Zmiany SSI

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji Zmiany SSI


Gość

#1

2016-10-31 08:36

Warto zmienić tą uchwałę.
Gość777

#2 Re:

2016-10-31 09:38

#1: -  

 Warto dodać stopień dla kadry wspierającej : )


Gość

#3 Re: Re:

2016-10-31 14:38

#2: Gość777 - Re:  

Zdecydowanie popieram! Zgadzam się z tym, że kadra wspierająca (skarbnicy, kwatermistrz itp.) niekoniecznie musi posiadać stopnie typowo wychowawcze, ale powinni być motywowani  innymi stopniami. Niestety nawet przy obecnym systemie niema narzędzi motywujących, ani ścieżki rozwojowej dla osób chcących działać w innych obaszarach niż wychowawcze... Zarządzanie kadrami mocno kuleje, a braki w kadrach są odczuwalne.


Gość

#4

2016-11-02 08:54

    Druhny i Druhowie   Z dużą uwagą przeczytałam petycję. Swoją odpowiedź zamieszczam jako osoba, która brała czynny udział w konsultacjach projektu SSI wśród instruktorów i osoba która brała czynny udział w pracy nad projektem i ostatecznie przyjętą uchwałą. Moja odpowiedź nie jest głosem całej RN. Po wpłynięciu listu do RN, pochyli się nad nim cała RN. Tak więc kilka słów ode mnie: Z moim obserwacji podpisów pod petycją wynika, że większość podpisanych pod nią instruktorów, to instruktorzy Chorągwi Gdańskiej.   Wnioskuje również, że treść petycji zawiera elementy zgłoszonych przez Chorągiew Gdańską uwag na etapie konsultacji. Chciałabym poinformować, że w rozmowie telefonicznej przekazałam hm Andrzejowi Sawule (jako osobie, która składała do RN te poprawki w imieniu chorągwi) opis prac nad projektem i argumentację członków Komisji Pracy z Kadrą RN do poszczególnych poprawek. Wśród nich ważne miejsce zajmowała praca z kadrą wspierającą organizacji.     Mam nadzieję, że Andrzej podczas którejś z najbliższych zbiórek instruktorskich będzie mógł przekazać w dłuższej dyskusji wnioski z naszej rozmowy. Oczywiście zawsze służę też udziałem w takiej zbiórce, gdyby była taka potrzeba. W kontekście uwag: 1.       Przyjęty obecnie SSI nie zamyka drogi do zdobywania stopni instruktorskich osobom, które nie są wychowawcami. Stopień przewodnika jest tym, który jest otwarty dla wszystkich. W samej idei i wymaganiach stopnia również nie dokonano dużych zmian merytorycznych, które wykluczałyby kogokolwiek z jego zdobywania. Zmianą jest wydłużenie służby w drużynie z 6 do 9 miesięcy. Wcześniej, żeby zostać instruktorem również należało pracować wychowawczo w drużynie. 2.       Zgadzam się, że jest duża potrzeba działania w kierunku opracowania narzędzia/ metody motywowania kadry wspierającej (jest to też zdanie Komisji PzK).   Taką potrzebę zgłosiły poza Chorągwią Gdańską jeszcze dwie inne chorągwie. Między innymi w wyniku tych uwag dalej trwają prace nad zmianami w Systemie Pracy z Kadrą. Przypominam, że do 5 listopada czekam na propozycję zmian do systemu. W tej chwili nie wpłynęły do mnie żadne uwagi spoza RN związane z tematem pracy z kadrą wspierającą. Gorąco Was do tego zachęcam. 3.       Jako organizacja przygotowujemy się do zmian statutowych (propozycje zmian w zapisach członkowskich, strukturalnych itp.), trwają prace przygotowawcze do rozdzielenia działalności wychowawczej od gospodarczej. To są również zmiany, które będą miały kluczowe znaczenie dla miejsca i roli kadry wspierającej w organizacji. Bez wiedzy o tym w jakim kierunku pójdzie organizacja trudno dziś wyrokować ostateczny kierunek rozwoju dla kadry wspierającej na kolejne lata. Jak widać na kwestie zawarte w petycji ma wpływ wiele czynników. Ale już dziś możecie mieć duży wpływ na realizację swoich postulatów. Z niecierpliwością czekam na propozycje zmian do Systemu Pracy z Kadrą. Chciałabym również przy tej okazji podziękować instruktorom za ich wkład w dyskusję o kierunku zmian w Związku, im więcej głosów tym mądrzejsze będziemy mogli wspólnie przyjąć rozwiązania.     Czuwaj. Hm. Dorota Całka


Gość

#5

2016-11-03 17:42

Zgadzam się z zawartymi w petycji postulatami.
Praca wychowawcza i programowa nie może istnieć bez wsparcia pracami administracyjnymi, wsparcia prawników czy finansistów. Ale także marketing i promocja wymagają specjlistycznej wiedzy i umiejętności.

