Petycja stop A50/S50 - Nie niszczcie bagien Całowanie i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego

Skontaktuj się z autorem petycji

Prosimy podpisz petycję Stop wycinkom lasów w Warszawie i okolicach!

2022-10-10 15:00:24

Wspieramy apel o zaprzestanie prowadzenia cięć na cele gospodarcze na terenach leśnych będących w zarządzaniu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w granicach m. st. Warszawy oraz na terenie aglomeracji warszawskiej.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Według danych pochodzących z oficjalnych dokumentów Lasów Państwowych, zawartych w Planach Urządzania Lasu dla nadleśnictw działających na terenie m.st. Warszawy i aglomeracji warszawskiej, w ciągu najbliższych 5 lat na samym terenie Warszawy planowana jest wycinka aż 63.61 hektara lasów. Stanowi to powierzchnię większą niż takie warszawskie parki jak Park Skaryszewski (55 ha) oraz niewiele mniejszą niż Park Łazienki (76 ha) czy Pole Mokotowskie (73 ha). Oznacza to drastyczny ubytek terenów zielonych, z których na co dzień mogą skorzystać mieszkańcy Warszawy.

Prosimy podpisz petycję, z góry dziękujemy!

https://naszademokracja.pl/petitions/stop-wycinkom-lasow-w-warszawie-i-okolicach


Stowarzyszenie Nasz Bóbr, Inicjatywa Społeczna na Rzecz Prażmowskich Drzew, Alarm dla Klimatu - Piaseczno, Celestynów dla Klimatu, Centrum Ochrony Mokradeł

Protest przeciwko projektom CPK 1.X.2022 Warszawa

2022-09-30 10:34:44
Szanowni Państwo,
W związku z podpisaniem przez Panią/Pana petycji

Petycja stop A50/S50 - Nie niszczcie bagien Całowanie i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego

informujemy, że w dniu 1.X. 2022 (sobota) w Warszawie odbędzie się ogólnopolski protest rpzeciwko projektom CPK, a węc również przeciwko A50/S50.

