NIE zabieraniu nam dojazdu do Warszawy!

Marszałek Województwa Mazowieckiego

Prezydent Miasta Pruszkowa

Burmistrz Grodziska Mazowieckiego

Burmistrz Brwinowa

Burmistrz Milanówka

Burmistrz Podkowy Leśnej

Wójt Gminy Michałowice

Prezydent m. st. Warszawa

 

Sejmik Województwa Mazowieckiego

Rada Miasta Pruszkowa

Rada Miejska Grodziska Mazowieckiego

Rada Miejska Brwinowa

Rada Miasta Milanówek

Rada Miasta Podkowa Leśna

Rada Gminy Michałowice

Rada m. st. Warszawa

 

Szanowni Państwo,

zwracamy się z prośbą o pilną reakcję w związku z opublikowaniem planowanego rozkładu jazdy pociągów WKD od 3 września 2023 roku.

Opublikowany rozkład jazdy zawiera w sobie informację o wyłączeniu jazdy pociągów po torach między stacją Warszawa Śródmieście WKD a przystankiem Warszawa Reduta Ordona. Zamknięcie kluczowego dla dojazdów do centrum Warszawy odcinka WKD związane jest z realizowaną inwestycją w rejonie Dworca Zachodniego.

Równocześnie, w umieszczonym na stronie internetowym rozkładzie nie przewidziano jakiejkolwiek komunikacji zastępczej dedykowanej dla pasażerów WKD – w zamian pojawiła się wprost sugestia, aby pasażerowie wykorzystywali dotychczasową ofertę komunikacyjną warszawskiego ZTM. Jednocześnie, nie pojawiła się informacja o zwiększeniu liczby pojazdów (nie jest ona widoczna na stronie internetowej ZTM), zaś obecnie już w szczycie autobusy wskazane jako komunikacja do centrum Warszawy są przepełnione. Dodatkowo, ze stacji Warszawa Aleje Jerozolimskie w stronę centrum Warszawy odjeżdżać będą zaledwie dwa pociągi innych przewoźników na godzinę, posiadające już bardzo wiele pasażerów z innych stacji, a rozkład tych odjazdów będzie całkowicie nieskoordynowany z przyjazdami pociągów WKD.

W związku z tym dojazd do centrum Warszawy będzie dla większości miejscowości na linii WKD praktycznie dwukrotnie dłuższy. Dla przykładu, mieszkaniec Podkowy Leśnej będzie dojeżdżał do centrum w około 80-90 minut zamiast dotychczasowych 45 minut. Ponadto warunki, w jakich zmuszeni będą podróżować do pracy/szkoły mieszkańcy Państwa miast i gmin używający WKD, którzy uczciwie kupują bilety w cenach dyktowanych przez tego przewoźnika szczególnie w okresie szczytu komunikacyjnego, można już zdefiniować jako bardzo ciężkie.

Z uwagi na kumulację potoków pasażerskich, można spodziewać się gigantycznego tłoku w pojazdach ZTM/KM oraz związanych z tym problemów i awantur. Sytuacja stanowi poważne zagrożenie możliwości dojazdu nie tylko dla pracowników firm warszawskich, ale również dla uczących się w tamtejszych szkołach oraz korzystających w Warszawie z innych usług, na przykład ochrony zdrowia.

W szczególności problem dotyczy stacji Warszawa Aleje Jerozolimskie, która nie jest przystosowana do funkcji węzła przesiadkowego między autobusami a zatłoczonym WKD z uwagi na wąskie schody oraz perony autobusowe.

Dodatkowym niepokojem napawa nas informacja, że wyłączenie odcinka WKD ma trwać około rok, przez co przewoźnik nie oferuje standardowego rozkładu jazdy pociągów łącznie przez ponad dwa lata (od maja 2022 roku, kiedy rozpoczął budowę drugiego toru do Grodziska Mazowieckiego). Proponowane organizacje ruchów pociągów również tworzyły znaczące utrudnienia (na przykład rozkład wdrożony 25 czerwca 2023 roku wymagał natychmiastowej korekty w związku z generowaniem wielokrotnych opóźnień).

WKD, jako w wielu przypadkach monopolista w zakresie dojazdu komunikacją publiczną do Warszawy (dla przykładu, dla mieszkańców okolic przystanków Malichy, Reguły czy Michałowice) nie zdecydowało się oferować odpowiedniej komunikacji zastępczej dla swojej podstawowej usługi. Spowodowało to bardzo duży zawód wśród pasażerów przewoźnika, uważanego w latach poprzednich za dbającego o swoich pasażerów i punktualnego. Należy także zwrócić uwagę, że problemem będą dotknięci coraz liczniejsi w ostatnich latach pasażerowie korzystający z połączeń WKD do komunikacji w obrębie Warszawy.

W związku z tym prosimy o reakcję – w zależności od możliwości prawnych i finansowych, wyrażenie niezadowolenia z przedstawionej organizacji ruchu pociągów, podjęcie rozmów z WKD w celu zmiany organizacji ruchu pociągów, podjęcie inicjatywy jako udziałowcy spółki WKD oraz podjęcie działań dotyczących alternatywnej możliwości dojazdu do Warszawy (przy współpracy WKD, ZTM, KM lub samodzielnie).

Z poważaniem,

Mieszkańcy Zachodniego Mazowsza (podpisani w systemie petycjeonline.com).

 

Do wiadomości:

„Warszawska Kolej Dojazdowa” sp. z o. o.;

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie;

„Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o. o.;

Urząd Transportu Kolejowego;

Media ogólnopolskie oraz lokalne z terenu Mazowsza.

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że WKD Info będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Te informacje nie będą wyświetlane publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...