Petycja w sprawie odwrócenia luf

Cmentarz Oficerów Radzieckich we Wrocławiu jest szeroko znany, w szczególności mieszkańcom Krzyków. Od dekad intryguje również wjeżdżających do miasta od strony południowej z Bielan i autostrady A4, którzy są witani w naszym mieście przez wycelowane w nich lufy czołgów. Będąc na takim celowniku, kierowcy muszą zdecydować się na zjazd w al. Karkonoską lub ul. Ślężną, na których rozdrożu stoją 2 czołgi na cokołach stanowiących bramę południową cmentarza. Wyjeżdżający z miasta ulicą Karkonoską są przez podobne lufy żegnani na wysokości ul. Przyjaźni, choć mniej spektakularnie, gdyż tu cokoły stoją na kameralnym poboczu. Mieszkańcy bloków stojących na terenie dawnych koszar wzdłuż ul. Karkonoskiej mogą natomiast widzieć ze swoich okien i balkonów wycelowane w nich dwie armatki bramy głównej.

W latach przed transformacją uczniowie z okolicznych podstawówek od czasu do czasu sprzątali cmentarz w czynie społecznym. A czołgi były i są atrakcją dla dzieci, dorosłych i osób starszych, niezależnie od ich zainteresowań i stopnia wiedzy. Przez lata wywoływały rozmaite reakcje – wsadzano im w lufy kwiaty, malowano je itp. Krzyczanie znają sporo tego typu historii. Czołgi te są jednak zasłużone w walkach w Festung Breslau i kwestionowanie wagi pomnika, jakim jest całe założenie Cmentarza Oficerów Radzieckich jest zbyteczne.

Trudno jednak widzieć w celujących lufach jedynie pomnik. Czołgi i lufy niosą ze sobą całą ciężką symbolikę agresji, niezależnie od tego czyje są i do kogo strzelały. Siła przyzwyczajenia sprawia, że dla części okolicznych mieszkańców czołgi na krzyckim cmentarzu wtapiają się w krajobraz, warto jednak pamiętać nie tylko o tym, co owe czołgi mają przypominać, ale i o tym, czym czołg jest w całej swojej ogólności. Czym jest celowanie do ludzi.

Czy Wrocław, jako przyszła Europejska Stolica Kultury ale i w ogóle, jako nasze miasto, powinien witać ludzi lufami i celować do swoich mieszkańców? A gdyby nie zaburzając architektonicznej kompozycji, przekierować lufy czołgów w taki sposób, by krzyżowały się nad bramą, jak szable? Pomnik pamięci, jakim jest Cmentarz, nie straciłby nic ze swej elegancji, natomiast niepotrzebna agresja zostałaby mu odjęta. Postulujemy realizację takiego rozwiązania lub aby ośrodki decyzyjne zaproponowały Krzykom inne rozsądne i pozytywne rozwiązanie tej kwestii.

Kama Sokolnicka