O upamiętnienie Alberta Camusa w Poznaniu

Skontaktuj się z autorem petycji

Otwarcie parku Alberta Camusa w Poznaniu

2023-06-23 06:23:50

Szanowni Państwo,

Jak informuje Urząd Miasta Poznania, w poniedziałek, 26 czerwca 2023 r. o godzinie 12 ma nastąpić otwarcie parku Alberta Camusa w Poznaniu.

Park znajduje się na osiedlu Literackim w Poznaniu (na Strzeszynie) w rejonie ronda Józefa Czapskiego i ulicy Kazimierza Wierzyńskiego.

Jest to prawdopodobnie pierwszy obiekt topograficzny w Polsce, upamiętniający tego Noblistę. 

Uroczystość otwarcia parku jest częścią oficjalnych obchodów 67. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Pełen program obchodów znajduje się tutaj:

https://www.poznan.pl/mim/info/news/poznanski-czerwiec-1956-program-obchodow,206697.html

W tym roku mottem obchodów jest cytat z przemówienia Camusa z 12 lipca 1956 r. w sprawie Poznania:

"To właśnie miał wyrażać ich krzyk - że nie mieli oni ani chleba, ani wolności."

 


Adam Suwart

Albert Camus upamiętniony w Poznaniu

2021-06-01 18:03:38

Szanowni Państwo,

Dzisiaj, 1 czerwca 2021 roku, po upływie trzech lat od złożenia przeze mnie wniosku w sprawie upamiętnienia w Poznaniu Alberta Camusa, Rada Miasta Poznania podjęła - jak się dowiaduję - jednogłośnie - uchwałę o nazwaniu imieniem Alberta Camusa nowego parku na terenie miasta Poznania.

Imię Alberta Camusa otrzymuje  tym samym obszar, który w przyszłości będzie urządzony jako park i jest położony w obrębie tak zwanego osiedla literackiego na Strzeszynie w Poznaniu. Nazwany imieniem Noblisty park znajduje się przy rondzie Józefa Czapskiego (jakże związanego z Camusem!), w rejonie ulicy Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego...

A zatem, choć wybór miejsca finalnie nie był spójny z lokalizacjami zaproponowanymi w moim wniosku, a o ostatecznie przygotowanym projekcie uchwały z taką lokalizacją nikt nie zechciał mnie poinformować i w związku z tym nie miałem na ową uchwałę wpływu - to jednak uznałem, że należy zaakceptować tę decyzję urzędników i radnych miejskich. 

Sądzę, że w miejscu nazwanym dziś imieniem Alberta Camusa powstanie za jakiś czas reprezentacyjny park, w którym będziemy mogli organizować wydarzenia, związane z twórczością Patrona i ideałami, którym hołdował. Jest już zresztą pomysł Festiwalu Camusowskiego, który mógłby być w Poznaniu organizowany każdego roku. Nad jego programem pracujemy. Tych z Państwa, którzy zechcieliby wzbogacić projekt takiego festiwalu swoim udziałem, pomysłami, zapraszam do kontaktu.

Bardzo dziękuję wszystkim Paniom i Panom, którzy zechcieli poprzeć niniejszą petycję w sprawie upamiętnienia Alberta Camusa w Poznaniu i tym samym przyczynili się do dzisiejszego utrwalenia Jego imienia w Poznaniu.

Szczególne podziękowania chciałbym skierować do:

- Pana Doktora Macieja Kałuży z Polskiego Stowarzyszenia Alberta Camusa za poparcie w 2018 r. mojego wniosku i za czynione przez następne lata starania, za zaufanie i udzielane wsparcie;

- Pani Ewy Wójciak z Teatru Ósmego Dnia za życzliwość i pomoc w rozpropagowaniu niniejszej petycji;

- redakcji  prasowych, pomagających w latach 2018-2021 w upowszechnieniu idei upamiętnienia Alberta Camusa w Poznaniu: Biuletynu Miejskiego (Wydawnictwo Miejskie Posnania), TVP 3 Poznań i poznańskiej Redakcji "Gazety Wyborczej".

O ile mi dobrze wiadomo, Poznań jest pierwszym polskim miastem, które poprzez dzisiejszą uchwałę Rady Miasta Poznania upamiętniło imię Alberta Camusa.

Cieszę się, ża Albert Camus został upamiętniony w Poznaniu w 65. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Żałuję, że nie doczekało tego wielu Uczestników tych doniosłych wydarzeń, także tych, oskarżonych po Czerwcu w Procesach Poznańskich jesienią 1956 roku; wśród Nich był mój Ojciec, Jan Maksymilian Suwart (1934-1989). 

Bez popadania w emfazę mogę powiedzieć, że w jakimś sensie udało mi się - w dużej mierze dzięki Państwa poparciu - wyrazić wdzięczność wobec Alberta Camusa także w imieniu mojego przedwcześnie zmarłego Ojca. Mój Tata był zapewne jednym z tych, którym odważne, nonkonformistyczne wypowiedzi i działania Camusa z lata 1956 roku przyniosły sporo ulgi w ubeckim karcerze na Kochanowskiego w Poznaniu (choć wtedy pewnie Tata nie zdawał sobie sprawy z tego, komu tę ulgę, przynajmniej częściowo, zawdzięcza).