 
INFORMACJA PRASOWA
 
OGÓLNOPOLSKI PROTEST PRZECIWNIKÓW CPK W WARSZAWIE - w pierwszą sobotę października od godz. 11.00!
W najbliższą sobotę, 1 października 2022 r. w Warszawie odbędzie się protest przeciwników realizacji inwestycji w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Protest odbędzie się w samym środku stolicy, w formie przemarszu od Ronda Charles’a de Gaulle’a do Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu.
Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na godz. 11.00 w okolice Ronda Charles’a de Gaulle’a (krzyżowanie Al. Jerozolimskich i Nowego Światu w Warszawie), skąd protestujący ruszą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem pod siedzibę prezydenta RP. Zakończenie wydarzenia planowane jest około godz. 13.30. Udział w proteście wezmą przedstawiciele miejscowości z całej Polski, które mogą być dotknięte przez inwestycje CPK: megalotnisko, kolejowe „szprychy” KDP oraz autostradę A50. Najliczniej zapowiadają się mieszkańcy woj. mazowieckiego, wielkopolskiego, lubelskiego, łódzkiego i śląskiego; obecni będą również przedstawiciele Dolnego Śląska, Podkarpacia i Podlasia. Chcą zaprotestować przeciwko przeskalowanym, niezasadnym inwestycjom, niszczeniu przyrody i krajobrazu oraz nieuchronnym wywłaszczeniom, jeśli inwestycja CPK będzie kontynuowana. Ich najważniejsze hasła, znane już mediów społecznościowych, to #TakDlaRozwojuNieDlaRozboju, #StopCPK, #NIEdlaCPK.
„Nie zgadzamy się na realizację megalomańskiego projektu, jakim jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i Kolei Dużych Prędkości. Nie ma społecznej zgody na tą szkodliwą, kosztowną i budowaną na ludzkiej krzywdzie inwestycję. Nie ma zgody na rozkradanie prywatnej własności i łamanie praw gwarantowanych przez Konstytucję RP” – powiedziała Magdalena Darska-Serafin ze Stowarzyszenia Społeczność Stare Budy (gmina Jaktorów, Mazowsze).
„Widmo wywłaszczeń wisi nad nami od pięciu lat – bo tyle czasu minie wkrótce od chwili ogłoszenia planu budowy centralnego lotniska w Baranowie. Spółka CPK zmusza nas do życia w strachu, niepewności. Dlatego protestujemy i będziemy protestować!” – dodał Kamil Szymańczak, rolnik, którego gospodarstwo położone jest na terenie przyszłego lotniska CPK.
Realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego popiera obecnie zaledwie 16 proc. społeczeństwa, a niemal 40 proc. jest tej inwestycji przeciwna.* Pomimo tego, spółka CPK przyspiesza prace przygotowawcze i coraz śmielej zapowiada wywłaszczenia.
Przyspieszeniu inwestycji pomóc ma Ustawa o przyspieszeniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, w połowie sierpnia br. podpisana przez prezydenta A. Dudę. W kontekście CPK, istotny punkt zapalny stanowią wywłaszczenia: szacuje się, że dotknąć mogą ponad 20 tys. właścicieli gruntów i domów w całej Polsce, z uwagi na to, iż na realizację inwestycji niezbędnych będzie nawet 20 000 ha gruntów. I właśnie teraz, z inicjatywy M. Horały, pełnomocnika rządu ds. CPK procedowana jest nowelizacja ustawy regulującej procedury wywłaszczeniowe pod cele publiczne (ugn). Zaproponowane zmiany oferują części wywłaszczanych drobne korzyści, za to zabiera istotny benefit: zlikwidowana ma zostać tzw. zasada korzyści**. W przyszłym tygodniu prace nad ugn podejmie Senat RP.
- Koncepcja CPK zapowiedziana została pięć lat temu, jesienią 2017 r. Koszt realizacji szacowany był wówczas na 30-34,9 mld zł, a sam projekt obejmował budowę lotniska, rozbudowę sieci drogowej oraz budowę linii KDP Warszawa-Łódź.
Dziś projekt rozrósł się zarówno w zakresie skali, jak i kosztów. Cała koncepcja CPK obecnie składa się lotniska, niemal 2000 km nowych linii kolejowych, autostrady A50, linii energetycznych doprowadzających prąd do nowych linii kolejowych oraz licznych pomniejszych elementów. Jeszcze bardziej imponuje i zadziwia 8x wzrost planowanych kosztów – które w lipcu br. zostały oszacowane przez M. Horałę, pełnomocnika rządu ds. CPK na 50 mld euro*** (około 250 mld zł), czyli równowartość blisko połowy całego budżetu Polski lub sumy wypłat w programie 500+ przez 6 kolejnych lat.
Przygotowania do realizacji projektu CPK prowadzone są bez rzetelnego harmonogramu, analizy alternatyw, kontroli kosztów, wskazania źródeł finansowania. Zgodnie z zaleceniami Banku Światowego, projekt tej skali, realizowany za środki publiczne, powinien być w pełni transparentny, by wyeliminować potencjalną niegospodarność oraz zjawiska korupcyjne. Tymczasem posłowie opozycji oraz strona społeczna, pomimo ponawianych starań, nie mają możliwości dostępu do kluczowych informacji.
- NOWA SPECUSTAWA o CPK (Ustawa o przyspieszeniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego) – akt, który daje silne, nieznane dotąd w polskim prawie umocowanie pełnomocnikowi rządu ds. CPK i zmienia równocześnie 24 (!) ustawy. Podstawowym celem jest integracja PPL z CPK, co prowadzi do skupienia w jednym podmiocie zadań dotyczących planowania i zarządzania krajową infrastrukturą lotniskową. Dzięki temu, CPK zyskuje silny wpływ na lotnisko Chopina w Warszawie oraz sieć lotnisk regionalnych. Dodatkowo, Ustawa modyfikuje zasady pozyskiwania nieruchomości w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć przez spółkę CPK i daje spółce daleko idące uprawnienia w zakresie planowania przestrzennego.
- ugn (Ustawa o gospodarce nieruchomościami) – reguluje m.in. zasady wywłaszczeń pod cele publiczne. Zapisy proponowane w nowelizacji bardzo niepokoją właścicieli zagrożonych wywłaszczeniem. Z tego powodu, z inicjatywy posłów opozycji, w sierpniu br. odbyło się wysłuchanie publiczne w Sejmie, podczas którego obywatele mogli zgłosić swoje uwagi. Pomimo szerokiego odzewu społecznego - w wysłuchaniu wzięło udział ponad 100 osób, a całe wydarzenie trwało ponad 4 godziny – wszystkie uwagi zgłoszone przez stronę społeczną zostały w Sejmie odrzucone.