Gość

#6

2016-11-03 18:03

Drogie Druhowieństwo! Trafiliście w samo sedno. Trudno to lepiej sformułować.

Gratuluję!

 

hm Aleksandra Namiotko

Komendant Kręgu Instruktorskiego Poczta Harcerska Szczecin II


Gość

#7

2016-11-04 18:16

Jestem inżynierem i spędziłam w ZHP na różnych funkcjach wiele lat, nie tylko jako wychowawca,drużynowa.I zawsze mogłam korzystać z systemu stopni instruktorskich i zdobywać kolejne stopnie... czemu teraz to ma się zmienić?
Harclot

#8 Pytanie do tych co podpisali się po listem.

2016-11-05 08:37

Do czego, kadrze wspierającej będącej starszyzną, konieczne są stopnie instruktorskie ?

Dla jasności, ja nie pytam o to czemu oni [starszyzna] uważają że stopnie [instruktorskie] są im niezbędne. Pytam czemu instruktorzy uważają że stopnie [instruktorskie] są konieczne starszyźnie.

Przypomnę, jeśli członek starszyzny chce zostać instruktorem, to znaczy że nie chce być starszyzną. Ja pytam o tych co chcą być starszyzną.


Gość

#9

2016-11-06 09:33

A co mamy teraz w ZHP?  Wielcy kształceniowcy drużynowych, którzy nigdy nie prowadzili drużyny nie zorganizowali biwaku i nie rozpalili ogniska. Stopień instruktorski to stopiń dla harcerskich wychowawców. ZHP jest organizacją wychowawczą gdzie najważniejaszą osobą powinna być osoba drużynowego wychowawcy. Wszystkie inne funkcje i struktury powinny wspierać drużynowego. Skończny z tym że w Hufcu czy Chorągwi as nawet we władzach naczelnych są biurokraci oderwani od życia zwykłego harcerza. 


Gość

#10

2016-11-07 07:12

Czemu nie protersujecie przeciw podwyższeniu składek w ZHP? Co do stopni instruktorskich to nowy regulamin idzie w dobrym kierunku. Harcerstwo jest organizacją wychowawczą i potrzebuje imstruktorów wychowawców na wszystkich swoich strukturach. Skończmy z tymi wiecznymi zawodowymi harcerzami którzy mają etaty w chorągwiach czy GK i nie prowadzili nigdy drużyny. 


Gość

#11 Re:

2016-11-21 10:51

#4: -  

Wszystkie argumenty Druhny Doroty wydają się logiczne. Mnie jednak zastanawia fakt, dlaczego zabrano się za pracę metodą "od końca do początku"? Nadrzędnym dokumentem w obszarze Pracy z Kadrą jest "System pracy z kadrą", do niego powinny być dostosowane: "System Stopni Instruktorskich" oraz "Kształcenie kadry w ZHP". Na końcu zaś powinno się pracować nad "Standardami szkoleń instruktorskich". Stało się dokładnie odwrotnie. Teraz Rada Naczelna będzie pracowała nad SPzK i raczej będzie go zmieniała tak, żeby dopasować go do wspomnianych dokumentów niższego rzędu (paradoks). Bo w przeciwnym wypadku trzeba będzie "odwracać kota ogonem" i zmieniać jeszcze ciepły SSI oraz Kształcenie kadry w ZHP, które lada chwila ma zostać uchwalone, bo juz termin konsultacji minął. Gorzej będzie, jeśli w wyniku konsultacji terenowych nad propozycjami zmian SPzK wynikną inne wnioski.

Dodam, że nie jestem z Chorągwi Gdańskiej i nie będę miał raczej okazji uzyskać od wspomnianego hm. Andrzeja Sawuły przekazanych jemu argumentacji członków RN pracujących nad ową dokumentacją. Dlatego miło będzie uzyskać odpowiedź w tym właśnie miejscu.


Gość

#12 Re:

2016-11-21 11:15

#10: -  

 Podejrzewam, że do oprotestowania podwyższenia skladki powstanie oddzielna petycja.