Petycja o zmianę klasyfikacji marihuany i ujednolicenie polityki państwa wobec alkoholu i konopi
Adresat:
Ministerstwo Zdrowia
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
My, niżej podpisani obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, wnosimy o pilną zmianę przepisów dotyczących klasyfikacji i traktowania substancji psychoaktywnych w Polsce, w szczególności marihuany (THC) i alkoholu etylowego.
Obecny stan prawny jest wewnętrznie sprzeczny, nieracjonalny i sprzeczny z aktualną wiedzą medyczną.
Alkohol jest substancją:
– silnie toksyczną,
– rakotwórczą,
– prowadzącą do ciężkich uzależnień fizycznych i psychicznych,
– powodującą tysiące zgonów rocznie oraz ogromne koszty społeczne.
Pomimo tego alkohol pozostaje w Polsce w pełni legalną używką, swobodnie dostępną w handlu detalicznym.
Jednocześnie marihuana (THC):
– nie powoduje śmiertelnych przedawkowań,
– posiada potwierdzone właściwości lecznicze,
– jest mniej toksyczna i mniej uzależniająca niż alkohol,
– generuje mniejsze szkody społeczne,
a mimo to jest klasyfikowana jako środek odurzający, a jej posiadanie do celów rekreacyjnych jest przestępstwem.
Taka polityka narusza zasadę proporcjonalności, racjonalności prawa oraz podstawowe założenia zdrowia publicznego.
W związku z powyższym wnosimy o:
-
Usunięcie marihuany (THC) z wykazu środków odurzających lub zmianę jej statusu na regulowaną używkę, analogicznie do alkoholu.
-
Depenalizację posiadania marihuany do użytku własnego.
-
Oparcie polityki narkotykowej na aktualnej wiedzy medycznej i epidemiologicznej, a nie na historycznych uprzedzeniach i przestarzałych konwencjach.
Państwo, które legalizuje bardziej szkodliwą substancję i karze za mniej szkodliwą, traci wiarygodność i działa wbrew interesowi zdrowia publicznego.
Domagamy się prawa, które będzie oparte na faktach, a nie hipokryzji.
Paweł Durka Skontaktuj się z autorem petycji