Apel do Prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie podpisania ustawy o uznaniu śląskiego za język regionany

Szanowny Panie Prezydencie,

     zwracam się do Pana z apelem o podpisanie Ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, nadającej śląskiemu status języka regionalnego.  

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań z 2021 roku w liczbach pokazał to o czym środowiska śląskie mówiły od lat. Spis ten wykazał, że 467 145 osób używa języka śląskiego w kontaktach domowych, a tym samym, że śląskość ma swój realny wymiar w postaci prawie pół miliona obywateli Polski.

Środowiska śląskie wykazały się ogromną determinacją jak i bezprecedensową skalą pracy by udowodnić że ten język jest żywy i obecny w społeczeństwie. Warto zwrócić uwagę, że śląski jest podstawą twórczości nie tylko dojrzałego pokolenia, ale również młodych ludzi którzy dopiero za kilka lat wkroczą w dorosłe życie.

Obywatelski ruch, który nieustannie na ziemiach śląskich funkcjonował i w granicach prawa walczył o uznanie śląskiego za język regionalny, przybrał na sile, by nareszcie w sposób skuteczny usystematyzować prawnie to co tak wielu z nas myśli i czuje.

Wierzymy, że Pan Prezydent doceni zarówno wysiłek tych osób, ale przede wszystkim dostrzeże pół miliona obywateli dla których śląski jest językiem równie ojczystym jak język polski i ustawowo zachowa tę bezcenną spuściznę i ogromną część kultury i tradycji Rzeczypospolitej Polskiej.

WhatsApp_Image_2024-05-10_at_11.03_.51_.jpeg


Anna Zasada - Chorab    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Anna Zasada - Chorab będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...