DO zobaczenia w Warszawie!


Stowarzyszenie Nasz Bóbr, Inicjatywa Społeczna na Rzecz Prażmowskich Drzew, Alarm dla Klimatu - Piaseczno, Celestynów dla Klimatu, Centrum Ochrony Mokradeł

3 debata społeczna w temacie projektów CPK - 27.03, g. 17.00-19.30

2021-03-25 15:30:30

W imieniu inicjatywy społecznej „NIE dla projektów CPK w całej Polsce” serdecznie zapraszam na naszą Trzecią Debatę Publiczną, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 27 marca 2021 r. w godzinach 17.00-19.30   Temat wiodący: CPK. Inwestycje infrastrukturalne a prawa obywatelskie.

W naszej ocenie, w procesie realizacji projektu CPK dochodzi do naruszania, naginania, omijania i zmieniania bez rzetelnych konsultacji przepisów dotyczących:   §  ochrony środowiska §  dostępu do informacji §  prawa własności   Projekty CPK - jeśli będą realizowane w założonej, zbyt wielkiej skali i w sposób, który sugerują jego przedstawiciele – czyli bez należytej dbałości o naturę, stanowią ogromne zagrożenie dla klimatu i środowiska. Najlepszym narzędziem ochrony środowiska jest dobre prawo, dlatego z niepokojem obserwujemy, jak przepisy, które dotyczą środowiska są obecnie w Polsce traktowane. Widzimy jak w wiele regulacji krok po kroku oddala się od przepisów unijnych. Niepokój budzi również ograniczony dostęp do informacji – choć projekty CPK dotyczą rozwoju infrastruktury publicznej i wydawane są na nie ogromne środki.

  Podczas najbliższej debaty chcemy również porozmawiać o prawach osób indywidualnych oraz społeczności, których dotknąć może realizacja CPK. Chcielibyśmy wspólnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób możemy te prawa chronić.   Inicjatywy i działania inicjatywy społecznej „NIE dla projektów CPK w całej Polsce” można śledzić na bieżąco pod adresem: https://www.facebook.com/groups/NieDlaCPK. Liczę na to, że pozostaniemy w kontakcie, a w najbliższą sobotę spotkamy się podczas debaty!

https://www.facebook.com/events/786406035340069


Stowarzyszenie Nasz Bóbr, Inicjatywa Społeczna na Rzecz Prażmowskich Drzew, Alarm dla Klimatu - Piaseczno, Celestynów dla Klimatu, Centrum Ochrony Mokradeł

Zaproszenie na debatę społeczną na temat CPK 13.03 godz. 17.00

2021-03-09 21:28:30

Inicjatywa Społeczna NIE DLA PROJEKTÓW CPK W CAŁEJ POLSKCE!!! zaprasza na debatę społeczną na temat projektów CPK. Porozmawiamy o megalotnisku, obwodnicach Warszawy i planowanych liniach kolejowych. Zapraszamy sobota, 13.03. godz. 17.00.

