Zapewnienie każdej ciężarnej kobiecie obowiązkowego, bezpłatnego badania ultrasonograficznego piersi w pierwszym trymestrze ciąży

Katowice, 8 marca 2021 r.    

 

APEL  

 

    Dzień Kobiet 2021 roku chcemy podkreślić specjalną inicjatywą, której celem jest  ochrona kobiet w ciąży przed nowotworem piersi. Dlatego zwracamy się do Polskich Parlamentarzystów, wszystkich opcji, z prośbą o wsparcie akcji „Ciąża nie chroni przed rakiem”. Intencją naszych wspólnych działań jest doprowadzenie do zmian w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, tak by każda ciężarna, w pierwszym trymestrze, miała obowiązkowo wykonane bezpłatne badanie USG piersi.  

    „Ciąża i karmienie piersią chronią przed rakiem” – to mit, który trzeba obalić!  Według danych Fundacji Rak’n’roll, każdego roku w Polsce na raka choruje 400 kobiet spodziewających się dziecka, ta liczba stale rośnie. Średnio u jednej na 1000 ciężarnych rozpoznaje się chorobę nowotworową. 75 proc. przypadków raka piersi diagnozowanych jest dopiero po porodzie, co drastycznie zmniejsza szansę na wyleczenie.  

    Czujność onkologiczna w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących jest niezwykle ważna. W tym wyjątkowym czasie nie myśli się o raku. Bywa, że kobiety spodziewające się dziecka, mylą objawy choroby onkologicznej z objawami ciąży, bo symptomy są bardzo podobne.  

    Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje wykonywanie badania USG piersi u ciężarnych. Wprowadzenie obowiązkowego badania USG piersi do standardu opieki nad ciężarną daje możliwość szybkiego rozpoznania choroby, wdrożenia leczenia, a to znacząco zwiększa szansę na szczęśliwe macierzyństwo.

    Do działania zainspirowała nas historia dr Ewy Bogackiej-Konik – lekarza dentysty, członka Śląskiej Izby Lekarskiej. Po dwunastu latach starań o dziecko ciąża była dla niej jak cud. W pierwszym trymestrze, zalecone dodatkowo przez lekarza USG piersi wykazało nieprawidłowości, biopsja nie pozostawiła złudzeń – dr Ewa Bogacka-Konik dowiedziała się, że w lewej piersi pojawił się śmiertelnie groźny wróg – rak hormonozależny, który może zabić jej największe marzenie. Szybko rozpoczęła leczenie: chemioterapię, radioterapię, mastektomię. Gdyby nie to jedno badanie – USG piersi na początku ciąży, rak mógłby wygrać z życiem. Na szczęście dziś jest wspaniałą matką dwuletniego Bruna.

    Dlatego apelujemy o zapewnienie każdej ciężarnej kobiecie obowiązkowego, bezpłatnego badania ultrasonograficznego piersi w pierwszym trymestrze ciąży. Uprzejmie prosimy o podjęcie wszelkich możliwych kroków obejmujących także wystosowanie w tej sprawie interpelacji do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Wystarczy niewielka zmiana w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej w zakresie świadczeń w opiece ambulatoryjnej nad ciężarną z dn. 16.08.2018 r. i uruchomienie przez Narodowy Fundusz Zdrowia środków na sfinansowanie tych badań.  

    Mamy świadomość, że pandemia Covid-19 wciąż trwa i mocno obciąża system ochrony zdrowia, ale nie możemy zapominać, że nowotwory nie zniknęły i nadal zbierają swoje śmiertelne żniwo. Dzięki profilaktyce, której realny cel – bezpłatne USG – chcemy osiągnąć, możemy znacząco ograniczyć zagrożenie.  

 

prof. dr hab. n. med.  Tomasz Szczepański  
Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach  

dr n. med. Tadeusz Urban
Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach

 

logo_13.jpg

logo211.jpg


Katarzyna Stachowicz | PokonajRakaPiersi.PL    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Katarzyna Stachowicz | PokonajRakaPiersi.PL do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...