Sprzeciw wobec usunięciu czołgu IS-2 z parku Chrobrego w Lęborku

Sprzeciwiamy się usunięciu czołgu IS-2

z Parku Chrobrego w Lęborku

(Materiały opisowe dzięki uprzejmości Krzysztofa Siwki)

Lęborski czołg ciężki IS-2 w Parku Chrobrego jest polskim czołgiem pochodzenia radzieckiego. Służył w polskim wojsku w 4. Pomorskim Pułku Czołgów Ciężkich. 

W latach 1951 – 1956  4 Pomorski Pułk Czołgów Ciężkich stacjonował w Lęborku.

Czołg w Parku Chrobrego stanął w miejscu pomnika odsłoniętego
w sierpniu 1928 r. w Parku Wilhelma poświęconego żołnierzom niemieckim.

Do Parku Chrobrego czołg IS 2m trafił ze Słupska dla uczczenia XXV rocznicy powstania Ludowego Wojska Polskiego, jako dar wojska
dla mieszkańców Lęborka
, a drugi postawiono w jednostce wojskowej przed wejściem do sztabu.

Przez ponad 50 lat czołg wpisał się w lęborski krajobraz i przez wiele lat służył mieszkańcom, jest chyba najbardziej obfotografowanym zabytkiem ruchomym w Lęborku, przez dziesięciolecia tysiące lęborczan robiło zdjęcia dzieci pozujących na tle naszego czołgu. Tak też jest i dzisiaj.

W sierpniu 2013r. został odnowiony przez żołnierzy z 1 Batalionu Zmechanizowanego w Lęborku.

Jest jedynym polskim ruchomym zabytkiem z okresu II Wojny Światowej, jego wartość jest bezcenna. Chrońmy go dla następnych pokoleń.

W Polsce zachowało się tylko 11 czołgów IS-2 i niewiele na świecie.

Młodzieżowa Rada Miasta Lębork opowiada się także
za pozostawieniem czołgu w Parku Chrobrego w przestrzeni Lęborka.

Pamiętajmy, że młodymi czołgistami 4 Pułku Czołgów Ciężkich byli polscy kresowiacy, a w śród nich też sybiracy wywiezieni przez sowietów
na Syberię. Nie wszyscy doczekali końca wojny, wielu z tych młodych żołnierzy spoczywa np. na cmentarzu w Kołobrzegu.

 

Z kart historii pułku:

19 lutego 1945 roku, pułk odpierał kontrataki niemieckie w rejonie lasu na południowy wschód od Będlina. Pod tą miejscowością rozegrała się tragedia 4 kompani czołgów ciężkich, która w walce z niemieckimi czołgami typu Pantera i Tygrys znalazła się w pierścieniu okrążenia. Zginęli wszyscy:
16 pancerniaków z 4 kompanii czołgów ciężkich i 5 fizylierów pułkowych. Żołnierze nie chcieli opuścić swoich czołgów i walczyli do końca - 4 kompania przestała istnieć ginąc w walce. 

 

CHWAŁA POLSKIM BOHATEROM

Historia

Czołgi IS-2 były na wyposażeniu 4 Pułku Czołgów Ciężkich w składzie
1 Armii WP. Pułk zaczęto formować na początku sierpnia 1944 r. w Gryszkowcach k. Berdyczowa w Obwodzie Żytomierskim.

Żołnierze pułku większości kresowiacy i sybiracy złożyli przysięgę
w Kumowie Majorackim pod Chełmem 24 września 1944 r. 

W styczniu 1945 r. pułk wykonał marsz-manewr pod Bydgoszcz,
a w pierwszych dniach lutego toczył ciężkie boje o przełamanie Wału Pomorskiego. Wspierając czołgi 1 Brygady Pancernej oraz pułki piechoty 1 i 2 Dywizji odznaczył się m. in. w walkach pod Piecnikiem i zdobyciem 10 lutego 1945 r. Mirosławca.
19 lutego toczył ciężkie walki w rejonie Żabina i Będlina. W dniach 13-18 marca,
w krwawych bojach o Kołobrzeg, czołgi IS-2 skutecznie wspierały pułki piechoty
3 i 4 DP rozbijając ogniem z dział punkty oporu nieprzyjaciela.

Podczas operacji berlińskiej, w kwietniu 1945 r., pułk skoncentrowano pod Gozdowicami skąd ogniem z miejsca wspierał forsowanie Odry. Następnie przeprawił się na drugi brzeg i razem z piechotą toczył boje pod Wriezen.
Po sforsowaniu Starej Odry pułk współdziałając z 4 DP rozpoczął pościg
za wycofującym się nieprzyjacielem. 6 maja 1945 r. zdobył m. Klietz nad Łabą. Koniec wojny zastał 4 Pułk Czołgów Ciężkich w Zuhlsdorf. 

W ciągu całej działalności bojowej od 24 stycznia do 9 maja 1945 r., żołnierze pułku zniszczyli: 12 czołgów, 16 dział pancernych, 76 dział, 3 transportery opancerzone, 60 samochodów, 58 stanowisk karabinów maszynowych. Zdobyto: 1 czołg, 5 dział pancernych, 1 transporter opancerzony, 300 samochodów. 

Straty własne (polegli, zaginieni i ranni) wyniosły: 160 oficerów, podoficerów i żołnierzy, 14 czołgów zniszczonych, 4 uszkodzone.

Odznaczenia otrzymało: 100 oficerów oraz 227 podoficerów i szeregowych w tym: Krzyż Srebrny Order Virtuti Militari 8, Order Krzyża Grunwaldu 3, Krzyż Walecznych 34, Medal Zasłużonych na Polu Chwały 256.

2 lipca1946 r. 4 Pułk Czołgów Ciężkich otrzymał bojowe odznaczenie, Krzyż Virtuti Militari V Klasy, za duży wkład w zwycięstwo nad faszyzmem,
a głównie za walki o Wał Pomorski. 

Po zakończeniu wojny zmieniono nazwę jednostki dodając nowy przydomek - 4. Pomorski Pułk Czołgów Ciężkich. Po wojnie pułk powrócił do kraju i stacjonował w Jarocinie. W 1947 r. przeniesiono go do Elbląga. 

W 1951 r. po szkoleniu poligonowym w Drawsku Pomorskim, pułk został przeniesiony do Lęborka. W 1955 roku przeformowany w 32 Pomorski batalion czołgów ciężkich i artylerii pancernej. Rozformowany w 1957 roku.

Zgodnie z rozkazem nr 07/MON z 04.05.1967 r. tradycje 4 Pomorskiego Pułku Czołgów Ciężkich kontynuował 4 Pomorski Pułk Desantowy z Lęborka. Dzisiaj te tradycje kontynuuje 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany. 

Po 11 latach jesienią 1968 roku czołgi wróciły do Lęborka - do swojego miasta.


Tomek Sopyłło - radny Rady Miejskiej w Lęborku    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Tomek Sopyłło - radny Rady Miejskiej w Lęborku do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )