NIE! dla likwidacji linii 208

FB_IMG_1668455299362.jpg

FB_IMG_16684552993621.jpg

 

Szanowni Państwo! 

-> W imieniu mieszkańców Gminy Zabierzów, a także pasażerów podróżujących linią 208 z Dworca Głównego do lotniska w Balicach zwracamy się z wielką prośbą do Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie oraz Radnych Gminy Zabierzów o wstrzymanie się z tymi drastycznymi zmianami. 

-> Linia 208 jest ważna dla naszych mieszkańców, gdyż można dzięki niej dojechać do centrum Krakowa bez konieczności przesiadki. Z tego połączenia codziennie korzysta sporo osób i jest to duże ułatwienie dla nas, co powinny wykazać pomiary, które odbyły się na wiosnę i które trwają teraz na linii 208. To także jedyne połączenie z Balic, Szczyglic, Rząski dla pracowników lotniska, czy chociażby dla tych co będą chcieli gdzieś polecieć. 

-> Skandaliczny jest również fakt, że ani Gmina Zabierzów ani ZTP nie konsultowały zmian z pasażerami i mieszkańcami, tylko postawiły ich przed faktem dokonanym.

-> To także było jedyne połączenie autobusowe z Dworca Głównego do lotniska w Balicach. Po zmianach jakie ZTP chce wprowadzić, nie będzie żadnej linii autobusowej z Dworca Głównego do Balic. Zostanie tylko pociąg, który kosztuje w jedną stronę 17zł! (normalny) podczas gdy na 208 bilet kosztował 6zł! To prawie trzykrotnie więcej droższy bilet. Czy o to nam chodzi w transporcie publicznym? Żeby zniechęcić pasażerów wybierających komunikację miejską, którzy dzięki tym zmianom przesiądą się do swoich aut i spowodują jeszcze większe korki? Nie tędy droga powinna iść... Zwłaszcza, że dzięki tym zmianom na lotnisku zostanie tylko linia 300, która kursować ma z Nowego Kleparza (co jest nieporozumieniem bo będzie na starcie spóźniona po kilka minut) i linia 209 kursująca co około 2 godziny. Będziemy mieć prawdopodobnie najgorszy dojazd na lotnisko z całej Polski. 

-> Również było to jedyne połączenie dla studentów z Miasteczka Studenckiego do Dworca Głównego. Co prawda raz na godzinę, ale było bardzo oblegane zwłaszcza w piątki i w niedzielę. Jasne, można się przesiąść, jest jeszcze 501 pod UEK, ale lepiej dojechać bezpośrednio i nie musieć chodzić z walizkami niż przesiadać się raz albo dwa razy w przypadku kiedy nie byłoby 501.

-> Rekompensata za zabranie 208 dla mieszkańców Balic, Szczyglic, Rząski i Mydlnik w postaci częstszego kursowania linii 218 (z F60 na F45) i zwiększenia częstotliwości w szczycie na linii 238 jest nieadekwatna do tego co było, i co będzie. W Gminie mamy coraz więcej mieszkańców, coraz więcej ludzi buduje się w naszych miejscowościach. Mydlniki to również duże osiedle, które generuje duże potoki na 139 i pasażerowie korzystali z 208 też jako z linii dodatkowej, uzupełniającej 139, czy jako bezpośredniej do Dworca Głównego. Najbardziej stratni będą mieszkańcy Balic i Szczyglic, gdzie jeździły linie 208 i 218. Z dwóch linii, które kursowały średnio co 1h (razem w niektórych godzinach co 30min) zostanie JEDNA! (218) z częstotliwością wynoszącą 45min. Więc zmiana jest tutaj ewidentnie na minus. Z 39 kursów w dzień powszedni zostanie około 27-28. Sprawa się bardziej komplikuje jeśli popatrzymy na weekend. W weekend będzie mała  rekompensata za zabranie linii 208. Zostanie tylko 218, które kursować będzie średnio co 1 godzinę. Więc zamiast 27 kursów w ciągu dnia zostanie około 16! Tak więc widzimy, że w Balicach kursów ewidentnie ubędzie. 

-> Oczywiście doceniamy wzmocnienie na linii 218, a także na 238, była to najbardziej oblegana linia w całej Gminie Zabierzów, ale nie powinno odbywać się to kosztem usunięcia linii 208. W naszej Gminie powinno się rozszerzać siatkę połączeń autobusowych, tworzyć nowe linie, zwiększać częstotliwość, a nie zabierać te, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony naszych mieszkańców. 

 

-> Z tego też powodu mówimy stanowcze NIE dla likwidacji linii autobusowej 208 i w imieniu mieszkańców, a także pasażerów bardzo prosimy o wstrzymanie i przemyślenie tej decyzji. Zmiany są głównie negatywne i spowoduje to, że spora część pasażerów przesiądzie się do swoich aut, a to oznacza większe korki i większe zanieczyszczenia. A wszyscy dążymy do tego, żeby wyeliminować jak najwięcej samochodów i żeby był jak najmniejszy smog w naszej gminie, a także Krakowie. 

 

Mieszkańcy i pasażerowie linii 208.

 

 

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Mateusz Chojna do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...