Lubelskiemu artyście grozi bezdomność!

Ostatni rok był trudny dla nas wszystkich. Najtrudniejszy okazał się jednak dla tych najbardziej zagrożonych epidemią i zarazem najsłabszych – dla osób starszych i schorowanych.
Kolejną grupą najbardziej chyba narażoną na skutki całej tej sytuacji są osoby wykonujące wolne zawody, a w szczególności te, których praca wiąże się nieodłącznie z interakcją z odbiorcą.
Jedną z tych osób jest - istotny dla środowiska lubelskiego (choć jesteśmy przekonani, że nie tylko) – Jerzy Zyśko. Artysta o niemałym dorobku, ale też o uznanej pozycji.  Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2005 i 2006 roku. Autor licznych wystaw indywidualnych i uczestnik wielu wystaw zbiorowych laureat nagrody Angelus w 2005.
Zyśko jest artystą, który niekoniunkturalnie postawił na sztukę, nie idąc na skróty, nie szukając kompromisów z rynkiem. Jedna z jego prac (znakomita „Autolekcja” z 1993 roku) współtworzy Regionalną Kolekcję Sztuki Współczesnej budowaną od lat przez Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Jest też poetą, współautorem (wraz z Andrzejem Pilipczukiem), tomiku wierszy „Trudna miłość”.
Obecnie płaci za to wysoką cenę. Od lat 70. mieszkając w mieszkaniu komunalnym, w kamienicy przy ul. Królewskiej, będąc tam zameldowanym został niedawno zmuszony przez Zarządcę (Zarząd Nieruchomości Komunalnych – działający w imieniu Gminy Lublin) do zdania zajmowanego mieszkania administratorowi tj. firmie ZW AD-REM Centrum Sp. z o.o.
Jerzy Zyśko przez lata mieszkał tam ze starszą osobą z bliskiej rodziny. Kiedy ze względu na postępującą i ciężką niepełnosprawność osoba ta, będąca głównym lokatorem, znalazła się w DPS-ie, artysta stanął przed widmem bezdomności. Sytuacja jest tym trudniejsza, że obecnie, w związku z sytuacją, ma status bezrobotnego bez prawa do zasiłku, utrzymując się wyłącznie z dorywczych prac, których jest coraz mniej.
Jest luty, czas pandemii, czas obostrzeń z nią związanych. Możliwości zarobkowania i utrzy -mania się są dla niego ograniczone do minimum, a możliwość wynajęcia mieszkania na wolnym rynku jest zupełnie nieosiągalna.
Decyzja Zarządcy nieruchomości została wydana 8 lutego ze skutkiem 14-dniowym, 15 lutego Jerzy Zyśko złożył prośbę o scedowanie prawa lokatorskiego na niego. Bliska osoba będąca dotąd głównym lokatorem poparła ten wniosek. Decyzji ze strony Zarządcy brak, nie wiemy też czy będzie pozytywna.
Mieszkanie jest zadłużone w bardzo nieznacznym stopniu i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie z pomocą przyjaciół, a w razie konieczności, dzięki niezwłocznie uruchomionej zbiórce publicznej uda się je szybko i w całości spłacić.
Nasza petycja, apel, ma charakter ludzkiej prośby o to by w obecnej trudnej sytuacji, a dla artystów trudnej w dwójnasób, Zarządca podjął pozytywną dla artysty decyzję a Gmina Lublin poprzez odpowiednie do tego komórki poparła tę prośbę.
Tym bardziej, że przez prawie pół wieku, Jerzy Zyśko, mieszkał tam, w należyty sposób troszcząc się, jako współlokator o stan zajmowanego mieszkania, które było i jest dla niego jednocześnie mieszkaniem pracownią, w której tworzy i w której znajduje cię ogromna część jego aktualnego dorobku.

Poniżej załączamy biogram artysty.
JERZY ZYŚKO

Urodził się w Lublinie w 1963 roku. W latach 1981-1985 studiował malarstwo i rysunek w IWA UMCS (obecnie Wydział Artystyczny UMCS) w Lublinie w pracowni prof. Ryszarda Lisa, a następnie na wydziale malarstwa w PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu, uzyskując dyplom w pracowni malarstwa prof. Józefa Hałasa, w 1990 roku.
Autor obrazów-obiektów, obiektów, instalacji, grafik (drzeworyt), rzeźb. Stypendysta MKiDN w latach 2005 i 2006. Laureat nagrody Angelus w kategorii „Artysta roku” w roku 2005.

Wystawy indywidualne:
1990 - Dyplom- instalacja „W pierwszą rocznicę śmierci Samuela Becketta”, Galeria
„Na Solnym”, Wrocław
1993 - „Obrazy. Obiekty”, Galeria Stara BWA Lublin
1996 - „Obiekt dźwiękowy” w: „Galerie”, Galeria Grodzka BWA Lublin
1998/1999 - „Autolekcja”, Galeria Labirynt 2, BWA Lublin
2000 - „Kołysanka” w: „Czas i chwile”, Galeria Stara BWA Lublin
2003 - „Drzeworyty”, Galeria Michałowski, Lublin
2005 - „Drzeworyty”, Muzeum Diecezjalne Sztuki Religijnej - Wieża Trynitarska. Lublin
2006/2007 -„Drzeworyty”, Galeria 1 KUL, Lublin
2009 - „Rzeczy proste”, Galeria Rybna 4 LTZSP, Lublin
2015 - Mała Galeria, Liceum Plastyczne, im. Józefa Chełmońskiego, Nałęczów
2016 - „Rzeczy proste”, Puławska Galeria Sztuki, Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemilka”
2018 - "Ciche życie", Muzeum Historii Miasta Lublina
2020 – „Martwe natury”, Galeria Mit, Kazimierz Dolny

Wystawy zbiorowe:
1990 – „Promocje ’90”, Galeria BWA Legnica
1992 – „Artystyczna Przestrzeń Intermedialna”, Wratislavia Cantans, BWA Wrocław
1995 – „Trutka” w: „Status Quo”, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko, Muzeum Narodowe
w Warszawie
1996 - Marcowe Gody III, Muzeum Artystów, Łódź
1997 - „Spojrzenia”, BWA Lublin
2000 – „Czas i chwile”, Galeria Labirynt 2
2001 - „Postawy - szczególne powołanie artysty”, BWA Lublin
2010 – „Limes Sztuki”, Warsztaty Kultury, Lublin
2012 – „Otwarte miasto – Open City” Festiwal sztuki w przestrzeni publicznej, Lublin
„Ars loci – obraz aktualny”, Warsztaty Kultury w Lublinie
2016 - "Lekcje z kolekcji. Lubelskie kolekcje poza instytucjami"  Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
2020 – Festiwal Utajone Miasto/Miasto Otwarte


Ernest Malik, Krzysztof Kijewski, Mariusz Kozik    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Ernest Malik, Krzysztof Kijewski, Mariusz Kozik do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...