Apel do Radnych Rady Miasta Katowice - Ratujcie bezcenne drzewa Katowic!

Fotografia_Studio_Facebook_Zdjęcie_w_Tle_(2).png

Szanowni Państwo, Radne i Radni Rady Miasta Katowice!

My, mieszkańcy Katowic i okolic, którym na sercu leży los katowickich lasów, apelujemy do Państwa o zagłosowanie za przyjęciem uchwały Rady Miasta, ustanawiającej pomnikami przyrody 227 cennych przyrodniczo drzew w Lasie Murckowskim, na terenie Katowic.

Te długowieczne, w ogromnej części 100-200-letnie drzewa, które są dwudziestym pokoleniem drzew dawnej Puszczy Śląskiej osiągnęły monumentalne rozmiary. Jeśli obejmiemy je odpowiednią ochroną, dożyją kolejnych 200.

Dzięki ciężkiej pracy mieszkańców wspomaganych przez przyrodników, odnaleźliśmy i opisaliśmy 227, które spełniają kryteria pomników przyrody (w szczególności kryterium dotyczące obwodu pnia na wysokości 130 cm od gruntu, który dla większości z nich - buków i dębów - wynosi 300 cm).

Bez wahania można powiedzieć, że są to jedne z najbardziej unikalnych drzew w całej Polsce - wyróżniają się nie tylko wiekiem, ale i rozmiarami i okazałością.  

Dodatkowo, są miejscem lęgowym puszczyka uralskiego, miejscem bytowania zagłębka bruzdkowanego i innych, rzadkich gatunków zwierząt związanych ze starymi drzewami, w tym wielu gatunków ptaków.  

Rosną wzdłuż szlaków turystycznych i ścieżek spacerowych wykorzystywanych przez mieszkańców Katowic i okolic, dostarczają im głębokich a niestety coraz rzadszych wrażeń estetycznych i krajobrazowych, a przede wszystkim czynią okolicę - i w tym nasze miasto - absolutnie wyjątkową.

Drodzy Państwo Radni, pomóżcie nam je uratować!
Nie zniszczmy tego dziedzictwa, tej wyjątkowości - Wasze dzieci i wnuki nigdy Wam tego nie wybaczą.   

Piły w Lesie Murckowskim niestety nie cichną. Nie do wszystkich drzew udało nam się dotrzeć na czas - wiele z tych monumentalnych, pięknych drzew, które można by objąć ochroną zostało już wyciętych.

Wierzymy, że dla radnych ważne będzie dobro mieszkańców, ochrona przyrody, zachowanie bezcennego daru natury i zagłosujecie za przyjęciem uchwały, która ochroni drzewa przed wycięciem.

RADNI! ZAGŁOSUJCIE ZA PRZYJĘCIEM UCHWAŁY USTANAWIAJĄCEJ DRZEWA W LESIE MURCKOWSKIM POMNIKAMI PRZYRODY! POMÓŻCIE NAM STWORZYĆ PRECEDENS!

Fotografia_Studio_Facebook_Zdjęcie_w_Tle_(3).png

 

Petycję przygotowała grupa mieszkańców Murcek i członkowie Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Katowic, którzy wraz z radnymi Koalicji Obywatelskiej opracowali projekt uchwały Rady Miasta nadającej drzewom status pomników przyrody.  

Zapraszamy każdą organizację i osoby prywatne do wsparcia naszej inicjatywy ochrony drzew. 

Nasze działania na facebooku możecie obserwować tu:

fb.com/drzewapomnikowekatowic

fb.com/mieszkancydlakatowic 


Mieszkańcy dla Katowic    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Mieszkańcy dla Katowic do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...