STOP FARMIE SŁONECZNEJ NA TERENACH DZIKIEJ NATURY W JAWORZNIE

Jesteśmy grupą mieszkańców Jaworzna, którzy walczą o ochronę naszego pięknego środowiska naturalnego. Chcemy wyrazić sprzeciw wobec planowanej budowy gigantycznej farmy fotowoltaicznej na terenach rekreacyjnych przy zalewie Sosina w Jaworznie-Ciężkowicach.

Nie jesteśmy przeciwni OZE i fotowoltaice w samej istocie rzeczy – sami w większości lokalnie wspieramy działania na rzecz poprawy stanu powietrza. Posiadamy panele na dachach, pompy ciepła, redukujemy produkcję odpadów.

Oto, dlaczego jesteśmy przeciwni temu projektowi w tym konkretnie miejscu: jest to teren pomiędzy Zalewem Sosina, Stadniną Koni a domami w Ciężkowicach. Przepiękny, dziki, naturalny teren gdzie żyje cały ekosystem zwierząt. Występują tam liczne rowy melioracyjne widniejące na mapach zasadniczych, topograficznych czy katastralnych – jest to dowód na charakterystykę podmokłego terenu na którym występują licznie bobry, bociany, żurawie, chronione żaby oraz inne dzikie zwierzęta ze względu na walory przyrodnicze oraz sąsiedztwo lasów od strony wschodniej i zachodniej. Do innych dzikich zaobserwowanych zwierząt na tym obszarze należą bażanty, jelenie, sarny, sowy, krety, łosie, lisy.

Jeśli ta inwestycja powstanie, oznacza to zaoranie tej dzikiej przyrody, eksterminację ekosystemu i powstanie 100 hektarów pokrytych szkłem, stalą i betonem. I dodatkowych, nie podanych jeszcze do wiadomości terenów obsługowych (dojazdy, magazyny, pomieszczenia, urządzenia, drony, zabezpieczenia). Cały teren zostanie też zagrodzony. 

Oznacza to też szkodę finansową dla mieszkańców. Mieszkańcy, którzy zainwestowali niemałe pieniądze we własną fotowoltaikę na dachach mogą mieć problemy z oddaniem swojej produkcji do sieci. Powodem jest to, że nasz system energetyczny nie jest przygotowany na tak gwałtowną ekspansję i najprawdopodobniej będą następowały wyłączenia, w pierwszej kolejności mikroproducentów jak my. Drugim ogromnym tematem jest znaczna utrata wartości nieruchomości i działek. Mieszkańcy, który zainwestowali w to konkretne miejsce, żeby być blisko natury, blisko terenów zielonych są stawiani przed faktem, że za płotami będą mieli wielką fabrykę prądu. To oznacza tylko jedno – wartość naszych nieruchomości zamiast rosnąć, będzie spadać!

 

Więcej na ten temat: www.stopfarmie.pl

Petycja ma na celu wywarcie wpływu na Prezydenta Miasta Jaworzna o odwołanie decyzji o wprowadzeniu przeznaczenia tymczasowego, z proponowanym okresem wynoszącym 30 lat lub inwestora Brema Houses Sp. z o.o. z Katowic, o znalezienie innego, nie godzącego tak istotnie w naturę i ludzi, pomysłu na ten teren.


Łukasz Wiśniewski    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Łukasz Wiśniewski będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...