PETYCJA w sprawie wstrzymania rozbiórki budynku Dworca PKP w Leopoldowie oraz przejęcia budynku dworca przez Gminę Ryki i stworzenia w nim infrastruktury służącej mieszkańcom Leopoldowa i całej Gminy.
W reakcji na oczekiwania dużej grupy mieszkańców Leopoldowa i najbliższych okolic, działając w interesie publicznym Komitet Społeczny INICJATYWA DWORZEC LEOPOLDÓW składa niniejszą petycję z prośbą o podjęcie natychmiastowych niezbędnych działań.
Przedmiotowa petycja dotyczy wstrzymania rozbiórki budynku Dworca PKP w Leopoldowie oraz pozyskania z zasobów PKP Nieruchomości budynku dworca w Leopoldowie wraz z dwoma działkami o numerach 733/11 oraz 733/12, a następnie utworzenia w budynku dawnego dworca infrastruktury służącej mieszkańcom Leopoldowa i innych miejscowości oraz zagospodarowania terenu wokół budynku na cele edukacyjno- rekreacyjne.
Mieszkańcom Leopoldowa zależy na ocaleniu budynku dworca, który do niedawna stanowił serce miejscowości, a dziś jest jego duszą. Budynek dworca od ponad 100 lat jest charakterystycznym punktem architektonicznym i wizerunkowym miejscowości, dlatego pragniemy przywrócić temu miejscu dawny blask i pozytywne wrażenie wizualne. Miejsce to ma dla naszej społeczności ogromne znaczenie jako materialne świadectwo historii, upamiętniające życie codzienne wielu pokoleń mieszkańców Leopoldowa od początku powstania tej miejscowości. Nadmieniamy, że walory historyczne i architektoniczne budynku dworca w Leopoldowie zostały dostrzeżone przez Pana Burmistrza, oraz poświadczone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków co miało skutkować wpisaniem obiektu do Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Ryki. Wyremontowany budynek byłby doskonałą placówką do działań kulturalnych i społecznych mieszkańców, które prowadzone są w naszej okolicy już od wielu lat. Niestety organizacje te borykają się z wieloma utrudnieniami powodowanymi głównie brakiem bazy lokalowej do organizowania prób, przechowywania strojów i eksponatów oraz prezentowania osiągnięć w formie zdobytych dyplomów, statuetek czy innych nagród.
Proponujemy utworzenie w budynku dworca świetlicy bez barier architektonicznych (Filii - Centrum Kultury i Sportu w Rykach), która stałaby się przestrzenią do spotkań osób w każdym wieku oraz do integracji międzypokoleniowej i budowaniu relacji międzyludzkich. Można to osiągnąć poprzez wspólne działania mające na celu m.in.: kultywowanie tradycji lokalnych, wspieranie i rozwój talentów oraz pasji mieszkańców, odkrywanie i przybliżanie historii Leopoldowa i okolic oraz związanych z tą okolicą sławnych postaci.
Jak zapewne Państwo wiedzą, bliźniaczy budynek znajduje się w Krzywdzie i tam został świetnie zmodernizowany i służy społeczności. Szlak został więc przetarty, trzeba tylko nim podążyć.
Przeznaczenie budynku naszego dworca może być bardzo podobne, a proponowana przez mieszkańców świetlica wiejska służyłaby jako siedziba dla istniejących w miejscowości organizacji i zespołów, takich jak:
👉Koło Gospodyń Wiejskich Leopoldów
👉Zespół Śpiewaczy Karczmiska
👉Zespół Śpiewaczy Pelagia
👉Stowarzyszeń, np. Stowarzyszenie Nowy Leopoldów,
👉Uczniowsko-Parafialny Klub Sportowy „Błękitni Leopoldów”,
a także miejsce dla utworzenia nowych podmiotów, takich jak:
👉Izba Historii miejscowości Leopoldów z uwzględnieniem działalności osób, które przyczyniły się do rozwoju Leopoldowa (ks. Tadeusz Drozdowski) lub miały związki z najbliższą okolicą (Leon Wyczółkowski), a także nawiązująca do wydarzeń i postaci, które w Leopoldowie i okolicy odegrały znaczące role w procesach walk narodowo-wyzwoleńczych
👉Klub Seniora dla emerytów kolejowych i innych mieszkańców Leopoldowa i okolic
👉filia Centrum Kultury i Sportu w Rykach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rykach
👉teatr amatorski – ludowy i dziecięcy,
👉pomieszczenia na poradnie niewymagające drogiego i specjalistycznego sprzętu, np. logopeda, psycholog,
👉biuro na dyżur gminnego prawnika do udzielania porad prawnych itp.
👉świetlica środowiskowa zapewniająca pomoc dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych oraz wspierająca rodziny w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej.
Chcielibyśmy zrewitalizować zaniedbany teren w centralnej części miejscowości i przywrócić go lokalnej społeczności w formie odpowiadającej obecnym potrzebom mieszkańców, tj. teren zielony z ławeczkami, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, bezpieczne miejsce do organizacji spotkań integracyjnych dla mieszkańców, boisko do siatkówki lub koszykówki, ekologiczna ścieżka dydaktyczna, ogród sensoryczny czy arboretum. Warto podkreślić, że liczący 1500 mieszkańców Leopoldów do chwili obecnej nie posiada ogólnodostępnego placu zabaw czy rekreacyjno-wypoczynkowego terenu zielonego dla mieszkańców.
Biorąc pod uwagę fakt, że Gmina Ryki nie posiada żadnych terenów w obrębie miejscowości Leopoldów, na których można byłoby zorganizować festyn czy inne wydarzenie rekreacyjno-kulturalne, pojawia się szansa na pozyskanie terenu i zagospodarowanie go z uwzględnieniem ww. potrzeb mieszkańców. Ocalenie budynku dworca poprzez jego remont i utworzenie w nim świetlicy - filii CKiS w Rykach z częścią wystawową i animacyjną dodatkowo podniesie walory estetyczne i turystyczne miejscowości leżącej przy szlaku turystycznym prowadzącym do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej czy Sanktuarium w Woli Gułowskiej.
W uzasadnieniu pragniemy także nadmienić, że w związku z rozpoczętą rozbiórką ruszyła także wielka inicjatywa dla ratowania dworca, która niesie za sobą wiele nowych, ciekawych pomysłów co do przeznaczenia budynku. Na pewno wspólnie znajdziemy wiele powodów, aby ten budynek pozostał i dalej służył lokalnej społeczności.
Mając na uwadze powyższą argumentację, jak również oczekiwania mieszkańców poparte podpisami, w imieniu Komitetu społecznego INICJATYWA DWORZEC LEOPOLDÓW oraz całej społeczności Leopoldowa i okolic prosimy o pozytywne rozpatrzenie petycji, wstrzymanie rozbiórki dworca, bezzwłoczne pozyskanie dworca do zasobów gminy i pomoc w utworzeniu w nim świetlicy wiejskiej z zagospodarowanym placem wokół budynku dla lokalnej społeczności.
Sprawa wymaga natychmiastowych działań, ponieważ od 4.04.2025 r. w wyniku rozbiórki dachu budynku rozpoczął się przyspieszony proces degradacji historycznego obiektu.
Z poważaniem
Komitet Społeczny INICJATYWA DWORZEC LEOPOLDÓW
Piotr, Komitet Społeczny INICJATYWA DWORZEC LEOPOLDÓW Skontaktuj się z autorem petycji