Kochasz zwierzaki? Pomóż wprowadzić w Polsce całkowity zakaz sprzedaży i odpalania petard hukowych i fajerwerków

psiak.jpg

 

Zwierzęta przestraszone fajerwerkami wpadają pod koła samochodów. Wiele pada z wycieńczenia lub umierają na zawał serca. Ptaki giną uderzając w różne obiekty. Te zwierzęta, które przeżyją, narażone są na długotrwałe skutki fajerwerków takie jak zwiększona lękliwość i obniżenie odporności.
Więcej:

https://www.planeta.pl/Wiadomosci/Polska/fajerwerki-w-sylwestra-tak-naprawde-wyglada-horror-zwierzat

Ptaki kontra sylwestrowe wybuchy
Zarówno ptaki, jak i inne dzikie zwierzęta odczuwają tragiczne skutki sylwestrowych wybuchów. O tym co się dzieje z ptakami opowiada redakcji ekoetos.pl prezeska Fundacji Szklane Pułapki — dr Ewa Zyśk-Gorczyńska:

– Ptaki przede wszystkim reagują paniczną ucieczką na głośne wybuchy. Podczas takich ucieczek uderzają o przeszkody, niekoniecznie antropogeniczne, co może skutkować urazami czy śmiercią ptaków. Ptaki reagują również na efekty świetlne, które podczas nocy sylwestrowej towarzyszą wystrzałom petard i fajerwerków – mówi.

Śmierć ptaków wywołana noworocznymi fajerwerkami jest tak częsta, że Szklane Pułapki organizują coroczną akcję „Hangover bird cound”.

– Akcja polega na społecznym liczeniu ptaków, które nie przeżyły nocy sylwestrowej. Aby ocenić wpływ fajerwerków na śmiertelność ptaków, wolontariusze akcji biorą udział w dwóch spacerach, jeden – kontrolny odbywa się w czasie, kiedy wystrzałów sylwestrowych nie odnotowujemy (np. na początku grudnia). Drugi odbywa się zawsze po nocy sylwestrowej, czyli 1 stycznia, w Nowy Rok – tłumaczy redakcji dr Ewa Zyśk-Gorczyńska. – Na podstawie kilku udanych akcji widzimy, że noc sylwestrowa znacząco przyczynia się do wzrostu śmiertelności ptaków — puentuje Pani Prezeska.

Noworoczne wystrzały to tragedia nie tylko zwierząt domowych i ptaków. Cierpią też np. zwierzęta leśne, gospodarskie, te w ogrodach zoologicznych. Fajerwerki i petardy to nie tylko niosące tragiczne żniwo hałas i błyski. Zostaje po nich mnóstwo trudnych do utylizacji śmieci. Sylwester bez wybuchów? Jesteśmy za!

 https://www.ekoetos.pl/sylwestrowe-fajerwerki-co-sie-dzieje-ze-zwierzetami/

 

Podwyższony poziom hałasu i światła działa w środku nocy to też ogromny stres. Wskazują na to nie tylko obserwacje, ale też badania kortyzolu - tzw. hormonu stresu. Bywa, że wysoki poziom stresu powoduje nawet śmierć zwierząt, choć ma to raczej charakter epizodyczny. Jednak to, że zwierzęta przeżyją, nie oznacza, że nagły wyrzut kortyzolu nie wpływa na ich zdrowie. W akcie paniki mogą wykonywać nagłe, chaotyczne ruchy. Mogą się przez to zranić, zgubić drogę i stracić zapasy.
https://www.gloswielkopolski.pl/dla-dzikich-zwierzat-wybucha-wojna-strach-i-ucieczka-w-panice-za-kilkanascie-minut-zabawy/ar/c1-15976927

 

Kierując nasz apel, uważamy, że żadna rozrywka nie jest w stanie usprawiedliwić takiego nieszczęścia bezbronnych zwierząt, którego przy odrobinie dobrej woli można uniknąć.
https://www.glos24.pl/fajerwerki-w-sylwestra-zwierzeta-uciekaja-umieraja-na-zawal-i-gina-pod-kolami

 

Większość Polaków (57 proc.) popiera pomysł wprowadzenia zakazu odpalania fajerwerków i petard. 35 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi „raczej tak”. Z kolei 22 proc. respondentów wskazało „zdecydowanie tak”. Wynika z badania dla Wirtualnej Polski przeprowadzonym przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna. 32 proc. Polaków nie popiera tego pomysłu. 16 proc. badanych udzieliło odpowiedzi „raczej nie”. Dokładnie taka sama liczba ankietowanych wskazała „zdecydowanie nie”. 11 proc. respondentów nie ma zdania na temat strzelania fajerwerkami w sylwestra.
https://www.krknews.pl/odwieczny-problem-przed-sylwestrem-fajerwerki-i-zwierzeta/

 

 

 

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Tomasz Wolski będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Numer telefonu nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Te informacje nie będą wyświetlane publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...