Apel o wspólną listę lewicy w wyborach parlamentarnych

Wzywamy wszystkich liderów i liderki partii lewicowych i progresywnych do stworzenia wspólnej listy w wyborach parlamentarnych 2019.

Porażka opozycji w wyborach do europarlamentu otwiera na nowo przestrzeń do rozmowy o układzie, w jakim obóz lewicowy i progresywny wystartuje do parlamentu. Jesteśmy przekonane i przekonani, że najlepszym rozwiązaniem jest start lewicy społecznej, progresywnej i proekologicznej, od SLD przez Wiosnę po Razem i Zielonych oraz Unię Pracy i Ruch Sprawiedliwości Społecznej (otwartą na inne organizacje lewicowe oraz działaczy i działaczki), w jednym bloku idącym do wyborów oddzielnie od bloku chadecko-centrowego.  

W obliczu tak dużej polaryzacji politycznej w Polsce, i w szczególności w obliczu realnej groźby zdobycia przez PiS większości bezwzględnej, jeśli nie konstytucyjnej, środowiska lewicy społecznej i progresywnej muszą występować razem, żeby być słyszalne.  Wspólny start pozwoli zminimalizować ryzyko nieprzekroczenia progu wyborczego i zwiększyć szanse zdobycia jak największej reprezentacji w Sejmie.

Mamy świadomość istnienia różnic programowych między SLD, Wiosną, Razem i Zielonymi, ale jesteśmy pewni, że najistotniejsze wartości nas łączą. Chcemy Polski, która nie zostawia nikogo w tyle, walczy z nierównościami społecznymi i przeciwdziała wykluczeniu. Chcemy Polski, która zapewnia równe prawa i wszystkim, niezależnie od płci, narodowości, wyznania czy orientacji psychoseksualnej. Chcemy Polski, która przywróci zasady praworządności łamane przez PiS. Chcemy świeckiego państwa, chcemy aktywnego zapobiegania katastrofie klimatycznej, ochrony przyrody i praw zwierząt, chcemy silnej pozycji Polski w Unii Europejskiej. Do realizacji tych postulatów niezbędna jest silna reprezentacja lewicy w Sejmie, a tę zapewnić może tylko silny blok lewicowy.

Budowę wspólnej listy powinien ułatwić fakt, że delegacje SLD i Wiosny przystąpiły w ostatnim tygodniu do tej samej frakcji w europarlamencie – Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.  

Formuła wspólnego startu powinna zostać ustalona w partnerskich negocjacjach. Apelujemy jednak, aby tym razem szczegóły nie przesłoniły spraw najważniejszych.

Jeśli tym razem nie stworzymy alternatywy dla PiS i PO, duopol zdominuje polską politykę co najmniej do roku 2023, a pewnie na wiele dłużej. Będziemy dalej żyć w kraju rosnących nierówności, z wydłużającymi się kolejkami do lekarzy, przepełnionymi klasami w szkołach, miastami zatrutymi smogiem, z dominującą rolą Kościoła w życiu publicznym, gdzie kobieta nadal legalnie nie będzie mogła przeprowadzić aborcji, a kochający się geje czy lesbijki dalej będą dla państwa obcymi dla siebie osobami.

Tylko lewica daje nadzieję na zakończenie konfliktu, w którym strony wzajemnie odmawiają sobie godności i szansę na zbudowanie wspólnego państwa wszystkich obywatelek i obywateli.Być może mamy ostatnią na długie lata szansę na zmianę. Tylko od Was zależy, czy jej nie zmarnujemy.


Wiktoria Aleksandra Barańska

Dorota Budacz

Anna Grodzka

Agnieszka Herrmann-Jankowska

Agnieszka Lutostańska

Leszek Karlik

Leszek Kraszyna

Tomasz Leśniak

Konrad Mostek

Adam Ostolski

Marcin Wroński


#WspolnaListaLewicy    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam #WspolnaListaLewicy do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...