https://www.facebook.com/events/343905900263118

 


Stowarzyszenie Nasz Bóbr, Inicjatywa Społeczna na Rzecz Prażmowskich Drzew, Alarm dla Klimatu - Piaseczno, Celestynów dla Klimatu, Centrum Ochrony Mokradeł

Uwagi Centrum Ochrony Mokradeł w 2 turze konsultacji CPK

2021-01-26 15:46:07

Petycja wciąż aktywna, jeszcze podpisujemy ją.

Uwaga 1: Domagamy się pełnej analizy potencjalnego wpływu inwestycji na wszystkie obszary Natura 2000 oraz na integralność całej sieci Natura 2000 w Polsce.

Uzasadnienie: Autorzy Prognozy w subiektywny sposób uznali, że w analizie uwzględnią jedynie „szczególnie istotne (…) siedliska i gatunki, dla których wkład Polski w ochronę zasobów przyrodniczych UE jest kluczowy w odniesieniu do gatunków i siedlisk przyrodniczych, wśród których ponad 50% areału siedliska lub 50% populacji gatunku w UE występuje na terytorium Polski”. Uważamy, że poddawanie analizie tylko części obszarów Natura 2000 jest niezgodne Ustawą o Ochronie Przyrody oraz dyrektywami EU. Wpływ inwestycji należy przeanalizować dla każdego obszaru Natura 2000, na która może mieć ona potencjalny wpływ. Takie zawężenie liczby obszarów Natura 2000 poddanych analizie, jak również bardzo lakoniczne potraktowanie tej analizy, jest również niezgodne z uzgodnieniem GDOŚ z 9 marca 2020.
Załączamy pismo do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, w którym wskazujemy na powyższe uchybienie Prognozy i wnioskujemy o jej poprawienie.

Uwaga 2: Wnioskujemy o uzupełnienie Tabeli 38 o wszystkie potencjalne kolizje z obszarami Natura 2000, w tym wskazane przez nas w pierwszym etapie konsultacji kolizje OAW z obszarami Natura 2000: Dolina Dolnego Bugu PLB 140001, Bagna Celestynowskie PLH140022, Bagno Całowanie PLB140011, Torfowiska Czernik PLH140037.

Uzasadnienie: Tabela 38 Wykaz ciągów będących w możliwej kolizji z obszarami z obszarami Natura 2000 oraz zalecenia minimalizujące błędnie sugeruje, że zaplanowano zalecenia minimalizujące do wszystkich możliwych kolizji ciągów komunikacyjnych z obszarami Natura 2000. Tymczasem w tabeli zestawiono jedynie wybrane kolizje, prawdopodobnie te, dla których autorzy Prognozy umieli w prosty sposób zaplanować zalecenia minimalizujące, natomiast wcale nie zamieszczono kolizji bardziej kontrowersyjnych i trudniejszych do uniknięcia przy realizacji planowanych inwestycji. Nie wskazano przykładowo przecięcia obszaru Natura 2000 Dolina Dolnego Bugu PLB 140001 przez OAW.
Załączamy pismo do GDOŚ, w którym wskazujemy na powyższe uchybienie Prognozy i wnioskujemy o jej poprawienie.

Uwaga 3: Wnioskujemy o rezygnację z przecięcia dolin Bugu i Narwi jakimkolwiek nowym przejściem drogowym. Jeżeli budowa OAW miała by być realizowana, wnioskujemy o przejście przez Bug/Narew po linii istniejących przepraw mostowych.

Uwaga 4: Budowa CPK i związana z nim rozbudowa infrastruktury drogowej i kolejowej są w naszej opinii sprzeczne z nadrzędnym interesem publicznym ponieważ przyczyniają się do przyspieszenia i pogłębienia globalnych zmian klimatu.

