Podjęcia działań przez organy gminy Lesznowola w celu zabezpieczenia działki i budowy szkoły w obszarze gminy Lesznowola położonym pomiędzy trasą S7, a linią kolejową R8.

Zgorzała, 15 marca 2025 r.

 

Do Wójt gm. Lesznowola

Sz. P. Marta Maciejak

ul. Gminna 60

05-506 Lesznowola

email: wojt@lesznowola.pl

 

Do Przewodniczącego Rady Gminy Lesznowola

Sz. P. Łukasz Grochala

ul. Gminna 60

05-506 Lesznowola

email: lukasz.grochala@lesznowola.pl

 

 

Szanowna Pani Wójt,

Szanowny Panie Przewodniczący,

 

w imieniu mieszkańców oraz własnym, na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kodeksu Postępowania Administracyjnego, art. 241, składam na Państwa ręce wniosek o podjęcie działań zmierzających do zabezpieczenia (nabycia lub przeznaczenia terenu należącego do gminy) gruntu, na którym miałaby powstać szkoła podstawowa w obszarze pomiędzy trasą S7, a linią kolejową R8.

 

Uzasadnienie

W dn. 10 marca br. podczas posiedzenia komisji łączonych Rady Gminy Lesznowola, Wójt przedstawiła aktualne dane demograficzne oraz prognozę rozwoju demograficznego gminy, z której wynika, że:

  1. jednym z najszybciej rozwijających się obszarów w gm. Lesznowola pozostanie obszar sołectw Zamienie, Nowa Wola i Zgorzała.
  2. dynamika rozwoju będzie na tyle duża, że w najbliższych miesiącach w samym Zamieniu oddanych zostanie do użytku ok. 350 mieszkań, w których zamieszka szacunkowo 1000 nowych mieszkańców. W kolejnych latach dynamika rozwoju utrzyma się.
  3. przyrosty mieszkańców, w tym dzieci w wieku szkolnym, doprowadzą do wzrostu liczby uczniów szkół podstawowych w gminie z obecnych 5048 do ok. 8500 w roku 2030.

Podczas dyskusji oraz z innych źródeł dowiedzieliśmy się również, że:

  1. obecna liczba uczniów ze Zgorzały (ok. 450) osiągnie w ciągu najbliższych 2-3 lat liczbę ok. 800.
  2. podobnych wzrostów należy się spodziewać w sąsiedniej Nowej Woli.
  3. obecnie dzieci z tych sołectw uczęszczają do szkoły rejonowej w Zamieniu, stanowiąc w niej większość. zarząd gminy spodziewa się podwojenia liczby mieszkańców sołectwa Zamienie z obecnych 3,5 tys do 5,7 za 2 lata i 8,6 tys. w 2030 r.
  4. oznaczać to będzie, że szkoła w Zamieniu wkrótce nie będzie w stanie przyjąć uczniów ze Zgorzały i Nowej Woli.
  5. wg Wójt miałaby ich przyjąć szkoła w Mysiadle, która w tym celu miałaby zostać rozbudowana, przy czym należy zaznaczyć, że liczba uczniów w tej szkole rokrocznie począwszy od 2018 r. spada z 919 do poniżej 500 w obecnym roku szkolnym, a prognozy demograficzne nie wskazują na zmianę tego trendu, co stawia pod znakiem zapytania konieczność jej rozbudowy w chwili obecnej - kosztem powstania szkoły w Zgorzale lub Nowej Woli. 
  6. dowozy szkolne kosztują gminę Lesznowola rocznie ok. 6 mln zł, z czego szacunkowo 30-40% tych kosztów generują dowozy z obszaru Zgorzały i Nowej Woli. Koszty te znacznie wzrosną, jeśli obwodem szkolnym dla Zgorzały i Nowej Woli będzie Mysiadło.

Powyższe dane demograficzne wskazują na pilną konieczność zabezpieczenia gruntu i budowy szkoły we wskazanym w niniejszym wniosku obszarze, zwłaszcza, że proponowane rozwiązanie w postaci rozbudowy szkoły w Mysiadle i posyłanie tam uczniów ze Zgorzały i Nowej Woli w bardzo wysokim stopniu utrudniają istniejące bariery komunikacyjne w postaci linii kolejowej R8 i związane z nimi utrudnienia:

  1. uciążliwe zatory na przejeździe kolejowym PKP w ciągu ul. Krasickiego w Nowej Iwicznej, który zwykle w godzinach szczytu jest zakorkowany nawet na długości 2 km po obu stronach szlabanów. 
  2. wygenerowanie dodatkowego ruchu z powodu licznych dowozów szkolnych (autobusy szkolne, prywatne samochody), które zatory te jeszcze bardziej wydłużą, ze stratą dla wszystkich mieszkańców okolicy, czyli Mysiadła, Nowej Iwicznej, Zgorzały, Nowej Woli oraz pozostałych mieszkańców gminy.
  3. długi czas oczekiwania na przejazd przez tory, który, bywa, że zajmuje nawet do 30 minut. Do tego należy doliczyć kolejne 30 minut oczekiwania na powrót, powodując tym samym dobową stratę jednej godziny każdego ucznia, pozbawiając go w ten sposób czasu na zasłużony odpoczynek, rekreację lub czasu przeznaczonego na jego rozwój.
  4. brak potwierdzonych jakimkolwiek dokumentem planów budowy tunelu w ciągu ul. Krasickiego w najbliższych latach, a jeżeli takie powstaną i zostaną realizowane, to budowa trwale odetnie jedyny ciąg komunikacyjny pomiędzy miejscem zamieszkania uczniów, a szkołą w Mysiadle na okres budowy ok. 2-3 lat.
  5. brak potwierdzonych jakimkolwiek dokumentem planów dotyczących budowy przejścia pieszo-rowerowego pod torami w ciągu ulic Jaskółki - Graniczna.
  6. plany m.st. Warszawa dotyczące przebudowy ulicy Karczunkowskiej oraz brak możliwości dotarcia do tej ulicy ze Zgorzały (brak wystarczającej przejezdności ul. Gogolińskiej).
  7. brak ulicy bezpośrednio łączącej ul. Karczunkowską z budynkiem szkoły w Mysiadle oraz brakiem realnych planów i terminów jej powstania.

Chciałbym również wskazać na inne potencjalne ryzyka, których poziom realności wystąpienia jest wysoki i które w sposób skuteczny mogą uniemożliwić realizację scenariusza zaproponowanego przez gminę:

  1. istniejące fundamenty szkoły w Mysiadle są od ponad 10 lat niezabezpieczone, a z uwagi na sytuację geologiczną w Mysiadle, przez długie okresy były zalane wodą. Sytuację tą potwierdza stan piwnic w szkole.
  2. ryzyko związane ze skierowaniem strumienia ogromnej liczby uczniów migrujących między miejscem zamieszkania, a szkołą przez tory kolejowe z dopuszczoną wysoką prędkością jazdy pociągów (160 km/h), która w przyszłości może wzrosnąć. Dzieci siłą rzeczy czasem będa chodzić pieszo i na skróty przez tory.
  3. niszczenie kapitału społecznego w obecnym i przyszłych pokoleniach dzieci i młodzieży z powodu trwającego od dekad przerzucania uczniów ze Zgorzały do kolejnych obwodów szkolnych.
  4. zwykłe regularne spóźnienia uczniów do szkoły ze względu na wspomniane powyżej bariery komunikacyjne.
  5. brak zrównoważonego rozwoju znacznej części gminy prowadzący do utrwalenia niekorzystnej monokultury społecznej.
  6. realna możliwość wystąpienia braku dostępności działek pod budowę szkoły w przypadku dalszej zwłoki przez zarząd gm. Lesznowola.

Na potwierdzenie determinacji mieszkańców i ogromnego społecznego zapotrzebowania na ww inwestycję w postaci zabezpieczenia gruntu oraz budowę szkoły w naszej części gminy, załączam listę mieszkańców wspierających niniejszy Wniosek w postaci Petycji Internetowej o identycznej z niniejszym Wnioskiem treści.

 

Z wyrazami szacunku,

Przemysław Abram - sołtys Zgorzały wraz z Radą Sołecką


Przemysław Abram    Skontaktuj się z autorem petycji