Petycja w sprawie zagrażającego zdrowiu i życiu stanu dróg 151 i 162, na terenie powiatu świdwińskiego.

     Stan dróg wojewódzkich na terenie powiatu świdwińskiego od lat jest w tragicznym stanie. Droga 151 oraz 162 przynależą do Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, a co za tym idzie są w nadzorze Marszałka Zachodniopomorskiego. Drogi te nie pamiętają solidnego remontu od kilkunastu lat, a „łatanie” ich każdej wiosny, nie wpływa na poprawę opisywanej tu tragicznej sytuacji. W przeciągu paru miesięcy stan tych dróg, tak mocno pogorszył się, że nie ma możliwości, by bezpiecznie nimi przejechać. W tym sezonie nawierzchnia stanowi już bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia naszych mieszkańców. Potwierdza to wypadek z dnia 3 lutego 2024 roku, który bardzo negatywnie odbił się na opinii  społecznej. Kierowcy niemal codziennie zgłaszają roszczenia z powodu uszkodzeń pojazdu, wzywana jest policja.

Droga 162 prawdopodobnie została ujęta jako droga strategiczna pod kątem obronności kraju i stanowi połączenie portu w Kołobrzegu z lotniskiem w Świdwinie i poligonem w Drawsku Pomorskim. Jej odcinek, który przebiega przez Gminę Brzeżno jest w stanie tragicznym.

Droga 151 przebiegająca między Świdwinem a Łobzem  (w szczególności na odcinku Półchleb-Słonowice) jest w stanie zagrażającym życiu i zdrowiu. Postawienie ograniczenia do 50km/h niczego tam nie zmienia. Stan drogi nie pozwala nawet na poruszanie się wyznaczoną prędkością. Żeby przejechać tym odcinkiem kierowcy zmuszeni są często zjeżdżać na przeciwny pas, często wykonując niebezpieczne manewry.

My mieszkańcy powiatu świdwińskiego wiemy, że od lat wysyłane były i są prośby oraz pisma urzędowe i wiemy, że przez ten czas nikt się nie pochylił, by coś w tej sprawie zrobić. Naszym życiowym celem jest bezpieczne korzystanie z dróg dojazdowych pomiędzy ościennymi miejscowościami. Pracujemy, podróżujemy, jeździmy do szpitali, lekarzy, placówek oświatowych i chcemy po ww. drogach przejechać bezpiecznie, bez uszkodzeń samochodów i narażanie naszego i naszych bliskich zdrowia oraz życia.

My, niżej podpisani Mieszkańcy powiatu świdwińskiego kierujemy na ręce władz wojewódzkich następujące postulaty:     Natychmiastową naprawę nawierzchni oraz jej konserwację Przekazanie do wiadomości opinii publicznej harmonogramu tych napraw. Bezzwłoczne przekazanie opinii publicznej terminarza działań inwestycyjnych na ww. odcinkach dróg.  

 Jesteśmy przekonani, że władze wojewódzkie w trosce o bezpieczeństwo Naszych Mieszkańców podejmą odpowiednie działania. Wiemy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest priorytetową sprawą, a życie i zdrowie mieszkańców wartością najwyższą.        


Magdalena Felińska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Magdalena Felińska do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...