Petycja w sprawie interwencji Uniwersytetu Szczecińskiego wobec rozpowszechniania przez prof. Wojciecha Krysztofiaka dezinformacji i stygmatyzujących treści na temat autyzmu
Do: prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego
Szanowny Panie Rektorze,
My, niżej podpisani, przedstawiciele środowiska samorzeczniczego, edukatorzy, naukowcy, specjaliści oraz osoby wspierające prawa i godność osób neuroróżnorodnych, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi prof. Wojciecha Krysztofiaka, zamieszczonych publicznie na Facebooku, w których rozpowszechnia on nieaktualne, pseudonaukowe i krzywdzące twierdzenia dotyczące osób autystycznych.
Jako przedstawiciel Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Krysztofiak korzysta z autorytetu uczelni, co nadaje jego słowom dodatkową moc oddziaływania. Niestety, w swoich wypowiedziach formułuje on twierdzenia sprzeczne z aktualnym stanem wiedzy naukowej, podtrzymując mit o rzekomej niezdolności osób autystycznych do odczuwania i rozumienia emocji, a także sugerując, że „terapie” mają jedynie „wytresować” osoby autystyczne do społecznie akceptowalnych reakcji. To podejście nie tylko nie uwzględnia współczesnych badań nad autyzmem, ale przede wszystkim dehumanizuje osoby autystyczne, redukując je do podmiotów poddawanych tresurze.
Takie stwierdzenia mają wysoką szkodliwość społeczną, wzmacniają negatywne stereotypy i mogą prowadzić do jeszcze większej marginalizacji i wykluczenia osób autystycznych. Co więcej, są one całkowicie sprzeczne z międzynarodowymi standardami dotyczącymi wspierania osób w spektrum autyzmu, w tym z podejściem opartym na teorii podwójnej empatii oraz współczesnymi badaniami, które podważają teorie deficytu mentalizowania u osób autystycznych.
Jako organizacja edukacyjna zajmująca się szerzeniem rzetelnej wiedzy na temat neuroróżnorodności, domagamy się, aby Uniwersytet Szczeciński zajął stanowisko w tej sprawie i podjął konkretne działania w ramach swoich kompetencji. Oczekujemy:
1. Publicznych przeprosin prof. Wojciecha Krysztofiaka za jego dezinformujące i stygmatyzujące wypowiedzi.
2. Zobowiązania się do zaprzestania szerzenia szkodliwych treści na temat neuroróżnorodności.
3. Zaktualizowania wiedzy naukowej przez prof. Krysztofiaka, w szczególności w zakresie współczesnych badań nad autyzmem i teorią podwójnej empatii.
4. Zobowiązania Uniwersytetu Szczecińskiego do interwencji w podobnych przypadkach, gdy pracownicy akademiccy wykorzystują swój autorytet do rozpowszechniania pseudonaukowych i szkodliwych tez.
Jednocześnie, jako kolektyw Pimp My Mind, oferujemy bezpłatne szkolenie dla prof. Krysztofiaka i innych zainteresowanych pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego na temat współczesnej wiedzy o neuroróżnorodności, autyzmie i intersekcjonalnej inkluzji. Wierzymy, że otwartość na aktualne badania i naukowy dialog pozwoli Panu Profesorowi zrewidować swoje poglądy i uniknąć w przyszłości dalszego szerzenia dezinformacji.
Oczekujemy Pana reakcji i podjęcia działań, które będą świadczyć o wysokim poziomie merytorycznym i etycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Uczelnia jako instytucja naukowa powinna stać na straży rzetelnej wiedzy i nie pozwalać na to, by jej pracownicy dehumanizowali osoby z mniejszości neurotożsamościowych.
Z poważaniem,
Julia Kozakiewicz-Domżał
w imieniu kolektywu Pimp My Mind oraz sygnatariuszy petycji
Julia, PIMP MY MIND Skontaktuj się z autorem petycji