Petycja w sprawie zajęć dydaktycznych w czasie matur

Gorzów Wielkopolski, 3 czerwca 2020r. 

Szanowny Pan Tomasz Pluta

Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim 

My, niżej podpisani, zwracamy się z uprzejmą prośbą o odwołanie zajęć dydaktycznych w dniach 8-10 czerwca 2020 roku. Podczas tych dni realizowane są egzaminy maturalne, dlatego apelujemy o przerwę w zajęciach w tym okresie. Decyzję o napisaniu tej petycji podjęliśmy ze względu na wiele czynników, które powodują, że w odczuciu naszym, naszych rodziców, psychologów oraz Ministra Edukacji, a także wielu wyżej postawionych urzędników państwowych, te kilka dni bez zajęć dydaktycznych wpłynie korzystnie na uczniów naszego liceum. Według wielu ekspertów taka przerwa w nauce jest zalecana, zwłaszcza w okresie nauki online i wysokiego zagrożenia epidemiologicznego.  

Powołujemy się między innymi na oświadczenie Ministra Edukacji z dnia 1 czerwca 2020r., w którym odniósł się on do  poruszanej przez nas sprawy słowami: "W tych kilku dniach uczniowie nie będą realizowali kształcenia na odległość.” Swoje stanowisko Minister konsultował z Premierem Morawieckim oraz Ministrem Zdrowia. 

Innym znaczącym czynnikiem wpływającym na potrzebę napisania tej petycji były konsultacje z psychologiem szkolnym. II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie dzielnie radzi sobie z wyzwaniem jakim jest zdalne nauczanie, jednak wraz z upływem czasu coraz bardziej odbija się to na uczniach, którzy wymagają dużej opieki psychologa. Zgodnie ze słowami psychologa szkolnego około 80% z nas jako jeden z powodów gorszego stanu psychicznego podaje nauczanie na odległość i wysiłek psychiczny z nim związany. Warto zauważyć, że 2LO najpewniej wymaga najwięcej od swoich uczniów na tle innych gorzowskich liceów, co może wywoływać na uczniach większe poczucie presji oraz stresu. 

Samorząd Uczniowski zebrał informacje odnośnie działań innych szkół w Gorzowie Wielkopolskim w związku z egzaminami maturalnymi. Z wiadomości, które zostały nam przekazane wynika, że zarówno I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, jak i  IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego zawieszają w  tych dniach  zdalne nauczanie.  Podajemy te szkoły jako przykład, ponieważ razem z II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie odnoszą bardzo wysokie wyniki w  nauce. 

Przygotowując dane i zbierając materiał do tego pisma, przeprowadziliśmy również niezobowiązujące rozmowy z częścią nauczycieli 2LO w celu poznania ich stanowiska. Pewna grupa pracowników naszej szkoły z aprobatą odniosła się do przedstawionego im pomysłu i podziela nasze zdanie na temat zawieszenia zajęć dydaktycznych podczas matur. Jest to spowodowane między innymi trudnościami związanymi z zaplanowaniem zajęć w tym czasie oraz możliwością wystąpienia sytuacji, w której nauczyciel przez część dnia sprawuje dyżur na maturach, a następnie musi wrócić do swojego domu i prowadzić lekcje. Dlatego myślimy, że ogłoszenie dni wolnych od nauki byłoby korzystne nie tylko dla uczniów, ale i naszych Profesorów.  

Wprowadzenie postulowanej zmiany, naszym zdaniem, wpłynie korzystnie na samopoczucie uczniów naszego liceum, co jest jedną z najważniejszych kwestii w zaistniałej, skomplikowanej sytuacji, z jaką przyszło nam się mierzyć. Chwila odetchnienia od nauki wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne i z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w szkolnych wynikach.  

Prosimy o przychylne rozpatrzenie naszej prośby

W imieniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego 

Kadra Samorządu Uczniowskiego 


Kadra samorządu uczniowskiego 2LO w Gorzowie Wielkopolskim    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Kadra samorządu uczniowskiego 2LO w Gorzowie Wielkopolskim do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook