Sprzeciw wobec zmiany trasy tramwajowej linii nr 3

Do

Zarząd Transportu Miejskiego

ul. Matejki 59

60-770 Poznań

ztm@ztm.poznan.pl

Jako mieszkańcy północnej części Poznania stanowczo sprzeciwiamy się zmianie trasy tramwaju nr 3 !

Czytając artykuł z 07.11.2023r.  Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził zmianę trasy linii nr 3 , która ma wejść w życie 01.01.2024r.

Zmiana jest bezpodstawna, utrudniająca szybki i bezpośredni dojazd do szkoły, na uczelnię i do pracy wielu ludziom z Naramowic na Grunwald i z Grunwaldu na Naramowice.

Tramwaj jest Jedynym bezpośrednim, szybkim połączeniem potrzebnym tysiącom osób z tej okolicy.

Codziennie wielu mieszkańców korzysta z tej linii w obie strony,a dodatkowo po wybudowaniu ogromnej ilości bloków na Naramowicach taki tramwaj jest tutaj koniecznością. Wiele rodzin korzysta z tego połączenia by dojechać bezpośrenio do szpitala na ul. Przybyszewskiego, szpitala Certus, na cmentarze, stadion miejski, UAM.

Z połączenia korzystają również mieszkańcy Umultowa i Radojewa, którzy mają już i tak kiepskie połączenie z centrum miasta. Muszą się przesiadać, a autobusy kursują tam rzadko.

Mieszkańcy Naramowic zostali też wprowadzeni w błąd, ponieważ nie było we wrześniu mowy o zmianie trasy nr 3, dlatego też nikt nie zbierał podpisów, sugerując się wypowiedzią dyrektora ZTM Jana Gosiewskiego w artykule ZTM z dnia 22.09.2023:

-Z dużym powodzeniem funkcjonują nowe trasy- na Naramowice...Jeśli coś dobrze się sprawdza, jak przykładowo łącząca Naramowice i Winogrady z Grunwaldem linia nr 3, wówczas nie należy tego zmieniać.

Dodam, ze zachowaliście Państwo trasę linii nr 15, jednak tamta linia wozi osoby z Piątkowa,a nie z Naramowic, Umultowa, Radojewa. Biedruska.

Nie mamy jako mieszkańcy Naramowic dostępu do tego tramwaju nr 15 na wyciągnięcie ręki. Musimy się przesiadać, co w szczególności zimą oraz dla dzieci i osób starszych jest kłopotliwe.
Uważam, iż obie linie powinny pozostać na swoich trasach, ponieważ obie są niezbędne.

Państwa decyzja jest w naszym odczuciu szkodliwa i kłopotliwa dla mieszkańców.

Nie widzimy sensu tej zmiany, w celu wzmocnienia z połączenia z Ratajami, ponieważ kursują na Rataje z Naramowic autobusy oraz tramwaje z Grunwaldu -linia nr 1 i linia nr 6, 13 z centrum,16 do centrum z Piątkowa , oraz kilka w tamtym kierunku z centrum miasta oraz autobus 174 z Sobieskiego na Unii Lubelskiej.

Proszę przeczytać komentarze mówiące o potrzebie pozostawienia tej linii na swoim miejscu:

-nie będę mieć jak dojeżdżać na uczelnię

-Aktualna trasa linii nr 3 jest idealnym rozwiązaniem dla studentów dojeżdżających codziennie w rejony Grunwaldu. Jako osoba korzystająca każdego dnia z tej linii zauważyłam, że dla wielu osób jest ta linia potrzebna i jest przez nich użytkowana.

-Dziecko jeździ tym tramwajem do szkoly z Budziszyńskiej na Wielkopolska bez konieczności przesiadania się. Nie ma innego tramwaju ani z Gorczyna ani z Junikowa który jedzie bezpośrednio na Wielkoposka i Armii Poznań

-Do Centrum Poznania można spokojnie dojechać tramwajem nr 10. W stronę Grunwaldu z Naramowic nic bezpośrednio nie jedzie a w godzinach szczytu tramwaje na tej linii są aktualnie przepełnione.

-Jestem mieszkańcem Biedruska, poruszam się na wózku inwalidzkim i codziennie dojeżdżam do pracy na Matejki tramwajem lini 3 na której jeżdżą wagony nisko podłogowe wyposażone w rampę. Zabranie tej linii znacznie utrudni mi dojazd i powrót z pracy, będę zmuszony do kolejnej przesiadki co jest dla mnie dużym utrudnieniem ze względu na moją niepełnosprawność.

-Dzwoniłam do ztm w wakacje, który poinformował, że nie ma w planach zmiany trasy, gdybym o niej wiedziała, wybrałabym inną szkołę. Teraz zostanę odcięta od szybkiego i bezpośredniego dojazdu.

-Mieszkamy na ulicy Karpia. Moja córka uczęszcza do liceum Plastycznego na Junikowskiej. W dużej mierze na decyzję o wyborze tego liceum wpłynęło powstanie Tramwaju na Naramowice i bezpośrednie połączenie z Junikowem. Przez pierwszy rok córka dojeżdżała z przesiadkami do szkoły w czasie niemal 1,5h. Dzięki bezpośredniemu połączeniu linią nr 3 czas skrócił się do 1h. Tak miało być aż do matury, a tymczasem okazuje się że kolejne lata mają być znowu przesiadkową katorgą. Nie zgadzamy się.

-Podpisuję, ponieważ mój syn korzysta z tej linii, dzięki której może dojechać do szkoły na ul. jawornickiej (drugi koniec miasta)w mniej niż 30min bez przesiadek. Autobus linii 69, który jeździł na os. Kopernika ma również zmienioną trasę. Razem z linią tramwajową 3 byłyby to już dwa anulowane bezpośrednie połączenia w tym kierunku.

-Mój syn codziennie korzysta z tego tramwaju jadąc do szkoły podstawowej. Jest to jedyna sprawna i szybka nitka połączenia Grunwald-armii poznań.
W przeciwnym wypadku zmuszony jest do jazdy autobusem dookoła... Co zajmuje już 40min zamiast 15.
Proszę nie utrudniajcie życia ludziom!

-Jedyne bezpośrednie polaczenie Naramowic z Junikowem. Po drodze LO 2, LO 1, SZKOLY NA SNIADECKICH, NFZ, BUDOWLANKA, SZKOLA GEOD. NA RYCERSKIEJ, SZPITAL NA GRUNWALDZKIEJ, SZPITAL NA PRZYBYSZEWSKIEGO, STADION, JUNIKOWO CMENTARZ, POŁACZENIE DO SZPITALA SZPITALNĄ. ŁAPIĘ SIE ZA GŁOWĘ KTO U WAS WYMYŚLA TE CIĘCIA?NAJPIERW 15 TERAZ 3. HALLO!!! MY TU DO PACY CODZIENNIE DOJEZDZAMY

-Jestem zdecydowanym zwolennikiem transportu publicznego, ale co z tego jeżeli nie będę mógł dojechać w rozsądnym czasie do pracy na węgorka. No cóż czeka mnie zapychanie miasta kolejnym samochodem

-Codziennie korzystam z tramwaju linii 3 odwożąc niepełnosprawną córkę do szkoły na ul. Przełajowej

-Linia nr 3 jest bardzo potrzebna młodzieży dojeżdżającej z Junikowa do Zespołu Szkół Łączności a także ułatwia szybkie dotarcie na cmentarz naramowicki i na Umultowo

Takich opinii jest znacznie więcej!

 

Karina B.

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Karina do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...