Petycja wyrażająca poparcie dla inicjatywy Rady Rodziców SP 110 - pilnej rozbudowy szkoły w oparciu o działkę przy ul. Bohaterów 50, z uwzględnieniem lokalnego centrum sportu, kultury i integracji

Szkoła Podstawowa nr 110 jest jedną z najstarszych na Białołęce, a jednocześnie jedną z najmniej doinwestowanych. Budynek z lat 60-tych ubiegłego stulecia nie spełnia współczesnych standardów, a jego pojemność jest przekroczona o przeszło 40%. 
Zamiast maksymalnej liczby 300 uczniów, jest ich obecnie 418, a liczba ta cały czas rośnie.

Intensywna zabudowa mieszkaniowa okolicy – w tym coraz częściej powstające budynki wielorodzinne – przekładają się na obłożenie placówki, co skutkuje nauką na dwie zmiany oraz wieloma innymi problemami:

- malutka, mająca ok. 190m2, stara sala gimnastyczna nie pozwala na prowadzenie lekcji WF-u kilku klasom na raz, w efekcie czego dzieci mają zajęcia na korytarzach i na zewnątrz (także zimą)

- świetlica szkolna ma zaledwie ok. 70m2 i mieści się w piwnicy budynku,
w ciemnych i ciasnych pomieszczeniach

- szkolna stołówka także zajmuje przestrzeń w piwnicy – jest mała (ok.40m2)
i ciasna, a dzieci są zmuszone spożywać posiłki na czas – tak, by inni zdążyli

- brakuje pracowni przedmiotowych, wyposażonych w nowoczesne pomoce naukowe

- dzieci z orzeczeniami nie maja miejsca na terapię SI – obecnie jest ona prowadzona na korytarzu (!)

- budynek jest pełen barier architektonicznych – brakuje podjazdów i innych udogodnień dla osób niepełnosprawnych

Jako Rada Rodziców od lat dokładamy wszelkich starań, by wyrównywać szanse naszych dzieci względem ich rówieśników z innych białołęckich szkół – finansujemy wiele zakupów takich jak: rolety okienne, klimatyzatory, scenę na szkolne imprezy, szafki dla uczniów, materiały biurowe i plastyczne dla świetlicy, a nawet papier xero.

Ponadto, dzięki zaangażowaniu rodziców, udało się – w ramach Budżetu Obywatelskiego – wyremontować szkolne boisko, zakupić urządzenia na szkolny plac zabaw, wybudować przed szkołą szeroki i bezpieczny chodnik, utworzyć zatoczkę Kiss&Ride, czy zapewnić miejsca parkingowe wzdłuż jednej z ulic, w sąsiedztwie szkoły. Wszystkie te działania wymagają wielkiego poświęcenia – czasu i energii – niemniej jednak dobro naszych dzieci jest dla nas sprawą nadrzędną.

O rozbudowę naszej szkoły występowaliśmy już ponad 6 lat temu, do poprzedniego Zarządu  dzielnicy Białołęka. Efektem naszych spotkań było jedynie pozyskanie środków na utworzenie dwóch oddziałów przedszkolnych, co, nota bene, w ogóle nie rozwiązało problemu z nadmierną liczbą uczniów w placówce.

Od tego czasu w promieniu do 3-4 km od szkoły powstało kilka dużych osiedli (m.in. w rejonie ul. Marywilskiej, ul. Klasyków, ul. Cieślewskich) i pomimo dokonanych w Urzędzie Dzielnicy zmian dotyczących rejonizacji szkoły – wiele dzieci z tych osiedli to nasi uczniowie.

Dane odnośnie oddanych do użytkowania mieszkań we wszystkich dzielnicach Warszawy wyraźnie pokazują, że na Białołęce było ich prawie dwukrotnie więcej (2698) niż na drugiej w kolejności Woli (1865). Jesteśmy więc pewni, że nowych mieszkańców, a wraz z nimi dzieci, będzie stale przybywać.

W sprawie budynku po domu dziecka przy ul. Bohaterów 50 już ponad rok temu rozpoczęliśmy zaangażowane działania, by istniejący obiekt, wraz z terenem zewnętrznym, został przejęty przez miasto – z przeznaczeniem na cele oświatowe. Utworzyliśmy w tej sprawie petycję, uruchomiliśmy komunikację za pośrednictwem mediów społecznościowych, a także zainteresowaliśmy tematem dzielnicowych radnych oraz lokalne media. W efekcie naszych starań udało się dopiąć swego i obiekt przeszedł na rzecz miasta.

W ubiegłym roku Urząd Dzielnicy Warszawa Białołęka zlecił dwie ekspertyzy budynku, na podstawie których okazało się, że jest on w złym stanie technicznym, a jego ewentualna adaptacja na gmach szkoły – zgodnie ze współczesnymi standardami - jest nieopłacalna.

Na tej podstawie opracowaliśmy koncepcję budowy nowego obiektu, który poza funkcją stricte oświatową, mógłby pełnić także fukcje lokalnego ośrodka sportu, kultury oraz integracji.

Widzimy w nim potrzebę utworzenia oddziałów specjalnych – by rodzice dzieci niepełnosprawnych z naszej okolicy nie musieli wozić ich do szkół po całej Warszawie. Dostrzegamy konieczność budowy szkolnej hali sportowej o współczesnych standardach, by dzieci w godziwych warunkach mogły uprawiać sport i rozwijać swoje talenty. Nowa szkoła powinna też mieć salę widowiskową, która mogłaby stać się filią Białołęckiego Ośrodka Kultury i zwiększyć okolicznym mieszkańcom dostęp do wydarzeń i działań kulturalnych. Chcielibyśmy także utworzyć na terenie nowej placówki filię poradni pedagogiczno-psychologicznej z ulicy Marywilskiej, by poprawić dostępność do specjalistów dzieciom z okolicy. Proponujemy też przeniesienie siedziby lokalnej biblioteki (Wypożyczalnia nr 58) – z wynajmowanego komercyjnie lokalu przy ul. Wałuszewskiej 24. Widzimy też potrzebę stworzenia przestrzeni na działalność Miejsca Aktywności Lokalnej, by nasza społeczność mogła się spotykać i integrować.

Wiemy, że wszystkie wymienione funkcje są tu bardzo potrzebne, bowiem środkowa Białołęka jest istną pustynią, jeśli chodzi o dostępność do sportu, kultury, czy integracji.

Dnia 6 marca br. zorganizowaliśmy otwarte spotkanie, na które zaprosiliśmy dyrekcję szkoły, Zarząd Dzielnicy, radnych dzielnicowych i miejskich (mieszkających na Białołęce), przedstawicieli Wydziału Oświaty dzielnicy, reprezentantów lokalnych organizacji społecznych oraz okolicznych mieszkańców.

Zapis tego spotkania oraz treść prezentacji są dostępne na naszej stornie na Facebooku:

https://www.facebook.com/rrsp110

Liczymy na Państwa poparcie naszej oddolnej i ważnej inicjatywy!


Dominika Rybarczyk    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Dominika Rybarczyk do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...