Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza_Radom

 
 
 

 

                                 Sz.P. Radosław Witkowski
                                 Prezydent Miasta Radomia
                                 ul. Kilińskiego 30
                                 26-600 Radom

                                 prezydent@umradom.pl

 

 

Szanowny Panie Prezydencie,

Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców stanowi istotne uprawnienie urzeczywistniające realizację zasady pomocniczości określonej w preambule Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jest również istotnym narzędziem zwiększającym zaangażowanie mieszkańców w sprawy wspólnoty samorządowej. Umożliwienie mieszkańcom zgłaszania projektów uchwał odbywa się z pożytkiem dla jakości działania samorządu terytorialnego, poprzez pełne wykorzystanie potencjału obywateli i zwiększanie ich poczucia związku ze wspólnotą samorządową. 

Przyjęcie w statucie jednostki samorządu terytorialnego rozwiązania polegającego na włączeniu grupy mieszkańców w poczet podmiotów upoważnionych do zgłaszania inicjatywy uchwałodawczej jest zgodne z brzmieniem art. 169 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez znaczenia pozostaje również uznanie w treści Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego prawa obywateli do uczestnictwa w kierowaniu sprawami publicznymi za jedną z demokratycznych zasad. Autorzy Karty wyrazili również przekonanie, że istnienie społeczności lokalnych wyposażonych w rzeczywiste uprawnienia stwarza warunki dla zarządzania skutecznego i pozostającego zarazem w bezpośredniej bliskości obywatela. Podobne rozwiązania zostały przyjęte przed rady wielu gmin i miast, w tym i na terenie naszego województwa. 

W związku z powyższym zwracamy się z wnioskiem o uregulowanie tego uprawnienia w statucie naszej gminy. Proponuję by z uwagi na znaczące podobieństwo w zakresie obszaru i charakteru funkcjonowanie, szczegółowe rozwiązania oparte były na wzorze regulacji wprowadzonych już w mieście Łodzi. Zgodnie z postanowieniami jej statutu, inicjatywę uchwałodawczą posiada grupa co najmniej 1000 mieszkańców (po ostatnich zmianach). Jednoczenie proponuję wprowadzenie następującej procedury rozpatrywania:

1. Złożenie projektu uchwały przez grupę 15 osób w celu sprawdzenia jego poprawności. 

2. Po maksymalnie 21 dniach opinia na temat poprawności projektu. 

3. 3 miesiące na zebranie ponad 1.000 podpisów pod obywatelskim projektem uchwały. 

4. Projekt po pozytywnej weryfikacji musi trafić na najbliższą sesję Rady Miejskiej (jeżeli zostało do niej mniej niż 7 dni – do porządku obrad następnej sesji).
                                           /źródło: lodzianiedecyduja.pl/ 

Wydaje się, że z uwagi na liczbę osób zamieszkujących na terenie naszej wspólnoty, tak przyjęte rozwiązanie stworzy ramy do zwiększenia partycypacji społecznej oraz usprawni działanie organów jednostek samorządu terytorialnego.