Petycja do Prezydenta Miasta Sopotu w sprawie pozostawienia Miniteki (Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Wybickiego) w obecnym budynku przy ulicy Obrońców Westerplatte 16 w Sopocie

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, wnosimy o: pozostawienie Miniteki (Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Wybickiego) w obecnym budynku przy ulicy Obrońców Westerplatte 16 w Sopocie.

Miniteka to miejsce dedykowane rodzinom lubiącym książki, kulturę i kreatywną zabawę. Księgozbiór biblioteki obejmuje literaturę dostosowaną do potrzeb i zainteresowań młodych czytelników, jak również dział Literatura mamy i taty, w którym znajdują się książki pomocne w wychowaniu dzieci. Biblioteka ta jest jedyną placówką w centrum Sopotu, która jest dedykowana dzieciom. Młodzi czytelnicy z Sopotu i okolic mają niepowtarzalną możliwość uczestnictwa w nieodpłatnych spotkaniach autorskich, zajęciach edukacyjnych, lekcjach bibliotecznych oraz różnorodnych zabawach i warsztatach tematycznych zarówno w trakcie roku szkolnego jaki i podczas ferii i wakacji. Wszystkie te działania mają na celu popularyzację książki i czytelnictwa. Tego typu zajęcia odbywają się kilka razy w tygodniu. Cykliczne przedstawienia Teatrzyku Pacynka cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że konieczne było wprowadzenie zapisów na spektakle. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, że Miniteka współpracuje z sopockimi przedszkolami i szkołami, ale ma gości także z Gdyni i Gdańska.Miniteka.jpeg

W 1964 r. w willi przy Obrońców Westerplatte 16 umieszczono Bibliotekę Główną Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie właśnie do dziś znajduje się filia Miniteka. Przyjazny i historyczny budynek przy ulicy łatwo osiągalnej miejskimi środkami komunikacji jest dodatkowym atutem dla dzieci rozwijających oraz kształtujących swoje umiejętności w tej właśnie placówce. Pozostawienie Miniteki w ścisłym centrum miasta, zapobiega również temu, aby dzielnica ta miała charakter głównie turystyczny i przeciwdziała procesom depopulacji.

Cytując już niejedyną polską noblistkę w dziedzinie literatury - Wisławę Szymborską „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” wnosimy o pozostawienie Miniteki (Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Wybickiego) w obecnym historycznym budynku, tak aby dzieci mogły od poniedziałku do piątku w ścisłym centrum miasta czytać i poznawać świat. A kto wie, czy w przyszłości nie zaprocentuje to nawet kolejną największą nobilitacją dla pisarza z naszego kraju. 


Inicjatywa dla Sopotu, Aleksandra Malchow    Skontaktuj się z autorem petycji
Facebook