STOP odstrzałom psów w Kirgistanie! Zastąpmy je przez sterylizacje!

odstrzał1.jpg

Zwracamy się do Rządu Republiki Kirgiskiej o ZAPRZESTANIE masowego odstrzału psów i ZASTĄPIENIE ich zabiegami sterylizacji i kastracji.

Jesteśmy lekarzami weterynarii, wolontariuszami fundacji Veterinary Foundation Poland. Od 2018r. we współpracy z Kirgiską Izbą Lekarsko-Weterynaryjną Vetpalata prowadzimy szkolenia z zakresu sterylizacji i kastracji psów.

Nie zgadzamy się na kontynuowanie odstrzału psów jako metody kontroli ich populacji. Jest to metoda niehumanitarna i nieskuteczna. Przetrzebiona populacja odbudowuje się i problem powraca. Odstrzał nie jest rozwiązaniem.

Rozumiemy przyczyny dla których odstrzał jest prowadzony. Zdajemy sobie sprawę, że psy są głównym źródłem zarażenia ludzi echinokokozą, co stanowi ogromny problem zdrowotny i ekonomiczny w Kirgistanie.

Pragniemy jednocześnie przypomnieć, że Kirgistan podpisał zobowiązanie wobec OIE do wdrożenia do 2030r. humanitarnych zasad postępowania z bezdomnymi zwierzętami – kodeks 7.7

W zamian za deklarację Rządu o odstąpieniu od odstrzału oferujemy swoje wsparcie:

  • przy opracowaniu humanitarnych metod kontroli populacji psów w Kirgistanie
  • przy opracowaniu planu przejścia od odstrzałów do sterylizacji
  • w postaci szkoleń chirurgicznych dla lekarzy weterynarii

dzięki czemu możliwe będzie spełnienie wymogów podpisanego wobec OIE zobowiązania.

W kraju z którego pochodzimy, w Polsce, od  blisko 10 lat prowadzimy z powodzeniem lokalne projekty masowych sterylizacji i kastracji psów i kotów w mobilnej sali operacyjnej. Posiadamy doświadczenie w zarządzaniu schroniskami dla psów.

Nie zgadzamy się na odstrzał psów. CHCEMY POMÓC COŚ REALNIE ZMIENIĆ!

Dla Kirgistanu proponujemy rozwiązanie opierające się w pierwszej kolejności na uzupełnieniu odstrzałów sterylizacjami. Sterylizacjom towarzyszyć powinno odrobaczanie (inj. Praziquantel) oraz szczepienie p/wściekliźnie, a przede wszystkim oznakowanie operowanych zwierząt kolczykiem. W kolejnych latach kolczyki powinny mieć różne kolory. Od momentu rozpoczęcia sterylizacji/kastracji odstrzał powinien być prowadzony z pominięciem psów kolczykowanych. Po pewnym czasie populacja ustabilizuje się na określonym poziomie i dalszy odstrzał nie będzie potrzebny. Dzięki różnym kolorom kolczyków będzie można prowadzić program ponownego odłowienia psów oznakowanych i ich ponownego szczepienia/odrobaczenia.

Jednocześnie proponujemy prowadzenie intensywnych działań edukacyjnych wśród mieszkańców społeczności lokalnych, z dużym naciskiem na dzieci. Działania takie już rozpoczęliśmy. Od maja 2019r. we współpracy z Vetpalatą prowadzimy spotkania z dziećmi w szkołach, podczas których prowadzimy badania przesiewowe USG w kierunku echinokokozy oraz rozdajemy torby edukacyjne „jak się chronić przed echinokokozą”. Edukacja oraz badania przesiewowe to podstawa zwalczania echinokokozy.

Treść niniejszej petycji złożymy na ręce przedstawicieli Rządu Kirgistanu podczas naszej tegorocznej wizyty w Kirgistanie, tj. w dniach 16-24 maja 2020r.

Jeżeli popierasz nasze działania, jeżeli podobnie jak my jesteś przeciwko masowym odstrzałom psów, jeżeli podobnie jak my chcesz coś zmienić – PODPISZ NASZĄ PETYCJĘ, STOP ODTRZAŁOM PSÓW!

Nasza strona internetowa

LINK do strony z informacjami o odstrzałach psów


Veterinary Foundation Poland    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Veterinary Foundation Poland do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )