki retencyjne wokół Nysy miały wystarczającą pojemność, błędne decyzje w zakresie zarządzania zrzutami wody z tamy, doprowadziły do niepotrzebnego zalania miasta. Jak podkreślił Burmistrz Nysy, „pomimo wcześniejszych zapewnień o bezpiecznym poziomie zrzutu wody, bez konsultacji z nami, zwiększono przepływ z 600 do 1000 metrów sześciennych na sekundę, co bezpośrednio doprowadziło do wylania się rzeki i zalania miasta”.
Sytuacja ta pokazuje, jak nieefektywne i groźne mogą być decyzje podejmowane z daleka od lokalnych potrzeb. Mając na uwadze, iż zgodnie z art. 212 Ustawy Prawo Wodne - prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa wykonują Wody Polskie wnosimy o pełny i rzetelny nadzór w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie oraz o rozważenie decentralizacji dotychczasowego sposobu zarządzania zbiornikami retencyjnymi w sytuacjach kryzysowych. Nie ulega wątpliwości, że przedstawiciele władzy samorządowej powinni mieć wpływ na tak istotne sprawy dla bezpieczeństwa lokalnego jak planowanie, przygotowanie i eksploatacja obiektów hydrotechnicznych w czasie klęsk żywiołowych (powodzi). Pozostawienie tych kwestii w gestii organów centralnych RZGW nie stanowi dobrego rozwiązania dla bezpieczeństwa lokalnego poszczególnych miast. RZGW często ze względu na nadmiernie sformalizowane procedury oraz brak rozeznania w sytuacji lokalnej podejmuje nietrafione lub spóźnione decyzje, które jak pokazała historia naszego miasta, doprowadzają do tragedii tysięcy mieszkańców.
Dlatego apelujemy o:
Natychmiastowe rozpoczęcie budowy Kanału Ulgi, który zapewniłby skuteczną ochronę Nysy przed powodziami.
Zmianę procedur zarządzania wodami, aby lokalne władze mogły mieć wpływ na decyzje w sytuacjach kryzysowych.
Pomoc dla osób poszkodowanych przez powódź, które potrzebują wsparcia w odbudowie swojego życia. Prosimy o szybką reakcję i konkretne działania, które pozwolą nam uniknąć kolejnych tragedii.
Z poważaniem, Mieszkańcy Powiatu Nyskiego
Lokalni Przedsiębiorcy
Nyski Klub Biznesu
Nyski Klub Biznesu Skontaktuj się z autorem petycji