Uzasadnienie:  W związku z tym, że infrastruktura drogowa i kolejowa zaplanowana w celu obsługi CPK w wielu miejscach narusza obszary Natura 2000, dla realizacji tej inwestycji konieczne jest spełnienie przesłanki nadrzędnego interesu publicznego (jak zresztą autorzy Prognozy zauważają na stronie 409). W żadnym miejscu Prognozy nie podjęto się wykazania, że projekt CPK i związanej z nim infrastruktury spełnia to kryterium. W związku z tym podtrzymujemy nasze uwagi wskazane w pierwszym etapie konsultacji społecznych. Zgodnie z artykułem 5 Konstytucji Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę środowiska kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju. Według Światowej Komisji ds. Środowiska ONZ jest to rozwój, który „zaspokaja potrzeby obecne, nie pozbawiając przyszłych pokoleń możliwości realizacji ich potrzeb, rozwój stabilny, uwzględniający takie procesy zmian, w których eksploatacja zasobów, główne działy inwestowania, kierunki postępu technicznego oraz zmiany instytucjonalne pozostają ze sobą w relacji niekontrowersyjnej i harmonijnej, dając możliwość zaspokojenia tak potrzeb aktualnych jak i potrzeb i aspiracji w przyszłości. Ponadto przyjęto, że elementami składowymi zrównoważonego rozwój są: trwałość ekologiczna, rozwój ekonomiczny oraz sprawiedliwość społeczna między – i wewnątrzpokoleniowa”. Wobec szybko postępującego kryzysu klimatycznego wywołanego emisją gazów cieplarnianych, inwestycje przyczyniające się do zwiększenia emisji trudno zmieścić w przytoczonej definicji zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza w kontekście wymogu „międzypokoleniowej sprawiedliwości społecznej”. Co więcej, Rzeczpospolita Polska, podpisując w 2015 r. na XXI Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu w Paryżu (Porozumienie Paryskie), zobowiązała się solidarnie ze 194 innymi państwami do działań na rzecz ograniczenia wzrostu globalnej temperatury do 2°C (a w miarę możliwości 1,5°C) w stosunku to epoki przedprzemysłowej. Według danych Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu wymaga to ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do zera netto do roku 2050, a drogą do osiągnięcia tego celu powinno być ograniczenie emisji o połowę do 2030 roku. Prognozy pokazują, że podążanie obecną ścieżką rozwoju doprowadzi do wzrostu temperatury globalnej o 4-6°C do końca wieku i trudne do przewidzenia, ale niewątpliwie katastroficzne konsekwencje w kolejnym stuleciu, włącznie z coraz bardziej realnym scenariuszem gwałtownej zmiany klimatu spowodowanej przekroczeniem punktów krytycznych w systemie klimatycznym Ziemi. Jest to scenariusz oparty na dalszym spalaniu paliw kopalnych zakładający, że emisje gazów cieplarnianych rosną lub utrzymują się na obecnym poziomie. W świetle aktualnej wiedzy naukowej niewątpliwie nie można tego scenariusza uznać za zgodny ze zrównoważonym rozwojem. Awiacja jest odpowiedzialna za ok. 2,5% światowej emisji CO2 (2018 r.). Aby zapobiec katastroficznej zmianie klimatu, wypełniając zobowiązania Porozumienia Paryskiego, Rzeczpospolita Polska powinna w ciągu najbliższych 10 lat ograniczyć o połowę emisje gazów cieplarnianych z wszystkich sektorów gospodarki, uwzględniając sektor transportowy. Decyzja o budowie CPK uzasadniona została prognozą, że tempo pasażerskiego ruchu lotniczego w Polsce (i szerzej w Europie Środkowo-Wschodniej) będzie rosło o ok. 5% rocznie w latach 2015-2030, a zatem założono znaczący wzrost ruchu lotniczego, czego nieuniknioną konsekwencją jest wzrost emisji gazów cieplarnianych. W myśl konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju oraz wspomnianych zobowiązań klimatycznych powinnością Rzeczypospolitej Polskiej jest działanie na rzecz szybkiego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, natomiast inwestowanie w rozwój sektora lotniczego jest sprzeczne z tym celem. Najmniej emisyjnym rodzajem transportu w przeliczeniu na pasażero-kilometr jest kolej. Rozwój szybkich kolei w obrębie Europy jest realną i znacznie mniej szkodliwą środowiskowo alternatywą dla lotów kontynentalnych. Loty międzykontynentalne mogą być obsługiwane przez istniejące porty lotnicze – w tym lotnisko Okęcie oraz inne lotniska europejskie. Jako organizacja zajmująca się ochroną przyrody i środowiska, Centrum Ochrony Mokradeł przedkłada zasadę zrównoważonego rozwoju nad doraźne interesy finansowe sektora lotniczego, nie zgadza się też na promocję, sprzecznej z zasadą zrównoważonego rozwoju, wizji rozwoju intensywności ruchu lotniczego kosztem rosnących emisji dwutlenku węgla. Według naszej oceny budowa CPK powinna zostać zaniechana i zastąpiona inwestycją w sieć szybkich połączeń kolejowych. Dlatego sprzeciwiamy się uznaniu budowy CPK za nadrzędny interes społeczny. W związku z powyższym, domagamy się uwzględnienia w Prognozie budowy sieci szybkich kolei jako alternatywnego wobec budowy centralnego lotniska rozwiązania odpowiadającego na potrzeby usprawnienia transportu międzynarodowego, jednocześnie zmniejszającego emisje gazów cieplarnianych, a nie przyczyniającego się do ich wzrostu, a także zamieszczenia analizy spełniania przez wszystkie warianty przesłanki nadrzędnego interesu publicznego.

