Grunwaldzka: TAK dla drogi rowerowej i ułatwień dla tramwajów!

Sz. P. Jacek Jaśkowiak

Prezydent Miasta Poznania

Szanowny Panie Prezydencie,  

W związku zamieszczonymi na stronie Zarządu Dróg Miejskich koncepcjami zmian na ulicy Grunwaldzkiej, obejmującymi budowę drogi rowerowej od ronda Skubiszewskiego do ul. Roosevelta oraz wydzielenie torowiska tramwajowego, chcielibyśmy wyrazić poparcie dla tych projektów oraz liczymy na ich szybkie wprowadzenie w życie.

Nowoczesne miasto powinno stawiać na środki transportu alternatywne dla samochodu, takie jak tramwaje, autobusy, kolej metropolitalna czy rowery. Z zadowoleniem przyjęliśmy propozycje wsparcia transportu publicznego oraz rowerzystów.

Aktualnie na ulicy Grunwaldzkiej, pomiędzy przystankami „Matejki” oraz „Bałtyk” tramwaje dzielą torowisko wraz z pasami ruchu dla innych pojazdów. W przypadku występowania zatorów, spowodowanych przez zbyt dużą liczbę samochodów na tej ulicy, także tramwaje są zmuszone do stania „w korku”. Powoduje to znaczne wydłużenie czasu ich przejazdu, na czym cierpią zarówno pasażerowie, jak i MPK. Warto zauważyć, że ulicą Grunwaldzką kursują aż 3 linie tramwajowe (6, 13 i 15), dlatego opóźnienia tramwajów generowane na tej ulicy skutkują pogorszeniem transportu publicznego także w innych częściach miasta. Opracowana w listopadzie 2012 r. na zlecenie władz miasta analiza (sporządzona przez Politechnikę Krakowską) wskazała zasadność wydzielenie torowiska tramwajowego od ul. Matejki do przystanku Bałtyk. Niestety, ówczesnym władzom miasta zabrakło determinacji we wprowadzeniu zmian.

Grunwald jest także „białą plamą” na miejskiej mapie sieci dróg rowerowych. Powstanie drogi rowerowej wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej na całej jej długości bez wątpienia przyczyni się do poprawy warunków ruchu dla rowerzystów. Wierzymy, że przyczyni się to do znacznego wzrostu zainteresowania tym środkiem transportu, jak to miało miejsce m. in. wzdłuż ulicy Bukowskiej, gdzie powstała spójna i wygodna infrastruktura rowerowa.   Na zmianach skorzystają także piesi. Wraz z budową dróg rowerowych zakładany jest także remont chodników. Nie ma też co ukrywać, że obecnie spora grupa rowerzystów jadących ulicą Grunwaldzką porusza się chodnikami (z obawy o swoje bezpieczeństwo) – piesi na pewno z zadowoleniem przyjmą uwolnienie chodników od jednośladów.

Zdajemy sobie sprawę, że proponowane zmiany mogą budzić opór kierowców. Wierzymy jednak, że z czasem część z nich zrezygnuje z samochodu na rzecz tramwaju czy roweru, które powinny być promowane w mieście stawiającym na zrównoważony transport.

 

Stowarzyszenie „Inwestycje dla Poznania”

Stowarzyszenie „Prawo do Miasta”

Stowarzyszenie „Sekcja Rowerzystów Miejskich”

Stowarzyszenie „Ulepsz Poznań”

Partia Zieloni - koło poznańskie

 

Do wiadomości: Sz. P. Katarzyna Bolimowska, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu