Przedłużenie linii autobusowej 425 - Os. Leśne Zalasewo

Zwracamy się  do Państwa z petycją dotyczącą przedłużenia trasy poznańskiej linii autobusowej 425 o przystanki: Os. Leśne, Transportowa („na żądanie”) , Heweliusza oraz Os. Zamoyskiego przy każdym kursie przewidzianym w rozkładzie jazdy.  

 

  UZASADNIENIE: 

Odcinek drogi znajdujący się między przystankiem  Os. Leśne, a przystankiem Planetarna Szkoła wynosi ok. 2,2 km. Pokonanie tego odcinka przez pieszego  zajmuje szacunkowo 20 minut marszu. W przypadku pojazdu samochodowego przemieszczanie się zajmuje niecałe 3 minuty biorąc pod uwagę możliwy postój przy sygnalizacji świetlnej. Zważywszy na mniejszą prędkość autobusu oraz zatrzymywanie się na przystankach przedłużenie trasy nie powinno nadal znacząco zwiększyć godzin pracy kierowców, których brakuje zarówno w kadrach MPK jak i SPK.  

Według raportu o stanie Gminy Swarzędz w latach 2017-2023 liczba mieszkańców Zalasewa wzrosła z 4 717 do 6 891, natomiast w Garbach  z 574 do 820  (nie uwzględniając ok.  2-3 tys. mieszkańców niezameldowanych w Gminie). Rozbudowa pobliskich osiedli w Garbach oraz Zalasewie spowodowała wzrost popytu na korzystanie z komunikacji miejskiej w określonych miejscach. Aktualnie na odcinku Os. Leśne – Planetarna  linia 425 kursuje w każdy dzień roboczy w tzw. „godzinach szczytu” co stanowi ważne połączenie dla osób przemieszczających się do szkół oraz pracy. Niestety rozkład jazdy nie przewiduje kursów na tym odcinku w soboty oraz niedziele. Jest to jedyna linia autobusowa łącząca bezpośrednio Zalasewo oraz Garby z Miastem Poznań będącym centrum aglomeracji poznańskiej. Z komunikacji korzystają zarówno osoby starsze, dorosłe, dzieci oraz młodzież ucząca się w oddalonych szkołach średnich spędzających często wolny czas w Poznaniu wraz z jego ofertą kulturalną, handlową, sportową czy gastronomiczną. Wydłużenie linii zwiększy znacząco komfort oraz  dostępność zachęcającą do częstszego korzystania z niskoemisyjnej komunikacji miejskiej. Prosimy Państwa do rozpatrzenia oraz podjęcia działań w celu realizacji wnoszonej petycji.  

Autor: Antoni Krakowski

Adresat: Urząd Miasta i Gminy Swarzędz, Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Antoni Krakowski do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...