Licząc na Państwa wyrozumienie wobec tego, nieco familiarnego tonu, pozostawiam nas z prostymi, a dziś szczególnie wymownymi słowami, które o Camusie wypowiedziała Hannah Arendt:

Jest to bez wątpienia najlepszy człowiek w dzisiejszej Francji. O głowę przewyższa wszystkich innych intelektualistów.

Przygnębia mnie jednak to, że w dzisiejszych czasach, w naszych mikroświatach, ale i w pejzażu globalnym, tak mało jest tych, których wyrastające sponad mierzwy banału i konformizmu głowy i szlachetne oblicza przynajmniej by kogoś drażniły, skoro już nie potrafią zachwycać.

Z wyrazami szacunku,

Adam Suwart


Adam Suwart

Rocznica śmierci Alberta Camusa

2021-01-04 08:22:26

Szanowni Państwo,
 

Jeszcze raz dziękuję za poparcie ubiegłorocznej petycji w sprawie upamiętnienia w Poznaniu Alberta Camusa.

 Druzgocąca już od lat nasze życie publiczne pandemia beznamiętnej ignorancji uśmierciła też Noblistę...

Dziś 61. rocznica Jego śmierci w wypadku samochodowym w okolicach miejscowości Sens. Można by powiedzieć, że po tylu latach Camus bezsensownie zmarł ponownie w Poznaniu.

Zupełnym nonsensem jest bowiem fakt, że od 2018 r. nie rozpatrzono w Poznaniu wniosku o uhonorowanie Camusa poprzez nadanie Jego imienia bezimiennemu parkowi w Poznaniu. Czyż nie byłby to też honor dla tych, którzy mają narzędzia prawne, by taką decyzję w naszym imieniu podjąć? Mimo oficjalnego wniosku sprzed niemal 3 lat, mimo publicznej petycji, przychylności mediów, różnych środowisk i osobistości - nie doczekaliśmy się spełnienia naszych próśb i wniosków.

Jeden z bezimiennych parków, dla którego proponowaliśmy patronat pisarza, otrzymał zresztą w minionym roku innego patrona. Zostały nim skądinąd sympatyczne ogoniaste płazy o wodno-lądowym trybie życia - Traszki Ratajskie.

Przekonany, także przez twórczość Camusa, wierzę jednak nadal, że "w ludziach (także tych przywartych już niemal rutynowo do urzędniczych stanowisk) więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę."

Dlatego, pomny zasług Alberta Camusa nie tylko dla światowej kultury, ale i właśnie dla samego Poznania oraz dla konkretnych jego obywateli (Czerwiec 1956), podejmę dalsze działania, by Noblista został w tym mieście godnie upamiętniony.

 Liczę na Państwa wsparcie.

 Z wyrazami szacunku,

 Adam Suwart

Adam Suwart

Podziękowanie za poparcie petycji

2020-01-06 20:01:45

Szanowni Państwo,

Ktoś własnie składa dwusetny podpis pod naszą petycją w sprawie upamiętnienia ALBERTA CAMUSA w Poznaniu.

Składam Państwu podziękowanie i wyrazy uznania za solidarność z tą inicjatywą, podpisanie petycji i poświęcenie czasu na zarekomendowanie tej sprawy kolejnym osobom.

Po upływie dwóch dni od opublikowania petycji mamy już około 200 podpisów.

Oczywiście nadal można się podpisywać, do czego serdecznie zachęcam.

Mam nadzieję, że w 2020 roku będziemy mogli już zorganizować wolnościowy festiwal, odwołujący się do osoby Alberta Camusa i jego twórczości w jednym z bezimiennych dotąd poznańskich parków, który otrzyma patronat tego wybitnego twórcy.

Mimo że starania o upamiętnienie Camusa w Poznaniu rozpoczęte zostały już ponad półtora roku temu, wierzę, że niebawem zostaną godnie sfinalizowane, do czego walnie się Państwo przyczyniają swoim wsparciem. Czekamy długo, ale przecież, jak mówił Camus, "trzeba sobie wyobrażać Syzyfa szczęśliwym".

Dzięki Państwu, łatwiej mi kształtować w sobie taki typ wyobraźni.

Życzę Państwu dobrch dni w młodym jeszcze roku 2020.

Będę tu informował o przebiegu sprawy.

Z wyrazami szacunku,

Adam Suwart

PS Każdy podpis powinien być potwierdzony poprzez kliknięcie linku w wiadomości e-mail. Powinna ona była nadejść na Państwa adresy e-mail po złożeniu podpisu na stronie petycji. Nieliczne osoby, które nie zdołały jeszcze potwierdzić podpisu, uprzejmie proszę o przejrzenie swoich skrzynek pocztowych, także folderu "spam" i uczynienie zadość temu formalnemu wymogowi. Dziękuję!

 


Adam Suwart



Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.