 Zawalczcie o te cenne tereny, zbierzcie wiecej podpisów.


Stowarzyszenie Nasz Bóbr, Inicjatywa Społeczna na Rzecz Prażmowskich Drzew, Alarm dla Klimatu - Piaseczno, Celestynów dla Klimatu, Centrum Ochrony Mokradeł

Petycja ogólnopolska NIE DLA PROJEKTÓW CPK W CAŁEJ POLSCE!!!

2020-02-27 20:41:46

Stworzono petycją ogólnopolską, prosimy o podpisanie i promowanie jej: https://www.petycjeonline.com/nie_dla_projektow_centralnego_portu_komunikacyjnego

Z góry dziękujemy Wam wszystkim za pomoc,


Stowarzyszenie Nasz Bóbr, Inicjatywa Społeczna na Rzecz Prażmowskich Drzew, Alarm dla Klimatu - Piaseczno, Celestynów dla Klimatu

NIE DLA PROJEKTÓW CPK W CAŁEJ POLSCE!!!

2020-02-26 11:19:26

Podpisy pod petycją świadczą o Waszym poparciu dla sprawy. Jednak charakter całokształtu projektów CPK ma szerszy wydźwięk, dlatego też utworzyliśmy grupę publiczną na FB, która ma na celu łączenie sił we wspólnym powiedzeniu NIE DLA PROJEKTÓW CPK W CAŁEJ POLSCE!!! Tworzymy własnie ogólnopolską petycję o takiej nazwie, link wstawimy wkrótce - chodzi o wpływ na klimat, konsewkencje inwetsycji dla regionów roliczych, dla środowiska, a w efekcie na naszą przyszłość. Łączmy siły w tym temacie:

https://www.facebook.com/groups/NieDlaCPK/


Stowarzyszenie Nasz Bóbr, Inicjatywa Społeczna na Rzecz Prażmowskich Drzew, Alarm dla Klimatu - Piaseczno, Celestynów dla KlimatuUdostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...