Apel o jasne i czyste „Światełko do nieba” WOŚP

322195107_1229790504618615_7286988715611606291_n1.jpg
Apelujemy o jasne i czyste „Światełko do nieba”, takie, które nie szkodzi zwierzętom, nie emituje szkodliwego dymu, nie zwiększa podatności na zachorowania.  

Popieramy główne działania WOŚP, ale nie ma naszej zgody na odpalanie fajerwerków podczas „Światełka do nieba”. Wielu z nas gra z Orkiestrą od dawna, wielu przyłączyło się w kolejnych latach. Jesteśmy z WOŚP całym sercem, ale fajerwerkowe ”Światełko do nieba” napełnia nas wielkim smutkiem. Dlatego zbieramy podpisy, bo chcemy to zmienić. Jesteśmy przeciwko odpalaniu fajerwerków zarówno w sylwestra i w Nowy Rok, jak i podczas finałów WOŚP.   

Na stronach Orkiestry można przeczytać:  „O godzinie 20:00 w finałową niedzielę zapraszamy wszystkich do udziału w happeningu pt. "Światełko do Nieba". W tej jednej chwili prosimy wszystkich, którym bliskie są idee WOŚP, o wysłanie w stronę nieba, czyli w kierunku Dobrych Aniołów, światełka w postaci np. zapalonej zapałki, świeczki, pochodni czy sztucznych ogni”.  

Apelujemy do Jurka Owsiaka i pozostałych organizatorów wydarzeń WOŚP o usunięcie sztucznych ogni z tego zestawu. O nieużywanie fajerwerków podczas głównego finału i nienamawianie innych do takiej formy ”Światełka”.  

Wiele organizacji, wiele osób bardziej lub mniej znanych, wielu sympatyków Orkiestry przez lata apelowało do Pana, Panie Jurku, o odejście od petard. Wydawało się, że apele te odniosły skutek. W 2018 roku ogłosił Pan, że kończy z fajerwerkami. Niestety nie dotrzymał Pan słowa; podczas 30. finału WOŚP aż się dymiło od fajerwerków i wówczas również pojawiły się silne głosy sprzeciwu. Wtedy po raz kolejny obiecał Pan, że fajerwerków nigdy więcej nie będzie. Przypominamy Panu te obietnice i apelujemy o dotrzymanie słowa.  

Prosimy obejrzeć ostatnie „Światełko do nieba” w Warszawie. Popatrzeć nie tylko na rozbłyski, lecz także na to, co dzieje się pomiędzy nimi. Wyraźnie widać, jak dużo dymu „uwalnia” taki pokaz – cały PNiK był spowity dymną zasłoną. To tak, jakby palił Pan monstrualnego papierosa i dmuchał toksycznym dymem mieszkankom i mieszkańcom Warszawy prosto w twarz. Nic dziwnego, że później, w Ratuszu, zaprotestowali.  

Raport Parlamentu Europejskiego pokazuje, że nawet krótkotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza jest bardzo niebezpieczne. Może obniżać odporność i zwiększać ryzyko zakażenia bakteriami i wirusami (https://smoglab.pl/co-laczy-smog-i-covid19/ ). Właśnie mamy okres wzrostu liczby zachorowań na grypę, zakażeń wirusem RSV czy zachorowań na COVID. Apelujemy o jasne i czyste „Światełko do nieba” – takie, które nie szkodzi zwierzętom, nie emituje szkodliwego dymu, nie zwiększa ludzkiej podatności na zachorowania. Niektóre sztaby WOŚP od dawna stosują takie właśnie, bezpieczne formy „Światełka”; bardzo ten gest doceniamy i serdecznie za niego dziękujemy.  

Zwracamy się teraz do Prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego: Panie Prezydencie! W zeszłym roku Jurek Owsiak obiecał Panu, że nie będzie już fajerwerków w finale WOŚP. Prosimy, żeby dopilnował Pan, by ta obietnica została spełniona. Ze względu na zwierzęta, a także dla naszego, ludzi, zdrowia. Krótko mówiąc: dla dobra nas wszystkich.  

ŻEBY NIKT NIE MIAŁ ŻADNYCH WĄTPLIWOŚCI: ODCINAMY SIĘ OD WSZYSTKICH TYCH, KTÓRZY ATAKUJĄ WOŚP I JURKA OWSIAKA ZA PROWADZENIE ZBIÓREK. NIE MAMY Z NIMI NIC WSPÓLNEGO. WRĘCZ PRZECIWNIE. POPIERAMY ORKIESTRĘ, TYLKO NIE MA NASZEJ ZGODY NA FAJERWERKI.  

Podsumowując:
❤️ Gramy z WOŚP i Jurkiem Owsiakiem do końca świata i o jeden dzień dłużej – TAK!!!!!

❤️ Czyste i jasne „Światełko do nieba” – TAK!!!!!

👎 Fajerwerki, sztuczne ognie, pirotechnika podczas „Światełka do nieba” – NIE!!!!!  

Prosimy wszystkich, którzy myślą podobnie, o podpisywanie tej petycji.  23.01.2023 prześlemy ją wraz z uzbieranymi podpisami do organizatorów WOŚP, Jurka Owsiaka i Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa. 

Ale nie będzie to koniec zbierania podpisów. Będziemy je zbierać, dopóki WOŚP nie zrezygnuje z fajerwerków.  

Organizatorzy akcji Podaruj Ciszę  

www.podarujcisze.pl

www.facebook.com/podarujcisze

 

Wcześniejsze apele do Jurka Owsiaka o odejście od fajerwerków:

List otwarty ZG Polskiego Towarzystwa Etycznego, OTOZ-Animals, Viva! Akcja dla Zwierząt, Klub Gaja  https://www.rp.pl/publicystyka/art2183161-list-otwarty-do-jerzego-owsiaka

Adam Wajrak   https://www.facebook.com/adam.wajrak/posts/10218516018399691

Darek Gzyra  https://krytykapolityczna.pl/kraj/zwierzeta-w-cieniu-swiatelka-do-nieba/

Karolina Kuszlewicz https://www.facebook.com/wimieniuzwierzat/posts/pfbid0hofL7oYEaWhpmZatuZYpMuuEHWgzA9n7di9TDHfzLfo4idLYsP9oAswWN2V6pfbml

Izabela Kraj

https://www.se.pl/warszawa/dlaczego-owsiak-wsadzil-trzaskowskiego-na-mine-wyjasniam-kraj-o-warszawie-felieton-aa-8pHn-zei6-64Ta.html?fbclid=IwAR1Am8acRlYuDvE53ne81vBJ-l1xlUUswwuW4HA8Tjbb37U5_6jDcj_xzvY

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Katarzyna do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUBPłatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...