Otwarcie POZ, umożliwienie diagnozowania obrazowego dla pacjentów z Covid 19

Wezwanie skierowane do:

Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego,

Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego      

Wzywam Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do:

Respektowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej  w zakresie Art. 68. Prawo do ochrony zdrowia, który mówi:

  1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
  2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.  

 

Według mnie obecny stan funkcjonowania służby zdrowia w ramach POZ nie gwarantuje każdemu obywatelowi prawa do ochrony zdrowia. Osoby, które mają dodatni wynik testu na Covid 19  nie mogą z tego prawa korzystać!

Z uwagi na prawie zakończony proces szczepień służby zdrowia, w celu zagwarantowania obywatelom konstytucyjnego prawa  równego dostępu do opieki w POZ i dalszej diagnostyki, domagam się i wzywam do:  

  • Natychmiastowego otwarcia przychodni POZ dla pacjentów z dodatnim testem na Covid 19 w celu osłuchania, zlecenia co najmniej RTG oraz dalszej codziennej (!) opieki,  aby uniknąć potrzeby zbyt późnego, słabo rokującego leczenia w szpitalach. Odpowiedniej organizacji pracy w POZ aby to było możliwe.

Placówki POZ w większości kraju są pozamykane dla pacjentów z Covid 19. Pacjent może ewentualnie skorzystać z teleporady, jeśli oczywiście uda mu się dodzwonić do swojego lekarza rodzinnego. Teleporada jednak w przypadku takich chorych nie może być jedynym sposobem diagnozy! Pacjenci powinni mieć możliwość osłuchania przez lekarza i wdrożenia odpowiednich leków. Pacjenci powinni mieć możliwość zrobienia RTG płuc w celu wczesnej diagnozy zapalenia płuc lub innych powikłań.  

W obecnej chwili pacjenci czują się opuszczeni przez państwo. W mediach słyszymy o tym, że za późno ludzie zgłaszają się do lekarza, ale w gruncie rzeczy prawda jest taka, że  pacjenci zostali opuszczeni przez podstawową opiekę zdrowotną i nie mają, moim zdaniem, możliwości faktycznej pomocy. Jeszcze raz napiszę: FAKTYCZNEJ POMOCY!

  •  Natychmiastowego otwarcia i dofinansowania punktów wykonujących diagnostykę co najmniej RTG dla osób z Covid 19, aby pacjent mógł mieć wcześniej zrobione obrazowanie płuc  i wdrożone leczenie. 

Obecnie pacjent z Covid 19 jest pozbawiony tego prawa! Placówki wykonujące obrazowanie nie przyjmują pacjentów z potwierdzonym testem Covid 19.

 

  • Skorzystania z dobrych i sprawdzonych praktyk tych przychodni POZ, które mimo pandemii realizują swoje posłannictwo.  LECZĄ LUDZI Z COVID 19.

 

Przykładem takiej przychodni POZ, która wychodzi do pacjenta, nie zmyka się, mimo pandemii jest otwarta i z sukcesem leczy, jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej OPTIMA w Przemyślu, prowadzony przez lekarza pediatrę i pulmonologa Włodzimierza Bodnara. Takich lekarzy- ODWAŻNYCH, POSZUKUJĄCYCH ROZWIĄZAŃ, DOCIEKLIWYCH, O OTWARTYCH UMYSŁACH, POMAGAJĄCYCH OSOBIŚCIE- nam potrzeba.

Jedno, czy kilka takich placówek POZ w kraju to za mało, aby zaopiekować się pacjentami. Takie przychodnie POZ powinny funkcjonować w całym kraju, aby pacjent nie obawiał się, że ze swoją chorobą pozostawiony jest sam sobie, że odwrócono się do niego plecami, że potraktowano go jak TRĘDOWATEGO (zamknięty w domu, bez opieki osłuchowej, bez diagnostyki RTG, bez faktycznego (!) wsparcia lekarza, z wiszącą nad nim karą finansową za wyjście w celu szukania pomocy(!) ).

Zawód lekarza to nie tylko zawód, ale posłannictwo. Wymaga dobrej płacy z jednej strony ale wymaga również odwagi, otwartego umysłu na sposoby leczenia, poszukiwania i śledzenia rozwiązań, współpracy z pacjentem, empatii oraz w czasach takich jak obecnie -nie zamykania się na chorych z COVID 19.

 

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych- zatem również dla pacjentów z potwierdzonym testem na Covid 19. Zamknięcie przychodni POZ i udzielanie takim osobom tylko teleporad, brak możliwości osłuchania i wykonania co najmniej obrazowania RTG  jest pogwałceniem ich praw !

Wzywam Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do przywrócenia praw obywatelom chorym na Covid 19!

 

Do wiadomości:

Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  Andrzeja Dudy

Rzecznika Praw Obywatelskich

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Ewa Draszkiewicz do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...