Nadanie imienia Jana Gorączki ps. "Lont" nowopowstałemu rondu w Tomaszowie Lubelskim

Zwracamy się do Rady Miasta Tomaszów Lubelski z wnioskiem o nadanie imienia Jana Gorączki ps."Lont" nowopowstałemu rondu u zbiegu ulic Żwirki i Wigury, Ordynacka Al. Sportowa.

Jan Gorączka był silnie związany z naszym regionem, urodził się w pobliskim Podlodowie, służbę wojskową odbywał w 9 pułku Piechoty Legionów w szeregach tego Pułku brał udział w Wojnie Obronnej 1939 r. w tym w II Bitwie pod Tomaszowem Lubelskim wmiędzy innymi w walkach pod Krasnobrodem.
W 1941 r. związał się z ZWZ-AK na terenie Obwodu Tomaszów Lubelski. Z uwagi na fakt, że posiadał wówczas doświadczenie saperskie wyniesione ze służby wojskowej, został mianowany instruktorem minerów przy sztabie Obwodu ZWZ-AK Tomaszów
Lubelski .

Jesienią 1943 r. jako saper „Lont”, z rozkazu komendanta tomaszowskiego obwodu ZWZ-AK, brał udział w akcji minowania dwóch mostów drogowych na rzece Wieprz w Tarnawatce i na trasie Zamość–Tomaszów Lubelski, a także udział w wysadzeniu niemieckich magazynów zbrojeniowych i paliwowych w Dąbrowie Tomaszowskiej oraz niemieckich pociągów kursujących na trasie Bełżec–Zwierzyniec.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren Lubelszczyzny „Lont” pozostał w konspiracji i nawiązał kontakty konspiracyjne z Janem Leonowiczem „Burtą”

Jan Gorączka nie ujawnił się podczas sierpniowej amnestii 1945 r., pozostał w ukryciu. W 1946 r., z rozkazu komendanta Obwodu WiN Tomaszów Lubelski Jana Turowskiego „Norberta”, Jan Gorączka otrzymał zadanie zorganizowania i kierowania rejonem II WiN  Obwodu Tomaszów Lubelski.

Od połowy 1948 r. Jan Gorączka znajdował się w stałym rozpracowaniu operacyjnym PUBP w Tomaszowie Lubelskim.

Pamięć o nim, jako partyzancie, który za walkę o wolną i niepodległą ojczyznę zapłacił najwyższą cenę, na kartach współczesnej historii jest marginalna. Nie ulega wątpliwości, że był jedną z najważniejszych postaci konspiracji niepodległościowej w powiecie tomaszowskim po 1947 r.

Wyjątki z biogramu Jana Gorączki pochodzą z opracowania autorstwa Wojciecha Hanusa pt."JAN GORĄCZKA (1916-1952) Żołnierz Armii Krajowej, dowódca Rejonu II Samodzielnego Obwodu Tomaszów Lubelski Zrzeszenia WiN."


 Źródło:

JAN GORĄCZKA (1916-1952) Żołnierz Armii Krajowej ...

 
 

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 2 Pułku Strzelców Konnych    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Grupa Rekonstrukcji Historycznej 2 Pułku Strzelców Konnych do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )